Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

1
Κοιτάξτε μια άποψη που βρήκα σε άλλο forum:

"Ότι αφού ο Άγιος Κωνσταντίνος και η Αγία Ελένη, ανακηρύχθηκαν Άγιοι, τότε Άγιοι είναι και στα μάτια του Θεού ... Εάν λοιπόν, εγώ, εσύ ή κάποιος άλλος δε συμφωνεί και αμφισβητεί την Αγιότητα του Αγ. Κωνσταντίνου, τότε διαφωνεί ευθέως με την απόφαση του Θεού, και βλασφημεί κατά του Αγίου Πνεύματος, αφού βλασφημείται η Αγιότητα ενός Αγίου."

Τι λέτε για αυτό;

Εγώ νομίζω είναι σαν αποκαλεί βλάσφημους τους πάντες, τους Ισλαμιστές, τους Ινδουϊστές, τους Βουδιστές, τους Σιντοϊστές, τους Ιεχωβάδες, και όλους τους ανθρώπους εκτός από τους Ορθόδοξους.

Re: Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

2
Παράθεση:"Ότι αφού ο Άγιος Κωνσταντίνος και η Αγία Ελένη, ανακηρύχθηκαν Άγιοι, τότε Άγιοι είναι και στα μάτια του Θεού ... Εάν λοιπόν, εγώ, εσύ ή κάποιος άλλος δε συμφωνεί και αμφισβητεί την Αγιότητα του Αγ. Κωνσταντίνου, τότε διαφωνεί ευθέως με την απόφαση του Θεού, και βλασφημεί κατά του Αγίου Πνεύματος, αφού βλασφημείται η Αγιότητα ενός Αγίου."




Αυτό μου θυμίζει κάτι απο μεσαίωνα!!!

Αν είναι εμείς να αποφασίζουμε ποιός είναι Άγιος και να το έχουμε σαν δεδομένο οτι το ίδιο ισχύει και για τον Θεό.....ε,τότε μαύρη ειναι η νύχτα στα βουνά,μαυρη ......



Να ρωτήσω κατι: αυτό σύμφωνα με τα γραφόμενα ισχυει για κάθε Αγιο ή συγκεκριμενα για τον Αγ.Κωνσταντινο????
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

5
Ο καθένας να πιστεύει σε αυτό που τον εκφραζει καλύτερα χωρίς να επιρεάζεται απο κανέναν και τίποτα,......αλλα και χωρίς να βάζει ταμπελίτσες σε κάποιους που πίστευουν σε κάτι διαφορετικό!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

6
Επειδη δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι πραγματικα συμβαινει με το καθε ανθρωπο καλο θα ηταν να μην ειμαστε απολυτοι ,αλλωστε καλυτερα να θεωρεις καποιον Αγιο και να μην ειναι..παρα να τον κατηγορεις και να ειναι...

αν καποιος δεν ειναι σιγουρος ή εχει αμφιβολιες ας κρατησει μια ουδετερη σταση....

Παράθεση:αλλα και χωρίς να βάζει ταμπελίτσες σε κάποιους που πίστευουν σε κάτι διαφορετικό!!!!

αυτο να ισχυει ομως και απο τις δυο πλευρες....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

8
λεω οτι και οι δυο πλευρες βαζουν ταμπελιτσες η μια στην αλλη....και καλο θα ηταν να μην γινεται...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Είναι βλασφημία του Αγίου Πνεύματος;

9
Σχωράτε με παιδιά μα κατα τους Πατέρες "βλασφημία του Αγίου Πνευματος" λογίζεται η άρνηση της Θεότητας του Ιησού.
Όσο για τους Αγίους, κανένας κανόνας δεν υποχρεώνει να δεχτείς κάποιον όταν "δεν σου κάθεται" για οποιονδήποτε λόγο.
Από ενα αγιολόγιο μερικών χιλιάδων, το να μην ευλαβείσαι κάποιον, δεν συνεπάγεται σε καμμία περίπτωση πως κάνεις κάτι που σε καταδικάζει. Απλά δεν έχεις την προστασία του συγκεκριμένου Αγίου. Υπάρχει τεράστια απόσταση από αυτό μέχρι το να ονομάζεις "βλασφημία του Αγίου Πνευματος" την άρνηση της αγιότητας κάποιου, είτε είναι, είτε δεν είναι τελικά Αγιος.

Τωρα σχετικά με αυτό:

Παράθεση:Επειδη δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι πραγματικα συμβαινει με το καθε ανθρωπο καλο θα ηταν να μην ειμαστε απολυτοι ,αλλωστε καλυτερα να θεωρεις καποιον Αγιο και να μην ειναι..παρα να τον κατηγορεις και να ειναι...
Θα διαφωνήσω κάθετα....
Γιατί αν πχ ο Παίσιος που εγω δεν δέχομαι για αγιο τελικά είναι αγιος, απλά όπως είπα πιο πανω δεν με προστατευει, αν όμως εχω δίκιο εγω, η ζημιά που γίνεται στην ψυχή του κατ΄αρχήν από όλους αυτούς που τον "λατρευουν" στην κυριολεξία ειναι τετοια, που φοβαμαι πως μόνο κακό γίνεται. Από την άλλη με το να τον θεωρείς αγιο κάποιον, ενω δεν είναι, αυτόματα, δέχεσαι κάθε του κουβέντα, κάθε του κίνηση σαν κίνηση και θέση Αγίου αρα αν μη τι αλλο "απλανή". Και εδω ακριβώς δημιουργείται μέγα πρόβλημα....γιατί τα λεγόμενα των συγχρονων γερονταδων που τείνουν να αγιοποιηθούν, πλειστακις δεν συναδουν με τις Πατερικές θέσεις...
Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία,\nου ψευσόμεθά σε πατροπαραδοτον σέβας,\nεν σοι εγεννήθημεν, εν σοι ζώμεν, εν σοι κοιμηθησόμεθα.\nΕι δε και καλέσει καιρός,\nκαι μυριάκις υπερ σου τεθνηξόμεθα.\n ΙΩΣΗΦ ΒΡΥΕΝΙΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικές αναζητήσεις”

cron