Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

28
Μάλιστα.

Αυτό που κάνει ιδιαίτερα αλγεινή εντύπωση είναι ο τρόπος με τον οποίον προπαγανδίζεις υπερ της υπαρξεως εξωγήινων οντοτήτων.

Είναι προφανές πως θες να περάσεις στον κόσμο το μήνυμα περι εξωγήινων σωτήρων και φυλών,εχθρικών προς τον άνθρωπο και φιλικών προς τον άνθρωπο.

Για αυτό άλλωστε λες
Οι Δρακονιανοί χρειάζονται τη βοήθειά μας περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Το ίδιο κι εμείς.
Εμείς αλήθεια τι βοήθεια χρειαζόμαστε;

Αυτός είναι εξάλλου και ο λόγος για τον οποίον επιστρατεύσαν τη NASA και το Hollywood: για να πείσουν την ανθρωπότητα να δεχτεί την ύπαρξη εξωγήινων σωτήρων.
Άν ήθελαν πραγματικά να εγκαθιδρύσουν μια παγκόσμια κυβέρνηση βασισμένη στο προωθούμενο μοντέλο της υπεργαλαξιακής ομοσπονδίας, δεν θα χρειαζόταν να προβούν σε τέτοιου είδους φρικαλέες πράξεις.
Αρα είσαι υπερ της παγκόσμιας κυβέρνησης ,αρκει να είναι ηγέτες οι εξωγήνες φυλές!!!
Η Γαλαξιακη ομοσπονδία του φωτός,οι οποιοι θα μας βοήθησουν,θα μας εκπαιδεύσουν και θα μας ανελίξουν;
Eμπρός για την ένωση,για μια νεα Ατλαντίδα!

Καλα τα λέω;

Λυπάμαι Ηρακλή,λυπάμαι που τα έχεις πιστέψει,λυπάμαι που διαβάζεις τα δήθεν μυνήματα(για ψάξε πως λαμβάνονται αυτά τα μυνήματα) απο Σείριους,Πλειάδιους και περιμένεις σωτηρία απο αυτούς και μάλιστα εχεις αφιερώσει την ζωή σου σε αυτό.

Να σε ρωτήσω κάτι απλό,σε σένα και σε όλους που πιστεύουν τους Δρακονιανούς,Σείριους ,Ανδρομέδιους κ.τ.λ.

Δείξτους μου!
Και μην μου πεις περιμένε..έρχονται ή θα εμφανιστούν ή δεν έχουν λόγο να εμφανιστούν ακόμα.(ή βιντεάκια περι ερπετοειδών).



Όλα αυτά που λες,τα λένε κάποιοι χρόνια και όπως χρόνια τα λένε,όλα τόσα χρόνια θα τα λένε ακόμα για να κερδίζουν και να πλανούν αρκετούς,ωστε να τους απομακρύνουν απο τον πραγματικό Σωτήρα και να τους κάνουν να περιμένουν άλλους σωτήρες.

Απο το βιβλίο ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΥ SERAPHIM ROSE
Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
και η
ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ

Ο John Keel, που άρχισε την έρευνά του για τα UFO ως σκεπτικιστής και είναι ο ίδιος αγνωστικιστής όσον αφορά τη θρησκεία, γράφει: «Η πραγματική ιστορία των UFO... είναι μια ιστορία με πνεύματα και φαντάσματα και παράξενες νοητικές αποπλανήσεις· ενός αόρατου κόσμου που μας περιβάλλει και περιστασιακά μας καταπίνει... Είναι ένας κόσμος παραίσθησης... όπου η ίδια η πραγματικότητα διαστρεβλώνεται από παράξενες δυνάμεις που φαινομενικά μπορούν να χειριστούν το χώρο, το χρόνο, και την ύλη – δυνάμεις που είναι σχεδόν ολοκληρωτικά πέρα από τις δυνάμεις κατανόησής μας... οι εκδηλώσεις UFO μοιάζουν να είναι, συνολικά, μονάχα μικρότερες παραλλαγές του αρχαίου δαιμονολογικού φαινομένου»



Υ.Γ. Αν θες να συμμετέχεις στο φορουμ,σε παρακαλώ σταματά την προπαγάνδα περι Δρακονιανών και Σειρίων,αμα δεν μπορείς,δεν νομίζω οτι έχεις λόγο να βρίσκεσαι άλλο εδω.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Το σενάριο των εξωγήινων

30
Δεν είναι προπαγάνδα.

Και μιας και έθεσες θέμα συμμετοχής, δηλώνω την πρόθεσή μου να αποχωρήσω οριστικά από την ομάδα.

Τρισήμιση χρόνια εδώ είναι υπεραρκετά.

Πάει πολύς καιρός που σου ζήτησα να διαγράψεις το προφίλ μου δίχως ανταπόκριση.

Τώρα όμως σου ζητώ να πράξεις το αυτονόητο, να διαγράψεις το προφίλ μου αφού δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου.

Adios amigos!

Re: Το σενάριο των εξωγήινων

31
King Hercules έγραψε:Δεν είναι προπαγάνδα.

Και μιας και έθεσες θέμα συμμετοχής, δηλώνω την πρόθεσή μου να αποχωρήσω οριστικά από την ομάδα.

Τρισήμιση χρόνια εδώ είναι υπεραρκετά.

Πάει πολύς καιρός που σου ζήτησα να διαγράψεις το προφίλ μου δίχως ανταπόκριση.

Τώρα όμως σου ζητώ να πράξεις το αυτονόητο, να διαγράψεις το προφίλ μου αφού δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου.

Adios amigos!
Αγαπητέ Ηρακλή,όταν μου μιλάς για εξωγήινες οντότητες με Δρακονιανούς,Σείριους και Γαλαξιακές ομοσπονδίες του φωτός ,πως δεν είναι προπαγάνδα;
Θελω να πιστεύω οτι τα έχει πιστέψει και το κάνεις άθελα σου.

Αλλά αμα κανείς ψάξει ποιοι μιλάνε για αυτά,αυτά που θα βρει είναι μυνήματα μέσω channeling και "ανώτερες" επικοινωνίες με οντότητες που υποτίθεται θέλουν να μας βοηθήσουν και να μας οδηγήσουν στην αλλαγή,στην νεα εποχή!!
Kαι που ξέρεις εσυ με ποιους μιλάνε αυτοί που κάνουν πνευματισμό και δεν είναι δαίμονες και λένε ψέμματα περι Πλειάδιων,Σείριων,Ανδρομέδιων κ.τ.λ.;

Και γιατί μιλανε μόνο σε όσους κάνουν πνευματισμό,διαλογισμό και τα συναφή;
Τόσο δύσκολο τους είναι ,αν υπάρχουν να μιλήσουν και χωρίς αυτά;
Προφανώς ναι,γιατί πρώτα πρέπει να τα πιστέψεις,να τους δώσεις χώρο,να δεχτείς ελεύθερα να κάνεις πνευματισμό για να επικοινωνήσεις μαζί τους ,για να σε δεσουν.
Και μετά πιστεύεις οτι λένε!

Ήδη άρχισες να μιλάς για παγκόσμια κυβέρνηση!!!


Αν αυτό δεν είναι νεοποχίτικη προπαγάνδα τότε τι είναι;
Για το καλό σου το λέω,ψάξε και ξεκόλησε απο αυτά.


Εφόσον θες να αποχωρήσεις,αποχώρησε,δεν χρειάζεται να διαγραφεί το προφίλ σου.

Στο καλό και καλή φώτιση και μακριά απο Γαλαξιακές ομοσπονδίες.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

32
Spartan έγραψε:Mε τη δική μου απορία τι γίνεται; Καμιά σκέψη; Τι μπορεί να συμβαίνει; :hmmm
Δεν ξέρω να σου πω,προσωπικά δεν πιστεύω οτι υπαρχουν εξωγηινοι και ανρωτιέμαι γιατί πρέπει να ψάχνουμε αυτό το καλύτερο ,το ομορφότερο ,πιο εξελιγμένο κάπου εξω και οχι μέσα μας;

Γιατι ντε και καλά,κάποιοι εξωγήινοι να μας έδωσαν τις γνώσεις,την τεχνολογια,την εξέλιξη και να μην το κάναμε εμεις οι ίδιοι;

Δηλαδή κοιταμε στον ουρανό και καλά κάνουμε γιατί ουσιαστικά δεν είναι η φθαρτή ύλη ο προορισμός μας,αλλά αντι να βλέπουμε οτι ο Θεός μας έδωσε τελοσπάντων μια λογική και εναν εκθαμβωτικού νού,προσπαθούμε αντι να βρούμε την αρχή ή την εξέλιξη ή την ανωτερότητα μέσα μας(μέσω αυτών που μας δόθηκαν),αλλά κάπου εξω ,απο κάποιους άλλους.


Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτές οι θεάσεις ή οι απεικονίσεις στις ζωγραφιές,μπορεί να είναι χίλια δυο,μπορεί να είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που βλέπουμα σήμερα.

Αλλά εφόσον,δεν εχουμε αποκλείσει όλους τους πιθανούς γήινους ή παραφυσικούς λόγους,γιατί πάμε κατευθείαν στους εξωγήινους;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

33
A.T.I.A. είναι ως γνωστόν τα Άγνωστης Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα.

Δηλαδή αυτά που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.

Δε σημαίνει ότι είναι ντε και καλά εξωγήινοι.

Μη μπερδεύεστε από τις λεζάντες και τους τίτλους που έχει βάλει ο Λιακόπουλος στο βίντεο. Δείτε μόνο τις εικόνες και σκεφτείτε με τη λογική σας.

Εγώ δεν λέω ότι είναι από άλλους πλανήτες, ούτε ότι έχουν πράσινα ανθρωπάκια μέσα. Αλλά εφόσον τα βλέπουμε να απεικονίζονται από ανθρώπους οι οποίοι τα έβλεπαν εδώ και πολλούς αιώνες και τα βλέπουμε ακόμη και σήμερα, (υπάρχουν, μη γελιέστε, εγώ προσωπικά έχω δει κάτι που οπωσδήποτε δεν είναι εξηγήσιμο, αλλά και εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι -τα στοιχεία είναι πια ακράδαντα, έστω κι αν δεν είναι πάντα απτά. πχ αγρογλυφικά), τότε θα πρέπει να ψάξουμε για μια λογική εξήγηση και όχι να λέμε ότι είναι προϊόντα ("επιστημονικής") φαντασίας ή μυστικά όπλα των Αμερικάνων-Ρώσων-Κινέζων-αλαμπουρνέζων.

Η λογική λέει ότι υπήρχαν πολύ πριν την έξαρση της τεχνολογίας του 20ού αιώνα.

Άρα τι συμβαίνει;

Είναι ένα πολύ καλά στημένο παιχνίδι του διαβόλου που ολοκληρώνεται στις μέρες μας;

Είναι οχήματα (και άρα εντός τους όντα) γήινα, αλλά άγνωστα σε εμάς, που ζούσαν και ζούνε μυστικά σε κάποιες μυστικές τοποθεσίες (υπόγειες; υποθαλάσσιες;) του πλανήτη;

Είναι όντα που κατάφεραν να φύγουν κάποια στιγμή στο παρελθόν από τη γη και να φτιάξουν βάσεις κάπου στο διάστημα και έρχονται στη γη όποτε θέλουν;

Είναι όντα άγνωστα που ζουν ανάμεσά μας "μεταμορφωμένα" σε ανθρώπους;

Είναι άνθρωποι του μέλλοντος ή άλλα όντα πολύ εξελιγμένα τεχνολογικά που κάνουν ταξίδια στο χρόνο ή στο χωροχρόνο ή "αλλάζουν διάσταση";

Είναι δαίμονες;

Είναι "νεφελίμ"; Είναι πιπερίμ; (που λέει κι ο Έμμαν) Είναι ξωτικά;

Είναι πολλά από τα παραπάνω;

Τί είναι τελοσπάντων; :blue :blue :blue

Επιμένω στη διερεύνηση του θέματος, διότι είναι ένα θέμα υπαρκτό που απασχολεί πολύ μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας (σύντομα μάλλον θα απασχολεί ΟΛΗ την ανθρωπότητα) και πιστεύω ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και να εθελοτυφλούμε απλώς βγάζοντάς το από τη σκέψη μας ως "αιρετικό" και "αντιχριστιανικό" ή δεν ξέρω τι άλλο.

Η ντπ σύντομα θα χρησιμοποιήσει το θέμα αυτό για τους σκοπούς της, σύντομα θα το δούμε μπροστά μας, και πρέπει να ξέρουμε τι συμβαίνει, ή τι μπορεί να συμβαίνει, ώστε να αντιμετωπίσουμε με λογικά επιχειρήματα και αυτοπεποίθηση τους ισχυρισμούς και τις επιταγές των νεοεποχιτών.


Πρέπει να αναγνωρίσουμε με τι έχουμε να κάνουμε, να μάθουμε την αλήθεια. Δε συμφωνείτε;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

34
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω σε εξωγήινους, παρά μόνο σε όσα λέει η ορθοδοξία.

(και πίστεψέ με, έχω περάσει κάποτε και από το στάδιο της αμφισβήτησης του Θεού, για την ακρίβεια της Αθεϊας, αλλά ευτυχώς έχω βιώσει διάφορες καταστάσεις - ακόμα και Θαύματα, που μου ενισχύουν την πίστη και έχω ακούσει και από άλλους διάφορα).

Ως άνθρωποι, δεν μπορούμε να πιστέψουμε όσο χρειάζεται στον Θεό. Είναι αδύνατον για εμάς τους ανθρώπους να έχουμε τόσο δυνατή πίστη - όσο πρέπει. Γιαυτό τα υπόλοιπα μας τα δίνει ο Θεός (ο Χριστός είπε πχ. "Χωρίς Εμένα ΔΕΝ μπορείτε να κάνετε ΤΙΠΟΤΑ").

Γι'αυτό ακόμα και οι Απόστολοι (που υπ' όψην, ήταν και φωτισμένοι και ταυτόχρονα είχαν ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ τον ΧΡΙΣΤΟ, τον αγγίζανε του μιλούσαν.... και τον έβλεπαν να κάνει και θαύματα κλπ...)...., ακόμα και αυτοί λοιπόν, λέγανε "Θεε μου ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΜΟΥ ΠΙΣΤΗ"...!!!!
Κατά Λουκάν Κεφ. 17, στίχ. 5

Ἒλεγε δὲ καὶ πρὸς τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ· ἀνένδεκτόν ἐστι τοῦ μὴ ἐλθεῖν τὰ σκάνδαλα· οὐαὶ δὲ δι᾿ οὗ ἔρχεται. 2 λυσιτελεῖ αὐτῷ εἰ λίθος μυλικὸς περίκειται περὶ τὸν τράχηλον αὐτοῦ καὶ ἔρριπται εἰς τὴν θάλασσαν, ἢ ἵνα σκανδαλίσῃ ἕνα τῶν μικρῶν τούτων. 3 προσέχετε ἑαυτοῖς. ἐὰν δὲ ἁμάρτῃ εἰς σὲ ὁ ἀδελφός σου, ἐπιτίμησον αὐτῷ· καὶ ἐὰν μετανοήσῃ, ἄφες αὐτῷ· 4 καὶ ἐὰν ἑπτάκις τῆς ἡμέρας ἁμάρτῃ εἰς σὲ καὶ ἑπτάκις τῆς ἡμέρας ἐπιστρέψῃ πρός σε λέγων, μετανοῶ, ἀφήσεις αὐτῷ.

5 Καὶ εἶπον οἱ ἀπόστολοι τῷ Κυρίῳ· πρόσθες ἡμῖν πίστιν.

6 εἶπε δὲ ὁ Κύριος· εἰ ἔχετε πίστιν ὡς κόκκον σινάπεως, ἐλέγετε ἂν τῇ συκαμίνῳ ταύτῃ, ἐκριζώθητι καὶ φυτεύθητι ἐν τῇ θαλάσσῃ, καὶ ὑπήκουσεν ἂν ὑμῖν. 7 Τίς δὲ ἐξ ὑμῶν δοῦλον ἔχων ἀροτριῶντα ἢ ποιμαίνοντα, ὃς εἰσελθόντι ἐκ τοῦ ἀγροῦ ἐρεῖ, εὐθέως παρελθὼν ἀνάπεσε, 8 ἀλλ᾿ οὐχὶ ἐρεῖ αὐτῷ· ἑτοίμασον τί δειπνήσω, καὶ περιζωσάμενος διακόνει μοι ἕως φάγω καὶ πίω, καὶ μετὰ ταῦτα φάγεσαι καὶ πίεσαι σύ; 9 μὴ χάριν ἔχει τῷ δούλῳ ἐκείνῳ ὅτι ἐποίησε τὰ διαταχθέντα; οὐ δοκῶ. 10 οὕτω καὶ ὑμεῖς, ὅταν ποιήσητε πάντα τὰ διαταχθέντα ὑμῖν, λέγετε ὅτι δοῦλοι ἀχρεῖοί ἐσμεν, ὅτι ὃ ὠφείλομεν ποιῆσαι πεποιήκαμεν.

http://kainidiathiki.agiooros.org/index ... &ancnew=AM

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω στην σκέψη λοιπόν Spartan με ένα απλό παράδειγμα (επιστημονικό) --> "Άνθρωπος του πίλτνταουν - Η μεγάλη απάτη με ένα αρχαίο κρανίο (VID)" (θα το δεις σε Quote πιο κάτω).

Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι οι "σκοτεινές δυνάμεις" θέλουν να διαλύσουν την Ορθοδοξία.
Οι Εβραιο-Σιωνιστές (που όπως ξέρουμε πιστεύουν στο σατανά και είναι "Θεοσοφιστές" κλπ) θέλουν με κάθε τρόπο να βγάλουν από την μέση τον Χριστό (και τότε ....και τώρα).
Ιδιαίτερα "τώρα" που "ήλθε ο καιρός" για την εμφάνιση του αντιχρίστου, υπάρχει ΣΧΕΔΙΟ για να καταποντιστεί ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ "ΓΚΟΪΜ" (Εθνικών / Ζώων) έτσι ώστε να ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ στον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΣΙΑ - όταν έλθει.
Για αυτό τον λόγο είναι αναγκαίο να τους "μαζέψουν" όλους με αγαπολογίες κλπ διαμέσω της παναίρεσης του ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ και να τους ΕΝΩΣΟΥΝ σε ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ όπου όλοι θα ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ και θα ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ στον Μεσία τους (τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ).
Μία από τις μεθόδους που σκαρφίστηκαν ήταν η "Θεωρία της Εξέλιξης" (Βλέπε "Δαρβίνος").
Όπως δείχνουν τα πράγματα, θα μας αναγγείλουν και την ύπαρξη Εξωγήινων κάποια στιγμή, έτσι ώστε (πιθανώς) ΟΛΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ να "ΕΝΩΘΕΙ" ενάντια στους "Εξωγήινους"...!!!

Ποιός ξέρει...!!!
Προπαγάνδα υπάρχει ΑΦΘΟΝΗ τότα χρόνια, τόσο με την Θεωρία του Δαρβίνου, όσο και με τους Εξωγήινους.

(και έχουν γυριστεί και διάφορες "ταινίες" με συγκεκριμένη κατεύθυνση έτσι ώστε σιγά-σιγά να "εμποτίσουν το μυαλό" των ανθρώπων με τις ιδέες τους -->

Να ένα πολύ ενδιαφέρον Θέμα προς Έρευνα--> Οι ταινίες και ο Επηρεασμός που προκαλούνε, η "εμφύτευση ιδεών" και η "εμφυτευση αντιλήψεων" κλπ τα ΘΡΙΛΕΡ, και τα Επιστημονικής Φαντασίας, κλπ, οι Ελληνικές Σειρές κλπ)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο. Στο χρησιμοποιώ το άρθρο αυτό ως "παράδειγμα" και ως "Επιχείρημα" για τα όσα σου λέω. Σκέψου οτι για πολλά χρόνια η "Επιστημονική" κοινότητα το είχε "ΧΑΨΕΙ" (και μιλάμε για "Επιστήμονες")...!!!!

(φυσικά κάποια "αποκαλύπτονται" και κάποια είναι πολύ καλά κρυμένα και "φτιαγμένα" και δεν τα παίρνει μυρωδιά ο κόσμος οτι είναι "Fake". Εδώ κατορθώνουν να "αλλάζουν την Ιστορία" (βλέπε σύγγραμα του "George Orwell - 1984" που επαληθεύεται στην εποχή μας) δεν θα καταφέρουν να "περάσουν" ως "αληθινά" (επιστημονικώς), διάφορα "κατασκευάσματά" τους? Τι ρόλο νομίζεις παίζουν οι Μασόνοι? Γιατί είναι στις "καίριες θέσεις που είναι"? Εξυπηρετούν στόχους και σκοπούς των σκοτεινών δυνάμεων...!!!)
Εικόνα
Ο,τι δείχνουν οι "Ειδήσεις" και τα ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΜΜΕ δεν σημαίνει οτι είναι και αληθινα...

Πχ. Θυμάσαι την Βομβιστική Επίθεση στην Βοστόνη?
Γιά ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το "εντυπωσιακό" Βίντεο...!!!
(συμβαίνουν όλα τόσο γρήγορα και είναι όλα τοσο πολλά, που ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ γύρω μας (δεν προλαβαίνουμε ούτως ή άλλως)...!!!)

SMOKING GUN! Boston Bomb HOAX Amputee Actor Exposed - YouTube

phpBB [video]


http://www.youtube.com/watch?v=YxUrQ7SPhB4


Αλλά ας επικεντρωθούμε σε αυτό που πραγματικά ήθελα να σου δείξω.
Να, διάβασε το παρακάτω...


Άνθρωπος του πίλτνταουν : Η μεγάλη απάτη με ένα αρχαίο κρανίο (VID)

Ο "άνθρωπος του πιλτντάουν" (Piltdown Man)
Εικόνα
ήταν μερικά κομμάτια από το κρανίο και την κάτω γνάθο ενός προιστορικού ανθρώπου ηλικίας 500 χιλιάδων χρόνων, τα οποία ανακαλύφθηκαν το 1912 στο ανατολικό Σάσσεξ (Sussex), της Αγγλίας. Επί 40 ολόκληρα χρόνια, η επιστημονική κοινότητα πίστευε πως αυτό το κρανίο, αποτελούσε τον "συνδετικό κρίκο" μεταξύ του ανθρώπου και των προγόνων του. Ωστόσο, το 1953 οι επιστήμονες κατάφεραν να αποδείξουν πως αυτό, δεν ηταν τίποτα άλλο παρά μια μεγάλη απάτη. Ο "ανθρωπος του πιλτντάουν", αποτελεί έως και σήμερα, μια απο τις μεγαλύτερες απάτες στην ιστορία της αρχαιολογίας. Μάθετε μερικές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για αυτήν την ιστορία που προκάλεσε το ενδιαφέρον της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας και που επι 40 ολόκληρα χρόνια πιστευονταν απο τους επιστήμονες ως αληθινή

Δείτε το BINTEO

Τo 1912 ήταν μια καλή χρονιά για την επιστημονική φαντασία αλλά και για τους επίδοξους κυνηγούς απολιθωμάτων.
Εικόνα
Εκείνη η χρονιά συνέπεσε και η δημοσίευση του μυθιστορήματος επιστημονικής φανασίας του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ (Arthur Conan Doyle - πατέρα του Σέρλοκ Χόλμς), "Ο Χαμένος Κόσμος".Το 1912 λοιπόν δημοσιευτηκε η είδηση μιας ανακάλυψης, που αναστάτωσε την κοινή γνώμη της εποχής: Ένας ερασιτέχνης παλαιοντολόγος, ο Τσάρλς Ντόσον (Charles Dawson), ανακοίνωσε την ανακάλυψη στο χωριό Πιλτντάουν του Σάσσεξ, ενός εκτεθειμένου κρανίου, μιας γνάθου και δοντιών, που κατά τη γνώμη του ανήκαν σε έναν από τους προγόνους του ανθρώπου.

ΜΙΑ "ΠΕΡΙΕΡΓΗ" ΣΥΜΠΤΩΣΗ

Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειώσουμε πως στο μυθιστόρημα του "πατέρα" του Σέρλοκ Χόλμς (Άρθουρ Κόναν Ντόυλ),που δημοσιέυτηκε την ίδια χρονιά (1912),ο ήρωάς αυτού του Μυθιστορήματος (Ο Χαμένος Κόσμος - καθηγητής Challenger), ανακάλυπτε ένα ανεξερεύνητο οροπέδιο στο οποίο επιβίωναν δεινόσαυροι μαζί με ανθρωπόμορφους πιθήκους, που αντιπροσώπευαν τον αμέσως προγενέστερο κρίκο στην εξέλιξη προς τον άνθρωπο.

ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

Η ανακάλυψη του Ντόσον με την αίσθηση που προκάλεσε, προσέλκυσε το ενδιαφέρον των επιστημόνων. Ένας από αυτούς, ο διαπρεπής τότε παλαιοντολόγος του Βρετανικού μουσείου, ο Αρθουρ Γούντγορντ (Arthur Smith Woodward), εντυπωσιασμένος από τα ευρήματα, έσπευσε στην περιοχή προκειμένου να συμβάλει στις ανασκαφικές εργασίες. Αποτέλεσμα των ανασκαφών που πραγματοποίησε με τον Ντόσον ήταν η ανακοίνωση τον Δεκέμβριο του 1912 των συμπερασμάτων τους: Το απολίθωμα που είχε βρει ο Ντόσον ανήκε στο παλαιότερο γνωστό απολίθωμα ενός άμεσου προγονικού είδους του ανθρώπου που έζησε πριν από 500.000 χρόνια.

Ο ΔΙΧΑΣΜΟΣ
Εικόνα
Με την ανακοίνωση των συμπερασμάτων η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα διχάστηκε. Οι Βρετανοί επιστήμονες χαιρέτισαν την ανακοίνωση για την ανακάλυψη του "άνθρωπου του πιλτντάουν" (ή Eoanthropus Dawsoni προς τιμήν του ανασκαφέα του) ως ορθή, καθώς ανάμεσα στα άλλα έδινε τιμή στη Βρετανία ως λίκνο της εμφάνισης του ανθρώπου.Την ίδια όμως άποψη δεν συμμερίζονταν αμερικανοί και γάλλοι επιστήμονες, που διατηρούσαν τις αμφιβολίες τους. Ατυχώς όμως γι΄αυτούς, στην ίδια περιοχή ανακαλύφθηκαν λίγο αργότερα οστά ιπποποτάμων, καστόρων και ελεφάντων, γεγονός που ενίσχυσε την αξιοπιστία των ανασκαφών και την ορθότητα των συμπερασμάτων του Dawson, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μην αμφισβητηθούν πλέον, για περισσότερο από σαράντα χρόνια.

Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ

Επί 41 χρόνια μετά την ανακάλυψη του κρανίου στο Πίλνττάουν, οι επιστήμονες στην πλειοψηφία τους πίστευαν οτι το κρανίο στην Βρετανία ήταν όντως πραγματικό...
Εικόνα
Το 1953 όμως ο Αμερικανός ανθρωπολόγος Γουέϊνερ (JS Weiner), από έρευνα που έκανε στα ευρήματα του Ντόσον προσκόμισε αποδείξεις σύμφωνα με τις οποίες το κρανίο του ανθρώπου του Πιλντάουν ήταν μια επιστημονική απάτη. Το κρανίο ήταν προϊόν ανασύνθεσης στην οποία είχε χρησιμοποιηθεί ένα ανθρώπινο κρανίο ηλικίας 500 ετών και η κάτω γνάθος ενός ουρακοτάγκου.Μοιραία λοιπόν η εξαπατημένη επιστημονική κοινότητα στράφηκε στην αναζήτηση του ενόχου.

ΠΟΙΟΙ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ;

Οι πρώτες υποψίες βάρυναν τον Ντόσον (αυτόν που ανακάλυψε το κρανίο), τον Γούντγορντ (τον παλαιοντολογο του Βρετανικού Μουσείου που βοήθησε τον Ντόσον), και έναν νεαρό Ιησουίτη ιερέα (Pierre Teilhard de Chardin), που είχε αναμειχθεί στις ανασκαφικές εργασίες, καθώς είχαν προφανείς λόγους να συμμετάσχουν στην παραχάραξη.


ΕΙΧΕ ΕΜΠΛΟΚΗ Ο "ΠΑΤΕΡΑΣ" ΤΟΥ ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ ;

Εικόνα

Ωστόσο στον κατάλογο των υπόπτων, -70 χρόνια αργότερα- προσετέθη ένας ακόμη ύποπτος: Δεν ήταν άλλος από τον ίδιο τον συγγραφέα Άρθουρ Κόναν Ντόυλ που ενοχοποιήθηκε από τη δημοσίευση ενος αρθρου δύο ερευνητών (των John Winslow και Alfred Meyer) στο περιοδικό Science το 1983. Στη δημοσίευση αυτή οι δύο ερευνητές - συγγραφείς εκτός του ότι "φωτογραφίζουν" τον Ντόϊλ, περιγράφοντας τον ως δράστη της απάτης ως ένα άτομο που πιθανότατα ήταν: "... ένας γιατρός που γνώριζε την ανθρώπινη ανατομία και χημεία, που ενδιαφερόταν για την γεωλογία και την αρχαιολογία... ένα άτομο που αγαπούσε τις φάρσες, την περιπέτεια... και κυριώτερο απ' όλα που μισούσε την καθιερωμένη βρετανική επιστημονική κοινότητα"Επίσης στην ερευνά τους παράθέσαν και μερικές ενοχοποιητικές συμπτώσεις:
Εικόνα
1 - μερικά χρόνια μετά την "ανακάλυψη" του Πίλντάουν, είχε έρθει στο φως της δημοσιότητας μια παρόμοια απάτη που επεχείρησε ένας εκκεντρικός φυσιοδίφης, ο Τάρλς Γουάτερτον (Charles Waterton), ο οποίος είχε ισχυριστεί ότι σκότωσε έναν ανθρωπόμορφο πίθηκο, του οποίου ο σκελετός, όπως αποδείχτηκε, ήταν προϊόν ανασύνθεσης από τα οστά ενός πιθήκου. Όμως ο Γουάτερτον και ο Ντόιλ είχαν φοιτήσει στο ίδιο σχολείο. Ήταν τυχαία αυτή η σύμπτωση;

2 - το 1912 χρονιά στην οποία ανακοινώθηκε η απάτη του Ντόσον, ο Ντόϊλ ζούσε σε μια πόλη (Crowborough), που απέχει λίγα χιλιόμετρα από το Πίλτνταουν και καθώς ήταν δεινός περιπατητής είναι βέβαιο ότι θα είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί την τοποθεσία στην οποία εντοπίστηκαν τα "ευρήματα". Επίσης στο παρελθόν είχε επισκεφθεί περιοχές στις οποίες είχαν γίνει ανασκαφές όπως η Μάλτα, στην οποία βρέθηκαν απολιθώματα ιπποποτάμου και γνώριζε άτομα, που θα μπορούσαν να είναι οι πηγές από τις οποίες προμηθεύτηκε τα υλικά της παραχάραξης (ένα νευρολόγο που πουλούσε παράξενα διαμορφωμένα κρανία και ένα προμηθευτή οστών ουρακοτάγκου).
Εικόνα
3 - στο μυθιστόρημά του "Ο χαμένος κόσμος" υπάρχουν ύποπτες ομοιότητες με την ιστορία του Πίλτνταουν. Και σε αυτό ανακαλύπτεται μια φυλή πρωτόγονων ανθρώπων που αντιπροσωπεύουν τον αμέσως προηγούμενο κρίκο της εξέλιξης προς τον άνθρωπο ενώ η περιγραφή του οροπεδίου θυμίζει την τοποθεσία του Πίλτνταουν στην οποία ο Ντόσον ανακάλυψε τα επίμαχα ευρήματα. Και σαν μην έφταναν αυτά, είναι γνωστό ότι δύο περίπου χρόνια πριν την ανακάλυψη του Πίλτνταουν, ο Ντόϊλ, είχε περιγράψει την πλοκή, όσων συνέβησαν το 1912 σε έναν φίλο του. Στο στόμα μάλιστα ενός από τους χαρακτήρες του βιβλίου του, ο Ντόϊλ βάζει τα ακόλουθα λόγια: "Αν είσαι έξυπνος και ξέρεις τη δουλειά μπορείς να παραχαράξεις ένα κρανίο, όσο εύκολα μπορείς να κάνεις το ίδιο και με μια φωτογραφία."

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ "ΣΤΗΘΗΚΕ" Η ΑΠΑΤΗ
Εικόνα
Είχε όμως λόγους ο Ντόϊλ να στήσει μια τόσο εξωφρενική απάτη; Οι δύο συγγραφείς - ερευνητές (δες πιό πάνω) απαντούν καταφατικά, καθώς ήταν γνωστό ότι η εμμονή του Ντόϊλ με τον πνευματισμό (πίστευε στην επικοινωνία των ζωντανών με τα πνεύματα των νεκρών και στη δυνατότητα φωτογράφισης των πνευμάτων..) τον είχε φέρει σε αντίθεση με την επιστημονική κοινότητα της εποχής. Μάλιστα ένας από αυτούς, ο εξελικτικός Edwin Ray Lankester, είχε καταφερθεί εναντίον του πνευματισμού, ξεσκεπάζοντας ως απατεώνες δύο medium της εποχής.
Εικόνα
Είναι λοιπόν πιθανό ο Ντόϊλ να θέλησε να εξαπατήσει την επιστημονική κοινότητα για να αποδείξει, ότι όπως η αξιοπιστία της επιστημονικής σκέψης δεν μειώνεται από τις επιστημονικές απάτες στις οποίες μπορούν να γίνουν θύματα οι επιστήμονες, έτσι και η αξιοπιστία του πνευματισμού δεν πλήττεται από αποκάλυψη μερικών απατεώνων που τον επικαλούνται.Η αλήθεια πάντως είναι μια. Περίπου έναν αιώνα μετά τα γεγονότα του Πίλτνταουν, ο δράστης της απάτης δεν έχει ακόμη αποκαλυφθεί. Είναι πιθανό ότι για την εξιχνίαση αυτής της μυστηριώδους υπόθεσης, ακόμα και η αναλυτική δεινότητα του μυαλού του Σέρλοκ Χόλμς, να έπεφτε λίγη.


ΒΙΝΤΕΟ

False evidence of evolution : The world of science has been misled for 30 years
phpBB [video]


http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... _heLtxK4Tk


Source URL: http://www.troktikaras.com/2013/01/anth ... apati.html
Προσωπικά έχω την αίσθηση οτι πολύς κόσμος "Θεο-ποιεί" την επιστήμη και τους επιστήμονες λόγω της αμάθειάς του (δηλαδή λόγω του ότι δεν είναι οι ίδιοι επιστήμονες).

Πχ. ποιά μάνα δεν θα ήθελε το παιδί της να γίνει ένας διαπρεπής επιστήμονας, να ζεί πλουσιοπάροχα μια εξαιρετικά άνετη ζωή (μέσα από την οποία θα καλοπερνάει και η ίδια) και με μεγάλη φήμη? (Περηφάνεια, Εγωισμός, Κοσμικότητα, Ματαιοδοξία, Προσήλωση στα Υλικά Αγαθά...κλπ)

Πόσες μάνες όμως αντιλαμβάνονται οτι στην ουσία όλοι κάποτε ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ και οτι ο "δείκτης νοημοσύνης" ή η "επιστημονική ιδιότητα" ή τα χρήματα του κάθε ανθρώπου ΔΕΝ παίζουν ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΡΟΛΟ για την σωτηρία του...!!! (δηλαδή ο Θεός ΔΕΝ θα μετρήσει την εξυπνάδα του καθένα και θα πει "α, εσύ είσαι εξαιρετικά έξυπνος και λαμπρός επιστήμονας...έλα στον παράδεισο μαζί μου"...!!! Ο θεός θα κοιτάξει τις καρδιές μας και θα δει αν πιστεύουμε σε αυτόν και αν είμαστε ταπεινοί, αν κάναμε το θέλημά Του ή το θέλημα του διαβόλου, κλπ).
Πόσες μάνες αντιλαμβάνονται οτι ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, τότε ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΑΤΑΙΑ από όσο όταν υπάρχει
Θεός και οτι τίποτα δεν έχει νόημα διότι από την ύπαρξη περνάμε στην ανυπαρξία...(αν και αρκετοί θα σκεφτούν (και πάλι λανθασμένα) οτι "μια ζωή την έχουμε και αν δεν την γλεντήσουμε...κλπ")

Και επίσης πόσοι έξυπνοι άνθρωποι νομίζεις θα αντιληφθούνε οτι η εξυπνάδα τους ήταν "δώρο του Θεού" για να πραγματοποιούν το θέλημά Του και να βοηθάνε τους συνανθρώπους τους σαν ΔΟΥΛΟΙ τους (να τους "διακονήσουν" (εξυπηρετήσουν / βοηθήσουν) ...να τους "πλύνουν τα πόδια", να τους εξυπηρετήσουν με τις αρετές τους - όπως έπλυνε τα πόδια και ο Χριστός στους Μαθητές του), και οτι θα δώσουν ΛΟΓΟ στο ΘΕΟ για το "αν χρησιμοποίησαν τα Τάλαντα σωστά" και αν "τα πολλαπλασίασαν" (καλούς καρπούς) ή αν απλώς τα "έθαψαν κάτω από την γή" για να τα "διασώσουν" (κακούς καρπούς) --> Βλέπε παραβολή με τον αφέντη και τα χρήματα που έδωσε στους δούλους του (στο Ευαγγέλιο)....



Δεν αντιλαμβάνεται οτι η επιστήμη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα μιλάει πάντα, με βάση τα δεδομένα και τις γνώσεις που έχει εκείνη τη στιγμή και οτι ίσως κάποτε "ανακαλύψει οτι όντως υπάρχει Θεός".
Η πίστη στον Θεό, ΔΕΝ αντιτίθεται με την επιστήμη. Ίσα-ίσα που διαμέσω της επιστήμης θα έπρεπε να Θαυμάζουμε το μεγαλείο του Θεού...!!!! (μόνο η θεωρία του Δαρβίνου, που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ, που ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ (παρά το ότι το παρουσιάζουν οτι είναι "Δεδομένη" στην επιστημονική Κοινότητα - όπως παρουσιάζουν ως σωστή και την λεγόμενη "πολιτική ορθότητα" --> Βλέπε το οτι οι Gay είναι φυσιολογικοί και άλλα τέτοια ΝΕΟ-ΕΠΟΧΙΤΙΚΑ) που φτιάχτηκε για να πολεμήσει την πίστη στον Θεό και να "διαβάλλει" τους ανθρώπους (βλέπε "ΔΙΑΒΟΛΟΣ")).

Κατ' εμέ, όσο "φυσιολογικό" είναι να βλέπει κάποιος πχ. τον "Μηχανισμό των Αντικυθήρων" και να λέει οτι ο Βράχος "Εξελίχθηκε" σε αυτό τον μηχανισμό και οτι δεν τον έφτιαξε κάποιος με "νοημοσύνη"...άλλο τόσο "φυσιολογικό" μου φαίνεται το να λέει κάποιος οτι όλα έγιναν "Τυχαία" από "Εντροπία" και ...."Εξέλιξη"...!!!!

Τα πάντα είναι φτιαγμένα με σοφία...
Υπάρχουν Άγγελοι και Δαίμονες (ασώματοι που μπορούν να μετασχηματιστούν σε ο,τι θέλουν), Υπάρχουν και οι άνθρωποι. Υπάρχει και το άπειρο Σύμπαν (που κανονικά βλέποντάς το θα έπρεπε να δοξάζουμε τον Θεό για το ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ, όπως και γενικότερα πρέπει να δοξάζουμε τον Θεό που....ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ, διότι αν δεν ήταν ο Θεός τόσο ΑΠΕΙΡΑ ΔΥΝΑΤΟΣ και ΠΑΝΣΟΦΟΣ κλπ, εμείς δεν θα υπήρχαμε ΚΑΝ, αλλά εμείς οι άνθρωποι είμαστε "αχάριστοι" και "βλάπτουμε την φήμη" (βλασφημούμε) τον Θεό με τον εγωισμό μας (αν δεν πιστέψουμε στον Θεό και μάλιστα όχι σε αόριστη μορφή, αλλά στην μορφή που μας έχει ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ (Πατήρ, Υιός (ΧΡΙΣΤΟΣ) και Άγιο Πνεύμα), δεν θα σωθούμε...!!!!)

Λένε μερικοί οτι πχ. ένα ζώο στην αφρική ο "Δαίμονας της Ταζμανίας", τεκνοποιούσε 2 ή 3 ετών και επειδή πάθαινε λέει καρκίνο στην μήτρα, μετά από μερικά χρόνια (για να μην πεθάνει και εξαλειφθεί το είδος) άρχισε να τεκνοποιεί στο 1 έτος (κάπως έτσι τεσπα) και οτι αυτό είναι "ΕΞΕΛΙΞΗ"...!!!
Εγώ λέω οτι αυτό είναι ADAPTATION (Προσαρμογή του ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ σε ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ).

Από την Αρχαιότητα μέχρι σήμερα (πχ. από το 6.000 π.Χ.) ΚΑΜΙΑ απολύτως αλλαγή (εξέλιξη) δεν έχει γίνει στην ανθρωπότητα (και αυτό νομίζω έχει γίνει σε κανονική έρευνα για τους αρχαίους Έλληνες στα κόκκαλά τους κλπ για να δουνε τον εγκέφαλο? Αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό ας πει - δεν το ξέρω το συγκεκριμένο).

ΗΜΙ-Ανθρώπινο ον, ΔΕΝ έχει βρεθεί μέχρι σήμερα (και το μοναδικό που δήθεν "βρέθηκε", αποδείχτηκε όπως είδατε πιο πάνω οτι ήταν ΑΠΑΤΗ τελικά).

Κατά τα άλλα όμως προσπαθούν να "σπρώξουν" την "Θεωρία της Εξέλιξης" με κάθε τρόπο (στα σχολεία) - κατά τον ίδιο τρόπο που σπρώχνουν και άλλα πράγματα όπως εκείνα τα βιβλία Αγγλικών με το Χάραγμα του Αντιχρίστου (το Micro-Chip το εμφυτεύσιμο μέσα) - έτσι ώστε τα παιδάκια να "εξοικειώνονται" με την ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ που έρχεται καλπάζουσα......


Η «αποβολή» του Δαρβίνου από το σχολείο

Η θεωρία της εξέλιξης των ειδών παραμένει άγνωστο κεφάλαιο για τους Ελληνες μαθητές, σχεδόν 150 χρόνια μετά τη διατύπωσή της

Της Λινας Γιανναρου

Η θεωρία αυτή αποτελεί τη βάση όλων των βιολογικών επιστημών. Χωρίς αυτήν, λένε οι ειδικοί, απλώς ο κόσμος μας δεν είναι κατανοητός. Γιατί, λοιπόν, οι Ελληνες μαθητές δεν τη διδάσκονται; Ο λόγος για τη θεωρία της εξέλιξης των ειδών μέσω της φυσικής επιλογής, η οποία σχεδόν 150 χρόνια μετά τη διατύπωσή της από τον Δαρβίνο και πολλές δεκαετίες μετά την υιοθέτησή της από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, παραμένει εξοβελισμένη από το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι αναφορά σε αυτήν γίνεται μόνον στο τελευταίο κεφάλαιο του εγχειριδίου Βιολογίας της Γ΄ Γυμνασίου, το οποίο συνήθως δεν διδάσκεται λόγω έλλειψης χρόνου, καθώς και στο τελευταίο κεφάλαιο του βιβλίου της Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας, το οποίο όμως... μυστηριωδώς εξαιρείται κάθε χρόνο από την εξεταστέα ύλη και κατά συνέπεια η διδασκαλία του παραλείπεται.

«Είναι σαφές ότι η Εξέλιξη δεν διδάσκεται στο ελληνικό σχολείο», τονίζει στην «Κ» ο κ. Μάνος Παπαδάκης, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ενωσης Βιοεπιστημόνων που, εδώ και χρόνια, πραγματοποιεί εκστρατεία «ένταξης» του Δαρβίνου στο σχολείο. «Δεν είναι ότι δεν διδάσκεται ένα κεφάλαιο της Βιολογίας, όπως π.χ. το αναπνευστικό σύστημα. Η Εξέλιξη είναι η ενοποιητική μας θεωρία, η ραχοκοκαλιά της Βιολογίας». Είναι σαν να μη διδάσκεται στη Χημεία το περιοδικό σύστημα, λένε οι βιολόγοι. Σαν να αφαιρείται από τη Φυσική η νευτώνεια θεωρία· σαν να μη διδάσκονται τα παιδιά ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον Ηλιο.

«Ενα παιδί σήμερα δεν μαθαίνει στο σχολείο πώς δημιουργήθηκε ο άνθρωπος. Ή μάλλον το μαθαίνει στο μάθημα των Θρησκευτικών», αναφέρει στην «Κ» η βιολόγος - εκπαιδευτικός, κ. Μαριλένα Ζαρφτζιάν. «Δεν είναι όμως μόνο γνωσιολογικό το πρόβλημα. Χωρίς να διδάσκονται τη θεωρία της εξέλιξης των ειδών, την κοινή καταγωγή τους, τα παιδιά δεν θα μπορέσουν ποτέ να δουν τον κόσμο σαν ένα σύνολο και κατά συνέπεια να τον αγαπήσουν. Δεν μπορούν να αποκτήσουν οικολογική συνείδηση. Οταν νιώθεις ότι δεν έχεις μια αδελφική σχέση με τα υπόλοιπα είδη σε αυτόν τον πλανήτη, τα ζώα, τα λουλούδια, δεν τα σέβεσαι, τα θεωρείς υποδεέστερά σου». «Η Εξέλιξη θα πρέπει να τίθεται ως βάση διδασκαλίας γιατί απαντά στο τι, στο πότε και στο γιατί σχεδόν όλων των πραγμάτων», συμπληρώνει στην «Κ» ο καθηγητής Γενετικής του ΑΠΘ κ. Ζαχαρίας Σκούρας.

Δικαιολογίες

Τι συμβαίνει λοιπόν; Για ποιον λόγο, ενώ σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα (περισσότεροι από 250 επιστήμονες και εκπαιδευτικοί έχουν υπογράψει το σχετικό ψήφισμα) απευθύνει έκκληση για ένταξη της διδασκαλίας της Εξέλιξης στο ελληνικό σχολείο, η επίσημη Πολιτεία κωφεύει; Στην κοινότητα των βιολόγων είναι γνωστή η φράση πρώην στελέχους του υπουργείου Παιδείας ότι «όσο είμαι εγώ εδώ, δεν θα μπει η Εξέλιξη στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση». Πηγές από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο αναφέρουν ότι ενώ κάθε χρόνο ο φορέας εντάσσει την Εξέλιξη στην εξεταστέα ύλη της Γ΄ Λυκείου, τελικώς δεν υιοθετείται η πρότασή του, ενώ η δικαιολογία που προβάλλεται είναι ο «φόρτος εργασίας των παιδιών». Επί της ουσίας, το εάν ή όχι τα παιδιά θα διδάσκονται την Εξέλιξη επαφίεται στη διάθεση του εκπαιδευτικού - βιολόγου της Γ΄ Γυμνασίου. «Ετσι είναι. Στη Γ΄ Γυμνασίου είναι στην ύλη, αλλά στο τέλος του βιβλίου και οι περισσότεροι καθηγητές δεν το προλαβαίνουν», λέει η κ. Ζαρφτζιάν.

Απροθυμία

Οπως λέει ο κ. Σκούρας, η θεωρία της Εξέλιξης «από τη φύση της αντιστέκεται στη νοοτροπία του κατεστημένου, έχει μιαν επαναστατικότητα». Και είναι προφανές ότι υπάρχει απροθυμία από την πλευρά της Πολιτείας να έρθει σε αντιπαράθεση για το θέμα αυτό με την Εκκλησία και με ένα τμήμα της κοινωνίας. «Υπάρχει δάκτυλος; Είναι το υπουργείο απλώς βασιλικότερο του βασιλέως; Φοβάται το πολιτικό κόστος; Το σίγουρο είναι ότι η Εξέλιξη δεν διδάσκεται και ούτε φαίνεται ότι σύντομα θα αρχίσει να διδάσκεται στο ελληνικό σχολείο. Και μετά κοροϊδεύουμε τους Αμερικανούς... Μα, τουλάχιστον εκεί γίνεται διάλογος...», αναφέρει στην «Κ» βιολόγος - εκπαιδευτικός που επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία του.

«Είναι αλήθεια ότι και η ελληνική κοινωνία φοβάται να δει κατάματα το θέμα», συμπληρώνει η κ. Ζαρφτζιάν. «Οι επιπτώσεις όμως είναι ήδη ορατές. Σε ένα μεγάλο ποσοστό, παιδιά 16 ετών θεωρούν ότι ο άνθρωπος δεν ανήκει στα ζώα. Οι απαντήσεις που δίνουν σε ερωτήσεις για το θέμα είναι πολύ συντηρητικές».

Το χρονικό της διδασκαλίας

-Η βιολογία εισήχθη στο ελληνικό σχολείο το 1931 και συγκεκριμένα συμπληρωματικά στα υπάρχοντα «Βιολογικά μαθήματα» της Δ΄ Γυμνασίου.

-Το πρώτο εγχειρίδιο «Στοιχεία Γενικής Βιολογίας» εκδόθηκε το 1933 και περιείχε ως πέμπτο και τελευταίο κεφάλαιο την «Εξέλιξη του οργανικού Κόσμου».

-Το 1951, στην τελευταία έκδοση του ίδιου βιβλίου, αναφερόταν: «Η φυσική επιλογή δεν είναι κατά τας νεωτέρας έρευνας ορθή».

-Το πρώτο βιβλίο αντικαθίσταται το 1952 από τα «Στοιχεία Γενικής Βιολογίας» που διδασκόταν στα σχολεία ώς το 1976. Η Εξέλιξη περιλαμβανόταν και πάλι στο τελευταίο κεφάλαιο, στο οποίο αναφερόταν ότι «το μεγαλειώδες πρόβλημα περί του πώς έγινεν η εξέλιξις των όντων, όπως και άλλα βιολογικά προβλήματα, δεν ελύθη ακόμα». Και παρακάτω: «Και ο κόσμος ολόκληρος μας αποκαλύπτεται ως ένα θαυμάσιον αρμονικόν σύνολον, έργο απαράμιλλον της θείας Δημιουργίας, η οποία ““πάντα εν σοφία εποίησεν”».

-Το 1969, η Βιολογία καθιερώνεται ως αυτόνομο μάθημα στη Γ΄ και ΣΤ΄ Γυμνασίου. Στη Γ΄ τάξη διδάσκονται τα «Στοιχεία Γενικής Βιολογίας», ενώ στη ΣΤ΄ εισάγεται το εγχειρίδιο «Μαθήματα Γενικής Βιολογίας» που πάλι ως τελευταίο κεφάλαιο περιελάμβανε την Εξέλιξη.

-Το 1976 εκδίδονται δύο νέα βιβλία για τη Γ΄ Γυμνασίου όπου πάλι η Εξέλιξη απασχολούσε μόνο το τελευταίο κεφάλαιο. Εξαίρεση αποτέλεσε το νέο βιβλίο της Γ΄ Λυκείου (των Κριμπά - Καλοπίση) που υπήρχε εκτεταμένη ενότητα για την εξέλιξη που δεν ήταν η τελευταία! Ωστόσο, η παράγραφος που αναφερόταν συγκεκριμένα στην εξέλιξη του ανθρώπου και τη συγγένεια με τους ανώτερους πιθήκους απαλείφθηκε χωρίς τη συγκατάθεση του συγγραφέα, όπως ο ίδιος ο κ. Κριμπάς έχει πει. Το βιβλίο αυτό διδάχθηκαν τα παιδιά της Γ΄ Λυκείου (από το 1977 έως το 1983) και της Β΄ Λυκείου (από το 1983 έως το 1999).

-Από το 1999 έως σήμερα, η εξέλιξη περιλαμβάνεται μόνον στα βιβλία της Γ΄ Γυμνασίου (τελευταίο κεφάλαιο που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν διδάσκεται) και στη Γ΄ Λυκείου. Στο βιβλίο της Γ΄ Λυκείου, έως το 2002, το σχετικό κεφάλαιο ήταν πρώτο. Στην τελευταία έκδοση του βιβλίου που διδάσκεται έως σήμερα, είναι το τελευταίο. Κάθε χρόνο, ωστόσο, αφαιρείται από την εξεταστέα ύλη. Σημειώνεται ότι ο υπότιτλος του σχετικού κεφαλαίου είναι: «Τίποτα στη Βιολογία δεν έχει νόημα παρά μόνο υπό το φως της εξέλιξης» (Dobzhansky).

Πηγή: Πανελλήνια Ενωση Βιοεπιστημόνων (Λ. Πρίνου, Λ. Χαλκιά, Κ. Σκορδούλης, Παν/μιο Αθηνών).

Source: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_266322
Λέει ο Ευαγγελιστής: «Παιδία, εσχάτη ώρα εστί, και καθώς ηκούσατε ότι ο αντίχριστος έρχεται, και νυν αντίχριστοι πολλοί γεγόνασιν, όθεν γινώσκομεν ότι εσχάτη ώρα εστί» !
Μαζί όμως με τους «αντίχριστους» ή «ψευδόχριστους» που θα εμφανισθούν στις έσχατες μέρες, θα εμφανισθούν και πολλοί «ψευδοπροφήτες». Ο Κύριος είπε: «πολλοί ψευδοπροφήται εγερθήσονται και πλανήσουσι πολλούς» Και πιο κάτω: «εγερθήσονται γαρ ψευδόχριστοι και ψευδοπροφήτες και δώσουσι σημεία μεγάλα και τέρατα, ώστε πλανήσαι, ει δυνατόν, και τους εκλεκτούς» .

(Σχόλιο OMG: Εδώ βλέπουμε και οτι το "Θαύμα" ή τα "Σημεία", ΔΕΝ είναι κριτήριο Ορθοδοξίας (ιδίως όταν αντιτίθενται στις γραπτές και άγραφες παραδόσεις των Πατέρων της Ορθοδοξίας). Συνεπώς αν δουμε θαύμα ή σημείο, όσο φοβερό και να είναι, να ΜΗΝ πιστέψουμε, αν αντιτίθεται σε όσα παραλάβαμε από τους πατέρες...!!! *(χρειάζεται να έχουμε "διάκριση" δηλαδή. Είναι μια από τις "αρετές" που δίνεται από το Άγιο Πνεύμα αυτό.) )

Στις μέρες προ του ερχομού του αντίχριστου ενεργείται «το μυστήριο της ανομίας» από τους άλλους αντίχριστους και ψευδοπροφήτες. Όλοι αυτοί εργάζονται για να πλανήσουν τους πιστούς, ακόμα και τους εκλεκτούς,. Θέλουν να τους απομακρύνουν από την ορθή πίστη, προλειαίνοντας έτσι το δρόμο για την έλευση του αντίχριστου. Εργάζονται από τώρα για το «βδέλυγμα ερημώσεως», που αποκάλυψε ο προφήτης Δανιήλ.

Source: http://orthodoxianthanatos.blogspot.gr/ ... st_28.html
Οι άνθρωποι του 21ου αιώνα είναι γαλουχημένοι με
α) Γνώσεις
β) Άπειρες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας (με Special Effects κλπ)
γ) Επιστημονική Πρόοδο (γενικώς)
δ) Γαριδάκια και Σοκολάτες (χεχε)

...με αποτέλεσμα λόγω όλων αυτών να "ΜΗΝ εντυπωσιαζόμαστε εύκολα"...

Φαντάσου τώρα "τι θα μπορούσε να είναι" αυτά τα "σημεία και τέρατα" που θα συμβούν, έτσι ώστε να "πλανηθούν ει δυνατόν ακόμη και οι εκλεκτοί"...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 14 Μάιος 2013, 14:25, έχει επεξεργασθεί 8 φορές συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

35
Είναι "νεφελίμ"; Είναι πιπερίμ; (που λέει κι ο Έμμαν) Είναι ξωτικά;

Είναι πολλά από τα παραπάνω;

Τί είναι τελοσπάντων; :blue :blue :blue


Αχ Καραπιπερίμ, πιπερίμ, πιπερίμ. Έσμερ σεκερίμ, σεκερίμ, σεκερίμ άσε πια τα πλούτη και τον Ιμπραήμ :dance2:
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Το σενάριο των εξωγήινων και πως προωθείται απο την Παγκόσμια κυβέρνηση.

36
emman έγραψε:
Είναι "νεφελίμ"; Είναι πιπερίμ; (που λέει κι ο Έμμαν) Είναι ξωτικά;

Είναι πολλά από τα παραπάνω;

Τί είναι τελοσπάντων; :blue :blue :blue


Αχ Καραπιπερίμ, πιπερίμ, πιπερίμ. Έσμερ σεκερίμ, σεκερίμ, σεκερίμ άσε πια τα πλούτη και τον Ιμπραήμ :dance2:
Χαχαχα...λοοολλ... :χουχου :541 :clap :happy2 :dance2: :dance2: :dance2: :down :good :music:
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιομηχανία υποταγής συνειδήσεων”