Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

19
Λένε; ποιοι το λένε; Τα βιβλία έχουν επώνυμα στοιχεία του συγγραφέα. ποιοι είναι αυτοί οι και σε τι είδους μυστήρια μυσταγωγούν; δεν διερωτήθηκες καθόλου;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

20
LAPTONAS έγραψε:Λένε; ποιοι το λένε; Τα βιβλία έχουν επώνυμα στοιχεία του συγγραφέα. ποιοι είναι αυτοί οι και σε τι είδους μυστήρια μυσταγωγούν; δεν διερωτήθηκες καθόλου;

Αν θυμάμαι καλά έχεις βάλει και εσύ απο το site τους,κάποια πράγματα.
Οταν έβαζες διάφορα απο το site τους το διερωτήθηκες καθόλου εσύ :blue
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

21
θύμισε μου φίλτατε Emman πότε έβαλα εγώ "διάφορα" από το βιβλίο τους ή από το site τους ; διότι εγώ όταν παίρνω από site πάντα βάζω παραπομπές. Αλλά εγώ είμαι απλά ένας άνθρωπος που κάνει λάθη όπως έχεις διαπιστώσει επομένως μη με συγκρίνεις με μία ομάδα από "μυσταγωγούς". Αν θέλεις να είσαι σωστός και να συγκρίνεις όμοια τότε πες μου γιατί η "ομάδα μυσταγωγία" που γράφει βιβλία περί UFO , είναι ανώνυμη , και χωρίς σφραγίδες οι άλλες εγγυήσεις από την εκκλησία ή τον εκδοτικό οίκο ενώ τα εκκλησιαστικά βιβλία διαθέτουν αυτά όπως και επώνυμη ονομασία συγγραφέως; Εν τέλη, μπορεί να κάνω λάθος, ρωτάω όμως , ποια είναι η εγγύηση ότι αυτή η ομάδα είναι Ορθόδοξη; Απλή ερώτηση δεν είναι ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

22
Και ποιος μπορεί να σε βεβαιωσει 100% ότι ο τάδε είναι είναι Ορθοδοξος?

Τι και εάν σου πούν τα ονοματά τους ......και τι αν σου πούνε αν είναι Ορθοδοξοι Χριστιανοί?


Το θέμα είναι τι λένε και γιατί το λένε!


Ο καθένας μπορεί να κρίνει τα γραφομένα τους,να τα δεχτεί ως αλήθεια ή ως προπαγάνδα.

Και εγώ μπορεί να λέω είμαι χριστιανός Ορθόδοξος και να είμαι νεοταξίτης,προπαγανδιστής κτλ κτλ
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

23
Άρα τι μας λέει εδώ; ότι η ιστορία των πρωτόπλαστων ήταν ένας "μύθος" με συμβολικά νοήματα..... συμφωνώ αλλά είναι
Δεν λέει κάτι τέτοιο,αυτο που λέει ,είναι οτι υπάρχουν συμβολικά στοιχεία,δεν σου λέει οτι πρόκειται περι ανύπαρκτης φανταστικής ιστοριας(αρα μύθος) που μεσω των συμβολισμών εννοεί κάτι άλλο.
Μέσα στην πραγματική ιστορία,έγιναν κάποια πράγματα που πέραν απο την πραγματικότητα ,έχουν και κάποιον συμβολισμό.

Για να καταλάβεις, θυμήσου τον Ιωνά που έμεινε 3 μέρες μέσα στην κοιλιά του κήτους.
Αμα το σκεφτούμε λογικά θα πούμε αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο,είναι φύσει αδύνατον,πρόκειται περι μύθου που απλα συμβολίζει την 3ημερη ταφή του Χριστού.

Όμως συνέβη,ήταν υπερφυσικό θαύμα,αναφέρεται απο τον Χριστό και παραλληλα με το πραγματικό γεγονός υπάρχει και ο συμβολισμός.


Δηλαδή μας λέει να πιστεύουμε στον οξαποδό για να μην απορρίπουμε το Θεό. Καλύτερα στη τύχη.
Πάλι δεν λέει αυτό,Λέει να πιστεύουμε οτι υπάρχει.
Άλλο το πιστεύω στον εξωαποδω και άλλο το πιστεύω οτι υπάρχει ο εξωαποδω.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

24
dominique έγραψε:
Άρα τι μας λέει εδώ; ότι η ιστορία των πρωτόπλαστων ήταν ένας "μύθος" με συμβολικά νοήματα..... συμφωνώ αλλά είναι
Δεν λέει κάτι τέτοιο,αυτο που λέει ,είναι οτι υπάρχουν συμβολικά στοιχεία,δεν σου λέει οτι πρόκειται περι ανύπαρκτης φανταστικής ιστοριας(αρα μύθος)
Ο μύθος δεν είναι ανύπαρκτες φανταστικές ιστορίες. Τα παρα-μύθια είναι έτσι. Άλλο παραμύθι και άλλο μύθος όπως και τα παράθυρα δεν είναι θύρες.

Οι μύθοι έχουν πραγματικό μέρος , και συμβολικό μέρος. Αυτό λες και εσύ εξάλλου :
dominique έγραψε: που μεσω των συμβολισμών εννοεί κάτι άλλο.
Μέσα στην πραγματική ιστορία,έγιναν κάποια πράγματα που πέραν απο την πραγματικότητα ,έχουν και κάποιον συμβολισμό.
dominique έγραψε: Για να καταλάβεις, θυμήσου τον Ιωνά που έμεινε 3 μέρες μέσα στην κοιλιά του κήτους.
Αμα το σκεφτούμε λογικά θα πούμε αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο,είναι φύσει αδύνατον,πρόκειται περι μύθου που απλα συμβολίζει την 3ημερη ταφή του Χριστού.

Όμως συνέβη,ήταν υπερφυσικό θαύμα,αναφέρεται απο τον Χριστό και παραλληλα με το πραγματικό γεγονός υπάρχει και ο συμβολισμός.
Όπως και οι μύθοι. Γιαυτό και ο Αδάμ, ο Ιωνάς, η γένεσις, όπως αντίστοιχα και τα Έπη του Ομήρου είναι ταυτόχρονα και πραγματικά αλλά και μη πραγματικά (συμβολίζουν). Αυτά τα ορίζουμε λοιπόν ως μύθους. Δεν υπάρχει λόγος να φιλονικούμε για αυτά.
dominique έγραψε:
Δηλαδή μας λέει να πιστεύουμε στον οξαποδό για να μην απορρίπουμε το Θεό. Καλύτερα στη τύχη.
Πάλι δεν λέει αυτό,Λέει να πιστεύουμε οτι υπάρχει.
Άλλο το πιστεύω στον εξωαποδω και άλλο το πιστεύω οτι υπάρχει ο εξωαποδω.
[/quote]

Σε αυτά τα σχόλια μπορεί να φέρεις αντιρρήσεις ... εξάλλου ο κάθε άνθρωπος φέρει τη γνώμη του. Ορθόδοξο αυτό το βιβλίο εμένα πάντως δεν μου φαίνεται , όπως δεν είναι και επιστημωνικό. Και τους λόγους τους εξήγησα :
Κανένα σοβαρό βιβλίο Ορθόδοξο δεν γράφεται ανώνυμα ή με ψευδώνυμα ... γιατί έτσι μπορεί να γράφει κανείς ότι θέλει και να συκοφαντεί την εκκλησία. Το " ομάδα μυσταγωγία" για να καταλάβεις φαίνεται να έχει την ίδια βαρύτητα που έχει το "ομάδα έψιλον" .........
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

25
Λένε; ποιοι το λένε; Τα βιβλία έχουν επώνυμα στοιχεία του συγγραφέα. ποιοι είναι αυτοί οι και σε τι είδους μυστήρια μυσταγωγούν; δεν διερωτήθηκες καθόλου;
κάτι διακρίνω εδώ που θα φανεί στην πορεία... τώρα θα σου απαντήσω για αυτήν την έρευνα.. μυσταγωγία σύμφωνα με το λεξικό είναι η μύηση σε μια μυστηριακή λατρεία
μυστηριακή τελετή
η έκσταση που δοκιμάζει ο θεατής ή ακροατής ενός εξαιρετικού μουσικού, θεατρικού κ.λπ. έργου καθώς και το ίδιο το έργο που έχει τη δύναμη να μας προσφέρει μια μοναδική εμπειρία... όσο για την έρευνα αυτή, ίσως να μην γνωρίζουμε ακριβώς τους ανθρώπους που την κάνουν αλλά είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένη που στο τέλος της κάθε ενότητας έρευνας έχει και τις παραπομπές που τα βρήκαν.. από ομιλίες βιβλία κλπ... κλπ .... οπότε μην αφήνεις υπονοούμενα πατώντας στην λέξη μυσταγωγία ...σε κάτι που δεν μας δίνει παγανισμό αλλά ορισμό της ορθοδοξίας και μάλιστα με προσέγγιση και της προσωπικής μας αλήθειας.... κάτι άλλο έχεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου που δεν μας το λες καθαρά.. και προσπαθείς χωρίς στοιχεία να αναιρέσεις .... εγώ διαβάζω μελετώ και βιώνω μακάρι να είσαι ένας από αυτούς και να μην μείνεις μόνο στην μελέτη.... αυτά τα λίγα και ελπίζω να σε κάλυψα...
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

26
evaggelia έγραψε:κάτι άλλο έχεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου που δεν μας το λες καθαρά.. και προσπαθείς χωρίς στοιχεία να αναιρέσεις ....
Τι έχω δηλαδή;

Όπως σου είπα, κάθε βιβλίο που το εγκρίνει η εκκλησία φέρει τους κατάλληλους τίτλους και όνομα συγγραφέα και αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια (είναι στοιχεία).
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: UFO – Ξένα όντα: ΤΕΧΝΟΕΙΔΩΛΑ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ

27
Όπως σου είπα, κάθε βιβλίο που το εγκρίνει η εκκλησία φέρει τους κατάλληλους τίτλους και όνομα συγγραφέα και αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια (είναι στοιχεία).
Για να τελειώνουμε με το θέμα και να μην πλατιαζουμε με έννοιες που δεν οδηγούν πουθενά η αντικειμενική αλήθεια είναι αυτή που αντανακλά μέσα στην ανθρώπινη συνείδηση... αυτό αν κάναμε όλοι οι άνθρωποι δεν θα χανόμαστε μέσα στην πολυγνωσία καλή η κακή....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θεός και επιστήμη”