Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

10
dominique έγραψε:
King Minos έγραψε:''Δηλαδη ο Θεος επλασε το αυγο και γεννηθηκε η κοτα;'' :hmmm
Εχω την ίδια απορία!Περιμένω απάντηση!
Γιατι όλα πρέπει να έχουν καποια αρχη ή καταλήγουμε σε φαύλο κύκλο και ορίζουμε σαν αρχή ,αυτό που μας φαίνεται το πιο λογικο?
Η πρώτη κότα βγήκε από το αυγό που γέννησε η τελευταία προ-κότα...

Μπορούμε να διαφωνήσουμε ως προς το ποιά είναι η τελευταία προ-κότα και η πρώτη κότα, αλλά οπωσδήποτε συνέβη έτσι...

Εάν η πρώτες προ-κότες ήταν μαύρο και οι σημερινές κότες είναι άσπρο, μεσολάβησαν πολλές χιλιάδες γενιές ενδιάμεσα...σκούρες γκρίζες, ανοίγοντας σιγά σιγά προς το άσπρο...γενιά με τη γενιά !

Ο θεός έφτιαξε τα συστατικά της ζωής και τα γονίδια σαν τουβλάκια lego... :cooll

Δε βλέπω καμμία σύγκρουση της θεωρίας της εξέλιξης με το χριστιανισμό... Θεωρώ μάλιστα ότι αλληλουποστηρίζονται !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

11
Συγνωμη, αλλα την προκότα ποιος την έκανε?
Απο αυγό δεν βγήκε?
Και παλι βγαινουμε σε φαυλο κύκλο,απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει...εγω απο την άλλη βλέπω σύγκρουση...η θεωρία της εξέλιξης λεει οτι εξελιχθηκαν οι μικροοργανισμοι και ετσι δημιουργηθηκε η ζωη και οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

13
dominique έγραψε:Συγνωμη, αλλα την προκότα ποιος την έκανε?
Απο αυγό δεν βγήκε?
Και παλι βγαινουμε σε φαυλο κύκλο,απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει...εγω απο την άλλη βλέπω σύγκρουση...η θεωρία της εξέλιξης λεει οτι εξελιχθηκαν οι μικροοργανισμοι και ετσι δημιουργηθηκε η ζωη και οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο...
Θες απάντηση και για την προ-κότα τώρα ?

Δε σου φτάνει η απάντηση στο κλασσικό ερώτημα ? :cooll

Έχεις ακούσει κανένα να αναρωτιέται εάν η προ-κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την προ-κότα ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

14
dominique έγραψε: Και παλι βγαινουμε σε φαυλο κύκλο,απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει...εγω απο την άλλη βλέπω σύγκρουση...η θεωρία της εξέλιξης λεει οτι εξελιχθηκαν οι μικροοργανισμοι και ετσι δημιουργηθηκε η ζωη και οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο...
Η παλαιά διαθήκη δημιουργεί τη σύγκρουση ?

Ας την καταργήσουμε ! :541
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

15
Έχεις ακούσει κανένα να αναρωτιέται εάν η προ-κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την προ-κότα ?
Εμένα.... :D

Αααα,δηλαδή οτι δημιουργεί την σύγκρουση το καταργουμε?
Συγνωμη,αλλα εσυ πιστεύεις οτι ο άνθρωπος προήλθε απο τον πίθηκο και δεν δημιουργήθηκε απο τον Θεο?

Εξ,ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω,οτι καπου υπάρχει μια αρχή και αυτη είναι ο Θεός,κάτι το οποίο δεν το δέχεται η επιστημη βέβαια...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

16
dominique έγραψε: Συγνωμη,αλλα εσυ πιστεύεις οτι ο άνθρωπος προήλθε απο τον πίθηκο και δεν δημιουργήθηκε απο τον Θεο?
Η εξέλιξη από μόνη της δεν είναι αρκετά εντυπωσιακή ? Δεν πιστεύεις ότι πίσω από αυτήν υπάρχει ο θεός ?΄

Αν όχι τότε είναι σα να μην πιστεύεις στο θεό...

Θεωρώ την εξέλιξη σαν κάτι δεδομένο...
Εξ,ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω,οτι καπου υπάρχει μια αρχή και αυτη είναι ο Θεός,κάτι το οποίο δεν το δέχεται η επιστημη βέβαια...
Όχι μόνον αρχή Ντομινίκ... Όχι μόνον αρχή... Και μέση και τέλος...

Μιλάς σαν άπιστη... Άντε να το έλεγα εγώ, εντάξει... Αλλά εσύ, πως ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

17
Αμνός, δεν με έπιασες τι θέλω να πω....σου αντιπαραθέτω την επιστήμη με την θρησκεία.....το τι υποστηρίζει η μια άποψη και το τι η άλλη,η επιστήμη δεν δέχεται οτι πίσω απο την εξέλιξη είναι ο Θεός ,την θεωρεί ως μια ιδιότητα της φύσεως,δεν είπα οτι προσωπικά δεν πιστεύω στην εξέλιξη και οτι πίσω απο αυτήν δεν υπάρχει ο Θεος,φυσικά και υπάρχει πίσω απο αυτήν ,δημιούργημα του είναι ,οπως και οι νόμοι που την διέπουν..
Όχι μόνον αρχή Ντομινίκ... Όχι μόνον αρχή... Και μέση και τέλος...

Μιλάς σαν άπιστη... Άντε να το έλεγα εγώ, εντάξει... Αλλά εσύ, πως ?
Σου μίλησα για τον Θεο ως αρχή ...στο ερωτημα της κότας και του αβγου για να δεις την σύγκρουση με την άποψη της επιστήμης,φυσικά δεν είναι μόνο αρχή,άλλωστε θα δεχόμουν ως αρχή τον Θεό χωρις να δεχτώ οτι υπάρχει και συνέχεια μετά απο αυτό?
Ααα και δεν υπάρχει τέλος,όλα ξεκινάνε και όλα καταλήγουν σε Αυτόν,αλλά τέλος δεν υπάρχει...

Υ.Γ. Ισως να ήταν απο τι μέρες που δεν καταλαβαίνεις τους άλλους
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Είμαστε όλοι εξωγήινοι"

18
dominique έγραψε:Αμνός, δεν με έπιασες τι θέλω να πω....σου αντιπαραθέτω την επιστήμη με την θρησκεία.....το τι υποστηρίζει η μια άποψη και το τι η άλλη,η επιστήμη δεν δέχεται οτι πίσω απο την εξέλιξη είναι ο Θεός ,την θεωρεί ως μια ιδιότητα της φύσεως,δεν είπα οτι προσωπικά δεν πιστεύω στην εξέλιξη και οτι πίσω απο αυτήν δεν υπάρχει ο Θεος,φυσικά και υπάρχει πίσω απο αυτήν ,δημιούργημα του είναι ,οπως και οι νόμοι που την διέπουν..
Κάποιοι χριστιανοί, λαικοί και κληρικοί, απορρίπτουν τη θεωρία της εξέλιξης... Κάποιοι, επιστήμονες και μη, απορρίπτουν τη "συμμετοχή" του θεού στα της φύσης...

Κάποιοι όμως κληρικοί και επιστήμονες δέχονται ότι ισχύουν και τα δύο...

Εσύ Ντομινίκ, πιστεύοντας στο θεό και βλέποντας την εξέλιξη των ειδών* με τα μάτια σου, που καταλήγεις ?

Κάποιοι άθεοι άνθρωποι βλέποντας το θαυμαστό τρόπο που λειτουργεί η φύση (σαν κάποια ασύγκριτη διανοια να ελέγχει και να καθοδηγεί) οδηγούνται στο θεό...
Σου μίλησα για τον Θεο ως αρχή ...στο ερωτημα της κότας και του αβγου για να δεις την σύγκρουση με την άποψη της επιστήμης,φυσικά δεν είναι μόνο αρχή,άλλωστε θα δεχόμουν ως αρχή τον Θεό χωρις να δεχτώ οτι υπάρχει και συνέχεια μετά απο αυτό?
Ααα και δεν υπάρχει τέλος,όλα ξεκινάνε και όλα καταλήγουν σε Αυτόν,αλλά τέλος δεν υπάρχει...
Καμμία σύγκρουση ! Συγκρούονται άνθρωποι με παρωπίδες που νομίζουν ότι εκπροσωπούν και εκφράζουν θεό και επιστήμη !
Υ.Γ. Ισως να ήταν απο τι μέρες που δεν καταλαβαίνεις τους άλλους
Μπα... Απλά εγώ στο μυαλό μου θεωρώ κάποια πράγματα δεδομένα και απλά ξεχνάω να ενημερώσω τους άλλους... :slap

Πρώτη φορά μου ξανασυμβαίνει... :cooll


*μιλώντας για εξέλιξη των ειδών, δε θεωρούμε σωστά και όλα όσα γράφονται στο βιβλίο του Δαρβίνου. Απλά δε δεχόμαστε ότι ο θεός έπλασε τους έμβιους οργανισμούς μια κι έξω και τελείωσε...όπως λέει η Βίβλος...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωγήινοι - ATIA - UFO”

cron