Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

73
emman έγραψε:Αυτό λέμε εδώ και πόσο καιρό!

Με την διαφορά ότι μέσα σε όλους αυτούς, βάζουμε και τους δικούς μας αρχαίους Θεούς και όλων των υπόλοιπων αρχαίων λαών.

Με λίγα λόγια τα περισσότερα είναι τερτίπια των δαιμόνων!

Τα περισσότερα. Τα υπόλοιπα;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

75
emman έγραψε:Αυτό λέμε εδώ και πόσο καιρό!

Με την διαφορά ότι μέσα σε όλους αυτούς, βάζουμε και τους δικούς μας αρχαίους Θεούς και όλων των υπόλοιπων αρχαίων λαών.

Με λίγα λόγια τα περισσότερα είναι τερτίπια των δαιμόνων!
Αυτό όμως είναι μία υπόθεση. Για παράδειγμα θα κάνω και εγώ μία άλλη υπόθεση.


Λέει στο βίντεο (για όσους το είδαν) ο γέροντας Νίκωνας ότι παρακάλεσαν σε έναν δαιμονισμένο να "μετανοήσει" και να "συγχωρεθεί" και τούτος [ο δαίμον] που κατείχε τον άνθρωπο. Εφόσον λοιπόν και αυτοί μπορούν να συγχωρεθούν ... τότε....

...Που ξέρεις λοιπόν εσύ φίλτατε Emman αν μετανόησαν ή όχι οι "θεοί" των αρχαίων Ελλήνων ; διότι εφόσον ήταν "δαίμονες" όπως εικάζεις τότε μπορώ και εγώ κάλλιστα να πω ότι μετανόησαν. Ότι δηλαδή ήταν καλοί , βοηθούσαν τον κόσμο, πολεμούσαν τους Κρόνιους, και όταν ήρθε ο Χριστός μετανόησαν και αυτοί γιατί εξ αρχής ήταν καλοί. :happy2
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

76
Αλλο το ένα,αλλο το άλλο.


Για να μπορέσουμε όμως να συζητησουμε και να εμβαθύνουμε σε κάτι τέτοιο,θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε αν ήταν δαίμονες.

Ηταν λοιπόν δαίμονες ή απλά θα συζητάμε για να συζητάμε χωρίς να έχουμε μιά αρχή ώστε να πιαστούμε και να ξεκινήσουμε απο κάπου?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

77
Κοίτα να δεις πως λύνονται όλα τα μυστήρια εάν δεχτούμε πως υπήρξαν οι Νεφελίμ. Οι αρχαίοι "θεοί" ήταν Νεφελίμ, που άλλοι ήταν φιλάνθρωποι και άλλοι μισάνθρωποι. Σε όλους τους Νεφελίμ πρόσβαση είχε και Θεός και ο Διάβολος και το αντίστροφο. Άρα όσοι και για όσο υπάκουαν στο καλό ήταν καλοί και όσοι και για όσο υπάκουαν στο κακό ήταν κακοί-δαίμονες όπως θα λέγαμε σήμερα. Όμως ήταν όντα! Γιατί δηλαδή να ήταν άυλοι και ασώματοι δαίμονες και να μην ήταν υπεράνθρωπα όντα που συνεργάζονταν (ή όχι) με δαίμονες;

Πιο απλά και περιληπτικά το παραμυθάκι δεν γίνεται να ειπωθεί αγαπητά μου παιδιά.
Εικόνα
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

78
Κοίτα να δεις πως λύνονται όλα τα μυστήρια εάν δεχτούμε πως υπήρξαν οι Νεφελίμ. Οι αρχαίοι "θεοί" ήταν Νεφελίμ, που άλλοι ήταν φιλάνθρωποι και άλλοι μισάνθρωποι. Σε όλους τους Νεφελίμ πρόσβαση είχε και Θεός και ο Διάβολος και το αντίστροφο. Άρα όσοι και για όσο υπάκουαν στο καλό ήταν καλοί και όσοι και για όσο υπάκουαν στο κακό ήταν κακοί-δαίμονες όπως θα λέγαμε σήμερα. Όμως ήταν όντα! Γιατί δηλαδή να ήταν άυλοι και ασώματοι δαίμονες και να μην ήταν υπεράνθρωπα όντα που συνεργάζονταν (ή όχι) με δαίμονες;

Πιο απλά και περιληπτικά το παραμυθάκι δεν γίνεται να ειπωθεί αγαπητά μου παιδιά.

Σωστά μίλησες..... το παραμυθάκι!

Για ποιο λόγο λοιπόν να δεχτώ όλα αυτά τα μηθευματα και να αντικαταστήσω αγγελους και δαίμονες...... με καλούς και κακούς Θεούς?

:hmmm


Πόσο ποιο απλά να το πούμε το μάθημα επιτέλους καλά μου παιδάκια?
Με τα παραμυθάκια μπερδευετε το πράμα και γίνεται ένας αχταρμας δίχως αρχή και τέλος :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η σχέση των δαιμόνων με τα Ufo

79
Spartan έγραψε:Κοίτα να δεις πως λύνονται όλα τα μυστήρια εάν δεχτούμε πως υπήρξαν οι Νεφελίμ. Οι αρχαίοι "θεοί" ήταν Νεφελίμ, που άλλοι ήταν φιλάνθρωποι και άλλοι μισάνθρωποι. Σε όλους τους Νεφελίμ πρόσβαση είχε και Θεός και ο Διάβολος και το αντίστροφο. Άρα όσοι και για όσο υπάκουαν στο καλό ήταν καλοί και όσοι και για όσο υπάκουαν στο κακό ήταν κακοί-δαίμονες όπως θα λέγαμε σήμερα. Όμως ήταν όντα! Γιατί δηλαδή να ήταν άυλοι και ασώματοι δαίμονες και να μην ήταν υπεράνθρωπα όντα που συνεργάζονταν (ή όχι) με δαίμονες;

Πιο απλά και περιληπτικά το παραμυθάκι δεν γίνεται να ειπωθεί αγαπητά μου παιδιά.
Αν θέλετε να πούμε σχετικά με τους Αρχαίους Έλληνες θεούς που είναι ένα ενδιαφέρον θέμα τότε μάλλον πρέπει να αναπτύξουμε μία νέα συζήτηση για να δούμε "τι ήταν οι αρχαίοι θεοί"; διότι έχει πολύ βάθος, και δεν σχετίζεται με τα UFO τόσο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιομηχανία υποταγής συνειδήσεων”

cron