Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

28
Βεβαίως και όχι...εννοούσα ότι ΔΕΝ πρέπει να μας απασχολεί... τι θα πουν οι νεοπαγανιστές(ας πουν ότι θέλουνε), αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι τι θα πούμε εμείς οι ´Ελληνες Χριστιανοί...γιαυτό και πρέπει να κοιτάμε να ήμαστε σε θέση να απαντήσουμε σε όλα τα ερωτήματα. Δεδομένου ότι σε πολλά έχουν απαντήσει οι πρόγονοι μας , αυτό μπορεί να συμβεί κατά τη γνώμη μου μέσα από την Ελληνική Γραμματεία εν μέρη και στα πλαίσια στην Ορθοδοξίας έχοντας κατά νου να μην απομακρυνθεί κάποιος από το Χριστό. Γιατί πιστεύεις πως ο διάβολος τώρα δεν αποτελεί την πλειοψηφία;;; Δεν είναι ο περισσότερος κόσμος σε πλάνη;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

29
Μίλησα για τους Ελληνες!

Τότε ημασταν η πλειοψηφία σε πλάνη,τώρα είμαστε θέλω να πιστευω η μειοψηφία.

Και εννοείται σε σχέση με τους υπόλοιπους λαούς....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

30
emman έγραψε:Μίλησα για τους Ελληνες!

Τότε ημασταν η πλειοψηφία σε πλάνη,τώρα είμαστε θέλω να πιστευω η μειοψηφία.

Και εννοείται σε σχέση με τους υπόλοιπους λαούς....
Εννοείς ότι οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν περισσότερο πλανεμένοι ; .... που το στηρίζεις αυτό;

Εγώ αγαπητέ μου βλέπω πως αν κοιτάξει κανείς το κόσμο σε παγκόσμιο επίπεδο... θα δει ότι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή συνδυάζει διάφορα μοναδικά φαινόμενα.

είναι το τελευταίο προπύργιο φωτός ( Φως του Χριστού )
είναι το τελευταίο προπύργιο Ελληνισμού ( πάλι φως )
κατέχουμε δε μεγάλο μορφωτικό επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν (τεχνογνωσία - επιστημονικό φως)

για μένα αυτά τα τρία αρκούν για να αναγεννηθούμε και να αποκτήσουμε την κράση που πρέπει να έχουμε (και ευτυχώς μπορούμε εύκολα να συγκεντρώσουμε και να ανταλλάξουμε γνώση για όλα μέσω του Ιστού). Δεν είναι τυχαίο που οι νέοι επιστήμονες "διώκονται" προς στο εξωτερικό ...λόγο ανεργίας.... ούτε είναι τυχαίο που έχουν ξυπνήσει όλα αυτά τα νεοπαγανιστικά κινήματα... που έχουν λειτουργίες που ούτε φαντάζεται κανείς αρχικά... κυρίως όμως ανταγωνίζονται το ελληνικός Φως....για τον κατακερματισμό του Χριστιανισμού δεν έχω να πω περισσότερα γιατί τα γνωρίζουμε όλοι καλά...

...το θέμα για να μη μακρηγορώ ....είναι πως θα χειριστούμε αυτό το φαινόμενο που λέγεται Παγκοσμιοποίηση ως Έλληνες, Οικουμενισμό ως Χριστιανοί, .... και αν πρόκειται να ήμαστε η "λάμπα" σε αυτό το παγκόσμιο σκοτεινό δωμάτιο ή όχι...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

31
Εννοείς ότι οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν περισσότερο πλανεμένοι ; .... που το στηρίζεις αυτό;
Ο περισσότεροι(απλός λαός) λάτρευε πολλούς ψεύτικους Θεούς!

Σήμερα ο απλός λαός λατρευει τον αληθινό Θεό και οι "μεγάλοι"(πολιτικοι,φιλοσοφοι,κληρικοί,κτλ κτλ) λατρευουν τον εωσφόρο είτε άμμεσα,είτε έμμεσα!
Εγώ αγαπητέ μου βλέπω πως αν κοιτάξει κανείς το κόσμο σε παγκόσμιο επίπεδο... θα δει ότι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή συνδυάζει διάφορα μοναδικά φαινόμενα.

είναι το τελευταίο προπύργιο φωτός ( Φως του Χριστού )
είναι το τελευταίο προπύργιο Ελληνισμού ( πάλι φως )
κατέχουμε δε μεγάλο μορφωτικό επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν (τεχνογνωσία - επιστημονικό φως)
Πάντα κατείχε διάφορα μοναδικά φαινόμενα!

Μπορώ να πώ ότι στα αρχαία χρόνια είχαμε τεχνογνωσία και επιστημονικό φώς, που σε σχέση με σημερα δεν μπορούμε να τους φτάσουμε ούτε καν στο δαχτυλακι τους!

Είμασταν γενικώς χιλιάδες χρόνια μπροστα.........

...το θέμα για να μη μακρηγορώ ....είναι πως θα χειριστούμε αυτό το φαινόμενο που λέγεται Παγκοσμιοποίηση ως Έλληνες, Οικουμενισμό ως Χριστιανοί, .... και αν πρόκειται να ήμαστε η "λάμπα" σε αυτό το παγκόσμιο σκοτεινό δωμάτιο ή όχι...
Θα είμαστε η λάμπα και το σκοτάδι μαζί!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

32
emman έγραψε:
Εννοείς ότι οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν περισσότερο πλανεμένοι ; .... που το στηρίζεις αυτό;
Ο περισσότεροι(απλός λαός) λάτρευε πολλούς ψεύτικους Θεούς!

Σήμερα ο απλός λαός λατρευει τον αληθινό Θεό και οι "μεγάλοι"(πολιτικοι,φιλοσοφοι,κληρικοί,κτλ κτλ) λατρευουν τον εωσφόρο είτε άμμεσα,είτε έμμεσα!
[/quote]

Πριν έρθει ο Ιησούς Χριστός ήταν πραγματικά ψεύτικοι πιστεύεις; Μήπως και τα πνεύματα που έδιωχναν οι απόστολοι ήταν ψεύτικα;
emman έγραψε:
Εγώ αγαπητέ μου βλέπω πως αν κοιτάξει κανείς το κόσμο σε παγκόσμιο επίπεδο... θα δει ότι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή συνδυάζει διάφορα μοναδικά φαινόμενα.

είναι το τελευταίο προπύργιο φωτός ( Φως του Χριστού )
είναι το τελευταίο προπύργιο Ελληνισμού ( πάλι φως )
κατέχουμε δε μεγάλο μορφωτικό επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν (τεχνογνωσία - επιστημονικό φως)
Πάντα κατείχε διάφορα μοναδικά φαινόμενα!

Μπορώ να πώ ότι στα αρχαία χρόνια είχαμε τεχνογνωσία και επιστημονικό φώς, που σε σχέση με σημερα δεν μπορούμε να τους φτάσουμε ούτε καν στο δαχτυλακι τους!

Είμασταν γενικώς χιλιάδες χρόνια μπροστα........
[/quote]
Μάλλον πήγες πολύ πίσω... ως την Ατλαντίδα ... :χουχου
emman έγραψε:
...το θέμα για να μη μακρηγορώ ....είναι πως θα χειριστούμε αυτό το φαινόμενο που λέγεται Παγκοσμιοποίηση ως Έλληνες, Οικουμενισμό ως Χριστιανοί, .... και αν πρόκειται να ήμαστε η "λάμπα" σε αυτό το παγκόσμιο σκοτεινό δωμάτιο ή όχι...
Θα είμαστε η λάμπα και το σκοτάδι μαζί!
[/quote][/quote]
αν δε πατήσουμε το διακόπτη.... ναι.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

33
Πριν έρθει ο Ιησούς Χριστός ήταν πραγματικά ψεύτικοι πιστεύεις; Μήπως και τα πνεύματα που έδιωχναν οι απόστολοι ήταν ψεύτικα;

Εσυ τι ακριβώς πιστευεις,ότι ήταν αληθινοί?
Μήπως πιστευεις ότι ήταν απεσταλμένοι του Θεού(άγγελοι,ελοχίμ κτλ)

Οσο για τους απόστολους το αφήνω ασχολίαστο!

Μάλλον πήγες πολύ πίσω... ως την Ατλαντίδα ...
Καθόλου πίσω!

Τι να πρωτο πιάσουμε και να πούμε?

Για τις επεμβάσεις στον εγκέφαλο?
Για τον μηχανισμό(υπολογιστή αντικυθήρων?
Για υδραυλικά συστήματα,αντλητικούς μηχανισμούς και τεραστια αποχευτικα συστήματα?
Για μετρικά όργανα,διάφορα εργαλεία,μηχανές και όχι μόνο?
Για διοπτρες(γεωδαιτικές μετρήσεις)?
Για αστρονομία?
Για,για για κτλ κτλ


Οσο για την Ατλαντίδα που ανέφερες,δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.
Ηθελα να πώ ότι ότι ήταν χιλιάδες χρόνια μπροστα γενικώς σε όλα.
Πάρε για παράδειγμα πρίν απο 400-500 χρόνια.
Ακόμα δεν είχαν την τεχνολογία που είχαν στην αρχαία Ελλάδα....... άρα ήταν όντως χιλιάδες χρόνια μπροστά!!!!

αν δε πατήσουμε το διακόπτη.... ναι.
Θέλει πολύ συζήτηση το θέμα..... έχει να κάνει με τον πενία βασιλιά,όπως έχω ξαναγράψει!

Θα τον πατήσουν άλλοι τον διακόπτη για εμάς..... και οι ίδιοι μετά θα τον κλείσουν!

Με λίγα λόγια θα είναι βαλτό όλο αυτό που προκειται να γίνει.

Σκληρό αυτό που λέω,όμως εκεί οδηγούνται τα πράγματα....δυστυχώς!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

34
Άκουσε τον Emman σε αυτά που σου λέει (το πάει για τον Πένη Βασιλιά κλπ). Προσπαθεί να σου δείξει κάτι (που βέβαια όπως και πολλά άλλα θέλει πολύ συζήτηση για να στο δείξει).

Κάτι ξέρει ο Emman και στα λέει αυτά που σου λέει πάντως... (στα λέει για να σε προειδοποιήσει για κάτι που όπως φαίνεται θα έλθει και θα πλανήσει αρκετούς - όπως θα το παρουσιάσουν).
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

35
omg έγραψε:Άκουσε τον Emman σε αυτά που σου λέει (το πάει για τον Πένη Βασιλιά κλπ). Προσπαθεί να σου δείξει κάτι (που βέβαια όπως και πολλά άλλα θέλει πολύ συζήτηση για να στο δείξει).

Κάτι ξέρει ο Emman και στα λέει αυτά που σου λέει πάντως... (στα λέει για να σε προειδοποιήσει για κάτι που όπως φαίνεται θα έλθει και θα πλανήσει αρκετούς - όπως θα το παρουσιάσουν).
Παιδιά δεν έχετε γνωρίσει ποιο ακουστικό τύπο από μένα (οπτικό στην περίπτωση του Forum) επομένως περιμένω να μου πει ο ένας από τους δύο σας, κάτι που δεν έχω ξανακούσει.... χωρίς αχαλίνωτα όμως copy paste και χειμαρρώδη κηρύγματα... όπως συνηθίζεις εσύ Omg. Ο Πένης Βασιλιάς ή ο Βατατζής ο Εξαδάκτυλος δεν θέλουν προσπάθεια , για να καταλάβει κανείς , αν πρόκειται ή όχι για αλήθεια. Επομένως αν έχετε να πείτε κάτι ... εδώ είμαι ας το πείτε ...εκτός αν είναι μυστικό. :0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχοντες του Φωτός και του Σκότους

36
emman έγραψε:Εσυ τι ακριβώς πιστευεις,ότι ήταν αληθινοί?
Μήπως πιστευεις ότι ήταν απεσταλμένοι του Θεού(άγγελοι,ελοχίμ κτλ)

Όσο για τους απόστολους το αφήνω ασχολίαστο!
Οι απόστολοι κατά παράδοση έβγαζαν τα δαιμόνια σε τόπους όπου προϋπήρχε "πολυθεϊστική λατρεία". Άρα σίγουρα κάτι υπήρχε και ήταν αληθινό. Δες το βίο του Ιωάννη του Θεολόγου στη Πάτμο... εκτός αν δεν πιστεύουμε την παράδοση των αγίων..... Αυτό λοιπόν το "αληθινό" που έβγαζαν προϋπήρχε και είχε καταγραφεί ... περίπου 4 αιώνες προ Χριστού .... http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =6&t=14766

emman έγραψε: Καθόλου πίσω!
Τι να πρωτο πιάσουμε και να πούμε?

Για τις επεμβάσεις στον εγκέφαλο?
Για τον μηχανισμό(υπολογιστή αντικυθήρων?
Για υδραυλικά συστήματα,αντλητικούς μηχανισμούς και τεραστια αποχευτικα συστήματα?
Για μετρικά όργανα,διάφορα εργαλεία,μηχανές και όχι μόνο?
Για διοπτρες(γεωδαιτικές μετρήσεις)?
Για αστρονομία?
Για,για για κτλ κτλ
Πότε έκαναν οι αρχαίοι Έλληνες επεμβάσεις στον εγκέφαλο ;; εκτός αν εννοείς τις λοβοτομές των Αιγυπτίων που δεν απαιτούν και τόση .... τεχνογνωσία.... τα αποχετευτικά υπήρχαν και στη Κνωσσό "χιλιάδες" χρόνια πριν τα αναπτύξουν οι Αθηναίοι.... Η γνώση αστρονομίας υπήρχε σε όλους τους λαούς , ακόμα και στους Μάγιας (να σας θυμίσω)...
emman έγραψε: Οσο για την Ατλαντίδα που ανέφερες,δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.
Ηθελα να πώ ότι ότι ήταν χιλιάδες χρόνια μπροστα γενικώς σε όλα.
Πάρε για παράδειγμα πρίν απο 400-500 χρόνια.
Ακόμα δεν είχαν την τεχνολογία που είχαν στην αρχαία Ελλάδα....... άρα ήταν όντως χιλιάδες χρόνια μπροστά!!!!
Από αυτή τη σκοπιά το δέχομαι... όμως πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι με το ίδιο σκεπτικό υπήρχε καλύτερη τεχνολογία αν πάει κανείς ακόμα ποιο πίσω ....ως την Ατλαντίδα... ή αν θες πριν τον κατακλυσμό του Νώε/ Δευκαλίωνα
emman έγραψε: Θέλει πολύ συζήτηση το θέμα..... έχει να κάνει με τον πενία βασιλιά,όπως έχω ξαναγράψει!

Θα τον πατήσουν άλλοι τον διακόπτη για εμάς..... και οι ίδιοι μετά θα τον κλείσουν!

Με λίγα λόγια θα είναι βαλτό όλο αυτό που προκειται να γίνει.

Σκληρό αυτό που λέω,όμως εκεί οδηγούνται τα πράγματα....δυστυχώς!
Δώσε λινκ ανάλογης συζήτησης.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σύμβολα και αποσυμβολισμοί”