CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

1
CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

Σύμφωνα με ανακοίνωση του CERN o επιταχυντής θα είναι έτοιμος να δοκιμαστεί ξανα κατά την άνοιξη. Δεν είπαν όμως για την άνοιξη ποιού έτους μιλάνε.
Άν το πρόβλημα ήταν μικρό όπως αρκετοί βιάστηκαν να πουν στην αρχή, οι χιλιάδες τεχνικοί που δουλεύουν εκεί θα το έλυναν σε μερικές μέρες ή ώρες.
Σύμφωνα όμως, όπως ήδη έχουμε γράψει, με πληροφορίες του κ. Λιακόπουλου, παρουσιάστηκαν ξαφνικά αναρίθμητα ηλεκτρολογικά προβλήματα κατά μήκος των 27 χιλιομέτρων του μηχανήματος καθώς και διαρροή ψυκτικού υγρού. Η διαρροή αυτή μπορούσε να διορθωθεί άμεσα, αλλά ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για τον γενικό έλεγχο και την εξακρίβωση των υπόλοιπων προβλημάτων τα οποία ακόμη διερευνώνται διότι είναι πολύ περισσότερα απο όσα νόμιζαν στην αρχή, νομίζεις και ένα "μαγικό χέρι" πέρασε σαν σίφουνας και διέλυσε τη δουλειά 10 ετών.

Από Λιακόnews

Re: CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

2
Διογένης έγραψε:CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

Δεν είπαν όμως για την άνοιξη ποιού έτους μιλάνε.

Είπαν.
Την άνοιξη του 2009, μετά τη χειμερινή περίοδο συντηρήσεων..
Δεν νομίζω όμως ότι το πείραμα του CERN είναι πείραμα που υπάγεται στις υπηρεσίες της νέας τάξης. Κάποια υποπροϊοντα που μπορεί να προκύψουν από αυτό ίσως, άλλα όχι το ίδιο το πείραμα. Εντωμεταξύ κάποια άλλα προϊοντα του CERN που πρόκειται να προκύψουν μπορεί να σώσουν ζωές!

Re: CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

3
Yermak έγραψε:Διογένης έγραψε:CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

Δεν είπαν όμως για την άνοιξη ποιού έτους μιλάνε.

Είπαν.
Την άνοιξη του 2009, μετά τη χειμερινή περίοδο συντηρήσεων..
Δεν νομίζω όμως ότι το πείραμα του CERN είναι πείραμα που υπάγεται στις υπηρεσίες της νέας τάξης. Κάποια υποπροϊοντα που μπορεί να προκύψουν από αυτό ίσως, άλλα όχι το ίδιο το πείραμα. Εντωμεταξύ κάποια άλλα προϊοντα του CERN που πρόκειται να προκύψουν μπορεί να σώσουν ζωές!

συμφωνω μαζι σου πως το πειραμα του CERN δεν υπάγεται στις υπηρεσίες της νέας τάξης και ισως μονο καποιες ανακαλυψεις απο αυτο.

Re: CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

6
CERN: Ο νέος επικεφαλής είναι πολύ επιφυλακτικός μετά τη σοβαρή βλάβη

Το πάθημα έγινε μάθημα μετά το σοβαρό τεχνικό πρόβλημα, λόγω διαρροής περίπου έξι τόνων ηλίου, που παρουσιάστηκε στο Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων (LHC), του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Έρευνας Στοιχειωδών Σωματιδίων στα γαλλο-ελβετικά σύνορα.

Ο νέος γερμανός γενικός διευθυντής του CERN Ρολφ-Ντίτερ Χόιερ δήλωσε, σε συνέντευξή του στην ελβετική εφημερίδα Sonntag, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, ότι θα είναι πολύ πιο επιφυλακτικός από τον προκάτοχό του γάλλο φυσικό Ρομπέρ Αϊμάρ και θα προχωρήσει με πολύ προσεκτικά και αργά βήματα στη σταδιακή υλοποίηση του πειράματος από εδώ και πέρα.

"Θέλω να είμαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν σωστά", είπε. "Έτσι, θα επιτρέψω σε εξωτερική ομάδα ειδικών να κάνει πρόσθετους ελέγχους στον επιταχυντή", πριν αυτός τεθεί ξανά σε λειτουργία, πιθανώς τον Ιούλιο. Η αποκατάσταση της βλάβης στο πανάκριβο μηχάνημα θα κοστίσει πάνω από 20 εκατ. ευρώ, ενώ δεν αποκλείεται να αγγίξει και τα 30 εκατ., όπως είπε ο Χόιερ.

Ο νέος γενικός διευθυντής επεσήμανε ότι δεν τίθεται ζήτημα έλλειψης εμπιστοσύνης στο ανθρώπινο δυναμικό του CERN (περίπου 10.000 άτομα). "Όταν όμως εργάζεται κανείς σε κάτι για τόσο καιρό, με το χρόνο μπορεί να τυφλωθεί από το σύστημα και να μην ανακαλύψει όλα τα προβλήματα", επεσήμανε.

Ανέφερε ακόμα ότι θα κάνει λιγότερο "θόρυβο" από τον προηγούμενο γενικό διευθυντή, όταν κάποτε μέσα στο 2009 ξεκινήσει και πάλι ο επιταχυντής. "Αυτό θα συμβεί μόνο όταν όλα δουλεύουν ρολόι. Είμαι λίγο πιο προσεκτικός σε αυτό το θέμα σε σχέση με τον προκάτοχό μου".

Με βάση αυτό το σκεπτικό, ο Χόιερ υπογράμμισε ότι ο επιταχυντής θα ενεργοποιηθεί ξανά με πολύ σταδιακά βήματα και δεν πρόκειται οι ακτίνες στο εσωτερικό του μήκους 27 χλμ. υπόγειου τούνελ να κυκλοφορήσουν πριν, το νωρίτερο, το 2010 και αφού προηγουμένως έχουν προστεθεί και άλλα συστήματα ασφαλείας.

Η ακριβής ημερομηνία επανεκκίνησης -έστω και σταδιακά- του πειράματος, φέτος το καλοκαίρι, θα συζητηθεί από τους επιστήμονες στις αρχές Φεβρουαρίου, σε συνάντησή τους στο Σαμονί της Γαλλίας.

Πηγή: Express.gr 26/01/09-11:36
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

8
καλα κρασα δεν λες τιποτα,απο εξαμηνο σε εξαμηνο το πανε,λες να τα καταφερουν στο τελος?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: CERN, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ

9
Χτες βρήκα την φωτό από την "χακερια" που έκανε η GreekSecurityTeam στην ιστοσελίδα του CERN...και επειδή γέλασα με την ψυχή μου την ανεβαζω για να την δείτε και εσεις. Α ρε αθάνατοι Έλληνες....


Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεοταξικές Τεχνολογίες και Μαυρα Προγραμματα”

cron