Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

1
Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα






Εικόνα





Κατά τρεις βαθμούς Κελσίου αναμένεται να ανέβει η θερμοκρασία στην Ανταρκτική μέχρι το τέλος του αιώνα, σύμφωνα με έκθεση ειδικών που δημοσιεύεται έξι ημέρες πριν αρχίσει η σύνοδος κορυφής της Κοπεγχάγης για τις κλιματικές αλλαγές.

«Στη διάρκεια αυτού του αιώνα, η τρύπα του όζοντος θα πρέπει να διευρυνθεί, κάτι που θα επιτρέψει να γίνουν απολύτως αισθητές οι συνέπειες της υπερθέρμανσης, μέσω της Ανταρκτικής», αναφέρει στην έκθεσή της η Επιστημονική Επιτροπή Έρευνας στην Ανταρκτική (SCAR), στο πλαίσιο της οποίας συνεργάζονται 450 επιστήμονες από πέντε ερευνητικά κέντρα.

Η έκθεση που είναι 550 σελίδων, αναφέρεται στα γεγονότα που έχουν προηγηθεί, αλλά και στις εκτιμήσεις για το μέλλον της Ανταρκτικής και συνοψίζεται στα εξής σημεία:

Η ενίσχυση της έντασης των δυτικών ανέμων στο Νότιο Ωκεανό, που εξαρτάται από την τρύπα του όζοντος, διατήρησε την Ανταρκτική εκτός των συνεπειών της υπερθέρμανσης τα τελευταία 30 χρόνια. Όμως αυτοί οι άνεμοι παράλληλα επέτρεψαν την άνοδο των αερίων CO2 προς την επιφάνεια της θάλασσας.

Στο ρεύμα που περιπλέει την Ανταρκτική παρατηρείται άνοδος της θερμοκρασίας μεγαλύτερη από το σύνολο των ωκεανών. Εάν αυτό το φαινόμενο συνεχιστεί, ορισμένα είδη-εισβολείς μπορεί να απειλήσουν τα ενδημικά είδη της περιοχής.

Στο δυτικό μέρος της λευκής ηπείρου, στη χερσόνησο της Ανταρκτικής παρατηρήθηκε στη διάρκεια του έτους άνοδος της θερμοκρασίας, με συνέπεια να ευνοείται η άφιξη νέων ειδών της πανίδας και της χλωρίδας. Παράλληλα ορισμένα χόρτα και βακτηρίδια εισάγονται στην περιοχή από τον άνθρωπο.

Περίπου το 90% των παγετώνων της χερσονήσου της Ανταρκτικής έχουν αρχίσει να λιώνουν.

Το λιώσιμο των πάγων έχει αρνητικές συνέπειες στην παρουσία πινγκουίνων στη Γη Αντελί και προκάλεσε αύξηση του πληθυσμού τους στα ανατολικά της ηπείρου και προς τη Θάλασσα Ρος. Παράλληλα μειώνονται οι πληθυσμοί κριλ (μικρά οστρακόδερμα).

Με την αύξηση της μέσης θερμοκρασίας κατά 3 βαθμούς, που εκτιμάται ότι θα γίνει μέχρι το τέλος του αιώνα, οι πάγοι θα μειωθούν σχεδόν κατά το ένα τρίτο, πράγμα που θα αυξήσει την παραγωγή φυτοπλαγκτόν.

Το λιώσιμο των παγετώνων στο δυτικό τμήμα της Ανταρκτικής θα συμβάλει στην γενικότερη άνοδο του επιπέδου των θαλασσών, που μπορεί να φτάσει μέχρι το 1,4 μέτρα το 2.100.

Η μεταβλητότητα του κλίματος στις περιοχές του πόλου είναι πολύ μεγαλύτερη σε σύγκριση με το σύνολο του πλανήτη, αλλά οι αλλαγές στο έδαφος των περιοχών αυτών είναι ακόμα ελάχιστες.




apolitistosteki.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

2
Εγώ ελπίζω η αύξηση της θερμοκρασίας να αναχαιτίσει τη νέα εποχή παγετώνων που έρχεται ! :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

3
Παιδια,να πω μια απορια σχετικα με το θέμα...αμα εχω διαβασει καλα οι παγετωνες στους πολους αποτελουνται απο παγωμενο γλυκο νερο.
Αμα τοσα χρονια λιωνουν,σε σημειο που σημερα να μας λενε οτι το 90 % των παγων εχει αρχισει και λιωνει,φανταζεστε τι κλιματολογικες αλλαγες θα ειχαν συμβει αν ολο αυτο το γλυκο νερο διερεε στον αλμυρο Ειρηνικο και Ατλαντικο ωκεανο?
Εχετε παρατηρησει εντυπωσιακοτατες μεταβολες εκτος της ανοδου της θερμοκρασιας?

Το μονο που διαβάζω ειναι για ανοδο θερμοκρασιας,ανοδο σταθμης της θαλλασσας και τωρα τελευταια και εκπομπη CO2 lογω λιωσιματος των παγων.
Αμα πραγματικα συμβαινει κατι τετοιο θα επρεπε να μιλαγανε για πτωση θερμοκρασιας και για συνθηκες της εποχης των παγετωνων και οχι για ανοδο...
Εμενα παντως κατι δεν μου κολαει...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

4
dominique έγραψε: Εμενα παντως κατι δεν μου κολαει...
Εμένα δε μου κολλάει το θερμοκήπιο με την εποχή των παγετώνων μαζί !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

6
KostasL έγραψε:
dominique έγραψε: Εμενα παντως κατι δεν μου κολαει...
Εμένα δε μου κολλάει το θερμοκήπιο με την εποχή των παγετώνων μαζί !
για να σε εξηγησω...αμα λιωσουν οι παγοι και εισρευσει το γλυκο νερο στο αλμυρο του Ατλαντικου,το ρευμα του κολπου του Μεξικου που ζεσταινει την Ευρωπη θα αλλαξει και θα μετακινηθει,με αποτελεσμα αυτο που εγινε στην ταινια the day after tomorrow
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

7
dominique έγραψε:the day after tomorrow
Μετά τον πυρηνικό πόλεμο ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

8
Eιχε πυρηνικο πολεμο η ταινια?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Αύξηση 3 βαθμών στην Ανταρκτική έως το τέλος του αιώνα

9
dominique έγραψε:Eιχε πυρηνικο πολεμο η ταινια?
"Η επόμενη μέρα" ?

Ναι, είχε... :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβαλλοντικές καταστροφές”