Καθάρματα, μιλάνε κιόλας......

1
Εικόνα
Εικόνα
ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ 24 ΙΟΥΛΙΟΥ 1974

…… αφού με έδεσαν στον τόπο κράτησης μου στην Αγύρτα-Μπογάζι με έβαλαν σε ένα κλοπιμαίο Αυτοκίνητο COMMER και με πήραν πίσω στον Αστυνομικό Σταθμό Κερύνεια όπου τον είχαν επανδρώσει με ψευδοαστυνομικούς του Ντεκτάς. Με κατέβασαν και με οδήγησαν κάτω από μια μικρή κληματαριά η οποία βρισκόταν δίπλα από το γραφείο παραπόνων, στα δεξιά του.


Εκεί μερικοί άγριοι με άρπαξαν από τα πόδια και με έδεσαν στην κληματαριά με τα πόδια ψηλά και τα χέρια μου τα έδεσαν πίσω από την κάθετη σωλήνα της κληματαριάς πισθάγκωνα. Το κεφάλι μου ακουμπούσε στο έδαφος. Δηλαδή στηριζόμουν στην ουσία από το σβέρκο και το κεφάλι.
Κάποιος μου έδωσε μερικές κλωτσιές στην μέση και μετά έφερε μια κουβέρτα από τα κρατητήρια που ήταν δίπλα και μου την έριξε στο πρόσωπο.

Η αλήθεια ότι εγώ δεν σκεφτόμουν τίποτα γιατί από τα κτυπήματα στο κεφάλι κατά την μεταφορά μου νόμιζα ότι πετούσα όπως τα πουλιά.
Μου έριξαν και νερό στην κουβέρτα που θα ήταν μάλλον κατούρημα με τον τρόπο που έπεφτε. Με άφησαν εκεί δεν θυμάμαι για πόσο όπου ξαφνικά με έφερε στην πραγματικότητα μια δυνατή κλωτσιά στο πρόσωπο. Πόνεσα αφάνταστα όπου ακόμη μια κλωτσιά πάλι στο πρόσωπο με έκανε να φωνάζω από τους πόνους. Οι κλωτσιές έπεφταν βροχή και δεν θυμάμαι για πόσο συνέχισε αυτό.

Όταν συνήλθα το στόμα μέσα ένοιωθα κάτι σαν πετραδάκια. Στην ουσία ήταν μερικά δόντια τα οποία δεν μπορούσα να καταπιώ λόγω της στάσης που ήμουνα. Αυτά τα ανακάλυψα όταν με φόρτωσαν ξανά και με πήραν πίσω στην περιβόητη μάντρα στην Αγύρτα-Μπογάζι. Όταν εκεί είδαν το πρόσωπο μου όλοι φοβήθηκαν από τα αίματα και μου έλεγαν ότι το πρόσωπό μου είχε φουσκώσει από το ξύλο πάρα πολύ και ότι είχα χάσει και αρκετά δόντια. Ανάμεσα στους βασανιστές και ο καρντάσης συνομιλητής για λύση του Κυπριακού.


Κώστας Τζαβέλλας
Έλληνας Κερυνειώτης
Τραυματίας-Αιχμάλωτος 1974

Πηγή: http://ellas2.wordpress.com/2010/10/27/ ... %89%CE%BD/

Τα καθίκια έχουν το θράσος να λένε ότι δεν φερόμαστε καλά στις μειονότητες της ΕΛΛΑΔΟΣ.

ΤΟΥΡΚΟΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΟΣ....

Έρχεται η ώρα σας..........
Εικόνα
Οι Τούρκοι έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι (ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑΣ)



Σοκ!! Ο Τούρκος πιλότος που κατέρριψε τον Σμηναγό Ηλιάκη αποκαλύπτει: ''Καταρρίψαμε τον Ηλιάκη!!! Και οι Έλληνες απάντησαν κι αυτοί με κατάρριψη''!!!


Ο Φάκελος της κατάρριψις του Σμηναγού Ηλιάκη πρέπει να ανοίξει Από το Τουρκικό Υπουργείο Άμυνας ανασύρουμε το φάκελο του θανάτου του ηρωικού σμηναγού, Κώστα Ηλιάκη στις 23 Μαΐου 2010, στην περιοχή της Καρπάθου.

Στο φάκελο αυτό υπάρχει η συγκλονιστική κατάθεση του Τούρκου πιλότου του F16, Χαλί Ιμπραήμ, ο οποίος αποκαλύπτει ότι κατέρριψε τον Ηλιάκη με πύραυλο. Την Τρίτη 23 Μαΐου 2010 το ραντάρ της Κρήτης έχει εντοπίσει μια τουρκική φρεγάτα, που πλέει στην περιοχή της Καρπάθου και δύο τούρκικα αεροπλάνα F16 RF-4, που κινούνται για την προστασία της φρεγάτας. Αμέσως από τα Χανιά απογειώνονται δύο F16 για να αναχαιτίσουν τους Τούρκους. Στο ένα από αυτά χειριστής είναι ο σμηναγός Κώστας Ηλιάκης, ο οποίος με κατάλληλους χειρισμούς μπαίνει ανάμεσα στα δύο τουρκικά για να πάρει τα νούμερά τους και να φωτογραφίσει τα όπλα που φέρουν. Εκείνη την στιγμή ο Χαλί Ιμπραήμ με το F16 έρχεται πίσω από τον Ηλιάκη και ο δεύτερος Έλληνας πιλότος έρχεται πίσω από το δεύτερο Τούρκο πιλότο και τον εγκλωβίζει στο ραντάρ των πυραύλων του. Από και πέρα αρχίζει η περιγραφή του Χαλί Ιμπραήμ, στην κατάθεσή του στο υπουργείο Άμυνας της Τουρκίας.


«Ζήτησα από τον Έλληνα πιλότο να απομακρυνθεί από τον σχηματισμό μας, ενώ με κατάλληλο ελιγμό τον εγκλωβίζω στο δικό μου σύστημα ραντάρ των πυραύλων μου. Ο Έλληνας πιλότος δεν έφυγε, συνεννοήθηκα με το συμπολεμιστή μου στο δεύτερο αεροπλάνο και αντιμετώπισα την κατάσταση με εκτόξευση πυραύλου. Ο άλλος Έλληνας πιλότος εξαπέλυσε και αυτός έναν πύραυλο και βρήκε τον συνάδελφό μου χειριστή στο RF-4 στο φτερό και τον κατέρριψε». Είναι η πρώτη φορά που αποκαλύπτεται ότι η κατάρριψη του ηρωικού Κώστα Ηλιάκη δεν ήταν ένα ατύχημα στον αέρα, αλλά μια καθαρή επιθετική πολεμική ενέργεια των Τούρκων πιλότων, γεγονός που έχει αποκρυφτεί επιμελώς μέχρι σήμερα.


Σχόλιο : Η αποκάλυψη της κατάθεσης του Τούρκου πιλότου έγινε από τον δημοσιογράφο Κ.Χαρδαβέλα
trikalagr
elnewsgr
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Καθάρματα, μιλάνε κιόλας......

3
Η Κύπρος θα ναι το σημείον αρχής των γεγονότων,
η απαρχή για το τέλος της Τουρκίας,
και ο σταθμός για το πάρσιμο της Πόλης.

Στο μοναστήρι του Αγίου Ανδρέα στα κατεχόμενα πανηγυρικά ο γέροντας μετα του πιστού ποιμνίου θα χτυπάει τις καμπάνες,
όπου θα κοινωνούν άπαντες των θείων μυστηρίων
.
Εικόνα

Re: Καθάρματα, μιλάνε κιόλας......

5
Δεν θα είναι καθόλου εύκολο. Ελλάδα και Κύπρος είναι ήδη όμηροι των Τροϊκανών.

Η Κύπρος χτυπήθηκε στο ψαχνό από το HAARP επειδή επέτρεψε σ'ένα εμπορικό πλοίο ρωσικών συμφερόντων που μετέφερε containers με όπλα και πυρομαχικά τα οποία προορίζονταν για την ιρανική επαναστατική φρουρά και το συριακό καθεστώς να καταπλεύσει στο λιμάνι της Πάφου.

Με την κίνησή τους αυτή οι Ηνωμένες Πολιτείες ήθελαν να τιμωρήσουν τη Μεγαλόνησο για την άρνησή της να μετατραπεί σε ορμητήριο των Ισραηλινών και του ΝΑΤΟ με αποτέλεσμα να βρουν τον θάνατο 13 άτομα και η κυπριακή οικονομία να υποστεί ένα ανεπανόρθωτο πλήγμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”