Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

1
Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα








Ενδεχόμενο «διάλυσης της πολιτικής τάξης» και κοινωνικές εντάσεις στην Ελλάδα διαβλέπει Γερμανός οικονομολόγος, εάν συνεχιστούν τα μέτρα λιτότητας.

Για πιθανότητα διάλυσης της πολιτικής τάξης, καθώς και συνέχιση και αύξηση των κοινωνικών εντάσεων κάνει λόγο ο Γερμανός οικονομολόγος Χανς Βέρνερ Σιν, επικεφαλής του Ινστιτούτου Οικονομικών Ερευνών ΙΦΟ, εάν συνεχιστούν για πολύ τα μέτρα λιτότητας.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Daily Telegraph, ο Σιν, μιλώντας σε οικονομικό συνέδριο στην Ιταλία, δήλωσε ότι τα μέτρα λιτότητας δεν θα αποτρέψουν την πτώχευση.

Αντίθετα, όπως είπε, «η πολιτική της επιβεβλημένης εσωτερικής υποτίμησης, αποπληθωρισμού και ύφεσης θα μπορούσε να οδηγήσει την Ελλάδα στα πρόθυρα του εμφυλίου πολέμου» .

Ο δρ Σιν σημείωσε ότι η ελληνική κοινωνία έχει σε γενικές γραμμές διατηρήσει τη συνοχή της παρά τις απεργίες και τα επεισόδια, ωστόσο προειδοποίησε για τις συνέπειες της αύξησης της ανεργίας και της «πολιτικής κόπωσης», που όπως είπε συνήθως εμφανίζεται κατά το δεύτερο έτος σε περιπτώσεις τόσο αυστηρής δημοσιονομικής πολιτικής.

Κατά το Γερμανό οικονομολόγο, η Ελλάδα θα είχε χρεοκοπήσει αν δεν είχαν ληφθεί τα μέτρα «διάσωσης» από την ΕΕ. Πρόσθεσε δε ότι η έξοδος της χώρας από την ευρωζώνη είναι το λιγότερο δυσάρεστο σενάριο, ακόμα και αν αυτό «σκοτώσει» τις ελληνικές τράπεζες. Ο Χανς Βέρνερ Σιν έκανε χαρακτηριστικά λόγο για έναρξη της δεύτερης ελληνικής κρίσης.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΣΚΑΙ
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

2
Ειλικρινά μπήκα στον πειρασμό...να κάνω κατάχρηση της εξουσίας μου ως moderator και να αλλάξω τον τίτλο από "Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα" σε "Ελπίδα περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα"... :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

3
Κόντα είμαστε Κώστα!!! :D



Κάποιοι δείχνουν να φοβούνται,αλλά στην πραγματικότητα αυτό θέλουν!

Γιατί η κυβέρνηση που έχουμε θα πέσει αργά ή γρήγορα..... η επόμενη μέρα όμως :blue

Θα βγάλουν οι Έλληνες τον καρατζαφέρη ή την παπαρήγα :blue (είναι οι αμέσως επόμενοι μετά τα 2 κοματα)

Θα έχουμε οικουμενική :blue

Θα έχουμε χάος :blue

Θα μας την πέσουν οι ξένοι :blue

Θα έχουμε πόλεμο απο την γείτονα χώρα,λόγω ευκαιρίας της τραγικής μας καταστασης :blue

Θα βγούμε απο την ευρωπαική ένωση κηρύσοντας πτωχευση και παράλληλα θα επιστρεψουμε στην δραχμή με μεγάλη υποτίμηση αυτής :blue (και αν ναι με ποια κυβέρνηση?)

Θα επιστρέψει ο Βασιλέας :blue όμως και πάλι ποια κυβερνηση θα εχουμε?




Πάντος ότι και να γίνει θα γίνει σίγουρα όχι για το καλό μας,αλλά για την πλήρη εξοντωσή μας!


Βλέπετε να υπάρχει κάποια αντίδραση?
Μας "βιάζουν" καθημερινώς όλο και περισσότερο και σε λίγο θα λέμε και ευχαριστώ!

Έτσι μας έχουν καταντησει!

Όταν λοιπόν θα ρίξουμε την κυβέρνηση θα είναι επιδή θα το θέλουν αυτοί!!!

Εμείς είμαστε απλά η βενζίνη,όμως εκείνοι θα δώσουν την σπίθα για να παρουμε εμείς φωτιά, όποτε το θελήσουν μέσω των ΜΜΕ.

Είμαστε σε πλήρη αποχαυνωση και λίθαργο!

Αλήθεια τόσο καιρό ούτε μια πορεία?
Ούτε μια διαδήλωση?
Απο κανέναν?

Μάλλον εγώ ζώ σε άλλη χώρα και δεν το έχω καταλαβει ή όλοι μαζί γεμίζουν τις μπαταρίες τους για πανελλαδικό γιουχαρισμα και επίσης δεν το έχω καταλαβει.


Όπως και να έχει πάντος είμαστε καταδικασμένοι :ex
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

4
emman έγραψε: Όπως και να έχει πάντος είμαστε καταδικασμένοι :ex
Ας είμαστε ! :541

Δε με πειράζει εμένα...

Απλά δεν ανέχομαι οι γνωστοί προδότες και κλέφτες να παίρνουν συνεχώς συγχωροχάρτι...και να τους τρώμε στη μάπα, σαν μόνη ή αναγκαστική λύση...

Ας καταδικαστούμε όσο να'ναι, αρκεί να τιμωρηθούν αυτοί...είτε φυσικά είτε στη συνείδηση του συνόλου...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

5
Γιατι ειμαστε ομως δεν καταλαβα?

Μηπως μας δεσανε τα πόδια και τα χέρια?
Μηπως μας φίμωσαν την φωνη?
Μηπως μας εβαλαν το οπλο στο κρόταφο?

Γιατι τοση απελπισια παιδια?

Δεν μπορω να δεχτω οτι τελειωσαν ολα και πρέπει να αποδεχτούμε την μαύρη μοίρα μας.

Ακομα ζωντανοί δεν είμαστε?Ναι είναι δύσκολα,αλλα πότε ηταν εύκολα?
Το ιδιο τροπάριο τόσα χρόνια δεν είναι?
Ωραια ηρθε ο ΓΑΠ και τα έκανε αχταρμα...είχε τον σκοπό του εξαρχης,καποιοι το κατάλαβαν λίγο αργα,αλλοι δεν θα το καταλάβουν ποτε.

Ε και,κολάμε κάπου?
Αυτοι εχουν σχέδια .Για να τους βγουν ομως πρεπει να συμφωνήσει ο λαός,παρολο που ολα αυτα μας τα παρουσιαζουν οτι γινονται για το καλο μας!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

6
Ακριβώς dominique,συμφωνώ μαζί σου.Η ιστορία της πατρίδας μας έχει δεκάδες περιπτώσεις που τα πράγματα ήταν απείρως πιο δύσκολα.
Απλά αυτή τη στιγμή βλέπουμε ξεκάθαρα να ξεδιπλώνεται η επίθεσή τους και να φανερώνονται οι αντικειμενικοί στόχοι τους.
Μου είναι αδύνατον να με καταδικάσω χωρίς καν να αντεπιτεθώ κι εγώ με τη σειρά μου.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

7
Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα και κυρίως όταν πας να τα εφαρμόσεις στην πράξη.


Καλή και ελπίδα αλλά να υπάρχει και φώς στο τούνελ...... που εγώ δεν το βλέπω.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

8
Καλή και ελπίδα αλλά να υπάρχει και φώς στο τούνελ...... που εγώ δεν το βλέπω.
Θα σου δώσω εναν φακό! :D
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Φόβοι περί διάλυσης της πολιτικής τάξης στην Ελλάδα

9
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Ακριβώς dominique,συμφωνώ μαζί σου.Η ιστορία της πατρίδας μας έχει δεκάδες περιπτώσεις που τα πράγματα ήταν απείρως πιο δυσκολα.
Μην ξεχνατε ομως οτι η Ελλας τα εβγαλε περα μονο σε πολεμους και βγηκε νηκητης απο εκει και μετα οταν ξεκινησε ο δανεισμος (μετα την χουντα) εχουμε παρει την κατω βολτα και σιγα σιγα βουλιαζουμε.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί Ελλάδας”