Ημερομηνία : 19 Ιουν 2019, 22:23

Πρόσφατα Θέματα

Tελευταία άρθρα του blog

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 131 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 19:00 
Γενικοί συντονιστές
Γενικοί συντονιστές
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 11 Απρ 2009, 14:20
Δημοσ.: 12064
Τοποθεσια: Στο δικό μου παραμύθι....
Πότε και απο ποιον θα καταργηθεί ο Αντίχριστός.

Προς Θεσσαλονικείς Β' 2,8

Παράθεση:
καὶ τότε ἀποκαλυφθήσεται ὁ ἄνομος, ὃν ὁ Κύριος ἀναλώσει τῷ πνεύματι τοῦ στόματος αὐτοῦ καὶ καταργήσει τῇ ἐπιφανείᾳ τῆς παρουσίας αὐτοῦ·

Νεοελληνική απόδοση Κολιτσάρα.

Και τότε θα ξεσκεπασθή και θα φανερωθή ο άνομος, τον οποίον ο Κυριος θα εξολοθρεύση και θα αφανίση τόσον εύκολα, σαν με ένα φύσημα απλώς του στόματός του και θα τον εξουδετερώση με την ένδοξον εμφάνισιν της παρουσίας του.

Νεοελληνική απόδοση Τρεμπέλα σελ.827

Και τότε θα φανερωθή ο άνομος,τον οποίον ο Κύριος θα εξαφανίση με το φύσημα του στόματος του και θα τον εκμηδενίση με την ένδοξον εμφάνισιν της παρουσίας του.

Αγιος Νικόδημος Αγιορείτης ερμηνεία στην Προς Θεσσαλονικείς σελ.66

Ογλίγωρα φέρει την παρηγορίαν ο Παύλος,επειδή λέγει ,ότι ο Κύριος θέλει αφανίσει τον Αντίχριστον διότι καθώς η φωτιά και προ του να έλθη παρούσα,αλλά ακόμα μακρά ούσα καίει και κάμνει ακίνητα τα μικρά ζωύφια,έτζι και ο Δεσπότης Χριστός με μόνην την προσταγήν του ,ητοι με το εμφύσημα του,το γεμάτον απο άγιον Πνεύμα,θέλει αφανίσει τον Αντίχριστον και με μοναχήν την παρουσίαν του θέλει τον καταργήσει,ηγουν θέλι κάμη αυτόν παντελώς αργόν και ακίνητον,επειδή και ευθύς μόνον όπου φανη θέλει παύσει την απάτην και πλάνην του.

Ερμηνεία π.Αθανασίου Μυτιληναιου .

Ακούστε απο το 34.20

Το μόνο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι οτι όλες τις απαντήσεις στις απορίες μας τις δίνει η Καινή Διαθήκη.

Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Κορυφή
 Προφίλ  
Thanks          Απάντηση με παράθεση  

pros

Θέμα δημοσίευσης: Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 19:39 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 15 Φεβ 2014, 18:25
Δημοσ.: 774
Tις απαντησεις μας τις δινει η καινη διαθηκη μονο αν την ερμηνευουμε θεοπνευστα. Ειναι πολυ επικινδυνο να πιστευουμε εμεις τα νιαναρα (κατα την φραση ενος αξιου ιεραρχη) οτι εμεις εχουμε πνευμα Αγιο για να το κανουμε. Και οχι μονο δεν το κατανοουμε αλλα παρερμηνευουμε και τους ερμηνευτες.

Για παραδειγμα ο Τρεμπελας γραφει οσα αναφερθηκαν δηλαδη τα ακολουθα

Παράθεση:
Και τότε θα φανερωθή ο άνομος,τον οποίον ο Κύριος θα εξαφανίση με το φύσημα του στόματος του και θα τον εκμηδενίση με την ένδοξον εμφάνισιν της παρουσίας του.

αλλα εδω δεν αναφερει ποια θεωρει <<ενδοξο εμφανιση της Παρουσιας Του. Το τι εννοει το βλεπουμε πεντακαθαρα , χωρις καμια αμφιβολια στην δογματικη του Τρεμπελα στο Γ τομο αλλα και στην εισαγωγη του ιθ της αποκαλυψης οπου γραφει

Παράθεση:
ο εν τω ουρανω αντιλαλος της πτωσεως της νοητης Βαβυλωνος , μεθ ο επακολουθει η ενδοξος Παρουσια του Χριστου , ητις δεν πρεπει να συγχεεται προς την επι συντελεια των αιωνων και την παγκοσμια Κρισει τιαυτη

Προ μηνων ειχα επικοινωνια με ενα γνωστο μου, στελεχος του Σωτηρα, και τον ρωτησα, πως ο Τρεμπελας κατενοησε αυτο που μας αποκαλυψε ο γεροντας Παισιος επειτα απο χρονια, αλλα και φαινεται συνεσκιασμενα στη Γραφη ;

Η απαντηση του ηταν

Παράθεση:
Ο Τρεμπελας ηταν ενας κατα πρωτο λογο ενας προσευχομενος χριστιανος, και μετα ενας μεγαλος ερμηνευτης της Γραφης.

Ειναι φανερο οτι ο Θεος φωτιζει τους ανθρωπους που εχουν τις προυποθεσεις και ευδοκησε στην αγια γραφη που κυκλοφορησε σε περισσοτερα αντιτυπα στην Ελλαδα να υπαρχει αυτη η ερμηνεια. Ευνοητο ειναι οτι εχει την εγκριση ολων των πατριαρχειων.

Ως προς το Κολιτσαρα και τον αγιο Νικοδημο μιλουν για την ενδοξο παρουσια του Κυριου αλλα δεν λενε ποια ειναι αυτη. Το να βαζουμε λογια στο στομα τους τα οποια δεν ειπαν ειναι αλλο θεμα.

Στα εσχατολογικα θεματα δεν ισχυει η αποψη του καθενος αλλα αυτων στους οποιους δωθηκε το χαρισμα να ερμηνευουν τα εσχατα

Παράθεση:
Β Πε. 1,20 τοῦτο πρῶτον γινώσκοντες, ὅτι πᾶσα προφητεία γραφῆς ἰδίας ἐπιλύσεως οὐ γίνεται.
Β Πε. 1,20 Υπό την απαραίτητον προϋπόθεσιν ότι τούτο προ παντός πρέπει να γνωρίζετε· ότι κάθε προφητεία της Αγίας Γραφής δεν λύεται και δεν αποσαφηνίζεται κατά την προσωπικήν εκάστου αντίληψιν, αλλά με τον φωτισμόν του Αγίου Πνεύματος.
Β Πε. 1,21 οὐ γὰρ θελήματι ἀνθρώπου ἠνέχθη ποτὲ προφητεία, ἀλλ᾿ ὑπὸ Πνεύματος Ἁγίου φερόμενοι ἐλάλησαν ἅγιοι Θεοῦ ἄνθρωποι.
Β Πε. 1,21 Διότι ποτέ έως τώρα δεν ελέχθη προφητεία με τον νουν και το θέλημα του ανθρώπου, αλλά οι άγιοι άνθρωποι του Θεού, οι προφήται, επροφήτευσαν εμπνεόμενοι και οδηγούμενοι από το Αγιον Πνεύμα.

Ο γεροντας Παισιος μας εξηγησε πολυ καλα περι της επεμβασεως του Θεου στην παγκοσμια ιστορια. Η μαρτυριες ειναι πολλες και οι μαθηματικη αποδειξη δοθηκε απο το πατερα Αρσενιο.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 19:57 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Η τελικη απαντηση απο τον π. Αρσενιο εδω απο το 35 εως 37 λεπτο και μετα

http://www.ianos.net/ftp/Hgoumenos_Arse ... ristou.mp3

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 20:19 
Αντινεοταξίτης
Αντινεοταξίτης
Κατάσταση:
Εγγραφη: 11 Φεβ 2011, 18:59
Δημοσ.: 674
dominique έγραψε:

Προς Θεσσαλονικείς Β' 2,8

Παράθεση:
καὶ τότε ἀποκαλυφθήσεται ὁ ἄνομος, ὃν ὁ Κύριος ἀναλώσει τῷ πνεύματι τοῦ στόματος αὐτοῦ καὶ καταργήσει τῇ ἐπιφανείᾳ τῆς παρουσίας αὐτοῦ·

Νεοελληνική απόδοση Κολιτσάρα.

Και τότε θα ξεσκεπασθή και θα φανερωθή ο άνομος, τον οποίον ο Κυριος θα εξολοθρεύση και θα αφανίση τόσον εύκολα, σαν με ένα φύσημα απλώς του στόματός του και θα τον εξουδετερώση με την ένδοξον εμφάνισιν της παρουσίας του.

Νεοελληνική απόδοση Τρεμπέλα σελ.827

Αγιος Νικόδημος Αγιορείτης ερμηνεία στην Προς Θεσσαλονικείς σελ.66

Ογλίγωρα φέρει την παρηγορίαν ο Παύλος,επειδή λέγει ,ότι ο Κύριος θέλει αφανίσει τον Αντίχριστον διότι καθώς η φωτιά και προ του να έλθη παρούσα,αλλά ακόμα μακρά ούσα καίει και κάμνει ακίνητα τα μικρά ζωύφια,έτζι και ο Δεσπότης Χριστός με μόνην την προσταγήν του ,ητοι με το εμφύσημα του,το γεμάτον απο άγιον Πνεύμα,θέλει αφανίσει τον Αντίχριστον και με μοναχήν την παρουσίαν του θέλει τον καταργήσει,ηγουν θέλι κάμη αυτόν παντελώς αργόν και ακίνητον,επειδή και ευθύς μόνον όπου φανη θέλει παύσει την απάτην και πλάνην του.

Ερμηνεία π.Αθανασίου Μυτιληναιου .

Ακούστε απο το 34.20

Το μόνο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι οτι όλες τις απαντήσεις στις απορίες μας τις δίνει η Καινή Διαθήκη.

Πολυ ορθα τα λες.Λυσε μου ομως μια απορια που εχει σχεση με το θεμα.Γιατι εθεσες τις προαλλες το ζητημα με τις 1335 ημερες;;

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 20:53 
Γενικοί συντονιστές
Γενικοί συντονιστές
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 11 Απρ 2009, 14:20
Δημοσ.: 12064
Τοποθεσια: Στο δικό μου παραμύθι....
Αχ βρε George,τι να σου πω τωρα;

Βλέπεις να έχω βαλει κάπου δική μου ερμηνεία και να ερμηνεύω και να λέω έχω το Πνεύμα το Άγιο;
Βλέπεις να έχω βάλει κάπου λόγια δικά μου ή να βάζω λόγια στο στόμα άλλου;

Απλή παράθεση κάνω.
Πήρα το ευαγγέλιο και έβαλα τις αποδόσεις και τις ερμηνείες.

Και εσυ αντί να σχολιάσεις τις ερμηνείες ,επιτίθεσαι σε μένα;
Τόσο μένος πια;

Ο τιτλος είναι

Ειπα κάπου προσωπική άποψη;
Οχι.

Λέει η Αγία Γραφή πότε και απο ποιον θα καταργηθεί ο Αντίχριστος;Ναι
Λένε οι ερμηνείες το ίδιο; Ναι.

Την ομιλία την άκουσες;

Δηλαδή εσυ μας λες,οτι θα έχουμε μια αόρατη παρουσία και μια ορατη.

Και ο Κολιτσάρας και ο άγιος Νικόδημος εννοούν την αόρατη ετσι;

Μιας και εγω όπως λες δεν κατανοω, με την φράση

Παράθεση:
ένδοξον εμφάνισιν

εσυ τι καταλαβαίνεις;

Να σε ρωτήσω κατι άλλο τότε,για να μην μου λες πάλι οτι παρερμηνεύω.

ο Απόστολος Παύλος μιλάει για επιφανεία και παρουσία,έτσι;

Το επιφάνεια τι σημαίνει;
όταν χρησιμοποιούμε την λέξη Επιφάνεια στην εορτή των Φώτων τι εννοούμε;
Αόρατη επιφάνεια γίνεται;

Επίσης για την λέξη επιφάνεια
Σε αυτό το χωρίο Α΄Τιμόθεον 6,14-15

Παράθεση:
14 τηρῆσαί σε τὴν ἐντολὴν ἄσπιλον, ἀνεπίληπτον μέχρι τῆς ἐπιφανείας τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ,

εδω τι εννοεί με την επιφάνεια;

Β' Τιμόθεον 4,1
Παράθεση:
Διαμαρτύρομαι οὖν ἐγὼ ἐνώπιον τοῦ Θεοῦ καὶ τοῦ Κυρίου Ἰησοῦ Χριστοῦ, τοῦ μέλλοντος κρίνειν ζῶντας καὶ νεκρούς κατὰ τὴν ἐπιφάνειαν αὐτοῦ καὶ τὴν βασιλείαν αὐτοῦ

Εδω δεν λέει οτι στην επιφάνεια αυτού θα κρίνει ζώντας και νεκρούς;

Προς Τίτον 2,13

Παράθεση:
13 προσδεχόμενοι τὴν μακαρίαν ἐλπίδα καὶ ἐπιφάνειαν τῆς δόξης τοῦ μεγάλου Θεοῦ καὶ σωτῆρος ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ,

Εδω τι εννοεί;

Ιωάννου Α' 2.28

Παράθεση:
Καὶ νῦν, τεκνία, μένετε ἐν αὐτῷ, ἵνα ὅταν φανερωθῇ ἔχωμεν παρρησίαν καὶ μὴ αἰσχυνθῶμεν ἀπ' αὐτοῦ ἐν τῇ παρουσίᾳ αὐτοῦ.

Εδω με την παρουσία τι εννοεί;

Δεν λέω κατι ειρωνικά,ούτε για να σε θίξω,ερωτησεις κάνω για να σε καταλάβω.

αιτωλέ επειδή και μένα μου το είπανε ,το ξέρω οτι έχει σχέση,θέλω να βρω την ερμηνεία πρώτα.

Πάντως αν το σχετίζεις με οτι θα κολοβωθούν οι ημέρες,μάλλον εννοούμε το ίδιο.

Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 21:39 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Παράθεση:
Αχ βρε George,τι να σου πω τωρα;

Βλέπεις να έχω βαλει κάπου δική μου ερμηνεία και να ερμηνεύω και να λέω έχω το Πνεύμα το Άγιο;
Βλέπεις να έχω βάλει κάπου λόγια δικά μου ή να βάζω λόγια στο στόμα άλλου;
Απλή παράθεση κάνω.
Πήρα το ευαγγέλιο και έβαλα τις αποδόσεις και τις ερμηνείες.

Και εσυ αντί να σχολιάσεις τις ερμηνείες ,επιτίθεσαι σε μένα;
Τόσο μένος πια;

Βλεπεις να εχω γραψει πουθενα στη δημοσιευση μου το ονομα σου ;Αυτα που λεω ειναι μια γενικη παρατηρηση για ολους διοτι εδω εχω δει σχεδον ολους να ειναι ερμηνευτες στις προφητειες της αγιας γραφης. Γραφουν 10 ατομα και στο τελος εχουμε 11 διαφορετικες ερμηνειες. Συνεπως μην το παιρνεις προσωπικα, διοτι εγραψα σε πρωτο πληθυντικο και οχι σε πρωτο ενικο.

Και μην βιαζεσαι να μιλησεις για μενος διοτι δεν γνωριζεις την σκεψη του αλλου, και μπορει να κατακρινεις τον αλλο.

Παράθεση:
Δηλαδή εσυ μας λες,οτι θα έχουμε μια αόρατη παρουσία και μια ορατη.

Μην μπερδευεσαι.
Εγω δεν λεω μια προσωπικη γνωμη οπως πας να το θεσεις αλλα την πιο βαρυσημαντη αποψη που ειναι του γεροντα Παισιου, αλλα και του Τρεμπελα, του Λουβαρη, της συντριπτικης πλειοψηφιας των θεολογων του Σωτηρα, του Σωτηροπουλου και πολλων αλλων πολυ μεγαλων θεολογων. Να ξερεις οτι αυτοι το θεμα το εχουν ψαξει 100 φορες πιο βαθεια απο τη προσπαθεια που κανεις τωρα την οποια την βλεπω πολυ απλοικη.

Παράθεση:
εσυ τι καταλαβαίνεις;

Καταλαβαινω το λογο των πρωτοπορων της θεολογιας οπως σου ειπα.

Παράθεση:
Το επιφάνεια τι σημαίνει;
όταν χρησιμοποιούμε την λέξη Επιφάνεια στην εορτή των Φώτων τι εννοούμε;
Αόρατη επιφάνεια γίνεται;

Πως δεν γινεται. Βεβαιως και γινεται.Στο Μωυση στο ορος Σινα δεν ειχαμε Θεοφανεια; Στο προφητη Ηλια δεν ειχαμε Θεοφανεια ; Οταν ο Χριστος πραγματοποιει ενα θαυμε στη γη τι σημαινει αυτο ;
Οτι ερχεται με το ανθρωπινο σωμα του η το πραγματοποιει δια των ενεργειων Του. Συνεπως οπως πολυ ωραια τονισε ο Π.Αρσενιος Κατερελος στην ομιλια του, δεν χρειαζεται ο Χριστος να ελθει σωματικος για να καταργησει τον αντιχριστο. Οταν λοιπον λεει << αναλωσει με την πνοη του στοματος Του τι κατανοεις ; Οτι θα ερθει σωματικα διπλα στον αντι και θα τον φυσυξει ;

Παράθεση:
Να σε ρωτήσω κατι άλλο τότε,για να μην μου λες πάλι οτι παρερμηνεύω.

Ειδες λοιπον οτι δικαιωνεις αυτα που λεω. Φτιαχνεις μια επιχειρηματολογια την οποια την θεωρεις σωστη ωστε να μην σου λεω οτι παρερμηνευεις. Δηλαδη απο οτι καταλαβαινω, ελυσες το προβλημα ετσι απλα, που δεν κατενοησαν ο γεροντας Παισιος και οι αλλοι θεολογοι. Ο τροπος λοιπον που γραφεις ειναι σαν να θεωρεις οτι ερμηνευεις σωστα. Για το λογο αυτο εγραφα να μην πιστευουμε στις μικρες μας δυναμεις.

Παρακατω εχεις αναφερει πολλα χωρια τα οποια μιλουν ως επιφανεια για την ημερα της β παρουσιας. Αυτο ομως δεν ειναι ουτε καν επιχειρημα διοτι δεν λεει πουθενα οτι αυτη θα ειναι η μοναδικη επιφανεια. Υπαρχουν πληθος χωριων που μιλουν για την ημερα του Κυριου χωρις αυτη η ημερα να ταυτιζεται με την β παρουσια.Για παραδειγμα

Παράθεση:
Ησ. 13,9 ἰδοὺ γὰρ ἡμέρα Κυρίου ἔρχεται ἀνίατος θυμοῦ καὶ ὀργῆς θεῖναι τὴν οἰκουμένην ἔρημον καὶ τοὺς ἁμαρτωλοὺς ἀπολέσαι ἐξ αὐτῆς.
Ησ. 13,9 Διότι, ιδού έρχεται η ημέρα του Κυρίου γεμάτη θυμόν και οργήν, που κανείς δεν ημπορεί να την εξιλέωση, και η δικαία αυτή οργή του θα καταστήση έρημον την οικουμενην· και θα καταστρέψη τους αμαρτωλούς από αυτήν.
Ησ. 13,10 οἱ γὰρ ἀστέρες τοῦ οὐρανοῦ καὶ ὁ Ὠρίων καὶ πᾶς ὁ κόσμος τοῦ οὐρανοῦ τὸ φῶς οὐ δώσουσι, καὶ σκοτισθήσεται τοῦ ἡλίου ἀνατέλλοντος, καὶ ἡ σελήνη οὐ δώσει τὸ φῶς αὐτῆς.
Ησ. 13,10 Οι αστέρες του ουρανού, ο Ωρίων και όλος ο έναστρος κόσμος του ουρανού δεν θα δώσουν πλέον το φως των. Ο ανατέλλων ήλιος θα σκοτισθή και η σελήνη δεν θα δώση το φέγγος της.
Ησ. 13,11 καὶ ἐντελοῦμαι τῇ οἰκουμένῃ ὅλῃ κακὰ καὶ τοῖς ἀσεβέσι τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν· καὶ ἀπολῶ ὕβριν ἀνόμων, καὶ ὕβριν ὑπερηφάνων ταπεινώσω.
Ησ. 13,11 Θα δώσω εντολήν να επέλθουν συμφοραί εις όλην την οικουμένην και στους ασεβείς τιμωρίαι δια τας αμαρτίας αυτών, θα καταστρέψω την έπαρσιν των παρανόμων και θα ταπεινώσω τον εγωϊσμόν των υπερηφάνων.
Ησ. 13,12 καὶ ἔσονται οἱ καταλελειμμένοι ἔντιμοι μᾶλλον ἢ τὸ χρυσίον τὸ ἄπυρον, καὶ ὁ ἄνθρωπος μᾶλλον ἔντιμος ἔσται ἢ ὁ λίθος ὁ ἐκ Σουφίρ.
Ησ. 13,12 Οσοι δε απομείνουν από αυτήν την καταστροφήν, θα είναι περισσότερον ολι-γοστοί και σπάνιοι, παρ' όσον είναι το εξορυσσόμενον και σκεπασμένον από χώματα και μη καθαρισθέν χρυσάφι, και οι άνθρωποι σπανιώτεροι από τους πολυτίμους εκ Σουφίρ λίθους.
Ησ. 13,13 ὁ γὰρ οὐρανὸς θυμωθήσεται καὶ ἡ γῆ σεισθήσεται ἐκ τῶν θεμελίων αὐτῆς διὰ θυμὸν ὀργῆς Κυρίου σαβαὼθ ἐν τῇ ἡμέρᾳ, ᾗ ἂν ἐπέλθῃ ὁ θυμὸς αὐτοῦ.
Ησ. 13,13 Και αυτός ο ουρανός θα οργισθή εναντίον των αμαρτωλών ανθρώπων και θα αποστείλη θυέλλας και κατακλυσμούς. Η γη θα σεισθή εκ θεμελίων εξ αιτίας του θυμού του Κυρίου τότε κατά την ημέραν, κατά την οποίαν θα επέλθη εναντίον των αμαρτωλών ο θυμός αυτού.
Ησ. 13,14 καὶ ἔσονται οἱ καταλελειμμένοι ὡς δορκάδιον φεῦγον καὶ ὡς πρόβατον πλανώμενον, καὶ οὐκ ἔσται ὁ συνάγων, ὥστε ἄνθρωπον εἰς τὸν λαὸν αὐτοῦ ἀποστραφῆναι καὶ ἄνθρωπον εἰς τὴν χώραν ἑαυτοῦ διώξεται.
Ησ. 13,14 Οσοι δε απολειφθούν θα είναι δειλοί και περίφοβοι σαν το ζαρκάδι, που φεύγει πανικόβλητον, σαν τα περιπλανώμενα πρόβατα, δια τα οποία δεν υπάρχει κανείς να τα συγκέντρωση και περιφρούρηση. Εν όψει αυτής της συμφοράς κάθε ξένος ότνθρωπος θα επιστρέψη στον λαόν του και θα επιδιώξη με κάθε τρόπον να επανέλθη εις την πατρίδα του.

Οπως επισης υπαρχουν και χωρια που μιλουν για αυτη την επιφανεια οπως το ακολουθο.

Παράθεση:
Ιεζ. 39,25 διὰ τοῦτο τάδε λέγει Κύριος Κύριος· νῦν ἀποστρέψω τὴν αἰχμαλωσίαν Ἰακὼβ καὶ ἐλεήσω τὸν οἶκον Ἰσραὴλ καὶ ζηλώσω διὰ τὸ ὄνομα τὸ ἅγιόν μου.
Ιεζ. 39,25 Δια τούτο αυτά λέγει ο Κυριος Κυριος· Τωρα εγώ θα επαναφέρω τους αιχμαλώτους Ισραηλίτας και θα ελεήσω τον ισραηλιτικόν λαόν και θα φανώ ζηλότυπος υπέρ αυτών δια το άγιόν μου Ονομα.
Ιεζ. 39,26 καὶ λήψονται τὴν ἀτιμίαν αὐτῶν καὶ τὴν ἀδικίαν, ἣν ἠδίκησαν, ἐν τῷ κατοικισθῆναι αὐτοὺς ἐπὶ τὴν γῆν αὐτῶν ἐπ᾿ εἰρήνης, καὶ οὐκ ἔσται ὁ ἐκφοβῶν.
Ιεζ. 39,26 Και θα συναισθανθούν την ενόχην των δια τον εξευτελισμόν, τον οποίον υπέστησαν, ενθυμούμενοι τας παρανομίας των και τας αδικίας, τας οποίας διέπραξαν, όταν θα έχουν εγκατασταθή εις την χώραν των και θα ζουν ειρηνικώς και δεν θα υπάρχη κανείς να τους εκφοβίζη,
Ιεζ. 39,27 ἐν τῷ ἀποστρέψαι με αὐτοὺς ἐκ τῶν ἐθνῶν καὶ συναγαγεῖν με αὐτοὺς ἐκ τῶν χωρῶν τῶν ἐθνῶν καὶ ἁγιασθήσομαι ἐν αὐτοῖς ἐνώπιον τῶν ἐθνῶν,
Ιεζ. 39,27 όταν εγώ θα επαναφέρω αυτούς από τα έθνη, όπου υπήρξαν αιχμάλωτοι, και θα τους συγκεντρώσω από τας διαφόρους ειδωλολατρικάς χώρας και θα καταστήσω γνωστήν την αγιότητά μου δια μέσω αυτών ενώπιον όλων των εθνών.
Ιεζ. 39,28 καὶ γνώσονται ὅτι ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεὸς αὐτῶνἐν τῷ ἐπιφανῆναί με αὐτοῖς ἐν τοῖς ἔθνεσι.
Ιεζ. 39,28 Και θα μάθουν τα έθνη τότε, ότι εγώ είμαι Κυριος ο Θεός των Ισραηλιτών, όταν θα φανώ ενώπιον των εθνών ως λυτρωτής εκείνων.
Ιεζ. 39,29 καὶ οὐκ ἀποστρέψω οὐκέτι τὸ πρόσωπόν μου ἀπ᾿ αὐτῶν, ἀνθ᾿ οὗ ἐξέχεα τὸν θυμόν μου ἐπὶ τὸν οἶκον Ἰσραήλ, λέγει Κύριος Κύριος.
Ιεζ. 39,29 Και δεν θα αποστρέψω πλέον το πρόσωπόν μου από αυτούς, διότι ήδη έχω εκδηλώσει τον θυμόν μου εναντίον των Ισραηλιτών”, λέγει ο Κυριος Κυριος.

Ουτε και εγω λεω κατι ειρωνικα. Απαντω σε αυτα που εγραψες και με ρωτησες.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 21:43 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Ηθελα να κανω καποιες διορθωσεις αλλα δεν βλεπω τη δυνατοτητα edit οπως εγραψα στο τοπικ, αποριες και προβληματα.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2014, 21:54 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Επισης κοιταξε το ακολουθο αποσπασμα απο το Ησαια και πες μου τη γνωμη σου.

Παράθεση:
Ησ. 6,10 ἐπαχύνθη γὰρ ἡ καρδία τοῦ λαοῦ τούτου, καὶ τοῖς ὠσὶν αὐτῶν βαρέως ἤκουσαν καὶ τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτῶν ἐκάμμυσαν μήποτε ἴδωσι τοῖς ὀφθαλμοῖς καὶ τοῖς ὠσὶν ἀκούσωσι καὶ τῇ καρδίᾳ συνῶσι, καὶ ἐπιστρέψωσι, καὶ ἰάσομαι αὐτούς.
Ησ. 6,10 Και τούτο, διότι η καρδία του λαού αυτού έγινε χονδρή και σκληρά. Με τα αυτιά του σώματος και της ψυχής ήκουσαν βαρειά τα θεία λόγια· έκλεισαν τα μάτια της διανοίας των, δια να μη ιδούν με τα ματία των τα θαυμαστά πράγματα, να μη οικούσουν τα λόγια μου με τα αυτιά των, ώστε να τα εννοήσουν, να μετανοήσουν και να επιστρέψουν εις εμέ, εγώ δε να τους θεραπεύσω”.
Ησ. 6,11 καὶ εἶπα· ἕως πότε Κύριε; καὶ εἶπεν· ἕως ἂν ἐρημωθῶσι πόλεις παρὰ τὸ μὴ κατοικεῖσθαι καὶ οἶκοι παρὰ τὸ μὴ εἶναι ἀνθρώπους, καὶ ἡ γῆ καταλειφθήσεται ἔρημος.
Ησ. 6,11 Εγώ τότε ηρώτησαν· “έως πότε, Κυριε, θα παραταθή αυτή η κατάστασις και η δικαία οργή σου;” Και εκείνος μου είπε· “μέχρις ότου ερημωθούν αι πόλεις, διότι δεν θα υπάρχουν οι κατοικούντες εις αυτάς· ερημωθούν και οι οίκοι, διότι δεν θα υπάρχουν άνθρωποι· η δε γη θα εγκαταλειφθή έρημος και ακαλλιέργητος”.
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Ησ. 6,12 Και μετά ταύτα θα απομακρύνη και θα στείλη εις εξοριαν ο Θεός τους αμετανοήτους ανθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, οι οποίοι θα μείνουν οπίσω εις την χώραν της Ιουδαίας.

Το πρωτο μερος της προφητειας το ειχε επικαλεστει ο Κυριος στους Ιουδαιους λεγωντας για την τυφλωση τους. Στη συνεχεια ομως του κειμενου του Ησαια ρωτα ο προφητης μεχρι ποτε θα συνεχιστει αυτη η τυφλωση του Ιουδαικου λαου και παιρνει την απαντηση
Παράθεση:
ἕως ἂν ἐρημωθῶσι πόλεις παρὰ τὸ μὴ κατοικεῖσθαι καὶ οἶκοι παρὰ τὸ μὴ εἶναι ἀνθρώπους, καὶ ἡ γῆ καταλειφθήσεται ἔρημος.

Η τυφλωση των ιουδαιων ασφαλως δεν εχει παυσει ( ειναι κατι μελλοντκο ) και το κειμενο μας μιλα για μια εποχη οπου η Ιουδαιοι θα παψουν να ειναι πνευματικα τυφλοι . Ειναι ενα εσχατολογικο γεγονος που μαρτυρηται σε δεκαδες προφητειες της Γραφης. Το κειμενο ομως εδω μιλα για μια ερημωση το οποιο συσχετιζεται πιθανωτατα με το βδελυγμα της ερημωσεως. Ανεξαρτητα ομως απο αυτο βλεπουμε οτι μετα απο αυτη την ερημωση, οπου θα εχουν επιστρεψει οι Εβραιοι θα
Παράθεση:
πληθυνθουν οι εγκατελειφθεντες επι της γης
. Κατι το οποιο ασφαλως θελει πολλες γενεες.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιούλ 2014, 08:20 
Αφυπνισμένος
Αφυπνισμένος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 18 Απρ 2010, 21:08
Δημοσ.: 216
Ο προφήτης Ηλίας θα δείξει ποιος είναι ο αντίχριστος, συγχρόνως είναι και ο δεύτερος πρόδρομος της παρουσίας του Χριστού, πιστεύω στον λόγο του Χριστού, και φυσικά στην ερμηνεία του Αγίου Εφραίμ.

Aγιου Εφραίμ του Σύρου για την Δευτέρα Παρουσία, μετά το 8:30

Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 131 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο

Παραπλήσια θέματα
Eπίσημη κατάργηση του όρου ιθαγένεια...
Δ. Συζήτηση: Ειδησεις απο την Ελλάδα
Συγγραφέας: ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ
Απαντησεις: 2
Θαύματα και σημεία...επι Αντιχρίστου.
Δ. Συζήτηση: Αντίχριστος - 666 - χξς\'
Συγγραφέας: dominique
Απαντησεις: 31
Πρόταση για κατάργηση του εκκλησιασμού των μαθητών προωθεί στη Βουλή η Μαρία Ρεπούση
Δ. Συζήτηση: O Aντιχριστιανισμός σε όλο του το μεγαλείο
Συγγραφέας: dominique
Απαντησεις: 4
Σε αναμονή του Αντιχρίστου: Έρχεται ο Μειτρέγια
Συγγραφέας: Φιλούμενος
Απαντησεις: 5
Ομιλίες πατήρ Σάββα Αχιλλέως περί Αντιχρίστου
Συγγραφέας: aetos64
Απαντησεις: 1

Μελη σε συνδεση