Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ

1
Ήταν ένα χειμωνιάτικο βραδάκι και ο αέρας φυσούσε έξω, σαν τον επισκέπτη που στέκει, έξω από την πόρτα σου στο xιόνι. Εγώ διάβαζα όταν ξαφνικά, μια παράξενη μυρωδιά γκαζιού γέμισε τον χώρο. Βρε λες να άφησα το γκαζάκι ανοιχτό, σκέφτηκα. Την ίδια στιγμή μερικές σκιές αναπήδησαν σαν έντομα στον τοίχο, ενώ ένιωσα μια μυστηριώδης παρουσία. Μπα η ιδέα σου θα είναι, μονολόγησα και γύρισα προς το σημείο ακριβώς πίσω μου . Τότε διαπίστωσα ένα κοκκινωπό τύπο με γαλλικό μουσάκι και πόδια τράγου να στέκει εκεί . Θεέ μου αναφώνησα ! Τρομάξατε κύριε ; Με ρώτησε η μορφή ευγενέστατα. Όχι ,όχι ,απάντησα εγώ, απλώς με τα πόδια σου, μου λέρωσες το χαλί και ποιος τα ακούει αύριο, σήμερα το φέρανε από το καθαριστήριο. Λοιπόν κύριε, λέγομαι Μεφιστοφελής και ήρθα να σας ενημερώσω για τα νέα hell πακέτα, ίσως ενδιαφέρεστε. Και γιατί εμένα;Ααα, γιατί έχετε κριθεί μεγάλος μπελάς ξέρετε, οπότε το καλύτερο θα ήταν να σας εντάξουμε σε εμάς, όπως γίνετε συνήθως! Από ότι κατάλαβα δεν θα βρω ησυχία, αν δεν σας ακούσω σωστά κύριε μούσι μου ; Σωστά, αλλά Μεφιστοφελής παρακαλώ. Λοιπόν ακούω, τι ακριβώς θέλετε; Ααα, έχουμε για εσάς το πακέτο hell 2015, η προσφορά είναι λίγων ημερών και μας δίνετε την ψυχή σας για 200 χρόνια, αλλά εμείς σας εξασφαλίζουμε το καλύτερο αμάξι και την καλύτερη μηχανή και φυσικά με το καλύτερο επιτόκιο της κόλασης ! Αχά απάντησα γελώντας.Ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα;Mικρός έτρεχα σε διάφορα ράλυ, έτσι οδηγάω νευρικά με αποτέλεσμα και το νέο αμάξι ή η μοτοσυκλέτα στα χέρια μου να γίνει σαράβαλο σε μερικές βδομάδες, οπότε μάλλον δεν με απασχολεί η προσφορά σας, αφού κυριολεκτικά δεν δίνω δεκάρα για τα παραπάνω ! Ο Μεφιστοφελής με κοίταξε με το ύφος του υπάλληλου που ζυγίζει τον πελάτη . Εντάξει κύριε, υπάρχει το πακέτο των 400 χρόνων, με φυσικά ανάλογο επιτόκιο στο βράσιμο στο καζάνι, γνωστό ως το πακέτο του διάσημου ή του γνωστού ! Μα και εδώ δεν νομίζω να τα βρούμε, βλέπετε όλοι αυτοί πρέπει να νοιάζονται για την εικόνα τους και εγώ ποτέ δεν νοιάστηκα εκτός αυτού περιτριγυρίζονται από βλάκες που ασχολούνται με τους άλλους, αφού είναι γνωστό ότι μόνο οι τενεκέδες ασχολούνται με τις ζωές των άλλων και όχι με το τι θα κάνουν εκείνοι στην δική τους προσωπική ζωή. Βέβαια αν η ζωή σου έχει τέτοιο χάλι λογικό είναι να μην κοιτάς τα χάλια σου ,αλλά του άλλου είναι πιο βολικό θαρρώ να προσπαθείς να δείχνεις τους άλλους παρά την δική σου τενεκεδοχώρα. Όπως κατάλαβες περνάμε σε άλλο πακέτο. Ο Μεστοφελης κοντοστάθηκε , τι θα λέγατε να σας κάναμε πλούσιο ;Bέβαια το επιτόκιο είναι λίγο πιο υψηλό . Μήπως προσπαθείτε να με ρίξετε κύριε κόκκινε μου ή είναι η ιδέα μου; απάντησα . Σας πληροφορώ, η τιμή είναι εντελώς φιλική κύριε! Ναι, κύριε μεστοτέτοιε μου, όμως και εδώ έχω ένα προβληματάκι. Μεφιστοφελής ,κύριε απάντησε νευρικά και που είναι το πρόβλημα ; ρώτησε εξίσου νευρικά. Ξέρετε στην ζωή μου δεν θέλω πολλά πράγματα πέρα από μερικούς μεζέδες στο τραπέζι του φαγητού και τα βιβλία που θέλω να διαβάσω. Τι να τα κάνω τόσα λεφτά λοιπόν ; Αφού και με αυτά που έχω, μπορώ να τα έχω τα παραπάνω. Άσε που θα μπλέξω με τις εφορίες και τους εφοριακούς υπαλλήλους που είναι χειρότεροι και από την κόλαση όταν προσπαθείς να τους εξηγήσεις και εκείνοι σου απαντούν με το γνωστό ύφος του άσχετου χαρτογιακά, αν μπλέξεις και με κανένα παππούλη που δεν έχει ενημερωθεί για τα νέα μέτρα γιατί βγαίνει στην σύνταξη σε λίγες μέρες βραστά. Ο Μεφιστοφελής με κοίταξε ,ωραία ,ωραία, αναφώνησε τι θα λέγατε για το πακέτο Φάουστ 1000 χρόνια την ψυχή σας με επιτόκιο βρασίματος στο καζάνι 13 της εκατό, δοκιμασμένο και σίγουρο αποτέλεσμα. Ναι εεεε ,απάντησα εγώ τα ίδια έλεγε και ο Ντόριαν Γκρέυ αλλά όταν όλα γερνούσαν γύρω του κατάλαβε πώς μερικά πράγματα έχουν αξία ακριβώς γιατί διαρκούν λίγο. Μα κύριε. πως δεν το κατάλαβα, σας προτείνω το πακέτο διαβολογαμός! Σας παντρεύουμε με μία νύφη πλούσια, όμορφή και την περνάτε κοτσάνι … Σοβαρά ρε Μεστοφελάκο ; απάντησα εγώ και όταν καβγαδίζουμε να μου πετάει στα μούτρα το σπίτι μου, τα λεφτά μου, δεν τρελάθηκα μια χαρά την έχω ! Aσε που αυτό δεν είναι σχέση αλλά πελατεία . Από πότε οι άνθρωποι έγιναν αντικείμενα που τα αγοράζεις και τα πουλάς ; Άσε που αυτό καταργεί έναν άλλο σπουδαίο θεσμό, τον έρωτα . Άλλα βεβαία ,εσύ δεν γνωρίζεις από έρωτες, γάμους κλπ. Φαίνεται άλλωστε από τα δύο κέρατα που έχεις στο κεφάλι και δεν σε ενοχλούν καθόλου από ότι διαπιστώνω!! Μα καλά, δεν υπάρχει κάτι που να σας δώσουμε; Απάντησε νωχελικά. Βέβαίως, να με αφήσεις στην ησυχία μου. Ξαφνικά ένα ντρίν και εγώ άνοιξα τα μάτια μου μέσα στα σκεπάσματα του κρεβατιού, ο Μεφιστοφελής είχε χαθεί και έξω είχε ξεκινήσει η μέρα, έκλεισα το ξυπνητήρι αλλά για μια στιγμή, λες να αγόρασα εκείνο το πακέτο της ησυχίας μου τελικά ;;;;;
Ο Μεφιστοφελής μπορεί να είναι φαντασία όλα τα άλλα όμως είναι; Το λυπηρό είναι ότι πολλοί δεν χρειάζονται καν ένα Μεφιστοφελή για να πράξουν όλα τα παραπάνω αλλά μετά αναρωτιούνται γιατί είναι δυστυχισμένοι στην ζωή τους.


http://enterstarphilosophy.blogspot.com/2011/02/o.html
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ

2
Invective death, from the hand
To write the book of evil
Terminus of the overture
Recite the role of power
Schizophrenic reflex, vesicate, mutlate
Refuse the force on which you die
Myrmidon of Goethe
Abortion of angels that flee for their lives
Animated onslaugh, expectorated discharge
Elegy of evil, visions of light for thou has forgotten
Adulation scripture, dominate, terminate
Fascist author of Gods

Drubbing of his light fears
Bring forth the atheist, sent to inseminate
Aggtavated blasphmere, insurrected one to tell
Power through defile
Mephisto is coming to claim me for hell
Satan.
Take me MEPHISTOPHELES
Insurrect the shield of Satan
Grant me immortality
To rise
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ

3
King Minos έγραψε:Invective death, from the hand
To write the book of evil
Terminus of the overture
Recite the role of power
Schizophrenic reflex, vesicate, mutlate
Refuse the force on which you die
Myrmidon of Goethe
Abortion of angels that flee for their lives
Animated onslaugh, expectorated discharge
Elegy of evil, visions of light for thou has forgotten
Adulation scripture, dominate, terminate
Fascist author of Gods

Drubbing of his light fears
Bring forth the atheist, sent to inseminate
Aggtavated blasphmere, insurrected one to tell
Power through defile
Mephisto is coming to claim me for hell
Satan.
Take me MEPHISTOPHELES
Insurrect the shield of Satan
Grant me immortality
To rise
:χουχου :χουχου :χουχου :χουχου :χουχου :χουχου :χουχου
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ

4
Δεν χρειάζεται να δει κάποιος τον μεστοτετοιο για να πουλήσει την ψυχη του(αυτό για οσους οταν το διάβασαν μπορεί να είπαν,εγω δεν τον έχω δει,αρα δεν έχω πουλήσει την ψυχη μου πουθενα),την πουλάνε κομμάτι κομμάτι απο τις πολύ μικρες και ασήμαντες αποφάσεις που αναδεικνύουν το εγω τους σε βάρος των υπολοίπων.

Η κοινωνία η ιδια ετσι οπως την διαμόρφωσαν αποτελεί τον Μεφιστοφελή,απλα σκεφτείτε πόσες φορές η κοινωνία σας έφερε στα παραπάνω διλλήματα που αναφέρθηκαν στο άρθρο και τι απαντήσατε....δεδομένου βέβαια και της κλασικης ατάκας αφου το κάνουν οι άλλοι και "επωφελούνται",εγω τι είμαι χάζος και δεν θα το κάνω?

Και όμως είσαι χαζός.. που ακολουθείς τους χαζούς...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ

5
ΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΝΕΣΕ ΧΑΖΟΣ ΑΝΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΛΕΙΔΑΚΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΟΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ....
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παραψυχολογία”