Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

127
Nα κάνω μία παρένθεση για την Αγια Μαρίνα.

Αν διαβάσετε για την ζωή της Αγίας Μαρίνας θα καταλάβετε και γιατί αυτός ο τρόπος απεικόνισης της απο διάφορους Αγιογράφους.
Καλή η παρένθεση emman. Η Αγία Μαρίνα είναι από τις αγαπημένες μου Αγίες, ίσως γιατί πήγαινα από μικρός στο εξοχικό του θείου μου που βρίσκεται κοντά. Διάβασα το βίο της Αγίας και κατάλαβα ότι στις άλλες εικόνες βλέπουμε επιβολή και νίκη της Αγίας επί του δράκοντα-δαίμονα, φαίνεται ξεκάθαρα, δεν κατάλαβα ακόμα όμως γιατί στην 1η εικόνα που παρέθεσα ο αγιογράφος επέλεξε αυτή την απεικόνιση.
Μάλλον κάτι θέλει να πει; Ίσως ότι τα πλάσματα-όντα-πνεύματα (όπως θέλετε πείτε τα) αυτά προσπαθούν να ξεγελάσουν ακόμα και τους Αγίους ως προς το "αγαθό των προθέσεών των" ; Πράγμα που το συναντάμε επανειλημμένα στους βίους των Αγίων.
Εικόνα
Ίσως όμως θέλει να πει ότι ακόμα και αυτά έχουν πιθανότητα για έλεος και μετάνοια;
Διότι στην συγκεκριμένη εικόνα δε βλέπω αντιπαλότητα με την Αγία, μάλλον συμπάθεια.

Κλείνει η παρένθεση (από μένα τουλάχιστον).
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

128
Spartan , η Κνωσσός έχει συνδεθεί ως το μέρος όπου είναι ο λαβύρινθος μόλις το τελευταίο αιώνα από τον Έβανς .......

πριν έρθει ο Έβανς θεωρούσαν το λαβύρινθο της Γόρτυνας - Μεσσαράς....

phpBB [video]


Η αλήθεια είναι ότι σπήλαια υπάρχουν σε όλο τον ευρύτερο νομό Ηρακλείου , και εκτείνονται από το Τσούτσουρα ως το Ηράκλειο (όπου είναι η Κνωσσός)

Το λιμάνι , καθώς και ο ιερός χώρος όπου πήγαινε ο Μίνωας κάθε εννέα χρόνια (κάθε όποτε δηλαδή έπαιρναν άντρες και γυναίκες και τους έφερναν) ήταν στο Τσούτσουρα (αρχαίο Είνατο). Στο Δυτικό τμήμα του Τσούτσουρα είναι τα Αστερούσια Όρη. Γύρω από τα Αστερούσια Όρη αναπτύχθηκε ο Μινωικός πολιτισμός , και οι μύθοι μιλάνε για αυτές τις περιοχές ... όχι για τη Κνωσσό ...

Ο Θησέας φεύγοντας από το λιμάνι του Είνατου γύρισε πίσω ... σε αυτό το δίκτυο σπηλαίων λοιπόν στη Μεσσαρά , γύρω από τα Αστερούσα Όρη, όπου είναι ο Τσουτσουρας, και η αρχαία Γόρτυνα ... και άλλα σπήλαια , εκεί είναι ο λαβύρινθος ...... , τουλάχιστον εκεί είναι αποδεδειγμένα κάποιος λαβύρινθος .... ενώ στη Κνωσσό - που και εγώ έχω πάει και μάλιστα χωρίς ξεναγό - δε νομίζω ότι έχει στοιχεία λαβύρινθου... και θεωρώ ότι ο Έβανς το χρησιμοποίησε σαν ξεκάρφωμα ... προσωπική μου γνώμη...

Ενώ στην Είνατο (Τσούτσουρα) έχουμε και αναφορές για άλλα "περίεργα" .... όπως είδες και στα βίντεο "φωτεινές" μπάλες από τη θάλασσα κτλ...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

129
Aν και δεν πρέπει να σταθούμε πολύ στο συγκεκριμένο, στην Κνωσσό υπάρχει λαβύρινθος κάτω από το παλάτι του Μίνωα, αυτό είναι σίγουρο. Δεν ξέρω ποια άποψη είναι η σωστή για το ποιος από τους δύο είναι αυτός του Μινώταυρου, άλλοι λένε ότι αυτός στη Γόρτυνα ήταν λατομείο, άλλοι λένε ότι ο Μινώταυρος δεν υπήρχε και άλλα πολλά.
Πάντως προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό ένα καράβι που έρχεται από Αθήνα να πιάνει λιμάνι στη βόρεια Κρήτη (Κνωσσός) και όχι στη νότια (Γόρτυνα). Βέβαια θα μπορούσαν οι δύο αυτοί χώροι να συνδέονται υπογείως, κάτι που συνάδει με τη θεωρία της κούφιας γης.
Ίσως όμως και να έχεις δίκιο και να έχουμε να κάνουμε για (άλλη μία) περίπτωση παραπλάνησης και αποπροσανατολισμού των ερευνών και απόκρυψης σημαντικών ευρημάτων.
Πάντως ό,τι και να ισχύει, σιδεριές απ΄ότι είδες υπάρχουν κι εδώ άφθονες.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

130
Ναι αμέ, συμφωνώ. Είναι εντυπωσιακό τι γίνεται στο κόσμο. Την ίδια στιγμή που κάποιοι πίνουν καφέ στη καφετέρια κάποιοι άλλοι ανοίγουν σπήλαια και γυρεύουν θησαυρούς..... :music:
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

131
ΟΙ 10 ΕΝΤΟΛΕΣ......... ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ!!!!!!!!!

.....Δέκα Εντολές ή αλλιώς Δεκάλογος, ονομάζεται το σύνολο των προσταγμάτων που παρέδωσε ο Θεός στο Μωυσή, στο όρος Σινά, κατά τον τρίτο μήνα της εξόδου των Ισραηλιτών από την Αίγυπτο.

Τώρα θα μου πείτε, τι σχέση έχουν με την κοίλη γη;
Ακούστε. Με αφορμή ένα ποστ του φίλου GLADIATOR σε άλλο τόπικ, (http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 969#p58969)
αδράττομαι της ευκαιρίας να πω δυο λογάκια σχετικά με μια εντολή που μου φαίνεται πολύ περίεργη και πιθανώς να σχετίζεται με την ύπαρξη της "κούφιας" γης, όπως λέει η σχετική θεωρία.

Ας δούμε καταρχήν τις 10 εντολές όπως καταγράφονται στο Ορθόδοξο βίκι (http://el.orthodoxwiki.org/) και είναι μάλλον όπως μας τις μάθαιναν στο σχολείο:

1. "Εγώ ειμι Κύριος ο Θεός σου. Ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλήν εμού".
2. "Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα. Ου προσκυνήσεις αυτοίς, ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς".
3. "Ου λήψει το όνομα Κυρίου τού Θεού σου επί ματαίω ου γάρ μη καθαρίση Κύριος ο Θεός σου τον λαμβάνοντα το όνομα αυτού επί ματαίω".
4. "Μνήσθητι την ημέρα των σαββάτων αγιάζειν αυτήν. Εξ ημέρας εργά και ποιήσεις πάντα τα έργα σου. Τη δε ημέρα τή εβδόμη σάββατα Κυρίω τώ Θεώ σου, ου ποιήσεις εν αυτή πάν έργον".
5. "Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα εύ σοι γένηται, και ίνα μακροχρόνιος γένη επί της γής της αγαθής, ής Κύριος ο Θεός σου δίδωσί σοι".
6. "Ου μοιχεύσεις".
7. "Ου κλέψεις".
8. "Ου φονεύσεις".
9. "Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά τού πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή".
10. "Ουκ επιθυμήσεις...όσα τώ πλησίον σου εστί"


Αν ψάξουμε όμως λιγάκι θα δούμε ότι σε πολλά Ορθόδοξα σάιτ οι 10 εντολές καταγράφονται ως εξής:

ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ

1. Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, όστις εξήγαγόν σε εξ οίκου δουλείας, ουκ έσονταί σοι Θεοί έτεροι πλην εμού.
2. Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υπό κάτω της γης, ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς.
3. Ου λήψει το όνομα Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω.
4. Μνήσθητι την ημέραν του Σαββάτου αγιάζειν αυτήν, εξ ημέρας εργά και ποιήσεις πάντα τα έργα σου, τη δε εβδόμη Σάββατα Κυρίω τω Θεώ σου.
5. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα ευ σοι γένηται και ίνα μακροχρόνιος γένη επί της γης της αγαθής ης κύριος ο θεός σου δίδωσιν σοι
6. Ου φονεύσεις.
7. Ου μοιχεύσεις.
8. Ου κλέψεις.
9. Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.
10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί, ουκ επιθυμήσεις την οικίαν του πλησίον σου, ούτε τον αγρόν αυτού, ούτε τον παίδα αυτού, ούτε την παιδίσκην αυτού, ούτε του βοός αυτού, ουτε του υποζυγίου αυτού, ούτε παντός κτήνους αυτού, ούτε όσα τω πλησίον σου εστίν.
(Έξοδος 20, 2-17)

Και ας δούμε και το αρχαίο κείμενο: (από βίκηθήκη)

Κεφάλαιον Κ'
1 ΚΑΙ ἐλάλησε Κύριος πάντας τοὺς λόγους τούτους λέγων•
2 ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, ὅστις ἐξήγαγόν σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου, ἐξ οἴκου δουλείας. 3 οὐκ ἔσονταί σοι θεοὶ ἕτεροι πλὴν ἐμοῦ
. 4 οὐ ποιήσεις σεαυτῷ εἴδωλον, οὐδὲ παντὸς ὁμοίωμα, ὅσα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ ὅσα ἐν τῇ γῇ κάτω καὶ ὅσα ἐν τοῖς ὕδασιν ὑποκάτω τῆς γῆς. 5 οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς• ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με 6 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου.
7 οὐ λήψει τὸ ὄνομα Κυρίου τοῦ Θεοῦ σου ἐπί ματαίῳ• οὐ γὰρ μὴ καθαρίσῃ Κύριος ὁ Θεός σου τὸν λαμβάνοντα τὸ ὄνομα αὐτοῦ ἐπὶ ματαίῳ.
8 μνήσθητι τὴν ἡμέρα τῶν σαββάτων ἁγιάζειν αὐτήν. 9 ἓξ ἡμέρας ἐργᾷ καὶ ποιήσεις πάντα τὰ ἔργα σου• 10 τῇ δὲ ἡμέρᾳ τῇ ἑβδόμῃ σάββατα Κυρίῳ τῷ Θεῷ σου• οὐ ποιήσεις ἐν αὐτῇ πᾶν ἔργον, σὺ καὶ ὁ υἱός σου καὶ ἡ θυγάτηρ σου, ὁ παῖς σου καὶ ἡ παιδίσκη σου, ὁ βοῦς σου καὶ τὸ ὑποζύγιόν σου καὶ πᾶν κτῆνός σου καὶ ὁ προσήλυτος ὁ παροικῶν ἐν σοί. 11 ἐν γὰρ ἓξ ἡμέραις ἐποίησε Κύριος τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν καὶ τὴν θάλασσαν καὶ πάντα τὰ ἐν αὐτοῖς καὶ κατέπαυσε τῇ ἡμέρᾳ τῇ ἑβδόμῃ• διὰ τοῦτο εὐλόγησε Κύριος τὴν ἡμέραν τὴν ἑβδόμην καὶ ἡγίασεν αὐτήν.
12 τίμα τὸν πατέρα σου καὶ τὴν μητέρα σου, ἵνα εὖ σοι γένηται, καὶ ἵνα μακροχρόνιος γένῃ ἐπὶ τῆς γῆς τῆς ἀγαθῆς, ἧς Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι.
13 οὐ μοιχεύσεις.
14 οὐ κλέψεις.
15 οὐ φονεύσεις.
16 οὐ ψευδομαρτυρήσεις κατὰ τοῦ πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδῆ.
17 οὐκ ἐπιθυμήσεις τὴν γυναῖκα τοῦ πλησίον σου. οὐκ ἐπιθυμήσεις τὴν οἰκίαν τοῦ πλησίον σου οὔτε τὸν ἀγρὸν αὐτοῦ οὔτε τὸν παῖδα αὐτοῦ οὔτε τὴν παιδίσκην αὐτοῦ οὔτε τοῦ βοὸς αὐτοῦ οὔτε τοῦ ὑποζυγίου αὐτοῦ οὔτε παντὸς κτήνους αὐτοῦ οὔτε ὅσα τῷ πλησίον σου ἐστί.

Οι στίχοι που μας ενδιαφέρουν και κατά πάσα πιθνότητα σχετίζονται (άποψή μου) με το θεωρία της κοίλης γης είναι αυτοί που επεσήμανα με κόκκινο:

Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υπό κάτω της γης, ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς.

Ειδικά η αναφορά στα ύδατα υπό κάτω της γης είναι πολύ περίεργη. Τι θα μπορούσαν να λατρεύουν οι Εβραίοι το οποίο ζει υπό κάτω της γης και μάλιστα στα ύδατα υποκάτω της γης; Διότι προφανώς δεν εννοεί τους γνωστούς μας ωκεανούς, αυτοί δεν βρίσκονται "υποκάτω της γης" !
Άρα τι εννοεί; Σε τι είδους όντα θα μπορούσαν να ποιήσουν είδωλα και ομοιώματα τα οποία βρίσκονται "υποκάτω"; :blue :blue :blue :blue :blue

Και μια δεύτερη ερώτηση:

Γιατί δεν διδασκόμαστε τις 10 εντολές ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ στα σχολεία; :blue :blue :blue :blue :blue
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

132
Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υπό κάτω της γης, ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς.
Δεν νομίζω αδερφέ μου να εννοεί αυτο που λες,λέει οσα είναι εν τω ουρανω ανω και οσα εν τη γη κάτω,το άνω προσδιορίζει τον ουρανό και το κάτω την γή που είναι κάτω απο τον ουρανό και τέλος τα ύδατα που είναι υποκάτω της γης.

Ουρανώ άνω μάλλον εννοεί,τον ήλιο την σελήνη κ.τ.λ.
Γη κάτω ,μάλλον εννοεί τα ζώα ,τα φυτά κ.τ.λ.
Υδατα κάτω απο την γη,μάλλον εννοεί τα ψάρια ,τα κήτη κ.τ.λ.

Αλλιώς θα ξεχωριζε ύδατα κάτω απο τον ουρανο και ύδατα κάτω απο την γή,δεν τα ξεχωρίζει όμως,αναφέρει γενικα ύδατα κάτω απο την γη,άρα δεν μπορεί να ξέχασε τα κακονικά ύδατα και να αναφέρθηκε στα άλλα.

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

133
Ας μπω και εγώ στο θέμα ...αυτά είναι κάποια βίντεο που μιλούν για την κοίλη γη ..
phpBB [video]
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

134
phpBB [video]
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η θεωρία της κοίλης γης και οι προεκτάσεις της.

135
phpBB [video]
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανεξήγητα,μυστήρια και παράξενα φαινόμενα.”