Οδός στη Σμύρνη πήρε το όνομα της Χάρις Αλεξίου

1
Οδός στη Σμύρνη πήρε το όνομα της Χάρις Αλεξίου
Εικόνα
Ένας δρόμος στο Gaziemir, συνοικία της Σμύρνης, έχει το όνομά της παγκοσμίου φήμης Ελληνίδας τραγουδίστριας Χάρις Αλεξίου.

Η τελετή πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στην περιοχή του Αιγαίου με τη συμμετοχή της Αλεξίου και άλλων εκλεκτών καλεσμένων. Ο δρόμος όπου ο πατέρας της Αλεξίου γεννήθηκε ονομάστηκε "Οδός Φιλίας, Χάρις Αλεξίου."

Μιλώντας κατά την τελετή, η Αλεξίου είπε ότι ήταν μεγάλη χαρά και τιμή για εκείνη. "Ο παππούς μου, ο πατέρας μου και η μητέρα μου έζησαν σε αυτά τα εδάφη για χρόνια», είπε. «Είμαστε από τη Σμύρνη και εγώ μεγάλωσα με τα τραγούδια της Σμύρνης. Σήμερα, είμαι εδώ για να ανανεώσω τη φιλία μεταξύ των δύο εθνών. "

Ο Δήμαρχος του Gaziemir, Halil İbrahim Senol, μέλος του Κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Ρεπουμπλικανικό Λαϊκό ή CHP, σημείωσε την κοινή ιστορία των Τούρκων και των Ελλήνων.

"Τα παιδιά μας δεν θα κάνουν τα λάθη, που εμείς και οι προηγούμενες γενιές έχουμε διαπράξει», είπε ο δήμαρχος. "Ο μόνος τους αγώνας θα είναι για την ειρήνη."

Ο Senol είπε ότι ήταν τιμή του να ονομάσει δρόμο, στην περιοχή, με το όνομα της Αλεξίου, της οποίας οι ρίζες βρίσκονται στο Gaziemir, και να τη φιλοξενήσει στη Σμύρνη.

Η Αλεξίου, υπέρμαχος της ειρήνης και της φιλίας μεταξύ της Τουρκίας και την Ελλάδα, θεωρείται η πιο δημοφιλής τραγουδίστρια στην Ελλάδα.

Έχει συνεργαστεί με σημαντικούς Έλληνες στιχουργούς και συνθέτες, έχει εμφανιστεί σε κορυφαία μουσικά θέατρα σε όλο τον κόσμο και έχει λάβει πολλά βραβεία. Έχει ηχογραφήσει πάνω από 30 άλμπουμ και έχει συμμετάσχει σε δίσκους άλλων μουσικών, καθώς και του Τούρκου τραγουδιστή και συνθέτη, Zülfü Livaneli.



-http://www.hurriyetdailynews.com/
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”