Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

10
Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος, είναι η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας.

Σε 7 ημέρες δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, 7 ημέρες (αιώνες) ή αιώνα πούμε ή χιλιετία ή ημέρα, το ίδιο είναι) θα μείνει η ανθρωπότητα σε αυτόν.
Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου• το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά• είναι φοβερόν και λυπηρόν• τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις τον όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.
http://www.orthodoxfathers.com/Agios-Ko ... /Didachi-D

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

11
aetos64 έγραψε:Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος, είναι η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας.

Σε 7 ημέρες δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, 7 ημέρες (αιώνες) ή αιώνα πούμε ή χιλιετία ή ημέρα, το ίδιο είναι) θα μείνει η ανθρωπότητα σε αυτόν.
Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου• το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά• είναι φοβερόν και λυπηρόν• τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις τον όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.
http://www.orthodoxfathers.com/Agios-Ko ... /Didachi-D
γιατί ο π είναι άπειρος; Αν το 7 σχετίζεται με το άπειρο τότε γιατί το άπειρο το συμβολίζουμε με το 8; Αν είναι τόσο σημαντικό το 7 τότε γιατί το 9999 και το 888 αριθμολογούν το Θεό και τον Χριστό ;

Τριαδικός Θεός = Πατήρ μου = 999
Ιησούς = Ειμί η Ζωή=Λόγος εστί = 888
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: το 7

12
LAPTONAS έγραψε:Άσε τους Ρόταρυ αυτοί είναι αστοιχείωτοι. Για να βρεις το αληθινό νόημα του αριθμού 7 πρέπει να ανατρέξεις στην αρχαιότητα, δηλαδή στους Πυθαγόρειους. Οι Πυθαγόρειοι πέρασαν όλη τη ζωή τους μελετώντας και εφαρμόζοντας τους αριθμούς , αναζητώντας το νόημα τους. Ο αριθμός 7 φυσικά όπως τον ξέρουμε δεν υπήρχε τότε, αυτός ήρθε πολύ αργότερα. Οι αρχαίοι αναγνώριζαν το γράμμα Ζ ως επτά. Οι Πυθαγόρειοι παρατηρούσαν τον ουρανό και τους πλανήτες τους οποίους αναγνώριζαν ως θεούς γιατί κινούνται πάντα ( θεώ = κινούμε) και αντιστοιχούσαν τους αριθμούς με τις κινήσεις των πλανητών και με γεωμετρικά σχήματα. Το 7 δηλαδή (Ζ) ταυτίζεται με την κίνηση κάποιου πλανήτη στο ηλιακό μας σύστημα. Αφού λοιπόν βρήκαν ότι το Ζ γεωμετρικά αντιστοιχεί στο Γ+Δ (δηλαδή στο τρίγωνο+τετράγωνο, τα τέλεια σχήματα) το θεώρησαν ιερό όπως θεωρούσαν επίσης το Α και το Β (τα οποία όμως δεν ήταν τέλεια - ούτε καν - σχήματα) και σχεδίασαν την Τετρακτύ, δηλαδή του Ιερού Συμβόλου στο οποίο ορκίζονται οι Πυθαγόριοι, το οποίο περιλάμβανε τα Α,Β,Γ,Δ.
Τετρακτύς

Σημείωση * Η τετρακτύς στο εσωτερικό της σχηματίζει το άστρο του Δαβίδ.

Το άθροισμα των Α-Δ (1-4) έβγαζε το 10 (το Ιώτα) γιαυτό και όλοι οι αριθμοί έως το δέκα μπορούν να σχηματιστούν αθροίζοντας τους αριθμούς που εμπεριέχονται στην Τετρακτύ (1, 1+1 =2, 1+2 =3, 1+3 = 4, 1+4 ή 2+3= 5, από εδώ και πέρα το πέντε δεν χρειάζεται γιατί 1+2+3 = 6, 3+4 ή 1+2+4= 7, 4+3+1 = 8, 4+3+2 = 9 και 4+3+2+1 =10)... Γιαυτό και οι τέσσερις μόνο αριθμοί είχαν σημασία για την Τετρακτύ. Αλλά ας συνεχίσουμε με το 7.

Οι Πυθαγόρειοι συσχέτισαν τους βασικούς αριθμούς με τις κινήσεις των πλανητών και στη συνέχεια κατασκεύασαν μία επτάχορδη λύρα η οποία αντιστοιχεί στην αρμονία του σύμπαντος με τον οποία θεωρούσαν ότι μπορούσαν να αναπαράγουν την θεία αυτή αρμονία. Για ποιο λόγο κατασκεύασαν μία λύρα ; Φυσικά λόγω του Μύθου του Ορφέα. Η αρχαιότερη Ελληνική αναφορά σε λύρα ήταν η αναφορά στην "Μαγική" Λύρα του Ορφέα. Η λύρα του Ορφέα, η "μαγική φόρμιγγα", ήταν κάτι σαν επτάχορδη κιθάρα με "ανεξήγητη" δύναμη! Από τους Ορφικούς έλαβαν οι Πυθαγόρειοι τους μύθους και τους αποκωδικοποίησαν.

Σημείωση * Η αρχαιότερη Ιουδαϊκή αναφορά σε λύρα είναι η Λύρα του Δαβίδ! Η οποία όμως παρέμεινε εκεί στην Βίβλο, χωρίς καμία πληροφορία ούτε για την κατασκευή της, ούτε για τη σημασία της, ούτε με ποιο τρόπο χρησιμοποιήθηκε στην συνέχεια ως παράδοση.

Σήμερα στην μουσική αναγνωρίζουμε επτά νότες : ΝΤΟ-ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ-ΣΙ οι οποίες έχουν την αρχή τους στους Πυθαγόρειους και όχι στο Δαβίδ. Η μουσική κατά τους Πυθαγόρειους ήταν ο ανθρώπινος τρόπος έκφρασης της μουσικής αρμονίας του σύμπαντος.

Σημείωση * Η Βυζαντινή μουσική Βασίστηκε στην Πυθαγόρεια μουσική. Οι Βυζαντινοί μουσικοί διαφύλαξαν την Πυθαγόρεια παράδοση.

Το γράμμα Ζ αν λάβουμε υπόψη ότι κάθε γράμμα είχε ένα εννοιολογικό περιεχόμενο , σημαίνει την Ζωή και τη Ζέση (ζέστη), γιαυτό και η λέξη Ζωή ξεκινάει με το Ζ και γιαυτό η Ζωή χρειάζεται ζέστη (το απέραντο σύμπαν είναι ψυχρό, μόνο κοντά στον ήλιο υπάρχει ζέστη, ή ζωή).

Γιαυτό το επτά θεωρήθηκε "ιερό"...... και στη συνέχεια με το πέρας του χρόνου χρησιμοποιήθηκε και από άλλους με άλλα νοήματα (π.χ. επτά θανάσιμα αμαρτήματα) όμως η "ιερότητα" του μπορεί να εντοπισθεί στους Πυθαγόρειους και στους Αιγύπτιους.

Στις μέρες μας οι αρετές θεωρούνται επτά λόγω ων λατίνων οι οποίοι επίσης συσχέτισαν τις αρετές με τους επτά πλανήτες. Κυρίως ευθύνεται ο Δάντης ο οποίος έγραψε για τα επτά επίπεδα της κόλασης και του παράδεισου. Περισσότερα εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... E%B4%CE%B1

Οι ινδουιστές αντίστοιχα θεωρούν ότι ο ψυχισμός του ανθρώπου εξαρτάται από τα 7 τσακρας.................
Συνεπώς ένα τσάκρα αντιστοιχεί σε μία κατάσταση είτε αυτή είναι αρετή είτε αμαρτία.

Όμως όλα αυτά δεν κάνουν το 7 ιερό. Δηλαδή επειδή τα τσάκρα είναι επτά το 7 είναι ιερό; Κι οι αισθήσεις μας είναι 5 άρα και το πέντε είναι ιερό. . . ;

Οι νάνοι ... δεν ξέρω γιατί έπρεπε να ήταν επτά , δε ξέρω αν υπάρχει κάποιο απόκρυφο περιεχόμενο σε αυτό, πάντως στο πλαίσιο της μυστικής φιλοσοφίας των αρχαίων , δεν είναι τυχαίο που οι σοφοί ήταν επτά και όχι έξι ή πέντε κτλ.
:0607
σε ευχαριστώ για την ενημέρωση ήταν πλήρως αναλυτική.

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

13
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος, είναι η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας.

Σε 7 ημέρες δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, 7 ημέρες (αιώνες) ή αιώνα πούμε ή χιλιετία ή ημέρα, το ίδιο είναι) θα μείνει η ανθρωπότητα σε αυτόν.
Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου• το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά• είναι φοβερόν και λυπηρόν• τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις τον όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.
http://www.orthodoxfathers.com/Agios-Ko ... /Didachi-D
γιατί ο π είναι άπειρος;
'Ο Πλούταρχος αναφέρει στο έργο του Ερωτήσεις "Πῶς Πλάτων ἔλεγε τὸν θεὸν ἀεὶ γεωμετρεῖν."[30] Από αυτή τη φράση προκύπτει ο μνημονικός κανόνας "Αεί ο Θεός ο μέγας γεωμετρεί" όπου ο αριθμός των γραμμάτων δείχνει το αντίστοιχο ψηφίο του αριθμού π, με προσέγγιση 5 δεκαδικών ψηφίων (3,14159).

Αεί = 3
ο = 1
Θεός = 4
ο =1
μέγας = 5
γεωμετρεί = 9

Σε νεότερους χρόνους, έχει χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερη πρόταση για περισσότερα ψηφία
"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι".'
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0_%2 ... 1%CE%AC%29
Αν το 7 σχετίζεται με το άπειρο τότε γιατί το άπειρο το συμβολίζουμε με το 8; Αν είναι τόσο σημαντικό το 7 τότε γιατί το 9999 και το 888 αριθμολογούν το Θεό και τον Χριστό ;
Το 7 στην πίστη σχετίζεται με την έβδομη ημέρα που αφιερώνεται στον Θεό αλλά και με την παρούσα Ζωή, το 8 με την μέλλουσα, στη Βασιλεία των Ουρανών.

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

14
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος, είναι η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας.

Σε 7 ημέρες δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, 7 ημέρες (αιώνες) ή αιώνα πούμε ή χιλιετία ή ημέρα, το ίδιο είναι) θα μείνει η ανθρωπότητα σε αυτόν.
Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου• το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά• είναι φοβερόν και λυπηρόν• τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις τον όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.
http://www.orthodoxfathers.com/Agios-Ko ... /Didachi-D
γιατί ο π είναι άπειρος;
'Ο Πλούταρχος αναφέρει στο έργο του Ερωτήσεις "Πῶς Πλάτων ἔλεγε τὸν θεὸν ἀεὶ γεωμετρεῖν."[30] Από αυτή τη φράση προκύπτει ο μνημονικός κανόνας "Αεί ο Θεός ο μέγας γεωμετρεί" όπου ο αριθμός των γραμμάτων δείχνει το αντίστοιχο ψηφίο του αριθμού π, με προσέγγιση 5 δεκαδικών ψηφίων (3,14159).

Αεί = 3
ο = 1
Θεός = 4
ο =1
μέγας = 5
γεωμετρεί = 9

Σε νεότερους χρόνους, έχει χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερη πρόταση για περισσότερα ψηφία
"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι".'
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0_%2 ... 1%CE%AC%29
ο π είναι άρρητος και υπερβατικός , εννοείς ότι τα δεκαδικά του ψηφία δεν τελειώνουν ποτέ (έχει άπειρα δεκαδικά) π = 3 . 1 4 1 5 9 2 6 5 3 5 8 9 7 9 3 2 3 8 4 6 2 6 4 3 3 8 3 2 7 9 5 0 2 8 8 4 1 9 7 1 6 9 ..............

ο 7 όμως δεν έχει δεκαδικά ψηφία. Συνεπώς με ποιον τόπο είναι όμοιος ο π με τον 7 ;

είπες - Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος
Αν το 7 σχετίζεται με το άπειρο τότε γιατί το άπειρο το συμβολίζουμε με το 8; Αν είναι τόσο σημαντικό το 7 τότε γιατί το 999 και το 888 αριθμολογούν το Θεό και τον Χριστό ;
Το 7 στην πίστη σχετίζεται με την έβδομη ημέρα που αφιερώνεται στον Θεό αλλά και με την παρούσα Ζωή, το 8 με την μέλλουσα, στη Βασιλεία των Ουρανών.
άρα το 7 δεν σχετίζεται με το άπειρο γιατί η παρούσα ζωή έχει σημείο λήξης το 8 (τον 8αιώνα), το 8 σχετίζεται με το άπειρο, δεδομένου ότι ο 8ος αιώνας θα είναι και αιώνιος.

Αποκάλυψη 22.5 καὶ νὺξ οὐκ ἔσται ἔτι, καὶ οὐ χρεία λύχνου καὶ φωτὸς ἡλίου, ὅτι Κύριος ὁ Θεὸς φωτιεῖ αὐτούς, καὶ βασιλεύσουσιν εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων.

Το 7 σχετίζεται με την Ζωή κατά τους Πυθαγόρειους , το 7 σχετίζεται με την παρούσα Ζωή κατά τους Χριστιανούς (εμάς).
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

15
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος, είναι η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας.

Σε 7 ημέρες δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, 7 ημέρες (αιώνες) ή αιώνα πούμε ή χιλιετία ή ημέρα, το ίδιο είναι) θα μείνει η ανθρωπότητα σε αυτόν.
Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου• το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά• είναι φοβερόν και λυπηρόν• τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις τον όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.
http://www.orthodoxfathers.com/Agios-Ko ... /Didachi-D
γιατί ο π είναι άπειρος;
'Ο Πλούταρχος αναφέρει στο έργο του Ερωτήσεις "Πῶς Πλάτων ἔλεγε τὸν θεὸν ἀεὶ γεωμετρεῖν."[30] Από αυτή τη φράση προκύπτει ο μνημονικός κανόνας "Αεί ο Θεός ο μέγας γεωμετρεί" όπου ο αριθμός των γραμμάτων δείχνει το αντίστοιχο ψηφίο του αριθμού π, με προσέγγιση 5 δεκαδικών ψηφίων (3,14159).

Αεί = 3
ο = 1
Θεός = 4
ο =1
μέγας = 5
γεωμετρεί = 9

Σε νεότερους χρόνους, έχει χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερη πρόταση για περισσότερα ψηφία
"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι".'
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0_%2 ... 1%CE%AC%29
ο π είναι άρρητος και υπερβατικός , εννοείς ότι τα δεκαδικά του ψηφία δεν τελειώνουν ποτέ (έχει άπειρα δεκαδικά) π = 3 . 1 4 1 5 9 2 6 5 3 5 8 9 7 9 3 2 3 8 4 6 2 6 4 3 3 8 3 2 7 9 5 0 2 8 8 4 1 9 7 1 6 9 ..............

ο 7 όμως δεν έχει δεκαδικά ψηφία. Συνεπώς με ποιον τόπο είναι όμοιος ο π με τον 7 ;

είπες - Ο αριθμός 7 είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος
Αν το 7 σχετίζεται με το άπειρο τότε γιατί το άπειρο το συμβολίζουμε με το 8; Αν είναι τόσο σημαντικό το 7 τότε γιατί το 999 και το 888 αριθμολογούν το Θεό και τον Χριστό ;
Το 7 στην πίστη σχετίζεται με την έβδομη ημέρα που αφιερώνεται στον Θεό αλλά και με την παρούσα Ζωή, το 8 με την μέλλουσα, στη Βασιλεία των Ουρανών.
άρα το 7 δεν σχετίζεται με το άπειρο γιατί η παρούσα ζωή έχει σημείο λήξης το 8 (τον 8αιώνα), το 8 σχετίζεται με το άπειρο, δεδομένου ότι ο 8ος αιώνας θα είναι και αιώνιος.

Αποκάλυψη 22.5 καὶ νὺξ οὐκ ἔσται ἔτι, καὶ οὐ χρεία λύχνου καὶ φωτὸς ἡλίου, ὅτι Κύριος ὁ Θεὸς φωτιεῖ αὐτούς, καὶ βασιλεύσουσιν εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων.

Το 7 σχετίζεται με την Ζωή κατά τους Πυθαγόρειους , το 7 σχετίζεται με την παρούσα Ζωή κατά τους Χριστιανούς (εμάς).
Laptona, δεν ήθελα να επισημάνω ή να εξηγήσω την ''τελειότητα'' τού αριθμού 7 σε σχέση με τον αριθμό Πι αλλά το ''περίεργο''.

Νομίζω πως δεν πρέπει να μυθοποιούμε τον αριθμό 7.

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

16
κι εγώ φίλτατε Αετέ προσπαθώ να καταλάβω γιατί ο αριθμός 7 είναι τέλειος. Είπες ότι είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος όμως δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο. Ούτε καν μπορώ να συλλάβω πως γίνεται η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας να σχετίζεται με την τελειότητα του 7.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

17
LAPTONAS έγραψε:κι εγώ φίλτατε Αετέ προσπαθώ να καταλάβω γιατί ο αριθμός 7 είναι τέλειος. Είπες ότι είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος όμως δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο. Ούτε καν μπορώ να συλλάβω πως γίνεται η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας να σχετίζεται με την τελειότητα του 7.
Γιά τέλειο αριθμό 7 είχε γίνει λόγος εδώ, πρίν από μένα, και ήθελα να πω πως έχει κάποιο σημαντικό ρόλο στην Δημιουργία, στην μαθηματική την Γεωμετρία ακόμα και στο χρόνο, αλλά δεν πρέπει να τον ''αγιοποιήσουμε'' κιόλας,

Re: Ο Αριθμός 7 και ο αποσυμβολισμός του

18
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:κι εγώ φίλτατε Αετέ προσπαθώ να καταλάβω γιατί ο αριθμός 7 είναι τέλειος. Είπες ότι είναι τέλειος με τον ίδιο τρόπο που ο αριθμός ''Π'' είναι άπειρος όμως δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο. Ούτε καν μπορώ να συλλάβω πως γίνεται η τελειότητα του Θεού, της Δημιουργίας να σχετίζεται με την τελειότητα του 7.
Γιά τέλειο αριθμό 7 είχε γίνει λόγος εδώ, πρίν από μένα, και ήθελα να πω πως έχει κάποιο σημαντικό ρόλο στην Δημιουργία, στην μαθηματική την Γεωμετρία ακόμα και στο χρόνο, αλλά δεν πρέπει να τον ''αγιοποιήσουμε'' κιόλας,
Έχεις δίκιο δεν πρέπει να τον "αγιοποιούμε" (ή μυθοποιούμε) γιατί είναι απλά ένας αριθμός και φυσικά πριν το επαναλάβεις κάποιος άλλος ισχυρίστηκε ότι το 7 είναι τέλειο διότι το άρθρο αρχικά λέει :
Έτσι δηλαδή συνένωναν το Θεϊκό με το Ανθρώπινο στον αριθμό 7, δημιουργώντας τον Τέλειο Αριθμό.
Αλλά αυτό είναι λάθος διότι ο 7 ΔΕΝ είναι Τέλειος αριθμός.

Τέλειος λέγεται ένας φυσικός αριθμός όταν το άθροισμα των διαιρετών του, εκτός του αριθμού, είναι ίσο τον αριθμό δηλ. ο n είναι τέλειoς αν και μόνο αν σ(n) = 2n.

Ο μικρότερος τέλειος αριθμός είναι ο 6. Οι διαιρέτες του 6 είναι οι 1, 2, 3 και το άθροισμα αυτών είναι ίσο με 6 (1+2+3=6). Άλλοι τέλειοι αριθμοί είναι οι 28 = 1 + 2 + 4 + 7 + 14, 496 = 1 + 2 + 4 + 8 + 16 + 31 + 62 + 124 + 248 και ο 8128. Αυτοί είναι και οι μόνοι γνωστοί τέλειοι κατά την αρχαιότητα.

Ο επόμενος τέλειος αριθμός είναι ο 33550336 και ακολουθούν οι 8589869056, 137438691328, 2305843008139952128, 2658455991569831744654692615953842176, 191561942608236107294793378084303638130997321548169216. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE ... F%8C%CF%82
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σύμβολα και αποσυμβολισμοί”

cron