Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

37
Οι απόστολοι κατά παράδοση έβγαζαν τα δαιμόνια σε τόπους όπου προϋπήρχε "πολυθεϊστική λατρεία". Άρα σίγουρα κάτι υπήρχε και ήταν αληθινό. Δες το βίο του Ιωάννη του Θεολόγου στη Πάτμο... εκτός αν δεν πιστεύουμε την παράδοση των αγίων..... Αυτό λοιπόν το "αληθινό" που έβγαζαν προϋπήρχε και είχε καταγραφεί ... περίπου 4 αιώνες προ Χριστού .... viewtopic.php?f=6&t=14766

Η ερώτηση δεν πήγαινε για τους απόστολους!

Η ερώτηση πηγαινε εδώ:
Πριν έρθει ο Ιησούς Χριστός ήταν πραγματικά ψεύτικοι πιστεύεις;
Και σου ξαναρωτάω:
Εσυ τι ακριβώς πιστευεις,ότι ήταν αληθινοί?
Μήπως πιστευεις ότι ήταν απεσταλμένοι του Θεού(άγγελοι,ελοχίμ κτλ)?


Πότε έκαναν οι αρχαίοι Έλληνες επεμβάσεις στον εγκέφαλο ;; εκτός αν εννοείς τις λοβοτομές των Αιγυπτίων που δεν απαιτούν και τόση .... τεχνογνωσία.... τα αποχετευτικά υπήρχαν και στη Κνωσσό "χιλιάδες" χρόνια πριν τα αναπτύξουν οι Αθηναίοι.... Η γνώση αστρονομίας υπήρχε σε όλους τους λαούς , ακόμα και στους Μάγιας (να σας θυμίσω)...

Επι Ασκληπιού και όχι μόνο γίνονταν επεμβάσεις!

Με λίγο ψάξιμο στο google θα βρείς πολλά άρθρα σχετικά με το θέμα..........και τις ανακαλύψεις-ευρηματα που βγήκαν στην επιφάνεια...... καμία σχέση με τους Αιγύπτιους!

Η Κνωσσός δεν ήταν Ελληνικη...... ή μήπως μόνο οι Αθηναίοι ήσαν Έλληνες?

Μπορεί οι Μάγιας να γνώριζαν απο αστρονομία ώς ένα βαθμό....... το οποίο όμως το έμαθαν απο που?
Μα απο τους Έλληνες φυσικά!!!


Γενικως η όλη μας τεχνολογία-τεχνογνωσία,επιστήμες κτλ κτλ δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους λαούς της εποχής και είναι πολλά χρόνια μπροστά!



Από αυτή τη σκοπιά το δέχομαι... όμως πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι με το ίδιο σκεπτικό υπήρχε καλύτερη τεχνολογία αν πάει κανείς ακόμα ποιο πίσω ....ως την Ατλαντίδα... ή αν θες πριν τον κατακλυσμό του Νώε/ Δευκαλίωνα
Ναι,ίσως να υπήρχε καλύτερη και ποιο εξελιγμένη τεχνολογία παλαιοτερα!

Ομως για αυτά που συζητάμε υπάρχουν πολλές αποδείξεις και ευρηματα!

Για τα άλλα υπάρχουν ελάχιστες αποδείξεις,πολλές ενδείξεις και κάποιες αναφορές αρχαίων Ελλήνων... όπως π.χ τον Πλάτωνα.

Παιδιά δεν έχετε γνωρίσει ποιο ακουστικό τύπο από μένα (οπτικό στην περίπτωση του Forum) επομένως περιμένω να μου πει ο ένας από τους δύο σας, κάτι που δεν έχω ξανακούσει.... χωρίς αχαλίνωτα όμως copy paste και χειμαρρώδη κηρύγματα... όπως συνηθίζεις εσύ Omg. Ο Πένης Βασιλιάς ή ο Βατατζής ο Εξαδάκτυλος δεν θέλουν προσπάθεια , για να καταλάβει κανείς , αν πρόκειται ή όχι για αλήθεια. Επομένως αν έχετε να πείτε κάτι ... εδώ είμαι ας το πείτε ...εκτός αν είναι μυστικό.
Δεν είναι μυστικό!
Συμφωνα με αυτά που γράφεις ο πενής Βασιλιας ή ο Βατατζής ή ο Ιωαννης ο Παλαιολόγος ή ο Μαρμαρωμένος Βασιλιας ή ο εξαδακτυλος κ.ο.κ(υπάρχουν πολλά ονόματα)...... είναι απλά μύθος!

Συμφωνώ και εγώ εν μέρη!

Ομως κάποιοι αυτόν τον μύθο προσπαθούν να τον αναβιώσουν και να τον κάνουν πραγματικότητα για κάποιον άλλον λόγο....... αυτόν του Αντίχριστου!

Δυστυχως πολλοί "Ορθοδοξοι" ιερείς,μοναχοί και Αγιορείτες προωθούν τον συγκεκριμένο άνθρωπο!
Εχουν βγεί μάλιστα και πολλές Προφητείες.

Δώσε λινκ ανάλογης συζήτησης
.

Δεν θα δώσω λίνκ συζήτησης,διότι υπάρχουν πολλά θέματα περι αυτού και δεν χρειάζεται να λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια...... διότι καταντάει κουραστικό!

Αν θέλεις κοίτα κάποια απο τα πολλά λίνκ περί του θέματος και αν θέλεις μετέπειτα να συνεχίσουμε κάποιον διάλογο είμαι στην διαθεσή σου!

Παρακάτω είναι κάποιες συζητησεις που έγιναν με τον φίλο σου Gladiator :132

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =18&t=8249

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 19&t=12787
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

38
emman έγραψε:Εσυ τι ακριβώς πιστευεις,ότι ήταν αληθινοί? Μήπως πιστευεις ότι ήταν απεσταλμένοι του Θεού(άγγελοι,ελοχίμ κτλ)?
Δεν ξέρω τι ήταν, διότι δεν έχω στοιχεία να αποδείξω τι ήταν. Αυτό που μπορώ να αποδείξω είναι ότι οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν βρει τρόπο να ισορροπήσουν (όπως φαίνεται από αυτά που μας έχουν αφήσει). Για αυτούς αποτελούσαν φως. Για εμάς οι Έλληνες αποτελούν ακόμα φως. Αλλά αυτές οι οντότητες που πίστευαν οι αρχαίοι μας για εμάς αποτελούν σκοτάδι....
emman έγραψε: Επι Ασκληπιού και όχι μόνο γίνονταν επεμβάσεις!
ο Ασκληπιός ήταν θεότητα. Έχεις καμία απόδειξη για αυτό που λες;
emman έγραψε: Η Κνωσσός δεν ήταν Ελληνικη...... ή μήπως μόνο οι Αθηναίοι ήσαν Έλληνες?
Πόλεις Κράτη. Γνώση Δημοτικού.
emman έγραψε: Μπορεί οι Μάγιας να γνώριζαν απο αστρονομία ώς ένα βαθμό....... το οποίο όμως το έμαθαν απο που?
Μα απο τους Έλληνες φυσικά!!!
Και οι Έλληνες;;;
emman έγραψε: Γενικως η όλη μας τεχνολογία-τεχνογνωσία,επιστήμες κτλ κτλ δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους λαούς της εποχής και είναι πολλά χρόνια μπροστά!
Αυτή τη στιγμή σίγουρα :happy2 Ούτε τότε... με τη διαφορά ότι τότε ...είχαμε εμείς το πλεονέκτημα...
emman έγραψε: Δεν είναι μυστικό!
Συμφωνα με αυτά που γράφεις ο πενής Βασιλιας ή ο Βατατζής ή ο Ιωαννης ο Παλαιολόγος ή ο Μαρμαρωμένος Βασιλιας ή ο εξαδακτυλος κ.ο.κ(υπάρχουν πολλά ονόματα)...... είναι απλά μύθος!

Συμφωνώ και εγώ εν μέρη!

Ομως κάποιοι αυτόν τον μύθο προσπαθούν να τον αναβιώσουν και να τον κάνουν πραγματικότητα για κάποιον άλλον λόγο....... αυτόν του Αντίχριστου!
Ε λογικό είναι ... πως θα τραβήξουν τους Ορθόδοξους...

Αυτό πραγματικά τώρα που το λες το συνειδητοποιώ. Γιατί κάτι δεν μου καθόταν καλά με όλη αυτή την ιστορία. Άρα Βατατζής = Αντίχριστος (ορθόδοξη έκδοση) = Σκότος
emman έγραψε: Παρακάτω είναι κάποιες συζητησεις που έγιναν με τον φίλο σου Gladiator :132
και μόνο που είπες το nickname κατάλαβα.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

39
Δεν ξέρω τι ήταν, διότι δεν έχω στοιχεία να αποδείξω τι ήταν. Αυτό που μπορώ να αποδείξω είναι ότι οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν βρει τρόπο να ισορροπήσουν (όπως φαίνεται από αυτά που μας έχουν αφήσει). Για αυτούς αποτελούσαν φως. Για εμάς οι Έλληνες αποτελούν ακόμα φως. Αλλά αυτές οι οντότητες που πίστευαν οι αρχαίοι μας για εμάς αποτελούν σκοτάδι....

Αρα επειδή οι αρχαίοι Έλληνες βρήκαν τρόπο να ισορροπήσουν(?),αρα και οι οντότητες που πίστευαν ήταν ας πούμε καλές? :hmmm

ο Ασκληπιός ήταν θεότητα. Έχεις καμία απόδειξη για αυτό που λες;

Το ιντερνετ είναι γεμάτο....... μάλιστα το είχαν πεί και στις ειδησεις!

Πόλεις Κράτη. Γνώση Δημοτικού
Για το αν ήταν Έλληνες σου ρώτησα..... αλλά δεν μου απάντησες!
Αν κατάλαβα καλά το θέμα μας ήταν για την τεχνολογία των Ελλήνων......
Αν ηθέλες να συζητησουμε για την τεχνολογια των αθηναίων ή των σπαρτιατών κ.ο.κ ας αναφεροσουν σε αυτούς.

Και οι Έλληνες;;;
Απο τις πόλεις κράτη...

Αυτή τη στιγμή σίγουρα Ούτε τότε... με τη διαφορά ότι τότε ...είχαμε εμείς το πλεονέκτημα...
:blue


Ε λογικό είναι ... πως θα τραβήξουν τους Ορθόδοξους...

Αυτό πραγματικά τώρα που το λες το συνειδητοποιώ. Γιατί κάτι δεν μου καθόταν καλά με όλη αυτή την ιστορία. Άρα Βατατζής = Αντίχριστος (ορθόδοξη έκδοση) = Σκότος
Το Ορθοδοξη εκδοση σε εισαγωγικά!

"Ορθοδοξη εκδοση"


και μόνο που είπες το nickname κατάλαβα.
Δυστυχως είναι πάρα πολλοί αυτοί που προωθούν το συγκεκρiμενο......και όχι μόνο ο gladiator.

Mοναχοί,γέροντες κτλ όπως είπα παραπάνω....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

40
Αρα επειδή οι αρχαίοι Έλληνες βρήκαν τρόπο να ισορροπήσουν(?),αρα και οι οντότητες που πίστευαν ήταν ας πούμε καλές? :hmmm
Αν ήταν καλές τότε γιατί οι απόστολοι τις θεωρούσαν δαιμόνια;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

42
Αγαπητέ μου Emman αν σκεφτεί κανείς ότι ο Χρυσός αιώνας τους Περικλή ήταν ο πέμπτος π.Χ. τότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πραγματικά τι ήταν αυτό που μεσολάβησε... ... σίγουρα πάντως η Ελλάδα όπως την βρήκαν οι απόστολοι δεν ήταν όπως πριν. Διότι οι Έλληνες είχαν κυριαρχηθεί από τους Ρωμαίους και τα μυστήρια τους είχαν διαστρεβλωθεί. Επομένως μπορεί πραγματικά να είχαν αρχικά μια καλή σύνδεση με τα Θεία και να αποτελούσαν πραγματικά φωτεινή πηγή έμπνευσης για τους Προγόνους μας... η οποία όμως στη πορεία να άλλαξε..

Για παράδειγμα οι Μούσες του Σωκράτη για το Χριστιανικό Δόγμα τι είναι ; σκοτεινά ή φωτεινά πνεύματα; Για το Σωκράτη σίγουρα ήταν φωτεινά αφού αποτελούσαν πνεύματα έμπνευσης κάθε τέχνης. Από της στιγμή που ανήγαγαν τον ανθρώπινο νου σε μεγαλουργία


Πηγή http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE% ... E%B5%CF%82
Σύμφωνα με την Θεογονία του Ησιόδου, ήταν κόρες του Δία και της Μνημοσύνης.

Τα ονόματά τους είναι:

Καλλιόπη (επική ποίηση)
Ευτέρπη (μουσική)
Κλειώ (ιστορία)
Ερατώ (λυρική ποίηση)
Μελπομένη (τραγωδία)
Πολύμνια (ύμνοι)
Τερψιχόρη (χορός)
Θάλεια (κωμωδία)
Ουρανία (αστρονομία)

Ο Παυσανίας υποστηρίζει ότι υπήρχαν δύο γενιές Μουσών, όπου στην πρώτη γενιά ήταν 3 και ήταν κόρες του Ουρανού και της Γαίας, και στη δεύτερη, ήταν 9 και ήταν κόρες του Δία και της Μνημοσύνης. (Ελλάδος Περιήγησις, 9, 29, 1).

Οι αρχαιότερες Ελικωνιάδες Μούσες ήταν οι εξής:

Μνήμη (μνήμη)
Μελέτη (μελέτη)
Αοιδή (τραγούδι)

Όταν ο Σωκράτης επικαλούνταν τις Μούσες για να του δώσουν μια "ασυνήθιστη δύναμη ευγλωττίας" τι πάθαινε ;;; Δαιμονιζόταν; ;; :χουχου
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

43
Με αυτό το παράδειγμα που έδωσες θέλεις να μας πείς λοιπόν ότι οι Θεοι-Θεότητες των ελλήνων ήταν καλά πνεύματα?


Πες μας λίγα πράγματα και για τους κύριους Θεούς!

Πές μας για τα διάφορα μυστηρια όπως Ορφικα,Διονυσιακά,Ελευσίνια,Καβείρια κτλ κτλ
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

44
πονηρά μου φαίνεται σκέφτεσαι emman .... Το δωδεκάθεο με ρωτάς αν ήταν φωτός ή σκότους;; Αν μιλάς για τους Θεούς όπως μας τους μεταφέρει ο Όμηρος λόγου χάρη μάλλον δεν ήταν καν θεοί ... αφού χρειάζονταν για να ζήσουν νέκταρ και αμβροσία. Θα πηγαίναμε λοιπόν στα προηγούμενα λεγόμενα μας για να βρούμε την απάντηση ... για αυτούς. Όμως οι Μούσες ;; Μήπως ως πνεύματα τελικά όριζαν οι αρχαίοι μας τις "πνευματικές καταστάσεις" ...; ; διότι αν υποθέσουμε ότι η εγρήγορση του Σωκράτη οφειλόταν σε μια πνευματική κατάσταση που του δημιουργούσαν οι Μούσες... τότε είναι προφανές πως οι Μούσες ήταν μυθολογικά πρόσωπα στη σφαίρα στη σφαίρα της μυθολογίας. Είναι η μυθολογία των Αρχαίων Ελλήνων φωτεινή η σκοτεινή σε ρωτάω εγώ; και αυτή τη φορά απάντησε μου ειλικρινά.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

45
LAPTONAS έγραψε:πονηρά μου φαίνεται σκέφτεσαι emman .... Το δωδεκάθεο με ρωτάς αν ήταν φωτός ή σκότους;; Αν μιλάς για τους Θεούς όπως μας τους μεταφέρει ο Όμηρος λόγου χάρη μάλλον δεν ήταν καν θεοί ... αφού χρειάζονταν για να ζήσουν νέκταρ και αμβροσία. Θα πηγαίναμε λοιπόν στα προηγούμενα λεγόμενα μας για να βρούμε την απάντηση ... για αυτούς. Όμως οι Μούσες ;; Μήπως ως πνεύματα τελικά όριζαν οι αρχαίοι μας τις "πνευματικές καταστάσεις" ...; ; διότι αν υποθέσουμε ότι η εγρήγορση του Σωκράτη οφειλόταν σε μια πνευματική κατάσταση που του δημιουργούσαν οι Μούσες... τότε είναι προφανές πως οι Μούσες ήταν μυθολογικά πρόσωπα στη σφαίρα στη σφαίρα της μυθολογίας. Είναι η μυθολογία των Αρχαίων Ελλήνων φωτεινή η σκοτεινή σε ρωτάω εγώ; και αυτή τη φορά απάντησε μου ειλικρινά.

Καθόλου πονηρά φίλε laptona!

Δεν σου μιλάω μόνο για τους Θεούς του Ομηρου αλλά γενικώς για τους Θεούς στην αρχαία Ελλάδα.

Για αυτό και σου έδωσα παραδειγματα απο διάφορα Μυστήρια(διαφορετικής χρονολογίας-περιοχης).
Με τον όρο ΜΥΣΤΗΡΙΑ πιστευω ότι είμαστε ποιο κοντά σε αυτό που λάτρευαν και πώς το λάτρευαν......Θρησκεια....



Οι Μούσες μπορεί να μην ήταν κάν πνεύματα.

Εξάλλου οι λέξεις που είχαν:
Μνήμη (μνήμη)
Μελέτη (μελέτη)
Αοιδή (τραγούδι)

Δεν παραπέμπουν σε κάτι ξεχωριστό αλλά στο καθεαυτού στοιχείο.

Το να υποθέσουμε ειναι το μόνο εύκολο.
Υπόθεσεις μπορώ να κάνω και εγώ διάφορες......... όπως ας πούμε ότι η Μυθολογία δεν είναι και τόσο Μυθολογία όπως θέλουν κάποιοι να λένε,αλλά πραγματικά γεγονότα.

Απλά ο τρόπος που τα έγραφαν,παρομοιαζαν και όλα τα συναφή, να είναι μη κατανοητος απο εμάς ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό.

Μην ξεχνάμε ότι η Μυθολογία είναι χιλιάδες χρόνια πρό Χριστού και αυτά που έχουν σωθεί είναι ελάχιστα για να έχουμε μία ας πούμε πλήρης εικόνα.


Και όμως ήδη έχουν ανακαλυφθεί πολλά πράγματα απο την Ελληνική Μυθολογία..... που όπως είναι φυσιολογικό αναιρούν την λέξη ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ως ένα βαθμο!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σύμβολα και αποσυμβολισμοί”