Πιστεύεις ότι υπήρχε "υπερανεπτυγμένη" τεχνολογία πριν από γνωστή ιστορία του κόσμου;

Ναι!
Σύνολο ψήφων: 1 (25%)
Όχι! (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Μπορεί, θέλει ψάξιμο!
Σύνολο ψήφων: 2 (50%)
Ωχ, αδελφέέ... τι μας κουράζεις τώρα...
Σύνολο ψήφων: 1 (25%)
Άπαπαπαπα (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 4

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

11
LAPTONAS έγραψε:Σχόλια?
Ναι. Ο μεγάλος κατακλυσμός (Νώε) δεν έγινε τόσο νωρίς όσο λες (3.500 πχ)

Ο Πλάτων στους "Νόμους" του, υπολογίζει πως η πλημμύρα συνέβη 10.000 χρόνια πριν από την εποχή του.

Άλλωστε το 3.500 πχ περίπου κατασκευάστηκαν οι πυραμίδες της Αιγύπτου. Είναι λοιπόν δυνατόν οι άνθρωποι να έφτασαν σε τόσο μεγάλο επίπεδο αρχιτεκτονικής τεχνολογίας μετά από μια τόσο μεγάλη καταστροφή; Διότι οι πυραμίδες έγιναν σίγουρα μετά τον κατακλυσμό, ειδάλλως θα υπήρχαν σημάδια του πάνω τους ( κοχύλια, μικροοργανισμοί, ιώδιο κλπ)
Εικόνα
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

13
αφού είπαμε μη κολλάμε στις χρονολογίες, το 3500 π.Χ. δίδεται από τους ιστορικούς ως σταθμός, τώρα το πότε έγιναν το κάθε ένα από τα θέματα που συζητάμε είναι άλλη υπόθεση γιατί δεν έγιναν όλα την ίδια περίοδο. Το θέμα είναι αν συμφωνούμε η διαφωνούμε με αυτή την εκδοχή, ότι δηλαδή "κάποτε έγιναν ή υπήρχαν" ....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

14
LAPTONAS έγραψε:
ΝΕΜΕΣΙΣ έγραψε:Υπερανεπτυγμένη ελληνική τεχνολογία και εξτρα εξτρα φούλ large αναπτυγμένη τεχνολογία ατλάντων!

Με το μυαλό που εχουμε εμείς οι Νεοελληνες δύσκολα να καταλάβουμε ακόμα και το ποιο αυτονοήτα τελικα :down1
περιμένω να μου ερμηνεύσεις τα αυτονόητα :wave

Τι ακριβώς να σου ερμηνεύσω,δεν καταλαβα.

Να σου πω τα αυτονοητα,ότι δηλαδή δεν υπήρχε υπερανεπτυγμενη τεχνολογία και όλα αυτά είναι δαιμονικά τερτίπια?

Που ακριβώς υπήρχε αυτη η υπερανεπτυγμενη τεχνολογία,διότι εγώ δεν έχω δεί κανένα απολύτος ευρημα.
Μήπως έχεις δεί εσύ κάποιο ευρημα για να με διαφωτισεις?

Διότι μόνο ζωγραφιές και τοιχογραφίες δείχνουν όλοι αυτοί και κανένα ευρημα απο την καθε αυτού τεχνολογία.

Να μην αναλύσω τις κάθε λογής τάχαν ανακαλύψεις,οι οποίες είναι καθαρή μούφα απο τους νεοταξίτες για να μας αποδείξουν ότι τελικά ο γαιδαρος πετάει!

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

15
Ακριβώς αυτά που ερμήνευσες ήθελα τα οποία δεν είναι αυτονόητα γιατί αν ήταν δεν θα υπήρχε τόσος κόσμος να τα εξετάζει. Εμένα με καλύπτουν οι θέσεις όλων αρκεί να έχουν βάση, και αν και προηγουμένως δεν είχα δει τη βάση σου τώρα βλέπω ποια είναι αυτή. Εσύ ας πούμε Νέμεσις βλέπεις μόνο "ζωγραφιές" και τελικά ερμηνεύεις όλα αυτά τα θέματα που έχουν γραφτεί ως - άκυρα - Κι όμως δεν βλέπω να έχει ψηφιστεί το "όχι" από κανένα άρα ούτε και από σένα ...άρα αφού τα θεωρείς άκυρα τότε γιατί δεν ψήφισες όχι; Με λίγα λόγια , αυτή η θέση σου ότι είναι "αυτονόητα" είναι εσφαλμένη. Βέβαια εύρημα δεν έχω να σου παρουσιάσω αλλά μη μου πεις ότι χρειάζεσαι "εύρημα" για να πιαστείς από κάπου, γιατί τότε είναι σαν να λες πως και η Πίστη χρειάζεται "ευρήματα". Στο ότι οι νεοταξίτες δημιουργούν "ευρήματα" θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αφού λες ότι μπορείς να αναλύσεις, τότε μπορείς με 2 λόγια να μου πεις τι από όλα όσα είναι παραπάνω είναι δημιούργημα Νεοταξιτών;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

16
Παντως δεν συμφωνω με το 10.000π.Χ. ,υπάρχουν διαφοροι τρόποι υπολογισμού,σεληνιακα ετη και ηλιακά έτη,αλλά ας μην μείνουμε στις ημερομηνίες.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

17
Αυτόματα όπλα αναφέρει ο Ηρόδοτος http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =44&t=3925 ποιοι τα κατασκεύασαν;
_____________________________
Και οι βάρβαροι όμως, όταν έφθασαν τρέχοντας εις το ιερόν της Αθηνάς Προνοίας, είδαν σημεία μεγαλύτερα από το πρώτο.
Βέβαια είναι μεγάλο θαύμα να φανερωθούν από μόνα τους αυτόματα πολεμικά όπλα, έμπροσθεν τον ναού. Τα δεύτερα όμως (σημεία) που ακολούθησαν, αξίζει να τα θαυμάσεις περισσότερο απ' όλα τα φαινόμενα.
Όταν οι βάρβαροι έφθασαν βιαστικοί εις τον ναόν της Αθηνάς Προνοίας, πέφτουν επάνω τους κεραυνοί από τον ουρανό, δυο κορυφές από τον Παρνασσό κόβονται και κατρακυλούν επάνω τους με πολύ πάταγο και καταπλακώνουν πολλούς απ' αυτούς.... Όσοι εσώθησαν κατευθύνθησαν εις την Βοιωτίαν.
Αυτοί οι βάρβαροι που επέστρεψαν, όπως μου είπαν, εκτός απ' αυτά είδαν και άλλα θεία σημεία.
Δυο οπλίτες με ανάστημα μεγαλύτερο από άνθρωπο τους ακολουθούσαν σκοτώνοντας και διώκοντας τους. Οι κάτοικοι λένε ότι αυτοί οι δυο είναι οι ντόπιοι ήρωες Φύλακος και Αυτόνοος.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

18
Χωρίς να είμαι αντίθετος στην πιθανότητα ύπαρξης υψηλής τεχνολογίας στην αρχαιότητα, όπως άλλωστε πιστεύω έχει γίνει κατανοητό από άλλες δημοσιεύσεις μου, θεωρώ ότι η αναφορά αυτή του Ηρόδοτου (αν και αναξιόπιστος γενικώς κατά τη γνώμη μου), δε σημαίνει αναγκαστικά αυτόματα υπερεξελιγμένα όπλα όπως αυτά που υπάρχουν σήμερα.
Θα μπορούσαν να είναι πχ βαλίστρες ή καταπέλτες που ενεργοποιούταν αυτόματα με κάποιο τρόπο (όπως νήματα που έκοβαν εν αγνοία τους οι εχθροί που πλησίαζαν).
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι επιστήμες στην αρχαία Ελλάδα”