Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

19
Spartan, μπορούμε να αναπτυχθούμε ταυτόχρονα όσο θέλουμε και στα δύο θέματα, δεν είναι υποχρεωτικό να τα βάζουμε όλα σε ένα γιατί αυτό δημιουργεί μία ανάκατη κατάσταση που στο τέλος δημιουργεί ανάλογα συμπεράσματα, επομένως τώρα που έγινε ανεξάρτητο το θέμα, αν θέλεις μείνε να εξετάσουμε αυτή την εκδοχή : αν δηλαδή τα Ufo είναι δαίμονες ή όχι και να το αναπτύξουμε. Εδώ λοιπόν θα σου παρουσιάσω κάποια επιχειρήματα όπως ξέρεις ότι μου αρέσει να κάνω , και μπορείς είτε να εκφράσεις την αληθινή σου άποψη είτε να λειτουργήσεις σαν εποικοδομητικός αντίλογος - χρησιμοποιώντας αν θέλεις και τις πηγές που έδωσες παραπάνω ως παρακαταθήκη. Η άποψη που θα υποστηρίξω (ανεξαρτήτως αν πιστεύω ή όχι σε αυτή δεν έχει σημασία) είναι πως τα ΑΤΙΑ (όπως τα παρουσιάζουν πλέον την εποχή μας) είναι πράγματι δαίμονες. Αυτό λοιπόν θα το στηρίξω αρχικά σε 2 βασικά επιχειρήματα - συμβατικά με την Μυθολογία και τη Νέα Εποχή


Καλά τα λές βρε παιδί μου, αλλά γιατί ώρες ώρες πετάς κάτι αμφιλεγόμενα όπως αυτό:
"και μπορείς είτε να εκφράσεις την αληθινή σου άποψη είτε να λειτουργήσεις σαν εποικοδομητικός αντίλογος"
Φυσικά και θα σου πω την αληθινή μου άποψη. Τι μπερδεύεσαι και με μπερδεύεις;
Αμ το άλλο;
"Η άποψη που θα υποστηρίξω (ανεξαρτήτως αν πιστεύω ή όχι σε αυτή δεν έχει σημασία)"
Άμα δε πιστεύεις σ αυτή γιατί θα την υποστηρίξεις; Πολύ "παίχτης" μου ακούγεσαι...Μπας κι είσαι δικηγόρος και σου χει μείνει αυτός ο τρόπος;


Πρώτον - Κάτω από τη επιφάνεια της γης υπάρχουν "δαιμονικά όντα " σύμφωνα με όλες τις μυθολογίες ΟΛΟΥ του κόσμου....


Για παράδειγμα σύμφωνα με την παράδοση της εκκλησίας, ο εωσφόρος προσπάθησε να σφετεριστεί την εξουσία του Πατέρα Παντοκράτορα Θεού. Θα έπαιρνε μάλιστα πολλούς με το μέρος του αν δεν είχε πάρει πρωτοβουλία ο Μιχαήλ Αρχάγγελος να τον εμποδίσει.
Εικόνα
Συνέπειες αυτής της πράξης ήταν να κλειστούν οι "έκπτωτοι" στα "έγκατα" της γης.
Νομίζω οι "έκπτωτοι" πέσαν από τον παράδεισο στη γη, όχι στα έγκατα. Αυτό έγινε μετά.

Η κάθοδος της ψυχής του Χριστού στον Άδη, αποδεικνύει σαφώς και τελεσιδίκως, ότι και αόρατη ψυχή υπάρχει, μια και κατέβηκε μ’ αυτήν στον Άδη, και φυσικά Άδης, ως τόπος συγκέντρωσης των ασωμάτων ψυχών των κεκοιμημένων. http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxika/adis6.htm
Αυτό που λες εδώ μπορεί να πάρει πολλές ερμηνείες, δε σημαίνει ότι ο Άδης (με τη Χριστιανική έννοια) είναι στα έγκατα της γης.
Αντίστοιχα μαθαίνουμε από την Αρχαία Ελληνική μυθολογία ότι ο Κρόνος ο Τιτάνας θέλησε να σφετεριστεί την εξουσία του πατέρα του Ουρανού και πράγματι έτσι έκανε. Ο Δίας όμως τον νικάει στην περίφημη τιτανομαχία και τον φυλακίζει ....στα "έγκατα της γης" στον Άδη. Ο Ηρακλής ο Ορφέας και άλλα μυθολογικά πρόσωπα είχαν κατέβει στον Άδη, ο Σωκράτης μιλάει για τον Πλούτωνα ως ένα πολύ φυσικό πρόσωπο, που κρατάει τις ψυχές στο κάτω κόσμο επειδή τους προσφέρει αγαθά.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κατ΄αρχήν η Τιτανομαχία δεν έγινε μεταξύ Δία και Κρόνου, έγινε μεταξύ Ολύμπιων και Κρόνιων. Και ο τόπος φυλάκισης είναι τα "τάρταρα", που πιθανολογούμε ότι βρίσκονται στα έγκατα της γης, χωρίς να αναφέρεται αυτό πουθενά ξεκάθαρα.
Αυτό το σενάριο είναι λίγο πολύ γνωστό από σύγχρονους "μελετητές" ως Η θεωρία της κούφιας γης (με τη διαφορά ότι λένε ότι εκεί ζουν και καλά εξωγήινοι)
Όχι, δεν λένε όλοι οι "μελετητές" ότι εκεί ζουν και καλά εξωγήινοι, υπάρχουν και άλλες απόψεις περί του ποιοι ζουν στην κούφια γη. Θα εξηγήσω αργότερα.
"Κάτω από το φλοιό της γης που έχει πάχος 800 χιλιόμετρα, υπάρχει ένα κενό. Ένα τεράστιο κούφωμα. Μέσα σε αυτό το κενό, υπάρχουν τρεις ομόκεντροι πλανήτες, με τον ίδιο άξονα. Έχουν περίπου το μέγεθος του ’ρη της Αφροδίτης και του Ερμή..."
ΕΝΤΜΟΥΝΤ ΧΑΛΕΫ
αστρονόμος
1692
Αυθαίρετο, συμφωνώ με τον emman. Αν και υπάρχουν πολλές παρόμοιες μαρτυρίες και αναφορές οι οποίες συντηρούν ένα μεγάλο θρύλο γύρω από αυτή την υπόθεση.
"Δηλώνω ότι η γη είναι κούφια. Το εσωτερικό της κατοικείται και αποτελείται από ένα αριθμό συμπαγών ομόκεντρων σφαιρών, η μία μέσα στην άλλη, και είναι ανοιχτή στις περιοχές των πόλων στη 12η ή 16η μοίρα. Αναζητώ εκατό γενναίους συντρόφους, εφοδιασμένους και εξοπλισμένους πολύ καλά, για να ξεκινήσουμε το φθινόπωρο από τη Σιβηρία με τάρανδους και έλκηθρα, με κατεύθυνση τους πάγους της βόρειας παγωμένης θάλασσας. Δεσμεύομαι προσωπικά ότι θα βρούμε μία θερμή και πλούσια χώρα γεμάτη από ωφέλιμα φυτά και ζώα. Αν δεν συναντήσουμε ανθρώπους όταν φθάσουμε σε 82 μοίρες βόρειο πλάτος, θα επιστρέψουμε την επόμενη άνοιξη."
ΤΖΩΝ ΚΛΗΒΣ ΣΥΜΣ
πρώην λοχαγός πεζικού
Μάιος 1818 - Οχάιο, ΗΠΑ
Το ίδιο με το προηγούμενο.
και το συναντάμε επίσης σε κινέζικη μυθολογία αλλά και γενικώς σε όλες τις μυθολογίες
Συμφωνώ μ αυτό, οπωσδήποτε.
Εικόνα
και είναι μια ευρέως διαδεδομένη θεωρία συνωμοσίας στη σφαίρα του " μεταφυσικού"....
Δεν υπάρχει μεταφυσικό για μένα. Όλα φυσικά είναι.
Απλά δεν είναι όλα απολύτως εξηγήσιμα από την ανθρώπινη διάνοια.



Δεύτερον - Αυτή η "ύπαρξή" κάποια στιγμή θα βγει στην επιφάνεια

Νομίζω ότι στην αποκάλυψη του Ιωάννη αναφέρει ξεκάθαρα ότι το "θηρίο" θα βγει από τη γη : Αποκάλυψη 11:7-10
Όντως.
καὶ ὅταν τελέσωσι τὴν μαρτυρίαν αὐτῶν, τὸ θηρίον τὸ ἀναβαῖνον ἐκ τῆς ἀβύσσου ποιήσει μετ' αὐτῶν πόλεμον καὶ νικήσει αὐτοὺς καὶ ἀποκτενεῖ αὐτούς. 8 καὶ τὸ πτῶμα αὐτῶν ἐπὶ τῆς πλατείας τῆς πόλεως τῆς μεγάλης, ἥτις καλεῖται πνευματικῶς Σόδομα καὶ Αἴγυπτος, ὅπου καὶ ὁ Κύριος αὐτῶν ἐσταυρώθη. 9 καὶ βλέπουσιν ἐκ τῶν λαῶν καὶ φυλῶν καὶ γλωσσῶν καὶ ἐθνῶν τὸ πτῶμα αὐτῶν ἡμέρας τρεῖς καὶ ἥμισυ, καὶ τὰ πτώματα αὐτῶν οὐκ ἀφήσουσι τεθῆναι εἰς μνῆμα. 10 καὶ οἱ κατοικοῦντες ἐπὶ τῆς γῆς χαίρουσιν ἐπ' αὐτοῖς, καὶ εὐφρανθήσονται καὶ δῶρα πέμψουσιν ἀλλήλοις,
Ένα από τα πολλά "ενδιαφέροντα" χωρία, υπάρχουν κι άλλα.
[Συμπέρασμα: Το ρεύμα της Νέας Εποχής εν όψη της παγκοσμιοποίησης προωθεί τις "Εξωγήινες οντότητες" ή ΑΤΙΑ που έρχονται από τη "κούφια γη" ή το "διάστημα" και που προσπαθούν να έρθουν σε "επαφή" με το ανθρώπινο γένος ..... κτλ όπως είδαμε στο θέμα εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =92&t=8035 ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για τις οντότητες εκείνες για τις οποίες μιλάνε ΟΛΕΣ οι μυθολογίες ότι φυλακίστηκαν εκεί (σε κάθε πολιτισμό αντίστοιχα) και που σε όλες τις περιπτώσεις ταυτίζονται με δαιμονικά όντα που σύμφωνα με την Αποκάλυψη του Ιωάννη κάποια στιγμή -στα έσχατα- θα βγουν "κατά παραχώρηση" ξανά στην επιφάνεια.]
Κάπως έτσι.
Υ.Γ. Προτού κανείς πει για αυτά θα ήθελα να πω ότι δε τα λέω εγώ... οι παραδόσεις των λαών όλου το κόσμου τα λένε με τη διαφορά ότι η Νέα Τάξη παρουσιάζει τα πρώτα όντα ως "μυθολογία" και μας παρουσιάζει τα ΑΤΙΑ ως "λυτρωτές" του γένους όπου θα μας ανεβάσουν σε μία διαφορετική σφαίρα "συνειδητότητας" μέσα από πρακτικές εσωτερισμού ................

Τι είδους "ΑΤΙΑ" θα καλέσει κανείς με εσωτερισμό ; Συμπεράσματα δικά σας

Τί κανει νιάου-νιάου στα κεραμύδια;


_____________
πηγές :
http://www.padisy.gr/texnikes-esoterikis-anaptixis.html
http://www.mistiria.com/sinomosies/koufia-gi.html
http://users.otenet.gr/~gmcr/bible/AP.htm#11
http://www.katohika.gr/2013/05/theories ... ia-gi.html
http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxika/adis6.htm

:0607

Σου συνιστώ να διαβάσεις όλο το εξής τόπικ με προσοχή:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 49&t=12503

Μη κολλήσεις στον τίτλο, προχωρώντας την κουβέντα "ξεφεύγουμε" πάλι (ως συνήθως χεχε) και αναπτύσσεται πιστεύω σε καλό βαθμό και το θέμα της κοίλης γης. Διάβασέ το και τα ξαναλέμε...
:cooll
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

20
Δείτε και τα ακόλουθα:










''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

21
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Μια απλή ερώτηση έκανα Spartan , αν σε έφερα σε δύσκολη θέση με συγχωρείς. :ok:

Δε με έφερες σε καμιά δύσκολη θέση, οι απαντήσεις νομίζω ήταν ανάλογες των ερωτήσεων. Αν με ενοχλεί κάτι εκφράζομαι πιο καθαρά (ρώτα τον omg χεχε).
Θα σου την πω όμως κι εσένα για κάτι τώρα. Τo emoticon που έβαλες. Ξέρεις φαντάζομαι το νόημα της χειρονομίας που κάνει, ή έστω πως το χρησιμοποιούν κάποιοι ως σύμβολο. :dirol:

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα.
Ωραίο θέμα ανοίγεις! Από τα πιο αγαπημένα μου. Έχω να πω πολλά αν έχεις όρεξη, και θα ανταλλάξουμε απόψεις ευχαρίστως. Να βρω μόνο λίγο χρόνο και θα επανέλθω.
ok σημαίνει , αν άλλοι το χρησιμοποιούν αλλιώς δε ξέρω. :hmmm περιμένω τη γνώμη σου
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

22
emman έγραψε: Σενάρια και θεωρίες πολλές..... απόδειξη καμία!
Έθεσα τη μυθολογία σαν παράδειγμα, για πολλούς η μυθολογία είναι απόδειξη. Βλέπεις και η Τροία μυθολογία ήταν αρχικά , αλλά τελικά έγιναν ανασκαφές και βρέθηκε.
emman έγραψε: Μέσα στα έγκατα της γής υπάρχει ένα mini ηλιακό σύστημα ομοίωμα του δικού μας.
Στην ανάλογη Γή υπάρχουν ψυχές ανθρώπων που πέθαναν.
Στον ανάλογο Αρη,υπάρχουν όντα βγαλμένα απο την Μυθολογία.
Στο κενό(διάστημα) μεταξύ των πλανητών επικρατεί η κούφια γή,όπου μπορεί να περιπλανιέται κανείς εύκολα λόγο κενού αέρος και διάφορων μαγνητικών πεδίων........... εκεί λοιπόν κόβουν βόλτες διάφορες φυλές ufo απο αρχαιοτάτων χρόνων.
Αν κάποιος θέλει να πάει απο τον Βόρειο πόλο στον Νότιο,υπάρχει στον αξονα μία μαύρη τρύπα,όπου σε χρόνο ντε τέ σε τραβάει και σε πάει στην άλλη μεριά
emman
Σεναριογράφος του site Φιλούμενος! .
χαχα +1 , δηλαδή θα υποστήριζες ότι δεν υπάρχει κάτω κόσμος = Άδης; Για να ξέρω ακριβώς τι πιστεύεις. Βλέπεις και η Ιουδαϊκή Μυθολογία , που δανειζόμαστε στην Ορθοδοξία, μιλάει για κόλαση. Υπάρχει κόλαση (ως τόπος όπου πηγαίνουν οι ψυχές) ή όχι; και αν είναι που βρίσκεται ; Διότι στην Ορθοδοξία από όσο ξέρω πιστεύουμε σε αυτό.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

23
Spartan έγραψε: Καλά τα λές βρε παιδί μου, αλλά γιατί ώρες ώρες πετάς κάτι αμφιλεγόμενα όπως αυτό:
"και μπορείς είτε να εκφράσεις την αληθινή σου άποψη είτε να λειτουργήσεις σαν εποικοδομητικός αντίλογος"
Φυσικά και θα σου πω την αληθινή μου άποψη. Τι μπερδεύεσαι και με μπερδεύεις;
Αμ το άλλο;
"Η άποψη που θα υποστηρίξω (ανεξαρτήτως αν πιστεύω ή όχι σε αυτή δεν έχει σημασία)"
Άμα δε πιστεύεις σ αυτή γιατί θα την υποστηρίξεις; Πολύ "παίχτης" μου ακούγεσαι...Μπας κι είσαι δικηγόρος και σου χει μείνει αυτός ο τρόπος;
Γράφω σε πολλούς τόπους και σε πολλών ειδών ανθρώπους επομένως ο λόγος μου διαμορφώθηκε έτσι στη πορεία, δεν είμαι παίχτης... ούτε δικηγόρος... απλά μία μέρα αποφάσισα να ψάξω με μοναδικό εργαλείο το διάλογο και ο δρόμος μου με έφερε εδώ, σου κάνω λοιπόν σαφές ότι μπορείς να διαλέγεσαι και πραγματικά (να λες δηλαδή αυτό που πιστεύεις) και ως αντίλογος ( όταν θέλεις να αναπτύξεις μια συζήτηση) ανεξαρτήτως αν πιστεύεις αυτό που λες ή όχι. Αυτό λέγεται εποικοδομητικός διάλογος - αντίλογος.
Spartan έγραψε: Νομίζω οι "έκπτωτοι" πέσαν από τον παράδεισο στη γη, όχι στα έγκατα. Αυτό έγινε μετά.
Πράγματι , όμως εδώ δεν συζητάμε αυτό που έγινε ενδιάμεσα, αλλά περιληπτικά όπως είπα ότι οι συνέπειες τελικά ήταν να κλειστούν στα έγκατα.
Spartan έγραψε: Αυτό που λες εδώ μπορεί να πάρει πολλές ερμηνείες, δε σημαίνει ότι ο Άδης (με τη Χριστιανική έννοια) είναι στα έγκατα της γης.
Και που είναι ; Η ορθόδοξη ερμηνεία δεν μπορεί να είναι πολλές . Ή μία είναι ή καμία. Το ίδιο ρωτάω και τον Εμμαν. Που είναι λες εσύ; Δώσε μου μία ερμηνεία για παράδειγμα.
Spartan έγραψε:
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κατ΄αρχήν η Τιτανομαχία δεν έγινε μεταξύ Δία και Κρόνου, έγινε μεταξύ Ολύμπιων και Κρόνιων. Και ο τόπος φυλάκισης είναι τα "τάρταρα", που πιθανολογούμε ότι βρίσκονται στα έγκατα της γης, χωρίς να αναφέρεται αυτό πουθενά ξεκάθαρα.
Δεν είναι Γιάννης, είναι γιαννάκης; Ο Τάρταρος είναι στον Άδη (και στη περίπτωση αυτής της κουβέντας ο Άδης είναι η κούφια γη και ο Τάρταρος ένα μέρος του. Αρχηγός των Ολύμπιων ήταν ο Δίας. Μη κολλάμε σε αυτά, είπα περιληπτικά πως έχουν τα γεγονότα. Αν χρειαστεί μπορούμε και να τα ψειρίσουμε.
Spartan έγραψε:
Αυτό το σενάριο είναι λίγο πολύ γνωστό από σύγχρονους "μελετητές" ως Η θεωρία της κούφιας γης (με τη διαφορά ότι λένε ότι εκεί ζουν και καλά εξωγήινοι)
Όχι, δεν λένε όλοι οι "μελετητές" ότι εκεί ζουν και καλά εξωγήινοι, υπάρχουν και άλλες απόψεις περί του ποιοι ζουν στην κούφια γη. Θα εξηγήσω αργότερα.
Συμφωνώ. Περιμένω τη δική σου εκδοχή. Κοινό σημείο μας πάντως είναι πως κάτι ζει εκεί. Σωστά;
Spartan έγραψε:
"Κάτω από το φλοιό της γης που έχει πάχος 800 χιλιόμετρα, υπάρχει ένα κενό. Ένα τεράστιο κούφωμα. Μέσα σε αυτό το κενό, υπάρχουν τρεις ομόκεντροι πλανήτες, με τον ίδιο άξονα. Έχουν περίπου το μέγεθος του ’ρη της Αφροδίτης και του Ερμή..."
ΕΝΤΜΟΥΝΤ ΧΑΛΕΫ
αστρονόμος
1692
Αυθαίρετο, συμφωνώ με τον emman. Αν και υπάρχουν πολλές παρόμοιες μαρτυρίες και αναφορές οι οποίες συντηρούν ένα μεγάλο θρύλο γύρω από αυτή την υπόθεση.
Και γιατί είναι αυθαίρετο; Το να λες ότι είναι αυθαίρετο ΕΙΝΑΙ αυθαίρετο. :cooll Ας δούμε άλλες δύο μαρτυρίες :
"Η αληθινή κατοικία του Απόλλωνα βρίσκεται ανάμεσα στους Υπερβόρειους, σε μία χώρα αιώνιας ζωής. Η Λητώ, η μητέρα του Απόλλωνα, γεννήθηκε σε ένα νησί στον αρκτικό ωκεανό, πολύ πιο πέρα από το βόρειο άνεμο. O θεός που κάθεται στο κέντρο, στον ομφαλό της γης, είναι ο Κύριος των μύθων και ο Δημιουργός των θρησκειών της ανθρωπότητας."
ΠΛΑΤΩΝ
Ο Πλάτων βέβαια δεν είχε πάει, αλλά μετέφερε μαρτυρίες από την εποχή του.
"Ο κόσμος μας δημιουργήθηκε αρχικά μόνο για το εσωτερικό του. Η απόσταση μεταξύ των 2 εσωτερικών επιφανειών είναι 1000 χιλιόμετρα λιγότερη από τη διάμετρο της Γης. Στο κέντρο βρίσκεται μία τεράστια μπάλα θαμπής κόκκινης φωτιάς, περικυκλωμένη από ένα λευκό απαλό φωτεινό σύννεφο. Εκεί βρίσκεται ο θρόνος του βασιλιά του κόσμου."
ΓΟΥΙΛΣ ΤΖΩΡΤΖ ΕΜΕΡΣΟΝ
1908
Φαντάζομαι ότι και τις υπόλοιπες ομολογίες τις θεωρείς "αυθαίρετες" . Ξέρεις όμως πως αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ, αν δεν μου πεις γιατί είναι αυθαίρετο. Εγώ σου λέω ότι κάποιοι από αυτούς έχουν πάει αυτοπροσώπως.
Spartan έγραψε:
και το συναντάμε επίσης σε κινέζικη μυθολογία αλλά και γενικώς σε όλες τις μυθολογίες
Συμφωνώ μ αυτό, οπωσδήποτε.

και είναι μια ευρέως διαδεδομένη θεωρία συνωμοσίας στη σφαίρα του " μεταφυσικού"....
Δεν υπάρχει μεταφυσικό για μένα. Όλα φυσικά είναι.
Απλά δεν είναι όλα απολύτως εξηγήσιμα από την ανθρώπινη διάνοια.
Αυτά λοιπόν που δεν είναι απολύτως εξηγήσιμα από την ανθρώπινη διάνοια πως τα ονομάζουμε κοινώς φίλε Spartan ? Νομίζω άλλοτε ανεξήγητα , και άλλοτε μεταφυσικά.
Spartan έγραψε:
Δεύτερον - Αυτή η "ύπαρξή" κάποια στιγμή θα βγει στην επιφάνεια

Νομίζω ότι στην αποκάλυψη του Ιωάννη αναφέρει ξεκάθαρα ότι το "θηρίο" θα βγει από τη γη : Αποκάλυψη 11:7-10
Όντως.
καὶ ὅταν τελέσωσι τὴν μαρτυρίαν αὐτῶν, τὸ θηρίον τὸ ἀναβαῖνον ἐκ τῆς ἀβύσσου ποιήσει μετ' αὐτῶν πόλεμον καὶ νικήσει αὐτοὺς καὶ ἀποκτενεῖ αὐτούς. 8 καὶ τὸ πτῶμα αὐτῶν ἐπὶ τῆς πλατείας τῆς πόλεως τῆς μεγάλης, ἥτις καλεῖται πνευματικῶς Σόδομα καὶ Αἴγυπτος, ὅπου καὶ ὁ Κύριος αὐτῶν ἐσταυρώθη. 9 καὶ βλέπουσιν ἐκ τῶν λαῶν καὶ φυλῶν καὶ γλωσσῶν καὶ ἐθνῶν τὸ πτῶμα αὐτῶν ἡμέρας τρεῖς καὶ ἥμισυ, καὶ τὰ πτώματα αὐτῶν οὐκ ἀφήσουσι τεθῆναι εἰς μνῆμα. 10 καὶ οἱ κατοικοῦντες ἐπὶ τῆς γῆς χαίρουσιν ἐπ' αὐτοῖς, καὶ εὐφρανθήσονται καὶ δῶρα πέμψουσιν ἀλλήλοις,
Ένα από τα πολλά "ενδιαφέροντα" χωρία, υπάρχουν κι άλλα.
[Συμπέρασμα: Το ρεύμα της Νέας Εποχής εν όψη της παγκοσμιοποίησης προωθεί τις "Εξωγήινες οντότητες" ή ΑΤΙΑ που έρχονται από τη "κούφια γη" ή το "διάστημα" και που προσπαθούν να έρθουν σε "επαφή" με το ανθρώπινο γένος ..... κτλ όπως είδαμε στο θέμα εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =92&t=8035 ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για τις οντότητες εκείνες για τις οποίες μιλάνε ΟΛΕΣ οι μυθολογίες ότι φυλακίστηκαν εκεί (σε κάθε πολιτισμό αντίστοιχα) και που σε όλες τις περιπτώσεις ταυτίζονται με δαιμονικά όντα που σύμφωνα με την Αποκάλυψη του Ιωάννη κάποια στιγμή -στα έσχατα- θα βγουν "κατά παραχώρηση" ξανά στην επιφάνεια.]
Κάπως έτσι.
Υ.Γ. Προτού κανείς πει για αυτά θα ήθελα να πω ότι δε τα λέω εγώ... οι παραδόσεις των λαών όλου το κόσμου τα λένε με τη διαφορά ότι η Νέα Τάξη παρουσιάζει τα πρώτα όντα ως "μυθολογία" και μας παρουσιάζει τα ΑΤΙΑ ως "λυτρωτές" του γένους όπου θα μας ανεβάσουν σε μία διαφορετική σφαίρα "συνειδητότητας" μέσα από πρακτικές εσωτερισμού ................

Τι είδους "ΑΤΙΑ" θα καλέσει κανείς με εσωτερισμό ; Συμπεράσματα δικά σας

Τί κανει νιάου-νιάου στα κεραμύδια;
Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχει κάποια σχέση . Συμφωνείς πως κάτι ζει εκεί κάτω... ασχέτως αν δεν υποστηρίζεις την περίπτωση των ΑΤΙΑ, και πως κάτι πάει να βγει. Αν πιστεύουμε ως Χριστιανοί στο "θηρίο" που θα βγει από την Άβυσσο είναι προφανές ότι πρόκειται για κάποιου είδος της οντότητας όμοιο με αυτό που κλείστηκε εκεί από τον Μιχαήλ. Αν πιστεύεις στην Ελληνική μυθολογία , αυτό μάλλον κάποιος τιτάνας ή πιπερίμ και μάλιστα cayenne θα είναι. Για μένα όλα αυτά δεν είναι ΑΤΙΑ, γιατί δεν είναι άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα. Είναι δαίμονες με τη γενική ονομασία που δίδει η εκκλησία π.χ. Και οι δαίμονες έχουν την ιδιότητα της κατάληψης (αρκεί το σώμα να είναι αρκετά ανίερο) και εδώ έρχεται η Νέα Εποχή , με τις "ανατολίτικες" πρακτικές, και τις επικλήσεις (δες Sirios documentary στο άλλο θέμα), να προετοιμάσουν το έδαφος.
Spartan έγραψε:
Σου συνιστώ να διαβάσεις όλο το εξής τόπικ με προσοχή:

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 49&t=12503

Μη κολλήσεις στον τίτλο, προχωρώντας την κουβέντα "ξεφεύγουμε" πάλι (ως συνήθως χεχε) και αναπτύσσεται πιστεύω σε καλό βαθμό και το θέμα της κοίλης γης. Διάβασέ το και τα ξαναλέμε...
:cooll
Έγινε , αν και δεν είχα χρόνο σήμερα , θα το κοιτάξω και θα απαντήσω εκεί σχετικά.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

24
LAPTONAS έγραψε:
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Μια απλή ερώτηση έκανα Spartan , αν σε έφερα σε δύσκολη θέση με συγχωρείς. :ok:

Δε με έφερες σε καμιά δύσκολη θέση, οι απαντήσεις νομίζω ήταν ανάλογες των ερωτήσεων. Αν με ενοχλεί κάτι εκφράζομαι πιο καθαρά (ρώτα τον omg χεχε).
Θα σου την πω όμως κι εσένα για κάτι τώρα. Τo emoticon που έβαλες. Ξέρεις φαντάζομαι το νόημα της χειρονομίας που κάνει, ή έστω πως το χρησιμοποιούν κάποιοι ως σύμβολο. :dirol:

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα.
Ωραίο θέμα ανοίγεις! Από τα πιο αγαπημένα μου. Έχω να πω πολλά αν έχεις όρεξη, και θα ανταλλάξουμε απόψεις ευχαρίστως. Να βρω μόνο λίγο χρόνο και θα επανέλθω.
ok σημαίνει , αν άλλοι το χρησιμοποιούν αλλιώς δε ξέρω. :hmmm περιμένω τη γνώμη σου
Είναι πασίγνωστο. Πως και δε το ξέρεις; Κοίτα:
Εικόνα
Ωραίο οκ ε;

Δες κι εδώ και θα καταλάβεις:
http://www.katohika.gr/2012/11/illuminati_10.html
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

25
Έθεσα τη μυθολογία σαν παράδειγμα, για πολλούς η μυθολογία είναι απόδειξη. Βλέπεις και η Τροία μυθολογία ήταν αρχικά , αλλά τελικά έγιναν ανασκαφές και βρέθηκε.

Πολλά πράγματα απο την Μυθολογία είναι αληθινά....... όπως και η Τροία που ανέφερες.

Βέβαια η Τροία που βρήκε ο Σλίμαν δεν είναι η σωστή!

χαχα +1 , δηλαδή θα υποστήριζες ότι δεν υπάρχει κάτω κόσμος = Άδης; Για να ξέρω ακριβώς τι πιστεύεις. Βλέπεις και η Ιουδαϊκή Μυθολογία , που δανειζόμαστε στην Ορθοδοξία, μιλάει για κόλαση. Υπάρχει κόλαση (ως τόπος όπου πηγαίνουν οι ψυχές) ή όχι; και αν είναι που βρίσκεται ; Διότι στην Ορθοδοξία από όσο ξέρω πιστεύουμε σε αυτό.

Πως το εννοείς δηλαδή τον κάτω τον κόσμο για να καταλάβω...

Ότι θα βρείς μια σπηλιά ή μία πύλη και θα κατέβεις π.χ 1000 χιλιόμετρα κάτω,όπου εκεί θα συναντήσεις δισεκατομμύρια νεκρές ψυχές,διάφορα μυθολογικά όντα,κόσμους κ.ο.κ :blue


Η ψυχή είναι ενέργεια και όπως είναι γνωστό η ενέργεια δεν χάνεται ΠΟΤΕ.

Εχουμε λοιπόν απο την μία την θετική ενέργεια και απο την άλλη την αρνητική.

Εγώ όμως θα ρωτήσω κάτι άλλο.


Τα στοιχειωμένα μέρη όπου μένουν ψυχές για μεγάλα χρονικά διαστήματα τι ακριβώς συμβαίνει?


Ξέχασαν να πάνε στον κάτω κόσμο ή στον πάνω...... και είπαν ας καθίσουμε εδώ να κάνουμε μερικά χρονάκια παραθέριση?
Μήπως ξέφυγαν απο τα χέρια του χάρου την ωρα της μεταφορας?
Mήπως πήδηξαν απο το καραβάκι του βαρκάρη?
κ.ο.κ


Τα θέματα αυτά λοιπόν δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουμε να φαίνονται.

Spartan έγραψε: Νομίζω οι "έκπτωτοι" πέσαν από τον παράδεισο στη γη, όχι στα έγκατα. Αυτό έγινε μετά.
Πράγματι , όμως εδώ δεν συζητάμε αυτό που έγινε ενδιάμεσα, αλλά περιληπτικά όπως είπα ότι οι συνέπειες τελικά ήταν να κλειστούν στα έγκατα.
Πότε ακριβώς έπεσαν στα εγκατα?

Επί Μ.Αλεξανδρου? :whistle3:

Φαντάζομαι ότι και τις υπόλοιπες ομολογίες τις θεωρείς "αυθαίρετες" . Ξέρεις όμως πως αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ, αν δεν μου πεις γιατί είναι αυθαίρετο. Εγώ σου λέω ότι κάποιοι από αυτούς έχουν πάει αυτοπροσώπως.
Ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι κάποιοι?

Αλήθεια ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα,μπορεί κάποιος να κατέβει τόσο χαμηλά(1000 χιλιομετρα) για να δεί τι υπάρχει εκεί μέσα?

Πως μπορεσαν λοιπόν εκείνα τα χρόνια να κατέβουν τόσο χαμηλά?

Ας μπεί κάποιος μέσα σε μια σπηλιά μόνο 10 χιλιόμετρα(και αυτη όχι κάθετα προς το κέντρο της γης) και μετά ας έρθει να μας πεί για 1000 χιλιόμετρα προς το κέντρο.


Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχει κάποια σχέση . Συμφωνείς πως κάτι ζει εκεί κάτω... ασχέτως αν δεν υποστηρίζεις την περίπτωση των ΑΤΙΑ, και πως κάτι πάει να βγει. Αν πιστεύουμε ως Χριστιανοί στο "θηρίο" που θα βγει από την Άβυσσο είναι προφανές ότι πρόκειται για κάποιου είδος της οντότητας όμοιο με αυτό που κλείστηκε εκεί από τον Μιχαήλ. Αν πιστεύεις στην Ελληνική μυθολογία , αυτό μάλλον κάποιος τιτάνας ή πιπερίμ και μάλιστα cayenne θα είναι. Για μένα όλα αυτά δεν είναι ΑΤΙΑ, γιατί δεν είναι άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα. Είναι δαίμονες με τη γενική ονομασία που δίδει η εκκλησία π.χ. Και οι δαίμονες έχουν την ιδιότητα της κατάληψης (αρκεί το σώμα να είναι αρκετά ανίερο) και εδώ έρχεται η Νέα Εποχή , με τις "ανατολίτικες" πρακτικές, και τις επικλήσεις (δες Sirios documentary στο άλλο θέμα), να προετοιμάσουν το έδαφος.
Πως εννοείς το προφανές ότι το θηρίο είναι είδος οντότητας?
Το έχεις ψάξεις τι ακριβώς είναι ή τι συμβολίζει?
Εχεις ψάξει τα υπόλοιπα Θηρία της Αποκάλυψης ή του Δανιήλ,για να δείς τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν και τι αντιπροσώπευαν?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

26
emman έγραψε: Πως το εννοείς δηλαδή τον κάτω τον κόσμο για να καταλάβω...

Ότι θα βρείς μια σπηλιά ή μία πύλη και θα κατέβεις π.χ 1000 χιλιόμετρα κάτω,όπου εκεί θα συναντήσεις δισεκατομμύρια νεκρές ψυχές,διάφορα μυθολογικά όντα,κόσμους κ.ο.κ :blue
Κοίτα, οι μύθοι είναι αλληγορικοί - αν λάβουμε υπόψη τη μυθολογία - η κάθοδος στον Άδη μπορεί να είναι κάτι αλληγορικό (μια πνευματική κατάσταση) ή να είναι κάτι φυσικό (μία κάθοδος στη κούφια γη). Εμένα δεν με απασχολεί να εξηγήσω τη μηχανική της καθόδου (ούτως ή άλλος για μύθους μιλάμε). Προσωπικά δε θα μου έκανε εντύπωση να συναντήσεις τεχνολογικά ανεπτυγμένα όντα, αυτά που τώρα ονομάζουμε ΑΤΙΑ. :happy2 και τα οποία σε αυτή τη περίπτωση θα είναι αυτά που θεωρούνται "μυθολογικά".
emman έγραψε: Η ψυχή είναι ενέργεια και όπως είναι γνωστό η ενέργεια δεν χάνεται ΠΟΤΕ.

Εχουμε λοιπόν απο την μία την θετική ενέργεια και απο την άλλη την αρνητική.

Εγώ όμως θα ρωτήσω κάτι άλλο.


Τα στοιχειωμένα μέρη όπου μένουν ψυχές για μεγάλα χρονικά διαστήματα τι ακριβώς συμβαίνει?


Ξέχασαν να πάνε στον κάτω κόσμο ή στον πάνω...... και είπαν ας καθίσουμε εδώ να κάνουμε μερικά χρονάκια παραθέριση?
Μήπως ξέφυγαν απο τα χέρια του χάρου την ωρα της μεταφορας?
Mήπως πήδηξαν απο το καραβάκι του βαρκάρη?
κ.ο.κ
Αν το δούμε βάση φυσικής, θεωρώντας τις ψυχές ως ενέργεια όπως λες τότε μπορούν να έλκονται ως κάποιο βαθμό στο πυρήνα της γης από κάποια δύναμη. Επομένως η δύναμη που τις οδηγεί "κάτω" όταν είναι αρνητική δεν τις έλκει. (=πήδηξαν το καραβάκι) . Ο Σωκράτης έλεγε πως η δύναμη που τις έλκει ήταν οι ωραίοι λόγοι του Πλούτωνα, δηλαδή οι ψυχές με δική τους επιθυμία (πλην εξαιρέσεων) έμεναν στον Άδη - και καλά.
emman έγραψε: Τα θέματα αυτά λοιπόν δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουμε να φαίνονται.
Δεν είπε κανείς ότι είναι απλά όπως λες και εσύ
emman έγραψε: Πότε ακριβώς έπεσαν στα εγκατα?

Επί Μ.Αλεξανδρου? :whistle3:
χαχα λιάκο :541 Μία περιγραφή της πτώσης υπάρχει στο βιβλίο του Ενώχ. Όμως θα σου πω και ένα εναλλακτικό επιχείρημα: Το "θηρίο" , για να ανέβει από την άβυσσο μάλλον εκεί είναι :cooll

emman έγραψε:
Φαντάζομαι ότι και τις υπόλοιπες ομολογίες τις θεωρείς "αυθαίρετες" . Ξέρεις όμως πως αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ, αν δεν μου πεις γιατί είναι αυθαίρετο. Εγώ σου λέω ότι κάποιοι από αυτούς έχουν πάει αυτοπροσώπως.
Ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι κάποιοι?
Ο ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ, που ήταν μέλος της εταιρείας της Θούλης και της αδερφότητος των Βριλ, ξεκίνησε την επιχείρηση Υπερβόρεια που είχε ως σκοπό τις ανασκαφές σε διάφορα σημεία της Ευρώπης για την ανακάλυψη ιχνών μιας Αρείας υπόγειας ανώτερης φυλής. Στην Ελλάδα έγιναν έρευνες στο φαράγγι του Βίκου, στη Γαύδο, στο Δίστομο και αλλού.
Ο Χίτλερ πίστευε πως η γη είναι κούφια και πως η καμπυλότητά της θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την εκπομπή υπέρυθρων ακτινών, που θα μπορούσαν να καταγράψουν κινήσεις σε τεράστιες αποστάσεις και για την διενέργεια πολεμικών επιχειρήσεων πίσω από τις γραμμές του εχθρού μέσω υπόγειων διαδρομών.
http://www.artofwise.gr/html/categories ... iligh.html

emman έγραψε: Αλήθεια ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα,μπορεί κάποιος να κατέβει τόσο χαμηλά(1000 χιλιομετρα) για να δεί τι υπάρχει εκεί μέσα?

Πως μπορεσαν λοιπόν εκείνα τα χρόνια να κατέβουν τόσο χαμηλά?

Ας μπεί κάποιος μέσα σε μια σπηλιά μόνο 10 χιλιόμετρα(και αυτη όχι κάθετα προς το κέντρο της γης) και μετά ας έρθει να μας πεί για 1000 χιλιόμετρα προς το κέντρο.
΄Ναι ρε παιδιά ας μπει κάποιος να μας λυθεί και η απορία . :happy2
emman έγραψε: Πως εννοείς το προφανές ότι το θηρίο είναι είδος οντότητας?
Το έχεις ψάξεις τι ακριβώς είναι ή τι συμβολίζει?
Εχεις ψάξει τα υπόλοιπα Θηρία της Αποκάλυψης ή του Δανιήλ,για να δείς τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν και τι αντιπροσώπευαν?
Το εννοώ ως είναι γραμμένο. Θηρίο που ανεβαίνει από την Άβυσσο. Λεβιάθαν. Εσύ τι προτείνεις ότι συμβολίζει;;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

27
Όπως βλέπω για άλλη μια φορά ξεφεύγουμε απ το θέμα. Αφού υπάρχει στο φόρουμ ήδη θέμα για τον Άδη κλπ, γιατί δεν μιλάμε εκεί γι αυτό; Θα κουραστεί πάλι η φίλη μου η domi να κάνει αλλαγές μου φαίνεται (και καλά χιχι :whistle3: ).

(Όταν έλεγα στο άλλο τόπικ με τα ΑΤΙΑ ότι το θέμα έχει πολλές πτυχές και προεκτάσεις και δεν μπορεί να απομονωθεί και να εξαντληθεί χωρίς να εξετάσουμε και κάποιες από αυτές, ήξερα τι έλεγα :cooll . Να δω πόσα τόπικ θα ανοίξουμε ακόμα...
Βέβαια εμένα προσωπικά μου αρέσει να "ξεφεύγουμε από τα θέματα" :dance2: Ελπίζω μόνο να μη "χαθεί η μπάλα".)

Laptona, βρήκες ευκαιρία να διαβάσεις αυτό που σου έδειξα; Για να επανέλθουμε (τρόπος του λέγειν δηλαδή) στο θέμα μας...
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιομηχανία υποταγής συνειδήσεων”

cron