Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό

1
Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό


Δήλωση με την οποία τονίζει ότι οι απόψεις του για το Κυπριακό και το Μακεδονικό ταυτίζονται με τις απόψεις του Αντώνη Σαμαρά έδωσε στη δημοσιότητα ο γνωστός μουσικοσυνθέτης Μίκης Θεοδωράκης.


Στη δήλωσή του, ο κ. Θεοδωράκης τονίζει ότι “στη σημερινή εποχή η χώρα μας αντιμετωπίζει μεγάλους κινδύνους λόγω της παγκοσμιοποίησης”, προσθέτοντας ότι κύριοι στόχοι (σ.σ. της παγκοσμιοποίησης) είναι “ο αφελληνισμός μας και η εξάλειψη της ιστορικής μνήμης μας και της πολιτιστικής μας ταυτότητας”.

Ο μουσικοσυνθέτης σημειώνει ότι “πρωταρχική μας επιδίωξη θα πρέπει να είναι η επιδίωξη της εθνικής μας συνείδησης και η καλλιέργεια του πατριωτισμού” και αναφέρεται αναλυτικά στο Μακεδονικό και το Κυπριακό.

Σχετικά με το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων ο κ. Θεοδωράκης αναφέρει ότι " τουλάχιστον σε εμάς τους Έλληνες δεν επιτρέπεται να τα αναγνωρίσουμε ποτέ με το όνομα “Μακεδονία” εφόσον σεβόμαστε την ιστορία μας και τον ίδιο τον εαυτό μας ως έθνος ζωντανό και υπερήφανο”.

Αναφορικά με το Κυπριακό, ο κ. Θεοδωράκης εστιάζει στη "στάση μας στο σχέδιο Ανάν χθες, σήμερα και αύριο, προκειμένου να υπερασπίσουμε την ανεξαρτησία, την πρόοδο, την ευημερία τόσο των ελληνοκυπρίων όσο και των τουρκοκυπρίων, που θα πρέπει οι ίδιοι ελεύθερα και κυριαρχικά να αποφασίσουν για το μέλλον τους”.

“Σε αυτά τα δύο ζωτικά προβλήματα, οι απόψεις μου συνέπεσαν άκρως (για το πρώτο ήδη από το 1991) με εκείνες του Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος υπό τη νέα του θέση αποτελεί για όσους σκέπτονται όπως εγώ ισχυρή ενίσχυση και ελπίδα”, καταλήγει ο Μίκης Θεοδωράκης.


Γιώργος Μελιγγώνης -http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=23908
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό

2
Δεν ξέρω Συνέλληνες αλλά η εκλογή Σαμαρά με τον Αβραμόπουλο,εμένα μου αφήνει μία αχτίδα ελπίδας πάνω στα εθνικά μας θέματα..και σε πολλά άλλα θέματα...ο καιρός θα δείξει!!
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό

3
Λέων έγραψε:Δεν ξέρω Συνέλληνες αλλά η εκλογή Σαμαρά με τον Αβραμόπουλο,εμένα μου αφήνει μία αχτίδα ελπίδας πάνω στα εθνικά μας θέματα..και σε πολλά άλλα θέματα...ο καιρός θα δείξει!!
:132
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό

4
Λέων έγραψε:Δεν ξέρω Συνέλληνες αλλά η εκλογή Σαμαρά με τον Αβραμόπουλο,εμένα μου αφήνει μία αχτίδα ελπίδας πάνω στα εθνικά μας θέματα..και σε πολλά άλλα θέματα...ο καιρός θα δείξει!!
Ουδείς αναμάρτητος βεβαία αλλά κι εγώ έτσι το είδα ! :541
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Μίκης: συμφωνώ με Σαμαρά για Σκοπιανό και Κυπριακό

5
πρεπει να ειμαι σε αλλον κοσμο εγω....ενταξει καλυτερο απο την Ντορα,αλλα και παλι παρε τον εναν και βαρα τον αλλον..ας περιμενουμε βεβαια το τι θα κανουν..δεν κρινουμε εκ των προτερων
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”