Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

2
emman έγραψε:Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»


Εικόνα
Εικόνα

H συνέχεια εδώ:

http://redskywarning.blogspot.gr/2013/0 ... _7918.html
Πρωτον: Δεν θα δωσεις για κανεναν απολογια παρα μονο για τη δικη σου τη ψυχη οποτε κοιτα πως θα τη διασωσεις και πως αν μπορεις να σωσεις και καποιον αλλον.

Δευτερον: Το θεμα σου δεν βοηθα καποιον στο να σωθει αλλα τον ριχνει σιγα σιγα στη κατακριση με το προσωπειο του ευσεβισμου, ζηλωτισμου κτλπ.

Τριτον: Το εβαλες σε λαθος περιοδο που ειναι περιοδο μετανοιας και προσευχης και αποφυγης καθε αναλογου ειδους θεματα.

Τελος, σου προτεινω να πας να το εξομολογηθεις στον πνευματικο σου και το θεμα της κατακρισης, και το θεμα οτι μπορει να παρεσυρες και καποιον αλλο σε αυτη και το θεμα του σκανδαλισμου καποιου αδελφου σου με ασθενικη πιστη που μπορει να μην το ειχε δει αυτο αλλα μεσω εσενα το ειδε, σκανδαλιστηκε και επεσε και αυτος στη κατακριση και προφανως το εδειξε και σε αλλους και επεσαν και αυτοι.

Καλη συνεχεια.

ΥΓ: «Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς» ...καλο ειναι αυτο που εχεις σαν υπογραφη. Ευχομαι ολοψυχα να γνωρισεις την αληθεια και αυτη η αληθεια να σε ελευθερωσει. Φτανει να μελετας την αληθεια και να προσπαθεις να τη βιωσεις στη ζωη σου καθημερινα. Να ζεις εντος Ορθοπραξιας.

Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

3
Aγαπητέ xkabamarux με το να δείχνεις κάποια πράγματα δεν κατακρίνεις.

Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε?

Να μην λέμε τα αυτονόητα και αληθοφανή μήπως και κάνουμε κατάκριση?

Να τα αφήσουμε όλα ελέω Θεού και να συνεχιζουμε να κοιμόμαστε τον ύπνο του "δικαίου"?

Να πώ ότι είναι θέμα εκτός πίστεως,να το καταλάβω.... όταν όμως πρόκειται για θέματα πίστεως θα πρέπει όχι μόνο να τα λέμε αλλά και να τα φωνάζουμε!


Οσον αφορά λοιπόν για το πρώτο.... επειδή θα δώσω απολογία μόνο για την δική μου ψυχή θέλω να εχω την συνειδηση μου καθαρή.

Οσον αφορά το δεύτερο... πιστευω ότι τον βοηθάω αλλά και με βοηθάει να δώ και να μάθω πράγματα ώστε να μην πέσω σε πλάνες σημερινές αλλά και μελλοντικές.

Τέλος για το τρίτο που ανέφερες.... ίσως να έχεις κάποιο δίκιο..... όμως σε περιπτωση που έχω κάνει όντως κατάκριση!

Οπως το βλέπει κανείς!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

4
emman έγραψε:Aγαπητέ xkabamarux με το να δείχνεις κάποια πράγματα δεν κατακρίνεις.

Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε?

Να μην λέμε τα αυτονόητα και αληθοφανή μήπως και κάνουμε κατάκριση?

Να τα αφήσουμε όλα ελέω Θεού και να συνεχιζουμε να κοιμόμαστε τον ύπνο του "δικαίου"?

Να πώ ότι είναι θέμα εκτός πίστεως,να το καταλάβω.... όταν όμως πρόκειται για θέματα πίστεως θα πρέπει όχι μόνο να τα λέμε αλλά και να τα φωνάζουμε!


Οσον αφορά λοιπόν για το πρώτο.... επειδή θα δώσω απολογία μόνο για την δική μου ψυχή θέλω να εχω την συνειδηση μου καθαρή.

Οσον αφορά το δεύτερο... πιστευω ότι τον βοηθάω αλλά και με βοηθάει να δώ και να μάθω πράγματα ώστε να μην πέσω σε πλάνες σημερινές αλλά και μελλοντικές.

Τέλος για το τρίτο που ανέφερες.... ίσως να έχεις κάποιο δίκιο..... όμως σε περιπτωση που έχω κάνει όντως κατάκριση!

Οπως το βλέπει κανείς!
Το θεμα ειναι να τα βλεπουμε τα διαφορα θεματα της ζωης μας καθημερινα οπως τα βλεπει ο Κυριος και οχι οπως το βλεπει κανεις οπως λες διοτι οταν θα τα δουμε πως πραγματικα ειναι και πως τα βλεπει ο Θεος (εν ωρα απολογιας) τοτε πλεον θα ειναι πολυ αργα.

Τα "γυαλια" μας στο να βλεπουμε καλα και Θεαρεστα ειναι η Αγια Γραφη, τα Δογματα της Ορθοδοξιας μας και η Πατρολογια.

Καλη αναγνωση-μελετη-κατανοηση-εφαρμογη ευχομαι σε ολους μας.

Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

5
Καλαβρύτων Αμβρόσιος: ”Μπορούν οι Ορθόδοξοι Ιεράρχες να προσφέρουν το Κοράνιο;”



Την έντονη δυσαρέσκειά του για τον Σεβ. Μητροπολίτη Μαρωνείας κ. Παντελεήμονα, εξέφρασε μέσα από το προσωπικό του blog ο Σεβ. Μητροπολίτης Καλαβρύτων κ. Αμβρόσιος.
Ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων αναφέρετε στην πρόσφατη επίσκεψη του Μητροπολίτη Μαρωνείας στον Μουφτή, τον οποίο προσέφερε συμβολικά για δώρο ένα Κοράνι.



“Με πόνο ψυχής αναγνώσαμε την είδηση, ότι ένας ακόμη Ορθόδοξος Ιεράρχης προσέφερε σαν δώρο το Κοράνιο σέ ένα θρησκευτικό εκπρόσωπο του Ισλάμ! Η αρχή έγινε με τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο! Έπειτα την σκυτάλη επήρε ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλος! Και τώρα πια άρχισαν και οι Μητροπολίτες-αδελφοί μας να μιμούνται τους παραπάνω Ηγέτες! ”, αναφέρει μεταξύ άλλων ο κ. Αμβρόσιος.

Επίσης προσθέτει: “Νεόκοπος Μητροπολίτης της Θράκης, όπως διαβάσαμε, προσέφερε δώρο αγάπης και τιμής στον Μουφτή της πόλεως στην οποία η Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος μόλις τον περασμένο Φεβρουάριο τον ανέδειξε Ποιμενάρχη!”

“Ετσι λοιπόν τό κακό μεταδίδεται σαν μολυσματική νόσος. Ουδέποτε μέχρι χθές οι Πατριάρχες Κωνσταντουπόλεως, Αλεξανδρείας, Αντιοχείας και Ιεροσολύμων είχαν προσφέρει δώρο το Κοράνιο σε Μουσουλμάνους, παρά το γεγονός, ότι ζούσαν σε περιοχές, όπου πλεονάζει το Ισλαμικό στοιχείο! Ουδέποτε μέχρι χθές Ιεράρχες της Ορθοδοξίας είχαν ισοσκελίσει τα μεγέθη “Αγία Γραφή” και “Κοράνιο! Ουδέποτε μέχρι χθές Ορθόδοξος Ιεράρχης είχε αποκαλέσει το Κοράνιο “άγιο Κοράνιο”!, υπογραμμίζει σε άλλο σημείο ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων.

Στη συνέχεια ο Μητροπολίτης Αμβρόσιος αναφέρθηκε και στον Οικουμενικό Πατριάρχη, τονίζοντας ότι “η αρχή, κακή καθ’ ημάς αρχή, έγινε με τον Οικουμενικό Πατριάρχη στην Ατλάντα των ΗΠΑ. Εκεί συνετελέσθη για πρώτη φορά το ανοσιούργημα!”

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΟ

Ο κ. Αμβρόσιος απευθυνόμενος προς την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος, εκφράζει το εξής ερώτημα: Μπορούμε εμείς οι Ορθόδοξοι Ιεράρχες να προσφέρουμε το Κοράνιο ως δώρο στον οποιονδήποτε -είτε επώνυμο, είτε ανώνυμο- εκπρόσωπο του Ισλάμ; Είναι άραγε ηθικώς επιτρεπτή αυτή η ενέργεια;

Έχουμε το δικαίωμα να εξισώνουμε τα μεγέθη αυτά, δηλ. την “Αγία Γραφή” των Ορθοδόξων και το “Κοράνιο” των Μουσουλμάνων; Μπορούμε επίσης να χαρακτηρίζουμε “άγιο” το Κοράνιο;”

Κλείνοντας ο Μητροπολίτης τονίζει: ”Επειδή συνήθως η Ιερά Σύνοδος ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ στις αναφορές μας αυτού του τύπου, αποφασίσαμε να θέσουμε δημοσίως τα παραπάνω ερωτήματά μας στη Διοίκηση της Εκκλησίας, ώστε το Χριστεπώνυμο Πλήρωμα να γνωρίζει τι συμβαίνει σήμερα όχι μόνο στην Πολιτική, αλλά και στην Εκκλησιαστική ζωή του τόπου μας. Αναμείνατε, λοιπόν, στο ακουστικό σας!”

http://www.romfea.gr
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

6
Ερώτηση : Αυτοί στις φωτογραφίες δεν είναι οι ΓΟΧ οι αντι-οικουμενιστές;;;; :dance2: :dance2: :dance2: :dance2:
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η εποχή της «αγάπης»: Ιεράρχες μοιράζουν Κοράνια σαν «δώρο»

8
Λάθος έκανα με συγχωρείτε δεν το έλεγξα σωστά (γιαυτό και ρώτησα) αλλά μετά που κοίταξα τα βιογραφικά τους είναι άλλοι, όχι μόνο δεν είναι (απαπαππα) ΓΟΧ αλλά επιβεβαιώνουν αυτά που λένε οι ΓΟΧ ότι αυτοί θα μας παραδώσουν
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “O Aντιχριστιανισμός σε όλο του το μεγαλείο”