Re: ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ

3
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ..... :down :down
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ

5
Minoan Power έγραψε:Οι τουρκοι ειναι οι καλυτεροι φιλοι μας... αλλα νεκροι.
Είχα την τύχη κάποια διαστήματα από την παιδική μου ηλικία να τα περάσω στη Δυτική (τότε) Γερμανία !

Θυμάμαι πως κοιτούσα, σε σπίτι συγγενών, με έκπληξη, μια οικογένεια Τούρκων, οι οποίοι ήταν οι καλύτεροι οικογενειακοί φίλοι των συγγενών μου αυτών !
Δε μπορούσα να το χωνέψω ! Αυτοί μου φαίνονταν καλοί και αξιοπρεπείς άνθρωποι !!!
Ήμουν πιτσιρίκι βλέπετε και έπαθα σοκ !!!

Στο νηπιαγωγείο που πήγα, είμασταν εγώ, ένα τουρκάκι, ένα ιταλάκι και τα υπόλοιπα γερμανάκια ! Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μεταξύ μας ! Εγώ όμως είχα μια μικρή αντιπάθεια και καχυποψία απέναντι στο τουρκάκι ! Το θεωρούσα κωλοπαιδάκι και μάλλον ήταν. Αλλά αυτήν την εντύπωση είχα και πριν το γνωρίσω ! Και ήμουν 5 ετών ! (η μαμά μου είναι καθαρή Σμυρνιά από τους γονείς της και δε μπορεί να πει Τούρκος ή Τούρκοι λέει πάντα Τουρκαλάς και Τουρκαλάδες !!! και όταν το λέει αυτό συμπληρώνει με την υπόλοιπη ιστορία της, μίνι έκδοση της μικρασιατικής καταστροφής σε 2 γραμμές...)

Έχω φίλο, που ο καλυτερος φίλος του, αδελφικός παιδικός φίλος, είναι Τούρκος ! Τον γνώρισα και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση !!!

Όλοι οι Τούρκοι που γνώρισα μου φάνηκαν εντάξει ! Συμπτωματικώς. :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ

6
Κώστα ,ειπαμε και αυτοί ανθρωποι ειναι και οικογενειες εχουν,οι κυβερνωντες ειναι το προβλημα και οι στρατιωτικοι και οι γκριζοι λυκοι και οι πορωμενοι...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ

7
dominique έγραψε:Κώστα ,ειπαμε και αυτοί ανθρωποι ειναι και οικογενειες εχουν,οι κυβερνωντες ειναι το προβλημα και οι στρατιωτικοι και οι γκριζοι λυκοι και οι πορωμενοι...
Απλά να θυμόμαστε τις απλές αλήθειες !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ

9
exkalimper έγραψε:ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΙΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΞΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΤΙ........


Σαν τι δηλ?

Αν εννοείς για πόλεμο κτλ οι πρώτοι που θα φοβηθούν θα είναι αυτοι.

Ξέρετε ότι σε περίπτωση πολέμου το πρώτο που κάνουν είναι να μαζεψουν τους τούρκους και να τους κλείσουν μέσα στο γήπεδο......και η συνέχεια αγνωστη
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”