Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

10
Yermak έγραψε: "Ιδου το σχέδιο γενοκτονίας των Ελλήνων Πελασγών το οποίο προωθείτε μέσο Βιβλίων, Τηλεόρασης κλπ…και υπερασπιζόμενο από 10.000.000 νεοελλήνων εκτός… …. εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων":
Όχι μόνο δεν το υποστηρίζω αλλά το βρίσκω και παράλογο...

Δεν ανήκω όμως στις ελάχιστες εξαιρέσεις...νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαν μαζί μου... :hmmm


Ο Φουράκης δε μας τα λέει καλά...

Αλλά και η ΟΕΑ, πέρα από τα σωστά και δίκαια που λέει, βλέπει και ερμηνεύει τα πάντα με το διαστρεβλωτικό φακό των θεωριών της...

Και λέω διαστρεβλωτικά γιατί τις βρίσκω φανταστικές και τερατώδεις στο μεγαλύτερο μέρος τους...παρότι είμαι πιο εξοικειωμένος, πλέον, με τις θεωρίες της...

Μου λείπουν τα κομμάτια που θα με έκαναν να τις δω διαφορετικά...


Τι είναι αυτό που θα περίμενες να συμβεί και θα με έπειθε, ότι έχω άδικο ? Γιατί πίστεψε με, αυτό συμβαίνει αρκετές φορές...

Υπάρχει κάποιο γεγονός τελικά, που περιμένεις ότι θα φανερώσει την αλήθεια και θα πιστέψουν και οι δύσπιστοι αμφισβητίες ?

Σίγουρα εάν εμφανιζόταν ένας ανδρομέδιος αστροστόλος και έβαζε τάξη στον πλανήτη μας, θα με έπειθε ! :541
Από μέσα μου εύχομουν πάντοτε για κάτι τέτοιο και δεν θα πιστέψεις για πόσο καιρό !!! :cooll

Αλλά μπορεί οι ευχές και οι πόθοι μας να πλασάρονται σαν πραγματικότητα ?

Αν ναι...τότε πρέπει να κλείσω τώρα, γιατί έχω ραντεβού με τη Μόνικα !
Εικόνα
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

11
Ελικρινά και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω.

Αυτό πρέπει να το κάνεις εσύ και μόνο εσύ και ο κάθε έλληνας ξεχωριστά σε ατομικό επίπεδο να δώσει τη δική του μάχη αφύπνισης..μέσω αδογμάτιστης έρευνας. (οχι σε σύνθετο ομαδικό ή σύνθετες οργανώσεις ή μέσα σε κόμματα-συντρίμμια... γιατί θα προδοθεί)

Αν θυμάμε καλά ο Ηράκλειτος συνήθιζε να λέει ότι "η γνώση δεν έρχεται από τα βιβλία και τους δασκάλους"... εγώ θα συμπλήρωνα ότι "δεν έρχεται ούτε όταν είσαι οργανωμένος μέσα στα προδοτικά μασονικά κόμματα ή σε ύποπτες ανθελληνικές εγκληματικές οργανώσεις ή στοές"

Σεβασμός λοιπόν στον ατομικό προσωπικό νόμο και στην ατομικότητα.
Στην τελική δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη από την προσωπική εμπειρία, την προσωπική / επιτόπια έρευνα και το προσωπικό βίωμα.
Γιατί αυτοί που σκοπεύουν να μας βάλουν σε εννιαία καλουπωμένα συστήματα σκέψης είναι απλά δικτάτορες του πνεύματος και αισχροί φασίστες παγκοσμιοποιητές ισοπεδωτές της διαφορετικότητος, της πολυποικιλότητος και της ατομικότητος, και προωθητές μιας άμορφης ισοπεδωτικής σοσιαλιστικής δικτατορικής υπερκυβέρνησης, ως τελικός θάνατος όλων των διαφορετικών πολιτισμών του πλανήτου ως πολιτισμοί γενήματα των εκπολιτιστών αρχεγονων Ελλήνων Δελφών ή Πολιτισμικής Μήτρας.

ΥΓ. Καλή διασκέδαση με την Μονικα .. Η πραγματικότητα υπάρχει ανεξάρτητα αν είναι ή οχι ευσεβείς πόθοι ή φαντασιώσεις του καθενός και στην τελική σε κάποια φάση έρχεται και σε χτυπάει στα μούτρα σαν αφυπνιστική σφαλιάρα που θα σε στείλει λιπόθυμο και ξαπλωμένο σωριασμένο στο έδαφος για μερικές ωρίτσες.... σαν να βλέπεις την Μόνικα να σου χτυπάει την πόρτα ολόγυμνη ένα πράμα ... μόνο που ως γνήσιο femme fatale αντί για τους ευσεβείς πόθους μας, κρατάει θερμοπυρηνικό πιστόλι maser και χειροβομβίδα αντιύλης και εξαϋλώνει στα εξ ων συνετέθει (αδρανή δωδεκάεδρα) πρώτα απ'όλα τα πάσης φύσεως παράσιτα, ιούς και εφιάλτες ψευδέλληνες καρκινωμένους φιλοτομαριστές προδότες.

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

12
Yermak έγραψε:Ελικρινά και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω.

Αυτό πρέπει να το κάνεις εσύ και μόνο εσύ και ο κάθε έλληνας ξεχωριστά σε ατομικό επίπεδο να δώσει τη δική του μάχη αφύπνισης..μέσω αδογμάτιστης έρευνας. (οχι σε σύνθετο ομαδικό ή σύνθετες οργανώσεις ή μέσα σε κόμματα-συντρίμμια... γιατί θα προδοθεί)

Αν θυμάμε καλά ο Ηράκλειτος συνήθιζε να λέει ότι "η γνώση δεν έρχεται από τα βιβλία και τους δασκάλους"... εγώ θα συμπλήρωνα ότι "δεν έρχεται ούτε όταν είσαι οργανωμένος μέσα στα προδοτικά μασονικά κόμματα ή σε ύποπτες ανθελληνικές εγκληματικές οργανώσεις ή στοές"

Σεβασμός λοιπόν στον ατομικό προσωπικό νόμο και στην ατομικότητα.
Στην τελική δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη από την προσωπική εμπειρία, την προσωπική / επιτόπια έρευνα και το προσωπικό βίωμα.
Γιατί αυτοί που σκοπεύουν να μας βάλουν σε εννιαία καλουπωμένα συστήματα σκέψης είναι απλά δικτάτορες του πνεύματος και αισχροί φασίστες παγκοσμιοποιητές ισοπεδωτές της διαφορετικότητος, της πολυποικιλότητος και της ατομικότητος, και προωθητές μιας άμορφης ισοπεδωτικής σοσιαλιστικής δικτατορικής υπερκυβέρνησης, ως τελικός θάνατος όλων των διαφορετικών πολιτισμών του πλανήτου ως πολιτισμοί γενήματα των εκπολιτιστών αρχεγονων Ελλήνων Δελφών ή Πολιτισμικής Μήτρας.

ΥΓ. Καλή διασκέδαση με την Μονικα .. Η πραγματικότητα υπάρχει ανεξάρτητα αν είναι ή οχι ευσεβείς πόθοι ή φαντασιώσεις του καθενός και στην τελική σε κάποια φάση έρχεται και σε χτυπάει στα μούτρα σαν αφυπνιστική σφαλιάρα που θα σε στείλει λιπόθυμο και ξαπλωμένο σωριασμένο στο έδαφος για μερικές ωρίτσες.... σαν να βλέπεις την Μόνικα να σου χτυπάει την πόρτα ολόγυμνη ένα πράμα ... μόνο που ως γνήσιο femme fatale αντί για τους ευσεβείς πόθους μας, κρατάει θερμοπυρηνικό πιστόλι maser και χειροβομβίδα αντιύλης και εξαϋλώνει στα εξ ων συνετέθει (αδρανή δωδεκάεδρα) πρώτα απ'όλα τα πάσης φύσεως παράσιτα, ιούς και εφιάλτες ψευδέλληνες καρκινωμένους φιλοτομαριστές προδότες.
:0607 Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αν και την απάντηση που θέλω δεν την έχω ακόμη...
Στην τελική δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη από την προσωπική εμπειρία, την προσωπική / επιτόπια έρευνα και το προσωπικό βίωμα.
Αυτό ξαναπέστο...Δόξα τω θεώ, έχω τις προσωπικές εμπειρίες και βιώματα που με βοηθούν στο να έχω ανοικτό μυαλό...

Αυτές και η λογική είναι η πυξίδα μου...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

13
αυτό που κατάλαβα είναι οτι έχω μπόλικο ψάξιμο για να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω φυσικά τα λεγόμενά σας... Επιστρέφω κατόπιν εορτής(και το εννοώ γιατί ο αδερφός μου γιορτάζει σήμερα)!
No Ctrl + Z\n\nhttp://www.youtube.com/watch?v=RqCq1u3XkkQ

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

14
και κάτι πρόχειρο: ο λιακόπουλος δηλαδή ίσως λέει την ιστορία όπως έχει αλλά όταν μιλάει για θηρίο και αντίγραφο θηρίου, για ψευδοπροφήτη κλπ απλά κρύβει ο ψευδοπροφήτης είναι ο ιωάννης που σύμφωνα με τα λεγόμενά του θα σώσει την ανθρωπότητα;
No Ctrl + Z\n\nhttp://www.youtube.com/watch?v=RqCq1u3XkkQ

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

15
Έχω να δώσω αρκετά στοιχεία για έρευνα και συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα καθώς τρία χρόνια ψάχνω σε κείμενα μέσα για αυτό το ταξίδι του Αλεξάνδρου στην Τάκλα Μακάν .

Αρχικά έχω να δώσω κάποια αποσπάσματα από κείμενα που έχω βρεί.

Μετά το νικήσαι Δαρείον τον Μήδον ο Αλέξανδρος κατήλθε έως θαλάσσης της καλούμενης Ηλίου χώρας, ένθα εώρακεν ακάθαρτα έθνη και δυσειδή ά ήσαν εκ των υιών Ιάφεθ, ων την ακαθαρσίαν θεασάμενος, ήσθιον γαρ πάν ακάθαρτον έδεσμα, και ετέρων ζωυφίων μυσαρών κώνωπας, μυίας κάττας, όφεις νεκρών σάρκας, αμβλώματα, εκρώματα, έμβρυα ούπω τελείως απαρτισθέντα, πάν είδος θηρίων ακαθάρτων- τους νεκρούς ούκ έθαπτον αλλά τους πλείονας ήσθιον… θεορήσας δε τα αναγώς γενόμενα και δεδοικώς μήπος πλατυνθώσινεν τη γή και μιάνωσιν αυτήν εκ των μιαρών αυτών επιτηδευμάτων, εδεήθει του Κυρίου εκτενώς, και συνήγαγεν απαντάς, άνδρας τε και γυναίκας και τα τέκνα, και απλώς ειπείν πάσας τας παρεμβολάς αυτών και εξήγαγεν αυτούς έως τας εώας γης και κατεδίωξεν αυτούς έως ού εισήλθον εν τοις πέραση του βορρά και ούκ εστί είσοδος από ανατολών έως δυσμών, και επήκουσεν ο Θεός τας δεήσεις, και προσέταξε Κύριος ο Θεός δύο όρεσι εν οίς έστι προσηγορία μαζοί του βορρά και επλησίασαν αλλήλους άχρι πηχών ιβ' και κατασκεύασε πύλας χαλκάς και επέχρισεν αυτάς ασύγκριτον ύαλον και εί δύνανται ανοίξει σιδήρω, μη δύνανται δυαλεισαι αυτάς.Ταίτα τοίνυν τα εναγή και μυσαρά και κίβδηλα έθνη πάσαις ταίς μαγικαίς κακοτεχνίες κέχρηνται και τη μισοθέω γοητεία, αλλά κατήργησε αυτάς ή του ασύγκριτου φύσις. Ουκ ηδυνήθησαν δε ούτε δια πυρός ούτε δια σιδήρου, είτε δι'οιασδήποτε επινοίας ανοίξαι τας πύλας και αποδράσαι.

Δεύτερο

Εν τοις εσχάτοις καροίς και εν τη εσχάτη ημέρα της συντέλειας του αιώνος εξελεύσεται Γωγ και Μαγώγ εις την γήν του Ισμαήλ, οί εισίν έθνη και βασιλείς, και εξελεύσοναται αι εποκεκλεισμέναι γλώσαι κβ: Ανοίγ, Ανίγ, Αχενάζ, Διφάρ, Φωτιναίοι, Λεσβίοι {άλ Αλβιανοί}, Εύνιοι, Φαριζαίοι, Δεκλισμοί, Ζαρμάται, Φλιβαίοι, Ζαρματιανοί {αλ Ζαγανιανοί}, Χανώνιοι, Ασαρμάσται, Γαρμιάδαι, Κουνοκέφαλοι, Θάρβιοι, Αλάνες, Φισολονίκιοι, Αρήναοι, Ασαρτάνιοι, και Μαγώθ- ούτοι κβ' βασιλείς καθεστήκασιν ένδον των Κασπίων πυλών, ας κατασκεύασεν Αλέξανδρος ο βασιλεύς. Και ότε εξελεύσονται ήγγικεν η συτέλεια και ούκ έσται μήκος .

Τρίτο που το λέει ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος και αποδεικνύει ότι πήγε σε αυτήν την έρημο ο Αλέξανδρος.

Τοῦ ἐν ἁγίοις πατρὸς ἡμῶν Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου λόγος ἐκ τὴν ὅρασιν τοῦ ∆ανιήλ.

Φίλιππος μὲν ὁ τοῦ Ἀλεξάνδρου πατήρ, αὐτὸς ἔγημε τοῦ Χουσὴθ θυγατέρα βασιλέως Αἰθιωπίας, ἐξ ἧς Ἀλέξανδρος τίκτεται Μακεδών.

αὐτὸς ἔκτιζε Ἀλεξανδρείαν τὴν μεγάλην καὶ ἐβασίλευσεν ἐν αὐτῳὰὰὰ χρόνους ιεʹ καὶ ἐκυρίευσεν χωρῶν πολλῶν καὶ πόλεων καὶ ἕως τῆς θαλάσσης τῆς λεγομένης Ἡλίου χώρας.

καὶ εἰσῆλθεν ἕως τῆς ἑώας γῆς καὶ ἐκεῖ εὗρεν ἔθνος ἀνεξιχνίαστον, πᾶν ζωφίον μαγάρον, ὄφεις, γάτας, μύγας καὶ πᾶν ἑρπετόν.

Καὶ τοὺς νεκροὺς οὐκ ἔθαπτον, ἀλλὰ μᾶλλον ἴστιον καὶ ἐκτρόματα τῶν γυναικῶν εἶδος ἀκαθάρτων θηρίων.

τοὺς νεκροὺς οὐκ ἔθαπτον, ἀλλὰ μᾶλλον ἴστιον αὐτούς.

ταῦτα καταθεωρήσας Ἀλέξανδρος ὑπ' αὐτῶν ἐν ἀγροῖς γινόμενα δεδοικὼς μή πως πλατυνθῶσιν ἐν τῇ γῇ καὶ ἐνοῦσιν αὐτὴν ἐκ τῶν μιαρῶν ἐπιτηδευμάτων ἐδεήθη τοῦ Κυρίου ἐκτενῶς καὶ συνήγαγεν αὐτοὺς ἄνδρας σὺν γυναιξὶν καὶ τέκνοις καὶ ἁπλῶς εἰπεῖν πάσας τὰς παρεμβολὰς αὐτῶν καὶ ἐξήγαγεν αὐτοὺς ἐκ τῆς ἑώας γῆς καὶ κατεδίωξεν ὀπίσω αὐτῶν ἕως οὗ εἰσήλθωσαν ἐν τοῖς μέρεσιν τοῦ βοῤῥᾶ.

καὶ οὐκ ἔστιν εἴσοδος ἀπὸ ἀνατολῶν ἢ δυσμῶν.

αὖθις οὖν ἐλιπάρησεν τὸν Θεὸν καὶ ἀπέκλεισεν αὐτοὺς ἐκεῖσε μετὰ χαλκῶν πυλῶν ἐπιχρίσας ἀσήγχητον.


Ταῦτα οὖν τὰ μυσαρὰ καὶ κίβδηλα ἔθνη πάσαις ταῖς μαγικαῖς κακοτεχνίαις κέχρηνται καὶ ἐν τούτοις αὐτῶν τὴν ῥυπαρὰν καὶ ἀπάνθρωπον μᾶλλον δὲ καὶ μισόθεον γοητείαν κατήργησεν ἡ φύσις τοῦ ἀσυγχήτου.

Ἐν δὲ τοῖς καιροῖς ἐκείνοις κατὰ τὴν τοῦ Ἰεζεκιὴλ προφητείαν τὴν λέγουσαν·

ἐν τῇ ἐσχάτῃ ἡμέρᾳ τῆς συντελείας τοῦ κόσμου ἐξελεύσεται χόθ, γώγ, ἀνῆς, ἀγήγ, ἀχενάζ, φαρβατινός, φαζενοί, ὀλβιανοί, σαρματαί, θυάλαιοι καὶ ἀνθρωποφάγοι.

Οὗτοι εἴκοσι δύο βασιλεῖς καθεστήκασιν ἔνδον τῶν Κασπίων πυλῶν ὧν κατεσκεύασεν Ἀλέξανδρος ὁ βασιλεύς.

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

16
Kαλωσόρισες φίλε papadight888 και ευχαριστούμε για τα στοιχεία που παραθέτεις.
Μήπως θα μπορούσες να μας πεις από που προέρχονται τα δύο πρώτα κείμενα; Γνωρίζεις τους συγγραφείς;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

17
Προέρχονται από χειρόγραφα που υπάρχουν στο Άγιο Όρος και μετά από πολύ κούραση και προσπάθεια πήρα στα χέρια μου το κείμενο τους σε φωτοτυπίες.

Υπάρχουν όμως και σε ένα βιβλίο που δεν το έχω που λέγεται Οι Προφήτες μας αποκαλύπτουν ενός Αγιορείτη Μοναχού.

Re: Ποια η αναζήτηση του Μ.Αλεξάνδρου στην σκληρότερη έρημο του κόσμου; Μήπως εκπλήρωνε μια θεϊκή αποστολή; Πέτυχε;

18
Επιπλέον έχω κάτι ακόμα να παραθέσω πολύ ενδιαφέρον.

Για δείτε πρώτα αυτό από αραβικό χειρόγραφο που δείχνει τον αλέξανδρο να ρίχνει με σάλπιγγες τα τείχη μιας πόλης όπως στην Ιεριχώ και από μέσα οι Κυνοκέφαλοι.
Εικόνα
Και κόμα μια από χειρόγραφο μεσαιωνικό όπου ο Αλέξανδρος μάχεται τραγόμορφους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί Ελλάδας”