Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

28
Τα έχουμε πει πολλές φορές : πήγαινε αν θες εδώ : viewtopic.php?f=76&t=15174 και ανέπτυξε τους λόγους που δεν πρέπει κανείς να αναζητάει , διερευνάει, μελετάει.

Το ότι λαμβάνουμε στοιχεία από τις γραφές και τις διασταυρώνουμε σε τι διαφέρει από αυτό που λες :
κατά αρχάς θα το λέω πολλές φορές και όσες φορές χρειάζεται για να κάνουμε σωστή μελέτη, κατ εμε πάντοτε..... τώρα το που θα αναπτύξω το κάθε τι?.. θα το κάνω κατά την κρίση μου και όχι κατά την κρίση σου....δεν θέλω καθοδηγητές της σωστής ανάπτυξης του λόγου και ούτε θέλω να γίνω...... Εάν θέλεις να ερευνάς βεβαίως και μπορείς να το κάνεις.... μέσα στα πλαίσια μιας έρευνας έχω το δικαίωμα να πω εάν μου δίνει γνώση προς όφελος η απλά μου παίρνει χρόνο από το πραγματικό όφελος....και η διαφορά μελέτης του συγκεκριμένων εδαφίων του λόγου από το να διαβάζεις τον λόγο είναι η εξής....... όταν παίρνουμε εδάφια από το ιερό ευαγγέλιο για να αποδείξουμε κάτι είναι απλά μια επιβεβαίωση που πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εχθρός της αλήθειας ...[πόσες αιρέσεις έχουν χρησιμοποιήσει το ιερό ευαγγέλιο?] όταν όμως διαβάζουμε και μελετούμε με πίστη τον θείο λόγο μόνο τότε τον κατανοούμε πλήρως και γεμίζουμε θεία φώτιση... ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά...Για χιλιάδες χρόνια ταλαιπωρήθηκε η ανθρωπότητα από τους διαφόρους θεούς, μετά ήρθε η φωτισμένη φιλοσοφία και τους απέβαλε ...στην συνέχεια ενανθρωπίστηκε ο ίδιος ο θεός ο Χριστός στην γη και άφησε γραπτό τον θείο λόγο, αλλά εμείς οχιιιι πρώτα θα δούμε τις ομοιότητες μετά θα ερευνήσουμε την μετέπειτα εποχή αρχαίων Ελλήνων και χριστιανισμού και βλέπουμε εάν καταλάβουμε ότι είμαστε κάπου σωστά.... ωραία... όποιος θέλει είναι ελεύθερος να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο της συμφοράς θα έλεγα εγώ πιστεύοντας μέχρι τώρα ότι κάνω το καλό και το σωστό γιατί και εγώ έχω ασχοληθεί αρκετά....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

29
evaggelia έγραψε: κατά αρχάς θα το λέω πολλές φορές και όσες φορές χρειάζεται για να κάνουμε σωστή μελέτη, κατ εμε πάντοτε..... τώρα το που θα αναπτύξω το κάθε τι?.. θα το κάνω κατά την κρίση μου και όχι κατά την κρίση σου....δεν θέλω καθοδηγητές της σωστής ανάπτυξης του λόγου και ούτε θέλω να γίνω......
...το πρότεινα ευγενικά για να μείνεις εντός θέματος -> το οποίο είναι "Ελληνική μυθολογία" γενικώς δεν μαρέσει να βγαίνω εκτός όπως μπορεί να έχεις καταλάβει ....
evaggelia έγραψε: Εάν θέλεις να ερευνάς βεβαίως και μπορείς να το κάνεις.... μέσα στα πλαίσια μιας έρευνας έχω το δικαίωμα να πω εάν μου δίνει γνώση προς όφελος η απλά μου παίρνει χρόνο από το πραγματικό όφελος....
για να το συζητάς κάποιο όφελος έχεις δει κι εδώ....
evaggelia έγραψε: και η διαφορά μελέτης του συγκεκριμένων εδαφίων του λόγου από το να διαβάζεις τον λόγο είναι η εξής....... όταν παίρνουμε εδάφια από το ιερό ευαγγέλιο για να αποδείξουμε κάτι είναι απλά μια επιβεβαίωση που πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εχθρός της αλήθειας ...[πόσες αιρέσεις έχουν χρησιμοποιήσει το ιερό ευαγγέλιο?]
γιαυτό το λόγο υπάρχει η τεκμηρίωση ... για να υποστηρίζει την αλήθεια. Κι εδώ ... δεν κάνουμε ανάγνωση των Γραφών....φυσικά.... απλά προσπαθούμε να απαντήσουμε ένα ερώτημα, και εκεί έρχονται οι γραφές και οι πηγές για να βοηθήσουν ... αλλιώς από μόνες τους δεν αποτελούν αυτοσκοπό ....
evaggelia έγραψε:
όταν όμως διαβάζουμε και μελετούμε με πίστη τον θείο λόγο μόνο τότε τον κατανοούμε πλήρως και γεμίζουμε θεία φώτιση... ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά...
Η θεία φώτιση δεν έρχεται με την νοερά προσευχή ;... μπορεί κάποιος να μελετάει τις θεόπνευστες γραφές και να τις καταλαβαίνει αν δεν έχει πρώτα φωτιστεί;
evaggelia έγραψε: Για χιλιάδες χρόνια ταλαιπωρήθηκε η ανθρωπότητα από τους διαφόρους θεούς, μετά ήρθε η φωτισμένη φιλοσοφία και τους απέβαλε ...στην συνέχεια ενανθρωπίστηκε ο ίδιος ο θεός ο Χριστός στην γη και άφησε γραπτό τον θείο λόγο,
Άφησε ο Χριστός γραπτό λόγο ;;; μάλλον εννοείς ότι οι απόστολοι έγραψαν τα ευαγγέλια που μιλάνε για Αυτόν και για τη Βασιλεία των Ουρανών

η φωτισμένη φιλοσοφία απέβαλε τους θεούς ; αφού πιστεύεις ότι ήταν δαιμόνια . Μπορεί κανείς να ξορκίζει με φιλοσοφία ;
evaggelia έγραψε: αλλά εμείς οχιιιι πρώτα θα δούμε τις ομοιότητες μετά θα ερευνήσουμε την μετέπειτα εποχή αρχαίων Ελλήνων και χριστιανισμού και βλέπουμε εάν καταλάβουμε ότι είμαστε κάπου σωστά.... ωραία... όποιος θέλει είναι ελεύθερος να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο της συμφοράς θα έλεγα εγώ πιστεύοντας μέχρι τώρα ότι κάνω το καλό και το σωστό γιατί και εγώ έχω ασχοληθεί αρκετά....
Δηλαδή μου λες ότι έχω πάρω το κατήφορο ; (=δρόμο της συμφοράς) :hmmm λες; βάλτε μου ένα φρένο ρε παιδιά .... :any
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

30
Ορίστε μία άλλη εκδοχή , που υποστηρίζω όπως σας είπα και εξ αρχής :

“Οι θεοί είναι άνθρωποι αθάνατοι, οι Έλληνες θεοί θνητοί” - Αριστοτέλης

Σύμφωνα λοιπόν με το Κριτία (πηγή Τίμαιος) που ήταν εγγονός του Σόλωνα , η Αθηνά ίδρυσε 2 πόλεις: την Σάις και την Αθήνα... Όχι ο Δίας, όχι άλλος "θεός" .... αλλά η Αθηνά.... σύμφωνα με τα ιερά Αιγυπτιακά βιβλία ....

Αυτή λοιπόν η Αθηνά που ζούσε περίπου 9.000 χρόνια πριν το Σόλωνα ..... τι ήταν ;; Ήταν κάποιος Ολύμπιος θεός ; Ήταν κάποιος από αυτούς τους περίεργους ζωόμορφους θεούς που μας λέει ο Ηρόδοτος που υπήρχαν στην Αίγυπτο το 5 αιώνα π.Χ. ;;;; Ήταν άραγε κάποιο νεφελίμ ή κάποιο δαιμόνιο που ίδρυσε σύμφωνα με τους ιερείς Αιγύπτιους την Αθήνα και την Σάις;;;;

Ή μήπως ήταν κάποιος άνθρωπος - "αθάνατος" - όπως μας λέει ο Αριστοτέλης ;;; Πιθανόν κάποιος άνθρωπος που κατανάλωνε "αμβροσία" για να ζήσει κατά τον Όμηρο ;;; κάποιο στέλεχος ηγετικό που ίδρυσε την Αθήνα και τη Σάις ;;;; Αν λοιπόν δεχτούμε ότι η Ατλαντίδα καταστράφηκε λόγο κάποια πυρηνικής "βόμβας" ... τότε τι είναι πιθανότερο να ήταν η Αθηνά ;;;;;;; Προφανώς κάποιο πρόσωπο , άνθρωπος , και όχι "δαιμόνιο"................

......αν τώρα στη πορεία αυτό το όνομα έγινε "Ολύμπια" θεότητα.... αν έγινε "δαιμόνιο" .... αν έγινε "ομηρική" θεότητα ....ή "πλανήτης" τότε αυτό σίγουρα ... είναι μεταβολή της αρχικής σημασίας.

Ας σκεφτούμε λοιπόν : τι ήταν οι αρχαίοι θεοί στην αρχική σημασία τους; τι ήταν η Αθηνά ;;; για την οποία μαθαίνουμε από το Σόλωνα (που μεταφέρει όσα του λένε οι ιερείς της Σάις) ;;;;;;;; τι ήταν η Αθηνά που έζησε το 9500 π.Χ. περίπου και ίδρυσε την Αθήνα ;;; Τότε τι θα απαντήσουμε ;;;

Η απάντηση μπορεί τελικά να είναι απλή : Για μένα λοιπόν - προσωπική γνώμη - Αν υπήρχε προηγμένη τεχνολογία : http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 45&t=15146 τότε η Αθηνά δεν ήταν παρά ένα πρόσωπο που έζησε σε ένα προηγμένο πολιτισμό που καταστράφηκε (με τον μεγάλο κατακλυσμό) και που στην πορεία μυθοποιήθηκε . . . . και έγινε μία "θεότητα" ...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

31
Η απάντηση μπορεί τελικά να είναι απλή : Για μένα λοιπόν - προσωπική γνώμη - Αν υπήρχε προηγμένη τεχνολογία : viewtopic.php?f=45&t=15146 τότε η Αθηνά δεν ήταν παρά ένα πρόσωπο που έζησε σε ένα προηγμένο πολιτισμό που καταστράφηκε (με τον μεγάλο κατακλυσμό) και που στην πορεία μυθοποιήθηκε . . . . και έγινε μία "θεότητα" ...

Βρε Laptona έχεις πιάσει όλα τα ενδεχόμενα :happy2

Τελικά πες μας τι πιστευεις ακριβώς ότι ήταν οι αρχαίοι θεοί κατά την γνώμη σου :blue

Την μιά μας λές ότι ήταν πλανήτες...
Μετά μας λές ότι ήταν αθάνατοι άνθρωποι...
Βέβαια όσο αφορά τους αθάνατους την μιά μας τους παρουσιάζεις ως ανθρώπους που ζούνε πολλά χρόνια..... και την άλλη μας τους παρουσιάζεις ώς αθάνατους λόγο του ότι έμειναν στην ιστορία ως πρόσωπα ή ως θεοτητες.

Αν αρχίσουμε να λέμε όλα τα ενδεχόμενα δεν θα τελιώσουμε ποτέ!

Αντε να πώ και εγώ ένα ενδεχόμενο :D

Μπορεί να ήταν κάποιες θέσεις κλειδιά(σαν αξιωματα ας πούμε) όπου οι θέσεις τους ανανεώνονταν συνέχεια.

Κάτι σαν τους αθάνατους απο το στρατό των περσών,που μόλις σκοτωνόταν κάποιος τον αντικαθιστούσε κάποιος άλλος.


Ομως η γνώμη μου είναι αλλη και την έχω πεί.


Ας πω κάποια πράγματα στα γρήγορα σχετικά με αυτά που έχουν ειπωθεί.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο του να ήταν πλανήτες.

Βλέπουμε ότι κάποια πράγματα ταιριάζουν,όπως π.χ ότι ο κρόνος τρώει τα παιδιά του(δορυφόρους).

Ομως αν πάρουμε π.χ το παραπάνω ενδεχόμενο βλέπουμε ότι δεν κολάει με όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή ότι απο αυτόν γεννηθηκε ο Δίας,οι τιτάνες κτλ κτλ

Αρα θα πρέπει να ανατρέξουμε πολύ ποιο πίσω και να φτάσουμε στο big bang και να ξεκινήσουμε απο εκεί την θεογονία.

"Εκείνοι που καθώρισαν των θεών τα ονόματα,δεν ήταν ασήμαντοι,αλλά κάποιοι αστρονόμοι και λεπτολόγοι".
Πλάτωνος "ΚΡΑΤΥΛΟΣ" (401).


Εδώ να αναφέρω ότι κάποιοι ερευνητές αμερικάνοι,πριν απο 15 χρόνια αν θυμάμαι καλά υποστήριζαν ότι το ταξίδι του Οδυσσέα δεν αναφερόταν στην γή,αλλά στο διάστημα.
Μάλιστα υποστήριζαν ότι είχαν βρεί όλη την διαδρομή και τις περιοχές που αναφερόταν στην Οδύσσεια.

Αν ισχύει λοιπόν κάτι τέτοιο,τότε προφανώς ισχύουν και όλα αυτά περί χαμένης αρχαίας υπερτεχνολογίας και εκεί κολάει και το σκάφος του ροσγουελ που έγραφε στα Ελληνικά ΕΛΕΦΘΕΡΙΑ.
Εκεί κολάει επίσης και Το Οργάνων όργανον του Αριστοτέλη για το κοσμοσκάφος,που όπως υποστηρίζει ο Γκιόλβας έφτιαξε απο τις πληροφορίες που βρήκε μέσω της αποκωδικοποιησης του Λευκοφρύδη.

Εκεί μπορούμε να κολλήσουμε και πολλά άλλα πράγματα που δεν χρειάζεται να τα γράψουμε αναλυτικός.


Ομως γίνεται όλα αυτά να ισχύουν?

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο ότι ισχύουν και ας γυρίσουμε το χρόνο πίσω στο 9000 π.χ που όπως υποστηρίζουν οι περισσοτεροι υπήρχε υψηλή τεχνολογία.

Την ατλαντίδα την αφήνουμε στην άκρη διότι ακόμα δεν έχει βρεθεί.

Ας πιάσουμε λοιπόν την Ελλάδα και την Αίγυπτο.

Στην Αίγυπτο υπάρχουν οι Πυραμίδες της Γκίζας που ίσως να μαρτυρούν για έναν χαμένο πολιτισμό.
Η πυραμίδα του Χέοπος όπως και η σφήκα είναι απο τα ποιο εντυπωσιακά μνημεία που μας δίνουν πολλές πληροφόριες.

Κάποιοι ερευνητές κάνουν συγκριση των δυο πολιτισμών(ελλήνων-αιγυπτίων) και λενε ότι ο ένας είναι ο αντίθετος του άλλου.

Οτι οι Έλληνες ήταν το φώς και οι Αιγύπτιοι το σκοτάδι.

Ας αναφέρω ένα παράδειγμα που σχετίζεται με τις Πυραμίδες.

Στον Παρθενώνα οι κίονες δεν είναι κάθετοι και εάν τους προεκτείνουμε σχηματίζουν μια Πυραμίδα...... μία ανοικτή Πυραμίδα.

Οπως γνωρίζουμε οι Πυραμίδες εσωκλείουν-δημιουργούν μέσα τεράστιες ποσότητες ενέργειας.

Η διαφορά τωρα της πυραμίδας του Παρθενώνα με τις Αιγυπτιακές ειναι ότι η ενέργεια του Παρθενώνα είναι ανοικτή και για όλον τον κόσμο ενώ στις Αιγυπτιακές πυραμίδες(κλειστές) είναι μόνο για τους λίγους.

Βέβαια οι περισσότεροι φαραώ και όχι μόνο πέθαιναν λόγο των μεγάλων ενεργειών που συσσωρευόταν μέσα στον χώρο των πυραμίδων.


Ομως αν ψάξουμε καλύτερα θα δούμε ότι οι παλαιότερες Πυραμίδες(κλειστές) βρίσκονται στην Ελλάδα και όπως λένε πολλοί ερευνητές οι Πυραμίδες της Αιγύπτου φτιάχτηκαν απο Έλληνες.....τουλάχιστον τα σχέδια..... λόγο της καλής γεωμετρίας που γνώριζαν οι Έλληνες.

Βέβαια αν πάμε ακόμα ποιο βαθιά, κάποιοι άλλοι ερευνητές θεωρούν ότι τις Πυραμίδες τις έφτιαξαν οι Ελληνες όπως και όλο σχεδόν τον αιγυπτιακό πολιτισμό.

Απο τις λίγες πληροφορίες που έχουμε βλέπουμε ότι οι τεράστιοι ογκόλιθοι που υπάρχουν στην πυραμίδα του χέοπος μεταφέρθηκαν απο το ασουαν που αν το διαβάσουμε ανάποδα βγάζει Νάουσα,όπως επίσης το Σαιδ=Διας και το Σουέζ είναι ο Ζέους=Ζευς κτλ κτλ.

Επίσης όλοι οι ναοί της Ίσιδας στην Αίγυπτο είναι προσανατολισμένοι στην πρώτη εμφάνιση του Σείριου, που γίνεται τον Ιούλιο. Αλλά και ο Παρθενώνας στις 25 Ιουλίου (τελευταία ημέρα των Παναθηναίων) δέχεται το φως του Σείριου που φωτίζει το άγαλμα της Αθηνάς, η οποία ταυτίζεται με την Ίσιδα ή Ιώ που σημαίνει ανατολή.

Αυτός ο Σείριος βρέ παιδάκι μου παντού είναι :cooll

Κάποιοι επίσης υποστηρίζουν πως και ο ίδιος ο Χέοπος ήταν απο την Ελλάδα.

Οπως βλέπουμε τα πράγματα εκεί που ξεμπερδευονται εκεί ξαναμπερδεύονται..... το ένα αναιρεί το άλλο!

Οι Πυραμίδες λοιπόν της Αιγύπτου όπως και η σφήκα αλλά και ο Παρθενώνας έχουν να κάνουν με τον Σείριο,τον Ωρίωνα κτλ κτλ.


Εδώ λοιπόν μπαίνει το ενδεχόμενο κάποιοι ή όλοι να ήρθαμε απο τον σείριο.

Εκεί όμως η βαλίτσα πάει πολλές χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια πίσω.

Ομως βλέπουμε ότι και στην γή υπήρχαν άνθρωποι πολλά εκατομμύρια χρόνια πίσω.

Αρα εδώ παίρνουμε και το ενδεχόμενο ότι ίσως εμείς να πήγαμε στον σείριο και να φτιάξαμε εκεί πολιτισμό.
Μετά ανοίγουν άλλα δύο ενδεχομενα.
1)Ότι ο πολιτισμός της γής καταστράφηκε αλλά ο πολιτισμός μας στον Σείριο έμεινε και επανήλθε μετά απο χρόνια ξανα στήν γή,έφυγε και ξαναέρχεται.
2)Οτι καταστράφηκε ο πολιτισμός μας στον σείριο αλλά έμεινε ο πολιτισμός μας στην γή ο οποίος ξαναδημιουργήσε τον πολιτισμό μας στον σείριο,αλλά μετά καταστράφηκε ο δικό μας και έμεινε αυτός του σείριου.

Βέβαια μπορουμε να πάρουμε πολλά ακόμα ενδεχόμενα αλλά είναι που είναι μπερδεμένα θα τα κάνουμε τελείως αχταρμά.


Ας δούμε λοιπόν τον ενδεχόμενο να ήρθαμε απο τον σείριο.

Είναι δυνατον να ισχύει κάτι τέτοιο?

Ας πούμε ότι ο πολιτισμός στον σείριο είχε υπερτεχνολογία και μπορούσε να κάνει τα 8-9 έτη φωτός απο την γή σε σχετικά μικρό διάστημα.

Υπάρχει περίπτωση τα όντα εκείνα να ήταν όμοια με τους ανθρώπους?

Ούτε μία στο δισεκατομμύριο :ex

Οταν λέμε σείριο μιλάμε για τεράστιο ήλιο πολύ μεγαλύτερο απο τον δικό μας,με τεράστιες μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο τον δικό μας και όλα τα συναφή.
Ας παρουμε το ενδεχομενο ότι υπήρχε κάπου στο συστημά του κάποιος πλανήτης που μπορούσε να δημιουργήσει ζωή.
Οπως γνωρίζουμε υπάρχουν δυο σείριοι(ηλιοι) που κάποιοι λένε ότι είναι 3.
Με τα εκεί δεδομένα όπως βαρύτητα,θερμοκρασίες,ενέργειες,σύσταση αέρα,κτλ κτλ υπάρχει περίπτωση να αντέξει ένας οργανισμός όπως ο δικό μας?

Σίγουρα αν υπήρχε και υπάρχει ζωή σε κάποιον πλανήτη του σείριου θα ήταν εντελώς μα εντελώς διαφορετικός ακόμα και στην ποιο τρελή μας φαντασία!

Αρα το να ήρθαμε ή να πήγαμε μετανάστες στον σείριο είναι κάτι το αφύσικο που δεν έχει καμία βάση να ισχύει.

Βιολογικά ανήκουμε εδώ στην γή...

Οταν λοιπόν έχουμε όλες αυτές τις μορφές ζωής(ζώα,κτλ) που είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους,φανταστείτε τι μεγάλες διαφορές θα υπήρχαν μεταξύ ανθρώπων της γής και "ανθρώπων" του σείριου.


Ακόμα και να πάρουμε το ενδεχόμενο να μας δημιούργησαν εδώ στην γή πριν απο εκατομμύρια χρόνια σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα ώστε να είμαστε ακριβές αντιγραφό τους,μέσα στο βάθος των εκατομμυρίων ετών εδώ στην γή αλλά και στον σείριο αντίστοιχα.....οι ομοιότητες αυτές θα είχαν τεράστιο χάσμα μεταξύ τους!


Αυτά όσον αφορά τον σείριο και ότι ήρθαμε απο κάπου άλλου ή ότι μας επισκέπτονται άλλες μορφές ζωής(που μοιάζουν με εμάς) ανά τους αιώνες κτλ κτλ.


Η δικιά μου γνώμη είναι πως ο σείριος σαν το φωτεινότερο άστρο που είναι, του αποδόθηκαν διάφοροι μύθοι και αξιώματα.

Ετσι και αλλιώς οι αρχαίοι όπου έβλεπαν ήλιο(άστρο) το απέδιδαν τιμές Θεού!

Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι κάποιοι ταυτίζουν τον σείριο με τον Απόλλωνα.

Αυτός ο Απόλλωνας βέβαια και που δεν ταυτίζεται :132


Ηταν όμως όντως οι αρχαίοι Θεοί μας, άστρα και πλανήτες?

Και όλες αυτές οι διάφορες πληροφορίες που έχουμε και δείχνουν μέσα απο την μυθολογία και περισσότερο απο την ιστορία ότι ήταν όντως θεοί τι γίνεται?

Εδώ βέβαια μπορούμε να συσχετίσουμε ότι οι πλανήτες,τα άστρα,τα ηλιακά συστήματα,οι γαλαξίες και γενικώς το διάστημα έχει άμεση ή έμμεση σχέση με εμάς.

Εχει να κάνει με τα συναισθηματά μας,την συμπεριφορά μας και όλα τα σχετικά.
Εδώ μία απλή πανσέληνο έχουμε και δημιουργούνται ολόκληρες παλίρροιες :cooll
Φανταστείτε πόσο επιδρούν επάνω μας οι πλανήτες και τα άστρα.


Μέχρι εδώ καλά.

Ομως βλέπουμε σε πολλά μέρη της ιστορίας μας αλλά και της μυθολογίας μας ότι οι θεοί έχουν άμεση σχέση με τους θεούς όπως τους εννοούμε.
Συνομιλούν με ανθρώπους,παίρνουν διάφορες μορφές,εμφανίζονται σε ανθρώπους και όλα τα γνωστά που ξέρουμε.
Εχουμε αγάλματα πολλών Θεών που δηλώνουν ότι υπήρχαν αλλά και με τι μορφή υπήρχαν και όλα τα σχετικά.

Εδώ βλέπουμε ότι τελικά δεν είναι πλανήτες και άστρα αλλά κάποιοι που μοιάζουν με εμάς.

Θεοί ή αθάνατοι άνθρωποι?

Και εδώ θέλω να ρωτήσω το πως το εννοείτε το αθάνατοι γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον τρόπο που τα γράφετε ανά πόστ.

Αθάνατοι ως προς εμάς ...του στύλ Κολοκοτρώνης,Λεωνίδας,Αχιλλέας,Αλέξανδρος :blue ή αθάνατοι του στύλ ζούνε χιλιάδες χρόνια :blue


Αν πάρουμε το ενδεχόμενο ότι ζούνε για πολλά χρόνια,θα πρέπει να δούμε κάτω απο ποιες προυποθέσεις ζούνε τόσα χρόνια και είναι αθάνατοι?

Δηλαδή είναι του στύλ Αχιλλέας σε πληρέστερη μορφή?
Ο Αχιλλέας μπορούσε να θανατωθεί μόνο στην φτέρνα.

Στα υπόλοιπα μέρη ήταν αθάνατος.

Αν πάρουμε αυτό το ενδεχόμενο τότε μιλάμε για μεγάλη υπερτεχνολογία βασισμένη πάνω στους γαλαζοαίματους...... αλλά σε πολύ ποιο ανεπτυγμένη μορφή.

Δηλαδή τα κύτταρα και γενικός όλος ο οργανισμός αποκαθισταται σε χρόνο ντε τέ.

Αν λοιπόν όλοι αυτοί οι θεοί(αθάνατοι άνθρωποι) χάθηκαν στον κατακλυσμό(πυρηνικο ολοκαυτωμα,μετεωριτης,κτλ) όπως μας λέει ο laptonas πριν απο 6000,7000,8000 κτλ χρόνια,τότε όλοι αυτοί οι θεοί που αναφέρονται στην γνωστή ιστορία μας τι είναι?
Διότι για πριν απο τον κατακλυσμό δεν έχουμε χειρογραφα και γενικώς αποδείξεις.
Ολα αυτά που γνωρίζουμε για τους Θεούς είναι μετά τον κατακλυσμό!

Μιλούσαν δηλαδή για θεούς οι οποίοι απο γενιά σε γενιά και απο στόμα σε στόμα μετά απο 5000-6000 χρόνια(μετά την καταστροφή) έφτασαν στα αυτιά των αρχαίων μας συγραφεων,ιστορικών,φιλοσόφων ώστε αυτοί με την σειρά τους να τα γράψουν?

Εδω εμείς μετά απο 2000 χρόνια και χωρίς μεγάλες και συνταρακτικές καταστροφές δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τα πολύ λίγα στοιχεία που έχουμε....... υπήρχε περίπτωση οι αρχαίοι μας να πήραν γνώση μετά απο μία μεγάλη καταστροφή και μετά απο 6000 χρόνια :blue


Εδώ υπάρχει ένα τεράστιο κενό και ένα τεράστιο χάσμα όπου δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για τα χρόνια μεταξύ του 10000 έως του 2500 π.χ....... αλλά γνωρίζουμε για πρίν απο 10000 χρόνια :hmmm


Τωρα αν πάρουμε το ενδεχόμενο ότι οι καταστροφές ήταν δύο μπερδεύονται ακόμα περισσότερο τα πράγματα.

Μία είναι η καταστροφή της Ατλαντίδας όπου όπως λέμε έγινε πιθανόν ένας πυρηνικός πόλεμος μεταξύ Αθήνας και Ατλαντίδος και μετά απο 3000-4000 χρόνια έγινε ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα,Νώε κτλ.

Ας πάμε να δούμε πρώτα τον πόλεμο μεταξύ Αθηνας -ατλαντιδας.

Αν έγινε κάποιος πυρηνικός πόλεμος ή τέλος πάντων κάποιος άλλος πόλεμος λόγω υπερτεχνολογίας που διέθεταν θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εφόσον υπήρχε τόσο μεγάλη τεχνολογία εκείνα τα χρόνια,όλη η υπόλοιπη γή δεν είχε πολιτισμό?

Πως χάθηκε ο υπόλοιπος πολιτισμός?

Μήπως τελικά έγινε κάποιος παγκόσμιος πόλεμος και εάν ναι γιατί αναφέρονται μόνο σε αθηναίους και άτλαντες?

Μήπως ήταν δύο στρατόπεδα..... ανατολή και δύση?
Μηπως ΝΑΤΟ vs Ρωσια-Κινα-Iνδια -κτλ :blue

Και εάν ισχύει κάτι τέτοιο ποιοι ήταν οι Ατλαντες και ποιοι οι Αθηναίοι?

Αρα μπαίνουμε πάλι σε άλλα μονοπάτια.... που δεν έχουν τελιωμό.


Ας πάμε τώρα να δούμε και τον κατακλυσμό του δευκαλίων,νώε.

Βλέπουμε ότι μετά απο 3000 περίπου χρόνια απο την καταστροφή της ατλαντίδος ο κόσμος πάλι φτάνει σε μια μεγάλη υπερτεχνολογία,όπου οι άνθρωποι ζούνε πάλι περίπου 1000 χρόνια(αθάνατοι πάλι?),αλλά πάλι γίνεται μια μεγάλη καταστροφή και ξανά μανά απο την αρχή!

Μόνο που αυτην την φορά αργήσαμε να φτάσουμε στις προηγούμενες υπερτεχνολογίες κατά 5000 χρόνια...... αν και όπως λέμε η αρχαίες υπερτεχνολογίες δεν χάθηκαν αλλά είτε υπάρχουν σε άλλους πλανήτες στο διάστημα,είτε υπάρχουν μέσα στα έγκατα της γής................αλλά παρόλα αυτά αντί να φτάσουμε πολύ ποιο γρήγορα στις προηγούμενες υπερτεχνολογίες μείναμε πάρα πολύ πίσω. :hmmm

Κάπου δεν κολλάνε όλα αυτά λοιπόν :ex


Και επειδή τα γράφω όλα αυτά στα γρήγορα και το μυαλό φέρνει πολλά και διάφορα ξεχάσαμε το βασικό!

Τους δαίμονες!

Οπως βλέπουμε τα σενάρια πολλά,οι ιστορίες μπερδεμενες χωρίς αρχή,μέση και τέλος και όλα ακαταλαβίστικα.
Και ποιος δουλεύει πάνω σε αυτό το μοτίβο?
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

32
evaggelia έγραψε:
Για χιλιάδες χρόνια ταλαιπωρήθηκε η ανθρωπότητα από τους διαφόρους θεούς, μετά ήρθε η φωτισμένη φιλοσοφία και τους απέβαλε ...στην συνέχεια ενανθρωπίστηκε ο ίδιος ο θεός ο Χριστός στην γη και άφησε γραπτό τον θείο λόγο,

Άφησε ο Χριστός γραπτό λόγο ;;; μάλλον εννοείς ότι οι απόστολοι έγραψαν τα ευαγγέλια που μιλάνε για Αυτόν και για τη Βασιλεία των Ουρανών

η φωτισμένη φιλοσοφία απέβαλε τους θεούς ; αφού πιστεύεις ότι ήταν δαιμόνια . Μπορεί κανείς να ξορκίζει με φιλοσοφία ;
Λυπάμαι που από όλα αυτά που είπα συμπέρανες διαφορετικά πράγματα ... αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δεν υπάρχει η ίδια θέση η δεν στεκόμαστε στην ίδια αφετηρία για την διερεύνηση της αλήθειας οπότε δεν θα μας οδηγήσει ποτέ σε καλό και θετικό διάλογο... μπορείς όμως να συνεχίσεις μόνος σου.... ίσως σταθούμε πιο τυχεροί σε κάποιο άλλο θέμα...
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

33
emman έγραψε: Βρε Laptona έχεις πιάσει όλα τα ενδεχόμενα :happy2

Τελικά πες μας τι πιστευεις ακριβώς ότι ήταν οι αρχαίοι θεοί κατά την γνώμη σου :blue

Την μιά μας λές ότι ήταν πλανήτες...
Μετά μας λές ότι ήταν αθάνατοι άνθρωποι...
Βέβαια όσο αφορά τους αθάνατους την μιά μας τους παρουσιάζεις ως ανθρώπους που ζούνε πολλά χρόνια..... και την άλλη μας τους παρουσιάζεις ώς αθάνατους λόγο του ότι έμειναν στην ιστορία ως πρόσωπα ή ως θεοτητες.

Αν αρχίσουμε να λέμε όλα τα ενδεχόμενα δεν θα τελιώσουμε ποτέ!
:down Λοιπόν χαίρομαι με την απάντηση σου. Καταρχάς έχω κάνει σαφές ότι τίθεται θέμα χρονικής τοποθετήσεως.

Οι αρχαίοι Θεοί όπως τους κατανοούσαν στο Βυζάντιο 6 αιώνα μ.Χ, διαφέρουν πολύ από τους θεούς όπως τους κατανοούσαν τον 6 αιώνα π.Χ. (επειδή μετέπειτα είχαν γίνει πολλές προσμείξεις με το Ρωμαϊκό Πάνθεο). Αν συγκρίνουμε πάλι το Ομηρικό πρότυπο με το Πλατωνικό επίσης βλέπουμε διαφορές. Αυτές οι διαφορές και η πολυπλοκότητα δεν πρέπει όμως να μας ξενίζει, διότι έτσι ήταν η πολιτισμική μας παράδοση, έτσι είναι και ο κόσμος, ποικιλόμορφος. Για αυτό λοιπόν και εγώ πιάνω όλες, μία μία τις εκδοχές και τις αναλύω.

Η γνώμη λοιπόν είναι πως αν θέλουμε να μιλάμε για τους αρχαίους θεούς πρέπει να τους δούμε σε σχέση με την εποχή, τη τοποθεσία, και τη κοινωνική Τάξη. Θα επεκταθώ περισσότερο στη συνέχεια.
emman έγραψε: Αντε να πώ και εγώ ένα ενδεχόμενο :D

Μπορεί να ήταν κάποιες θέσεις κλειδιά(σαν αξιωματα ας πούμε) όπου οι θέσεις τους ανανεώνονταν συνέχεια.

Κάτι σαν τους αθάνατους απο το στρατό των περσών,που μόλις σκοτωνόταν κάποιος τον αντικαθιστούσε κάποιος άλλος.
Ακριβώς.
emman έγραψε: Ομως η γνώμη μου είναι αλλη και την έχω πεί.


Ας πω κάποια πράγματα στα γρήγορα σχετικά με αυτά που έχουν ειπωθεί.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο του να ήταν πλανήτες.

Βλέπουμε ότι κάποια πράγματα ταιριάζουν,όπως π.χ ότι ο κρόνος τρώει τα παιδιά του(δορυφόρους).
Μισό λεπτό, στο Τίμαιο δε λέει για Κρόνο, λέει για Θεούς. Λέει ότι οι Θεοί (που κινούνται συνεχώς) είναι τα αστέρια , οι Πλανήτες και η γη (γαία).

Ας δούμε τι λέει ο Ησίοδος :http://www.theogonia.gr/cosmogonia/isiodos.htm
Η Γαία χωρίς ερωτική ένωση γεννά μόνη της τον Ουρανό, που έχει όση έκταση έχει κι εκείνη. Γέννησε επίσης τα Όρη και τον Πόντο. Έτσι όλη η διαμόρφωση του κόσμου ξεκινά από εκείνη. Η Γαία δημιουργεί το σύμπαν γεννώντας τα συστατικά του.
Παραχωρεί μέρος από τις εξουσίες της στον Ουρανό και τεκνοποιεί από το σπέρμα του τον Ωκεανό, τον Κοίο, τον Κρείο, τον Υπερίονα, τη Θεία, τη Ρέα, τη Θέμιδα, τη Μνημοσύνη, τη Φοίβη, την Τηθύα, τον Κρόνο. Εκτός από τους Τιτάνες γέννησε τους Κύκλωπες και τους Εκατόγχειρες.
Επομένως η γη -> "γέννησε" όλα αυτά τα "όντα" και τις "δυνάμεις"...... θα μπορούσε να πεις ότι η Μνημοσύνη είναι δαίμονας; Όχι φυσικά , αν μπορεί κανείς να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ μύθου και πραγματικότητας. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι μέσα στη πλάση δεν υπάρχουν και "δαίμονες"....

Αν λοιπόν το καλοκοιτάξεις -και κατά την Ορθοδοξία- αυτή είναι η κτίση / ή πλάση
emman έγραψε: Ομως αν πάρουμε π.χ το παραπάνω ενδεχόμενο βλέπουμε ότι δεν κολάει με όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή ότι απο αυτόν γεννηθηκε ο Δίας,οι τιτάνες κτλ κτλ


Αρα θα πρέπει να ανατρέξουμε πολύ ποιο πίσω και να φτάσουμε στο big bang και να ξεκινήσουμε απο εκεί την θεογονία.

"Εκείνοι που καθώρισαν των θεών τα ονόματα,δεν ήταν ασήμαντοι,αλλά κάποιοι αστρονόμοι και λεπτολόγοι".
Πλάτωνος "ΚΡΑΤΥΛΟΣ" (401).
Συμφωνώ αλλά δεν φτάνει ως εκεί το επίπεδο της γνώσης μου, τερματίζει στο 9.000 π.Χ. Τότε δηλαδή που ο προηγούμενος ανθρώπινος πολιτισμός ήταν στη κορύφωση του.

Φυσικά αν διαβάσει κανείς και "αποκωδικοποιήσει" Αισχύλο , και το μύθο του προμηθέα φτάνει ως τη δημιουργία της γης εκατομμύρια πίσω .... αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία που πιθανόν αναλυθεί σε άλλο θέμα.
emman έγραψε: Εδώ να αναφέρω ότι κάποιοι ερευνητές αμερικάνοι,πριν απο 15 χρόνια αν θυμάμαι καλά υποστήριζαν ότι το ταξίδι του Οδυσσέα δεν αναφερόταν στην γή,αλλά στο διάστημα.
Μάλιστα υποστήριζαν ότι είχαν βρεί όλη την διαδρομή και τις περιοχές που αναφερόταν στην Οδύσσεια.

Αν ισχύει λοιπόν κάτι τέτοιο,τότε προφανώς ισχύουν και όλα αυτά περί χαμένης αρχαίας υπερτεχνολογίας και εκεί κολάει και το σκάφος του ροσγουελ που έγραφε στα Ελληνικά ΕΛΕΦΘΕΡΙΑ.
Εκεί κολάει επίσης και Το Οργάνων όργανον του Αριστοτέλη για το κοσμοσκάφος,που όπως υποστηρίζει ο Γκιόλβας έφτιαξε απο τις πληροφορίες που βρήκε μέσω της αποκωδικοποιησης του Λευκοφρύδη.

Εκεί μπορούμε να κολλήσουμε και πολλά άλλα πράγματα που δεν χρειάζεται να τα γράψουμε αναλυτικός.


Ομως γίνεται όλα αυτά να ισχύουν?
Μα αυτό ακριβώς με απασχολεί και εμένα , φίλτατε.
emman έγραψε: Ας πάρουμε το ενδεχόμενο ότι ισχύουν και ας γυρίσουμε το χρόνο πίσω στο 9000 π.χ που όπως υποστηρίζουν οι περισσοτεροι υπήρχε υψηλή τεχνολογία.

Την ατλαντίδα την αφήνουμε στην άκρη διότι ακόμα δεν έχει βρεθεί.
Πως δεν έχει... Κάποτε τυχαίνει να είχα μια γνωστή :cooll από τα Αζούρια νησιά και πίστεψε με γνώριζε πολύ καλά την Ατλαντίδα από τοπικές ...παραδοσιακές ιστορίες, ενώ στις θάλασσες εκεί ψάρευαν συνέχεια μνημεία ... (δεν ξέρω αν η τοποθεσία που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο έξω από τις στήλες του Ηρακλή - δίπλα στο Μαρόκο δηλαδή - είναι αληθινή .. πάντως εκεί ήταν η Ατλαντίδα σύμφωνα με το Τίμαιο. Αν υποθέσουμε όμως ότι βρεθεί ... μάλλον δύσκολα θα το αποκαλύψει κανείς εκτός φυσικά αν είναι Έλληνας γιατί πολύ απλά τα περισσότερα συμφέροντα είναι ανθελληνικά.
emman έγραψε: Ας πιάσουμε λοιπόν την Ελλάδα και την Αίγυπτο.

Στην Αίγυπτο υπάρχουν οι Πυραμίδες της Γκίζας που ίσως να μαρτυρούν για έναν χαμένο πολιτισμό.
Η πυραμίδα του Χέοπος όπως και η σφήκα είναι απο τα ποιο εντυπωσιακά μνημεία που μας δίνουν πολλές πληροφόριες.

Κάποιοι ερευνητές κάνουν συγκριση των δυο πολιτισμών(ελλήνων-αιγυπτίων) και λενε ότι ο ένας είναι ο αντίθετος του άλλου.


Οτι οι Έλληνες ήταν το φώς και οι Αιγύπτιοι το σκοτάδι.
Ο Μινωικός πολιτισμός για παράδειγμα που θεωρούνταν Αιγυπτιακής σχέσης, ήταν αντίθετος με τον Ελληνικό.
emman έγραψε: Ας αναφέρω ένα παράδειγμα που σχετίζεται με τις Πυραμίδες.

Στον Παρθενώνα οι κίονες δεν είναι κάθετοι και εάν τους προεκτείνουμε σχηματίζουν μια Πυραμίδα...... μία ανοικτή Πυραμίδα.

Οπως γνωρίζουμε οι Πυραμίδες εσωκλείουν-δημιουργούν μέσα τεράστιες ποσότητες ενέργειας.

Η διαφορά τωρα της πυραμίδας του Παρθενώνα με τις Αιγυπτιακές ειναι ότι η ενέργεια του Παρθενώνα είναι ανοικτή και για όλον τον κόσμο ενώ στις Αιγυπτιακές πυραμίδες(κλειστές) είναι μόνο για τους λίγους.

Βέβαια οι περισσότεροι φαραώ και όχι μόνο πέθαιναν λόγο των μεγάλων ενεργειών που συσσωρευόταν μέσα στον χώρο των πυραμίδων.


Ομως αν ψάξουμε καλύτερα θα δούμε ότι οι παλαιότερες Πυραμίδες(κλειστές) βρίσκονται στην Ελλάδα και όπως λένε πολλοί ερευνητές οι Πυραμίδες της Αιγύπτου φτιάχτηκαν απο Έλληνες.....τουλάχιστον τα σχέδια..... λόγο της καλής γεωμετρίας που γνώριζαν οι Έλληνες.

Βέβαια αν πάμε ακόμα ποιο βαθιά, κάποιοι άλλοι ερευνητές θεωρούν ότι τις Πυραμίδες τις έφτιαξαν οι Ελληνες όπως και όλο σχεδόν τον αιγυπτιακό πολιτισμό.

Απο τις λίγες πληροφορίες που έχουμε βλέπουμε ότι οι τεράστιοι ογκόλιθοι που υπάρχουν στην πυραμίδα του χέοπος μεταφέρθηκαν απο το ασουαν που αν το διαβάσουμε ανάποδα βγάζει Νάουσα,όπως επίσης το Σαιδ=Διας και το Σουέζ είναι ο Ζέους=Ζευς κτλ κτλ.

Επίσης όλοι οι ναοί της Ίσιδας στην Αίγυπτο είναι προσανατολισμένοι στην πρώτη εμφάνιση του Σείριου, που γίνεται τον Ιούλιο. Αλλά και ο Παρθενώνας στις 25 Ιουλίου (τελευταία ημέρα των Παναθηναίων) δέχεται το φως του Σείριου που φωτίζει το άγαλμα της Αθηνάς, η οποία ταυτίζεται με την Ίσιδα ή Ιώ που σημαίνει ανατολή.

Αυτός ο Σείριος βρέ παιδάκι μου παντού είναι :cooll

Κάποιοι επίσης υποστηρίζουν πως και ο ίδιος ο Χέοπος ήταν απο την Ελλάδα.

Οπως βλέπουμε τα πράγματα εκεί που ξεμπερδευονται εκεί ξαναμπερδεύονται..... το ένα αναιρεί το άλλο!
Όχι, απλά συνήθως υπάρχουν 2 θεωρίες οι οποίες παρουσιάζουν δύο διαφορετικές πλευρές του ίδιου νομίσματος(όπως ο λόγος και ο αντίλογος). Αν είσαι με την μία πλευρά είναι σαφές για σένα, αν είσαι με την άλλη επίσης. Αν όμως είσαι θεατής και βλέπεις αυτές τις δύο πλευρές να αναιρούν η μία την άλλη τότε μπερδεύεσαι.... στο τέλος όμως φαίνεται πως η αλήθεια πάντα είναι κάπου στη μέση....
emman έγραψε: Οι Πυραμίδες λοιπόν της Αιγύπτου όπως και η σφήκα αλλά και ο Παρθενώνας έχουν να κάνουν με τον Σείριο,τον Ωρίωνα κτλ κτλ.


Εδώ λοιπόν μπαίνει το ενδεχόμενο κάποιοι ή όλοι να ήρθαμε απο τον σείριο.

Εκεί όμως η βαλίτσα πάει πολλές χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια πίσω.

Ομως βλέπουμε ότι και στην γή υπήρχαν άνθρωποι πολλά εκατομμύρια χρόνια πίσω.

Αρα εδώ παίρνουμε και το ενδεχόμενο ότι ίσως εμείς να πήγαμε στον σείριο και να φτιάξαμε εκεί πολιτισμό.
Μετά ανοίγουν άλλα δύο ενδεχομενα.
1)Ότι ο πολιτισμός της γής καταστράφηκε αλλά ο πολιτισμός μας στον Σείριο έμεινε και επανήλθε μετά απο χρόνια ξανα στήν γή,έφυγε και ξαναέρχεται.
2)Οτι καταστράφηκε ο πολιτισμός μας στον σείριο αλλά έμεινε ο πολιτισμός μας στην γή ο οποίος ξαναδημιουργήσε τον πολιτισμό μας στον σείριο,αλλά μετά καταστράφηκε ο δικό μας και έμεινε αυτός του σείριου.

Βέβαια μπορουμε να πάρουμε πολλά ακόμα ενδεχόμενα αλλά είναι που είναι μπερδεμένα θα τα κάνουμε τελείως αχταρμά.

Ακριβώς. Για αυτό πρέπει να έχει κανείς μία βάση. Όπως λες π.χ. ότι έχεις βάση την Ορθοδοξία, έτσι αποτελεί μία διαφορετική βάση η Ελληνική γραμματεία (+μυθολογία). Αν τα βλέπεις όλα από την Ορθόδοξη πλευρά δεν θα καταλάβεις ποτέ την Ελληνική Γραμματεία. Αν πάλι τα βλέπεις όλα Ελληνικά, δεν θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις την Ορθοδοξία. Όπως αν επίσης τα βλέπεις όλα επιστημονικά.
emman έγραψε:
Ας δούμε λοιπόν τον ενδεχόμενο να ήρθαμε απο τον σείριο.

Είναι δυνατον να ισχύει κάτι τέτοιο?

Ας πούμε ότι ο πολιτισμός στον σείριο είχε υπερτεχνολογία και μπορούσε να κάνει τα 8-9 έτη φωτός απο την γή σε σχετικά μικρό διάστημα.

Υπάρχει περίπτωση τα όντα εκείνα να ήταν όμοια με τους ανθρώπους?

Ούτε μία στο δισεκατομμύριο :ex

Οταν λέμε σείριο μιλάμε για τεράστιο ήλιο πολύ μεγαλύτερο απο τον δικό μας,με τεράστιες μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο τον δικό μας και όλα τα συναφή.
Ας παρουμε το ενδεχομενο ότι υπήρχε κάπου στο συστημά του κάποιος πλανήτης που μπορούσε να δημιουργήσει ζωή.
Οπως γνωρίζουμε υπάρχουν δυο σείριοι(ηλιοι) που κάποιοι λένε ότι είναι 3.
Με τα εκεί δεδομένα όπως βαρύτητα,θερμοκρασίες,ενέργειες,σύσταση αέρα,κτλ κτλ υπάρχει περίπτωση να αντέξει ένας οργανισμός όπως ο δικό μας?

Σίγουρα αν υπήρχε και υπάρχει ζωή σε κάποιον πλανήτη του σείριου θα ήταν εντελώς μα εντελώς διαφορετικός ακόμα και στην ποιο τρελή μας φαντασία!

Αρα το να ήρθαμε ή να πήγαμε μετανάστες στον σείριο είναι κάτι το αφύσικο που δεν έχει καμία βάση να ισχύει.

Βιολογικά ανήκουμε εδώ στην γή...
Μα αυτό είπαμε και παραπάνω. . . ότι σύμφωνα με τη μυθολογία (& κοσμογονία Ησίοδου) , η Γαία ήταν αυτή που γέννησε τα όντα. Προσωπικά πιστεύω ότι η Θεωρία του Σείριου σχετίζεται διαφορετικά.
emman έγραψε: Οταν λοιπόν έχουμε όλες αυτές τις μορφές ζωής(ζώα,κτλ) που είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους,φανταστείτε τι μεγάλες διαφορές θα υπήρχαν μεταξύ ανθρώπων της γής και "ανθρώπων" του σείριου.

Ακόμα και να πάρουμε το ενδεχόμενο να μας δημιούργησαν εδώ στην γή πριν απο εκατομμύρια χρόνια σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα ώστε να είμαστε ακριβές αντιγραφό τους,μέσα στο βάθος των εκατομμυρίων ετών εδώ στην γή αλλά και στον σείριο αντίστοιχα.....οι ομοιότητες αυτές θα είχαν τεράστιο χάσμα μεταξύ τους!


Αυτά όσον αφορά τον σείριο και ότι ήρθαμε απο κάπου άλλου ή ότι μας επισκέπτονται άλλες μορφές ζωής(που μοιάζουν με εμάς) ανά τους αιώνες κτλ κτλ.
Το πιθανότερο είναι πως άλλες μορφές ζωής ήρθαν από το Σείριο , αλλά αυτό χρήζει πολύ διερεύνησης και θα φτάσουμε στο κλασσικό συμπέρασμα, ότι η γνώση μας είναι περιορισμένη.
emman έγραψε: Η δικιά μου γνώμη είναι πως ο σείριος σαν το φωτεινότερο άστρο που είναι, του αποδόθηκαν διάφοροι μύθοι και αξιώματα.

Ετσι και αλλιώς οι αρχαίοι όπου έβλεπαν ήλιο(άστρο) το απέδιδαν τιμές Θεού!

Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι κάποιοι ταυτίζουν τον σείριο με τον Απόλλωνα.

Αυτός ο Απόλλωνας βέβαια και που δεν ταυτίζεται :132


Ηταν όμως όντως οι αρχαίοι Θεοί μας, άστρα και πλανήτες?
Το 5 αιώνα π.Χ. σύμφωνα με το Τίμαιο , το Σωκράτη και τον Πλάτωνα ναι ήταν! Στις άλλες εποχές , και για άλλους ανθρώπους... προφανώς όχι.
emman έγραψε: Και όλες αυτές οι διάφορες πληροφορίες που έχουμε και δείχνουν μέσα απο την μυθολογία και περισσότερο απο την ιστορία ότι ήταν όντως θεοί τι γίνεται?
Δεν ήταν παρά κωδικοποιημένα μυθεύματα για να μεταφέρονται εύκολα από γενιά σε γενιά. Δεν είναι τυχαίο που οι μύθοι όλοι έχουν "άγνωστη" χρονική γέννηση. Αντιθέτως ο "μύθος του σπηλαίου" που είναι φιλοσοφικός μύθος του Πλάτωνα κατασκευάστηκε το 5 αιώνα π.Χ. για να αποκαλύψει με απλότητα τα πράγματα. ( Ο Πλάτων ήταν γνωστό ότι θεωρούσε τους μύθους κακούς για την νεολαία γιατί δεν τους κατανοούσαν σωστά και πάθαιναν περισσότερο κακό παρά καλό, τελικά είχε δίκιο, έως και σήμερα συμβαίνει αυτό)
emman έγραψε: Εδώ βέβαια μπορούμε να συσχετίσουμε ότι οι πλανήτες,τα άστρα,τα ηλιακά συστήματα,οι γαλαξίες και γενικώς το διάστημα έχει άμεση ή έμμεση σχέση με εμάς.

Εχει να κάνει με τα συναισθηματά μας,την συμπεριφορά μας και όλα τα σχετικά.
Εδώ μία απλή πανσέληνο έχουμε και δημιουργούνται ολόκληρες παλίρροιες :cooll
Φανταστείτε πόσο επιδρούν επάνω μας οι πλανήτες και τα άστρα.

Μέχρι εδώ καλά.

Ομως βλέπουμε σε πολλά μέρη της ιστορίας μας αλλά και της μυθολογίας μας ότι οι θεοί έχουν άμεση σχέση με τους θεούς όπως τους εννοούμε.
Συνομιλούν με ανθρώπους,παίρνουν διάφορες μορφές,εμφανίζονται σε ανθρώπους και όλα τα γνωστά που ξέρουμε.
Εχουμε αγάλματα πολλών Θεών που δηλώνουν ότι υπήρχαν αλλά και με τι μορφή υπήρχαν και όλα τα σχετικά.
Ακριβώς, αλλά αυτό οφείλεται στην Ομηρική ποίηση που έδωσε λάθος σχήματα (ανθρωπόμορφα) στο πλαίσιο του μύθου. Να σου θυμίσω ότι στο κόσμο που ζούμε σήμερα το 2013 , πολλής κόσμος (π.χ. στην Αμερική)θεωρεί το Θεό , ως ένα γέροντα πάνω σε ένα συννεφάκι
Εικόνα


Επομένως η "κοινή γνώμη" αναγνώριζε τους θεούς ως "ανθρωπόμορφες" οντότητες...... (ο Τίμαιος, ο Σωκράτης φυσικά ήταν αφρόκρεμα)
emman έγραψε: Εδώ βλέπουμε ότι τελικά δεν είναι πλανήτες και άστρα αλλά κάποιοι που μοιάζουν με εμάς.

Θεοί ή αθάνατοι άνθρωποι?

Και εδώ θέλω να ρωτήσω το πως το εννοείτε το αθάνατοι γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον τρόπο που τα γράφετε ανά πόστ.
Γιατί πληθυντικό ; Σε ποιους άλλους αναφέρεσαι ; :hmmm :happy2

emman έγραψε: Αθάνατοι ως προς εμάς ...του στύλ Κολοκοτρώνης,Λεωνίδας,Αχιλλέας,Αλέξανδρος :blue ή αθάνατοι του στύλ ζούνε χιλιάδες χρόνια :blue


Αν πάρουμε το ενδεχόμενο ότι ζούνε για πολλά χρόνια,θα πρέπει να δούμε κάτω απο ποιες προυποθέσεις ζούνε τόσα χρόνια και είναι αθάνατοι?

Δηλαδή είναι του στύλ Αχιλλέας σε πληρέστερη μορφή?
Ο Αχιλλέας μπορούσε να θανατωθεί μόνο στην φτέρνα.

Στα υπόλοιπα μέρη ήταν αθάνατος.

Αν πάρουμε αυτό το ενδεχόμενο τότε μιλάμε για μεγάλη υπερτεχνολογία βασισμένη πάνω στους γαλαζοαίματους...... αλλά σε πολύ ποιο ανεπτυγμένη μορφή.

Δηλαδή τα κύτταρα και γενικός όλος ο οργανισμός αποκαθισταται σε χρόνο ντε τέ.

Αν λοιπόν όλοι αυτοί οι θεοί(αθάνατοι άνθρωποι) χάθηκαν στον κατακλυσμό(πυρηνικο ολοκαυτωμα,μετεωριτης,κτλ) όπως μας λέει ο laptonas πριν απο 6000,7000,8000 κτλ χρόνια,τότε όλοι αυτοί οι θεοί που αναφέρονται στην γνωστή ιστορία μας τι είναι?
Διότι για πριν απο τον κατακλυσμό δεν έχουμε χειρογραφα και γενικώς αποδείξεις.
Ολα αυτά που γνωρίζουμε για τους Θεούς είναι μετά τον κατακλυσμό!

Μιλούσαν δηλαδή για θεούς οι οποίοι απο γενιά σε γενιά και απο στόμα σε στόμα μετά απο 5000-6000 χρόνια(μετά την καταστροφή) έφτασαν στα αυτιά των αρχαίων μας συγραφεων,ιστορικών,φιλοσόφων ώστε αυτοί με την σειρά τους να τα γράψουν?
Ακριβώς. Η γνώμη μου είναι πως οι άνθρωποι έφτασαν το επίπεδο να είναι "αθάνατοι" (λόγο τεχνολογίας - που φαίνεται από την ανάγκη κατανάλωσης της αμβροσίας) (εξάλλου και ο Μαθουσάλας έζησε περίπου μία χιλιετηρίδα επομένως είναι κοινό στοιχείο ότι οι άνθρωποι ζούσαν πολύ πριν το κατακλυσμό. Επομένως αν κάποιοι άνθρωποι με τεχνολογία επιβίωσαν , θεωρήθηκαν αθάνατοι λόγω μακροζωίας και θεοί λόγο τεχνολογίας. Όμως γνώμη μου είναι ότι τελικά και αυτοί πέθαναν (όμως φρόντισαν να αφήσουν απογόνους - όπως π.χ. ο Αινείας που ήταν γιος του Αγχίση και της "θεάς" Αφροδίτης κτλ). Γιαυτό άλλωστε και χάθηκαν οι "επαφές" με αυτούς από ένα σημείο και μετά....
emman έγραψε: Εδω εμείς μετά απο 2000 χρόνια και χωρίς μεγάλες και συνταρακτικές καταστροφές δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τα πολύ λίγα στοιχεία που έχουμε....... υπήρχε περίπτωση οι αρχαίοι μας να πήραν γνώση μετά απο μία μεγάλη καταστροφή και μετά απο 6000 χρόνια :blue


Εδώ υπάρχει ένα τεράστιο κενό και ένα τεράστιο χάσμα όπου δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για τα χρόνια μεταξύ του 10000 έως του 2500 π.χ....... αλλά γνωρίζουμε για πρίν απο 10000 χρόνια :hmmm
Όχι , νομίζω ότι γνωρίζουμε απλά εκείνο το γεγονός, της Ατλαντίδας.. εμείς οι Έλληνες... λόγω του Πλάτωνος, όμως στις πυραμίδες σίγουρα υπάρχει η ιστορία καταγεγραμμένη ... εξάλλου γιαυτό πήγαιναν εκεί οι ιστορικοί (Ηρόδοτος κτλ.) αν π.χ. εγώ ήμουν στο επάγγελμα αρχαιολόγος θα πήγαινα υποχρεωτικά εκεί να μάθω , δε νομίζεις ; μάλιστα λένε πως στα πόδια της σφήκας υπάρχει το βιβλίο που τα καταγράφει όλα αυτά, και οι αρχαιολογικές υπηρεσίες δεν αφήνουν να ανοιχθεί τρύπα (λένε- δε ξέρω κατά πόσο ισχύει)
emman έγραψε: Τωρα αν πάρουμε το ενδεχόμενο ότι οι καταστροφές ήταν δύο μπερδεύονται ακόμα περισσότερο τα πράγματα.

Μία είναι η καταστροφή της Ατλαντίδας όπου όπως λέμε έγινε πιθανόν ένας πυρηνικός πόλεμος μεταξύ Αθήνας και Ατλαντίδος και μετά απο 3000-4000 χρόνια έγινε ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα,Νώε κτλ.

Ας πάμε να δούμε πρώτα τον πόλεμο μεταξύ Αθηνας -ατλαντιδας.

Αν έγινε κάποιος πυρηνικός πόλεμος ή τέλος πάντων κάποιος άλλος πόλεμος λόγω υπερτεχνολογίας που διέθεταν θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εφόσον υπήρχε τόσο μεγάλη τεχνολογία εκείνα τα χρόνια,όλη η υπόλοιπη γή δεν είχε πολιτισμό?

Πως χάθηκε ο υπόλοιπος πολιτισμός?

Μήπως τελικά έγινε κάποιος παγκόσμιος πόλεμος και εάν ναι γιατί αναφέρονται μόνο σε αθηναίους και άτλαντες?

Μήπως ήταν δύο στρατόπεδα..... ανατολή και δύση?
Μηπως ΝΑΤΟ vs Ρωσια-Κινα-Iνδια -κτλ :blue

Και εάν ισχύει κάτι τέτοιο ποιοι ήταν οι Ατλαντες και ποιοι οι Αθηναίοι?
Μα αν διαβάσεις το μύθο , θα δεις πως οι Άτλαντες είναι όρος που αντιστοιχεί σε μία μεγάλη στρατία από τη Δύση, που κατείχε πολλά κράτη από την Ευρώπη, ενώ η Αθήνα με τις συμμαχικές δυνάμεις (Αιγυπτιακή Σάις)... συγκρατούσε την συμμαχία μέσα από τις Ηράκλειες στήλες....
emman έγραψε: Αρα μπαίνουμε πάλι σε άλλα μονοπάτια.... που δεν έχουν τελιωμό.


Ας πάμε τώρα να δούμε και τον κατακλυσμό του δευκαλίων,νώε.

Βλέπουμε ότι μετά απο 3000 περίπου χρόνια απο την καταστροφή της ατλαντίδος ο κόσμος πάλι φτάνει σε μια μεγάλη υπερτεχνολογία,όπου οι άνθρωποι ζούνε πάλι περίπου 1000 χρόνια(αθάνατοι πάλι?),αλλά πάλι γίνεται μια μεγάλη καταστροφή και ξανά μανά απο την αρχή!
Όχι όχι, η τεχνολογία δεν χάθηκε μετά το πόλεμο.... απλά καταστράφηκε η Ατλαντίδα... και όλος ο Αθηναϊκός στρατός μέσα σε μία μια στιγμή σύμφωνα με το "Τίμαιο" ...
πιθανόν φυσικά αυτό να είχε επιπτώσεις στη γη.... πάντως η τελική καταστροφή ήρθε με το κατακλυσμό.

Άποψη μου είναι πως ο κατακλυσμός βοήθησε στο να "καθαριστούν τα πολλά κακά που είχαν πληθύνει" όπως λέει και η βίβλος. Και επειδή η ραδιενέργεια προκαλεί τερατογενέσεις... πιθανόν πολλά "πλάσματα" που γεννήθηκαν να οφείλονται σε αυτή ... όπως δηλαδή τα οστά και τα "ευρήματα" που εμφανίζονται στις μέρες μας (νεφελίμ) ως ανεξήγητα κτλ....
emman έγραψε: Μόνο που αυτην την φορά αργήσαμε να φτάσουμε στις προηγούμενες υπερτεχνολογίες κατά 5000 χρόνια...... αν και όπως λέμε η αρχαίες υπερτεχνολογίες δεν χάθηκαν αλλά είτε υπάρχουν σε άλλους πλανήτες στο διάστημα,είτε υπάρχουν μέσα στα έγκατα της γής................αλλά παρόλα αυτά αντί να φτάσουμε πολύ ποιο γρήγορα στις προηγούμενες υπερτεχνολογίες μείναμε πάρα πολύ πίσω. :hmmm

Κάπου δεν κολλάνε όλα αυτά λοιπόν :ex


Και επειδή τα γράφω όλα αυτά στα γρήγορα και το μυαλό φέρνει πολλά και διάφορα ξεχάσαμε το βασικό!

Τους δαίμονες!

Οπως βλέπουμε τα σενάρια πολλά,οι ιστορίες μπερδεμενες χωρίς αρχή,μέση και τέλος και όλα ακαταλαβίστικα.
Και ποιος δουλεύει πάνω σε αυτό το μοτίβο?
Κοίτα , κατανοώ απόλυτα αυτό που λες, γιατί το έχεις αναφέρει και παλιά, ότι όλα αυτά μπορεί να είναι εξ αρχής τοποθετημένα έτσι ...ώστε να πλανευτούν οι άνθρωποι από τον πονηρό...

γιαυτό και βλέπεις διάφορες ομάδες... να ερμηνεύουν αυτά όπως νάναι.... .... και να σχηματίζουν δόγματα ή οργανισμούς ή εταιρίες πάνω σε αυτά... (που είναι η εκδήλωση αυτής της πλάνης)

...όμως αυτό δε σημαίνει ότι επειδή είναι έτσι τοποθετημένα, ότι είναι και κακά. Αντίστοιχα η μυθολογία δεν είναι σαν να διαβάζεις π.χ. κάτι απαγορευμένο...(στο Βυζάντιο την προσέγγιζαν με το σωστότερο τρόπο) δηλαδή όταν τη διαβάζεις πρέπει να έχεις στο νου σου να μην πιστεύεις το μυθολογικό μέρος αλλά το πραγματικό (=αποκωδικοποιημένο) το οποίο δεν είναι και εύκολο... και πολλές φορές ο κόσμος μπερδεύεται...

....είναι ο ίδιος κόσμος που διαβάζει τη γέννεση και φαντάζεται ότι ο θεός πήρε με τα χέρια του πηλό και έφτιαξε τον άνθρωπο ενώ μετά από τα πλευρά του πήρε ένα παΐδι και έφτιαξε τη γυναίκα....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

34
Οι αρχαίοι Θεοί όπως τους κατανοούσαν στο Βυζάντιο 6 αιώνα μ.Χ, διαφέρουν πολύ από τους θεούς όπως τους κατανοούσαν τον 6 αιώνα π.Χ. (επειδή μετέπειτα είχαν γίνει πολλές προσμείξεις με το Ρωμαϊκό Πάνθεο). Αν συγκρίνουμε πάλι το Ομηρικό πρότυπο με το Πλατωνικό επίσης βλέπουμε διαφορές. Αυτές οι διαφορές και η πολυπλοκότητα δεν πρέπει όμως να μας ξενίζει, διότι έτσι ήταν η πολιτισμική μας παράδοση, έτσι είναι και ο κόσμος, ποικιλόμορφος. Για αυτό λοιπόν και εγώ πιάνω όλες, μία μία τις εκδοχές και τις αναλύω.

Η γνώμη λοιπόν είναι πως αν θέλουμε να μιλάμε για τους αρχαίους θεούς πρέπει να τους δούμε σε σχέση με την εποχή, τη τοποθεσία, και τη κοινωνική Τάξη. Θα επεκταθώ περισσότερο στη συνέχεια.
Aρα δεν ψάχνουμε να βρούμε τι ακριβώς ήταν οι δώδεκα θεοί,αλλά τι αντιπροσώπευαν ανά τους αιώνες σε βάθος 12.000 χρόνια!

Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να βρούμε την πραγματική αλήθεια?

Απο την άλλη βλέπουμε ότι όλη αυτή η ιστορία κράτησε περίπου 10.500 χρόνια και ξαφνικά χάθηκε μέσα σε λίγα μόλις χρόνια. :hmmm


Μισό λεπτό, στο Τίμαιο δε λέει για Κρόνο, λέει για Θεούς. Λέει ότι οι Θεοί (που κινούνται συνεχώς) είναι τα αστέρια , οι Πλανήτες και η γη (γαία).

Ας δούμε τι λέει ο Ησίοδος :http://www.theogonia.gr/cosmogonia/isiodos.htm

Δεν αναφέρομαι μόνο στον Τίμαιο ούτε μόνο στον Ησιοδο..... αναφέρομαι γενικά σε όλα αυτά που γνωριζουμε απο τους αρχαίους προγόνους μας.

Καλό είναι να μην εστιαζομαστε σε συγκεκριμένα άτομα.
Η αλήθεια είναι αναμεσα σε πολλά λεγόμενα και είναι πολύ δύσκολη να βρεθεί..... έως και αδύνατη.

Επομένως η γη -> "γέννησε" όλα αυτά τα "όντα" και τις "δυνάμεις"...... θα μπορούσε να πεις ότι η Μνημοσύνη είναι δαίμονας; Όχι φυσικά , αν μπορεί κανείς να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ μύθου και πραγματικότητας. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι μέσα στη πλάση δεν υπάρχουν και "δαίμονες"....

Αν λοιπόν το καλοκοιτάξεις -και κατά την Ορθοδοξία- αυτή είναι η κτίση / ή πλάση
Αν εννοεί όντα τότε θα πρέπει να αφήσουμε το σενάριο των πλανητών.

Ομως όταν λέει ότι γέννησε τον Κρόνο,τους τιτάνες και ότι δημιουργησε τα συστατικά του σύμπαντος τι ακριβώς όντα να είναι όλα αυτά και τι σχέση έχουν με το σύμπαν?

Το ποιο λογικό είναι να μιλάει γενικώς για το σύμπαν και όχι για όντα της γής!

Τωρα θα μου πείς γίνεται η Γαία να γέννησε το σύμπαν?


Συμφωνώ αλλά δεν φτάνει ως εκεί το επίπεδο της γνώσης μου, τερματίζει στο 9.000 π.Χ. Τότε δηλαδή που ο προηγούμενος ανθρώπινος πολιτισμός ήταν στη κορύφωση του.

Φυσικά αν διαβάσει κανείς και "αποκωδικοποιήσει" Αισχύλο , και το μύθο του προμηθέα φτάνει ως τη δημιουργία της γης εκατομμύρια πίσω .... αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία που πιθανόν αναλυθεί σε άλλο θέμα.
Δεν έχουμε όμως γνώσεις για το 9000 π.χ παρά μόνο την αναφορά της ατλαντίδος.

Μα αυτό ακριβώς με απασχολεί και εμένα , φίλτατε.
Σε απασχολεί το αν είχαμε φτάσει τόσο ψηλά και πήγαμε σε άλλους αστερισμούς και πλανήτες?


Πως δεν έχει... Κάποτε τυχαίνει να είχα μια γνωστή από τα Αζούρια νησιά και πίστεψε με γνώριζε πολύ καλά την Ατλαντίδα από τοπικές ...παραδοσιακές ιστορίες, ενώ στις θάλασσες εκεί ψάρευαν συνέχεια μνημεία ... (δεν ξέρω αν η τοποθεσία που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο έξω από τις στήλες του Ηρακλή - δίπλα στο Μαρόκο δηλαδή - είναι αληθινή .. πάντως εκεί ήταν η Ατλαντίδα σύμφωνα με το Τίμαιο. Αν υποθέσουμε όμως ότι βρεθεί ... μάλλον δύσκολα θα το αποκαλύψει κανείς εκτός φυσικά αν είναι Έλληνας γιατί πολύ απλά τα περισσότερα συμφέροντα είναι ανθελληνικά.
Πόσες ατλαντίδες σαν και την παραπάνω έχουν βρεθεί :blue

Οπου βρεθείς και όπου σταθείς υπάρχει και ένας χαμένος πολιτισμός...

Ισως η ατλαντίδα δεν είναι βυθισμένη όπως θέλουν να πιστευουν κάποιοι :cooll

Να σου δώσω ένα απο τα πολλά παραδείγματα όπου υποστηρίζουν ότι έχει βρεθεί η Ατλαντίδα:
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _7243.html

Και με τα παράξενα που συμβαίνουν στο τρίγωνο μας το πασάρουν ακόμα ποιο εύκολα :cooll


Ο Μινωικός πολιτισμός για παράδειγμα που θεωρούνταν Αιγυπτιακής σχέσης, ήταν αντίθετος με τον Ελληνικό.
Θεωρούνταν.... όμως δεν εχουν έτσι τα πράγματα.
Ηταν Ελληνικός πολιτισμός και οι απογονοί του σήμερα βρίσκονται στην Ισπανία.

Όχι, απλά συνήθως υπάρχουν 2 θεωρίες οι οποίες παρουσιάζουν δύο διαφορετικές πλευρές του ίδιου νομίσματος(όπως ο λόγος και ο αντίλογος). Αν είσαι με την μία πλευρά είναι σαφές για σένα, αν είσαι με την άλλη επίσης. Αν όμως είσαι θεατής και βλέπεις αυτές τις δύο πλευρές να αναιρούν η μία την άλλη τότε μπερδεύεσαι.... στο τέλος όμως φαίνεται πως η αλήθεια πάντα είναι κάπου στη μέση....
Καλά θα ήταν να είναι μόνο δύο οι θεωρείες...

Ακριβώς. Για αυτό πρέπει να έχει κανείς μία βάση. Όπως λες π.χ. ότι έχεις βάση την Ορθοδοξία, έτσι αποτελεί μία διαφορετική βάση η Ελληνική γραμματεία (+μυθολογία). Αν τα βλέπεις όλα από την Ορθόδοξη πλευρά δεν θα καταλάβεις ποτέ την Ελληνική Γραμματεία. Αν πάλι τα βλέπεις όλα Ελληνικά, δεν θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις την Ορθοδοξία. Όπως αν επίσης τα βλέπεις όλα επιστημονικά.

Εδώ μιλάμε για δωδεκάθεο και όχι για Ελληνική Γραμμάτεια.
Δεν νομίζω να έχουν τόση άμεση σχέση μεταξύ τους.

Μα αυτό είπαμε και παραπάνω. . . ότι σύμφωνα με τη μυθολογία (& κοσμογονία Ησίοδου) , η Γαία ήταν αυτή που γέννησε τα όντα. Προσωπικά πιστεύω ότι η Θεωρία του Σείριου σχετίζεται διαφορετικά.
Σχετίζεται και ο σείριος άμεσα.
Οπως είπα και παραπάνω δεν μπορεί να μιλάει για όντα αλλά για το σύμπαν.

Απλώς επειδή ο σείριος είναι απο τα κοντινότερα άστρα προς εμάς και ο λαμπερότερος στον ουρανό,γίνεται πολύς λόγος.

Το πιθανότερο είναι πως άλλες μορφές ζωής ήρθαν από το Σείριο , αλλά αυτό χρήζει πολύ διερεύνησης και θα φτάσουμε στο κλασσικό συμπέρασμα, ότι η γνώση μας είναι περιορισμένη
Το πιθανότερο είναι ούτε εμείς να πήγαμε στον σείριο ούτε αυτοί να ήρθαν σε εμάς.

Αν και δεν πιστευω ότι υπάρχει ζωή στο ηλιακό σύστημα του Σειρίου.

Το 5 αιώνα π.Χ. σύμφωνα με το Τίμαιο , το Σωκράτη και τον Πλάτωνα ναι ήταν! Στις άλλες εποχές , και για άλλους ανθρώπους... προφανώς όχι.
Στο 9000 π.χ τι να ήταν?

Παρόλα αυτά όμως βλέπουμε ότι στην εποχή του Πλάτωνα και του Σωκράτη ότι δεν πίστευαν όλοι οι Έλληνες πως ο Δωδεκάθεος ήταν πλανήτες.

Εδώ σήμερα που έχουμε φτάσει σε ένα άλφα επίπεδο..... αν πάμε τον χρόνο 3000 χρόνια μπροστά και δούμε τι θα λέγανε οι άνθρωποι του τότε για το σήμερα ........ είναι σίγουρο πως δεν θα βγάζανε άκρη.

Ας πιάσουμε για παράδειγμα τον Χριστό.

Θα βρούνε πληροφορίες που κάποιοι θα λένε ότι ήταν ο Θεός,κάποιοι άλλοι θα λένε ότι ήταν Προφήτης,κάποιοι άλλοι θα λένε ότι δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο,κάποιοι άλλοι ότι δεν ήταν ο Υιός του Θεού κτλ κτλ.

Με λίγα λόγια θα διαβάζανε χίλιες δυο απόψεις.

Υπήρχε περίπτωση να βρίσκανε την αλήθεια?

Και άν βάλουμε σε όλα τα παραπάνω και όλες τις υπόλοιπες θρησκείες εκεί θα γινόταν της τρελής!

Δεν ήταν παρά κωδικοποιημένα μυθεύματα για να μεταφέρονται εύκολα από γενιά σε γενιά. Δεν είναι τυχαίο που οι μύθοι όλοι έχουν "άγνωστη" χρονική γέννηση. Αντιθέτως ο "μύθος του σπηλαίου" που είναι φιλοσοφικός μύθος του Πλάτωνα κατασκευάστηκε το 5 αιώνα π.Χ. για να αποκαλύψει με απλότητα τα πράγματα. ( Ο Πλάτων ήταν γνωστό ότι θεωρούσε τους μύθους κακούς για την νεολαία γιατί δεν τους κατανοούσαν σωστά και πάθαιναν περισσότερο κακό παρά καλό, τελικά είχε δίκιο, έως και σήμερα συμβαίνει αυτό)
Απο γενιά σε γενιά σε βάθος 5000 χρόνια λίγο χλωμό μου φαίνεται.

Εδώ εμείς χωρίς τεράστιες καταστροφές και με χειρόγραφα και πολλές άλλες αποδείξεις που μας άφησαν οι προγονοί μας πριν απο 2000-2500 χρόνια και πάλι στην ουσία δεν γνωρίζουμε τίποτα,παρά μόνο ελάχιστα για αυτούς!

Αυτοί διά στόματος μετά απο μεγάλες καταστροφές πως μπόρεσαν να κρατήσουν όλες αυτές τις πληροφορίες απο γενια σε γενια?

Ακριβώς, αλλά αυτό οφείλεται στην Ομηρική ποίηση που έδωσε λάθος σχήματα (ανθρωπόμορφα) στο πλαίσιο του μύθου. Να σου θυμίσω ότι στο κόσμο που ζούμε σήμερα το 2013 , πολλής κόσμος (π.χ. στην Αμερική)θεωρεί το Θεό , ως ένα γέροντα πάνω σε ένα συννεφάκι
Ο Όμηρος έβαλε όλους τους αρχαίους να φτιάξουν τα Αγάλματα των Θεών?
Δεν το νομίζω!!!!

Στην Ελλάδα,στην Τροία όπως και σε πολλά άλλα μέρη είχαν αγάλματα με Θεούς(12θεο) ανά τους αιώνες!
Αρα δεν τίθεται θέμα Ομηρου.... αλλά κάτι ποιο γενικό.

Επομένως η "κοινή γνώμη" αναγνώριζε τους θεούς ως "ανθρωπόμορφες" οντότητες...... (ο Τίμαιος, ο Σωκράτης φυσικά ήταν αφρόκρεμα)
Κάπως έτσι....

Γιατί πληθυντικό ; Σε ποιους άλλους αναφέρεσαι ;
Και άλλοι μίλησαν περί αθάνατων είτε άμεσα είτε έμμεσα.
Οπως και ότι ήταν νεφελίμ :happy2

Ακριβώς. Η γνώμη μου είναι πως οι άνθρωποι έφτασαν το επίπεδο να είναι "αθάνατοι" (λόγο τεχνολογίας - που φαίνεται από την ανάγκη κατανάλωσης της αμβροσίας) (εξάλλου και ο Μαθουσάλας έζησε περίπου μία χιλιετηρίδα επομένως είναι κοινό στοιχείο ότι οι άνθρωποι ζούσαν πολύ πριν το κατακλυσμό. Επομένως αν κάποιοι άνθρωποι με τεχνολογία επιβίωσαν , θεωρήθηκαν αθάνατοι λόγω μακροζωίας και θεοί λόγο τεχνολογίας. Όμως γνώμη μου είναι ότι τελικά και αυτοί πέθαναν (όμως φρόντισαν να αφήσουν απογόνους - όπως π.χ. ο Αινείας που ήταν γιος του Αγχίση και της "θεάς" Αφροδίτης κτλ). Γιαυτό άλλωστε και χάθηκαν οι "επαφές" με αυτούς από ένα σημείο και μετά....
Λίγο δύσκολο μου ακούγεται καποιοι ελάχιστοι άνθρωποι να ήταν αθάνατοι και όλοι οι υπόλοιποι να μην είχαν αυτη την δυνατότητα.

Φαντάσου να γινόταν κάτι τέτοιο στις μέρες μας!

Να έβλεπες π.χ τον Μπούς ή ακόμα χειρότερα τον Παπανδρέου(τον γιωργάκη) 1000 χρόνια :D


Ένας άνθρωπος απο το Θηβέτ ή την Κίνα(δεν θυμάμαι ακριβώς) έτρωγε συνέχεια διάφορα βότανα όπως και διάφορες υπερτροφές(όπως το γκότζι μπέρι) και έζησε όπως μας λένε πάνω απο 250 χρόνια...... πέθανε πριν 60-70 χρόνια.

Όχι , νομίζω ότι γνωρίζουμε απλά εκείνο το γεγονός, της Ατλαντίδας.. εμείς οι Έλληνες... λόγω του Πλάτωνος, όμως στις πυραμίδες σίγουρα υπάρχει η ιστορία καταγεγραμμένη ... εξάλλου γιαυτό πήγαιναν εκεί οι ιστορικοί (Ηρόδοτος κτλ.) αν π.χ. εγώ ήμουν στο επάγγελμα αρχαιολόγος θα πήγαινα υποχρεωτικά εκεί να μάθω , δε νομίζεις ; μάλιστα λένε πως στα πόδια της σφήκας υπάρχει το βιβλίο που τα καταγράφει όλα αυτά, και οι αρχαιολογικές υπηρεσίες δεν αφήνουν να ανοιχθεί τρύπα (λένε- δε ξέρω κατά πόσο ισχύει)
Υπάρχει σίγουρα στις πυραμίδες? βρέθηκε?

Δεν νομίζω!

Αν υπάρχει καλώς,αν δεν υπάρχει όμως θα πρέπει να βρούμε απο που ο Πλάτωνας έμαθε για όλα αυτά που συνέβησαν πριν απο 9.000 χρόνια(για εμάς 12.000 χρόνια).

Δεν μπορεί να μην γνωρίζουμε τίποτα για τόσες χιλιάδες χρόνια και ξαφνικά ο Πλάτωνας να μαθαίνει κάποιο γεγονός που συνέβησε πριν απο 9000 χρόνια της εποχής του.


Μα αν διαβάσεις το μύθο , θα δεις πως οι Άτλαντες είναι όρος που αντιστοιχεί σε μία μεγάλη στρατία από τη Δύση, που κατείχε πολλά κράτη από την Ευρώπη, ενώ η Αθήνα με τις συμμαχικές δυνάμεις (Αιγυπτιακή Σάις)... συγκρατούσε την συμμαχία μέσα από τις Ηράκλειες στήλες....
Ναι όμως ο Πλάτωνας μας πληροφορεί για την καταστροφή και βύθιση μόνο των Ατλάντων.

Οι υπόλοιποι τι απέγιναν? και μαζί με αυτούς και η τεχνολογία τους?

Όχι όχι, η τεχνολογία δεν χάθηκε μετά το πόλεμο.... απλά καταστράφηκε η Ατλαντίδα... και όλος ο Αθηναϊκός στρατός μέσα σε μία μια στιγμή σύμφωνα με το "Τίμαιο" ...
πιθανόν φυσικά αυτό να είχε επιπτώσεις στη γη.... πάντως η τελική καταστροφή ήρθε με το κατακλυσμό.

Άποψη μου είναι πως ο κατακλυσμός βοήθησε στο να "καθαριστούν τα πολλά κακά που είχαν πληθύνει" όπως λέει και η βίβλος. Και επειδή η ραδιενέργεια προκαλεί τερατογενέσεις... πιθανόν πολλά "πλάσματα" που γεννήθηκαν να οφείλονται σε αυτή ... όπως δηλαδή τα οστά και τα "ευρήματα" που εμφανίζονται στις μέρες μας (νεφελίμ) ως ανεξήγητα κτλ....

Τα νεφελίμ μας τα παρουσιάζουν με διάφορα κεφάλια ζώων.
Πολλοί λένε ότι υπήρχαν και πριν απο τον κατακλυσμό.

Αρα δεν τίθεται θέμα τερατογενεσεων.
Σημερα όμως κάποιοι πλανόδιοι(μην λέμε ονόματα) τις περισσότερες τερατογενεσεις τις παρομοιαζουν με νεφελίμ :ex4

Επίσης βλέπουμε και στην αρχαία ελλάδα διάφορα "οντα" με διασταύρωση ανθρωπων-ζωων κ.ο.κ

Στις πυραμίδες της Γκίζας βλέπουμε επίσης ότι υπάρχουν πολλά όμοια ζώα στην σειρά.

Σε όλα τα παραπάνω μπορούμε να πούμε ότι ήταν τεχνολογικά πειράματα....σε πολύ προχωρημένο στάδιο.
Ομως δεν το υποστηρίζω,διότι έχω τις επιφυλάξεις μου...... απλά κουβέντα να γίνεται :happy2


Κοίτα , κατανοώ απόλυτα αυτό που λες, γιατί το έχεις αναφέρει και παλιά, ότι όλα αυτά μπορεί να είναι εξ αρχής τοποθετημένα έτσι ...ώστε να πλανευτούν οι άνθρωποι από τον πονηρό...

γιαυτό και βλέπεις διάφορες ομάδες... να ερμηνεύουν αυτά όπως νάναι.... .... και να σχηματίζουν δόγματα ή οργανισμούς ή εταιρίες πάνω σε αυτά... (που είναι η εκδήλωση αυτής της πλάνης)

...όμως αυτό δε σημαίνει ότι επειδή είναι έτσι τοποθετημένα, ότι είναι και κακά. Αντίστοιχα η μυθολογία δεν είναι σαν να διαβάζεις π.χ. κάτι απαγορευμένο...(στο Βυζάντιο την προσέγγιζαν με το σωστότερο τρόπο) δηλαδή όταν τη διαβάζεις πρέπει να έχεις στο νου σου να μην πιστεύεις το μυθολογικό μέρος αλλά το πραγματικό (=αποκωδικοποιημένο) το οποίο δεν είναι και εύκολο... και πολλές φορές ο κόσμος μπερδεύεται...

....είναι ο ίδιος κόσμος που διαβάζει τη γέννεση και φαντάζεται ότι ο θεός πήρε με τα χέρια του πηλό και έφτιαξε τον άνθρωπο ενώ μετά από τα πλευρά του πήρε ένα παΐδι και έφτιαξε τη γυναίκα....
Μα για το πραγματικό μέρος μιλάμε....... στην αποκωδικοποιηση είναι το ζόρι :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

35
evaggelia έγραψε:Αυτό δεν το λένε οι "ανθέλληνες" (κατ' αυτούς) Χριστιανοί, αλλά ο ίδιος ο πατέρας τής ιστορίας, ο αρχαίος Έλληνας Ηρόδοτος!
Πατέρα της ιστορίας τον ονόμασε ο Κικέρων και όχι οι Έλληνες και ο νοών νοείτω!!!


Ιστορίαι Β' 4: «...Δώδεκά τε θεών επωνυμίας έλεγον πρώτους Αιγυπτίους νομίσαι και Έλληνας παρά σφέων αναλαβείν, βωμούς τε και αγάλματα και νηούς θεοίσι απονείμαι σφέας πρώτους και ζώα εν λίθοισι εγγλύψαι...»

Δηλαδή: "Λένε επίσης ότι πρώτοι οι Αιγύπτιοι δημιούργησαν τα ονόματα των δώδεκα θεών τα οποία υιοθέτησαν οι Έλληνες και ότι ήταν οι πρώτοι που ίδρυσαν βωμούς, αγάλματα και ναούς προς τιμήν των θεών και χάραξαν μορφές πάνω σε πέτρα".

Ιστορίαι Β' 50: «Σχεδόν δε και πάντων τα ουνόματα των θεών εξ Αιγύπτου ελήλυθε ες Ελλάδα. Διότι μεν γαρ εκ των βαρβάρων ήκει, πυνθανόμενος ούτω ευρίσκω εόν· δοκέω δ'ων μάλιστα απ' Αιγύπτου απίχθαι. Ότι γαρ δη μη Ποσειδεώνος και Διοσκούρων, ως και πρότερόν μοι ταύτα είρηται, και Ήρης και Ιστίης και Θέμιος και Χαρίτων και Νηρηίδων, των άλλων θεών Αιγυπτίοισι αιεί κοτε τα ουνόματα εστι εν τη χώρη. Λέγω δε τα λέγουσι αυτοί Αιγύπτιοι. Των δε ου φασι θεών γινώσκειν τα ουνόματα, ούτοι δε μοι δοκέουσι υπό Πελασγών ονομασθήναι, πλην Ποσειδώνος. Τούτον δε τον θεόν παρά Λιβύων επύθοντο· ουδαμοί γαρ απ' αρχής Ποσειδεωνος ουνομα έκτηνται ει μη Λίβυες, και τιμώσι τον θεόν τουτον αιεί. Νομίζουσι δ'ων Αιγύπτιοι ουδ' ήρωσι ουδε».

Δηλαδή: "Τα ονόματα όλων σχεδόν των θεών ήρθαν στην Ελλάδα από την Αίγυπτο [Ο Ηρόδοτος δεν εννοεί βέβαια ότι τα ίδια τα ονόματα των θεών του Ελληνικού πανθέου ήρθαν από την Αίγυπτο (γνωρίζει τη διαφορά στις ονομασίες τους, π.χ. Άμμων και Ζευς, Β 42), αλλά επειδή το όνομα αντιπροσωπεύει το σημαινόμενο, ότι οι ελληνικοί θεοί προσδιορίστηκαν και η λατρεία τους εγκαθιδρύθηκε και καθορίστηκε με βάση τους Αιγυπτιακούς]. Ξέρω από τις έρευνες που έκανα ότι ήρθαν απ' έξω και συγκεκριμένα από την Αίγυπτο, διότι τα ονόματα αυτά ήταν γνωστά στους Αιγύπτιους από τα βάθη των αιώνων με μόνες εξαιρέσεις, όπως είπα ήδη τα ονόματα του Ποσειδώνα και των Διόσκουρων [Ο Ποσειδών και οι Διόσκουροι ήταν προστάτες των ναυτικών. Οι Αιγύπτιοι όμως μισούσαν τη θάλασσα, οπότε δεν είχαν θαλάσσιες θεότητες] καθώς και της Ήρας, της Εστίας, της Θέμιδας, των Χαρίτων και των Νηρηίδων. Έχω την μαρτυρία των ίδιων των Αιγυπτίων γι' αυτό. Πιστεύω ότι οι θεοί, τους οποίους ισχυρίζονται ότι δεν γνωρίζουν, πήραν τα ονόματα τους από τους Πελασγούς [Εδώ πρόκειται για τους Πελασγούς που μετανάστευσαν αργότερα στη Αττική (βλ. Α 57) και όχι για τους πρώτους κατοίκους του ελληνικού χώρου με αυτό το όνομα], εκτός από τον Ποσειδώνα, τον οποίο έμαθαν από τους Λίβυους. Γιατί οι Λίβυοι είναι ο μόνος λαός που γνώριζε ανέκαθεν το όνομα του Ποσειδώνα και τον λάτρευε από την αρχαιότητα. Οι ήρωες δεν έχουν θέση στη θρησκεία των Αιγυπτίων".

Ιστορίαι Β' 52: «Έθυον δε πάντα πρότερον οι Πελασγοί θεοίσι επευχόμενοι, ως εγώ εν Δωδώνη οίδα ακουσας, επωνυμίην δε ουδ' ουνομα εποιεύντο ουδενί αυτων· ου γαρ ακηκόεσάν κω. Θεους δε προσωνόμασάν σφεας από του τοιούτου ότι κόσμω θέντες τα πάντα πρήγματα και πάσας νομάς είχον. Έπειτε δε χρόνου πολλού διεξελθόντος επύθοντο εκ της Αιγύπτου απικόμενα τα ουνόματα των θεών των άλλων, Διονύσου δε ύστερον πολλώ επύθοντο· και μετά χρόνον εχρηστηριάζοντο περί των ουνομάτων εν Δωδώνη· το γαρ δη μαντηιον τουτο νενόμισται αρχαιότατον των εν Έλλησι χρηστηρίων είναι, και ην τον χρόνον τουτον μουνον. Επεί ων εχρηστηριάζοντο εν τη Δωδώνη οι Πελασγοί ει ανέλωνται τα ουνόματα τα από των βαρβάρων ήκοντα, ανείλε το μαντηιον χράσθαι. Από μεν δη τούτου του χρόνου έθυον τοίσι ουνόμασι των θεών χρεώμενοι· παρά δε Πελασγών Έλληνες εδεξαντο ύστερον».

Δηλαδή: "Πιο παλιά, όπως πληροφορήθηκα στη Δωδώνη, οι Πελασγοί πρόσφεραν θυσίες κάθε είδους και προσεύχονταν στους θεούς χωρίς όμως να τους δίνουν ονόματα ή τίτλους, αφού δεν είχαν ακούσει ακόμα κάτι τέτοιο. Τους αποκαλούσαν με την ελληνική λέξη "θεοί" επειδή αυτοί "έθεσαν" και τακτοποίησαν τα πάντα με την πρέπουσα τάξη και επίσης αυτοί κυβερνούσαν. Τα ονόματα των θεών έφτασαν πολύ αργότερα στην Ελλάδα από την Αίγυπτο κι έτσι τα έμαθαν οι Πελασγοί, με εξαίρεση αυτό του Διονύσου, τον οποίο γνώρισαν πολύ αργότερα· εκείνη την εποχή, λοιπόν, έστειλαν αντιπροσώπους στο μαντείο της Δωδώνης (το αρχαιότερο, και εκείνη την εποχή, μοναδικό μαντείο στην Ελλάδα) να ρωτήσουν πόσο ήταν σωστό να υιοθετήσουν βαρβαρικά στη χώρα ονόματα. Το μαντείο απάντησε ότι μπορούσαν να τα χρησιμοποιούν. Κατά συνέπεια, από εκείνη την εποχή και ύστερα, οι Πελασγοί άρχισαν να επικαλούνται τους θεούς στις θυσίες, και από αυτούς πήραν τα ονόματα όλοι οι Έλληνες".

Ιστορίαι Β' 53: «Όθεν δε εγένετο έκαστος των θεών, είτε δη αιεί ήσαν πάντες, οκοίοί τε τινες τα είδεα, ουκ ηπιστέατο μέχρι ου πρώην τε και χθές ως ειπείν λόγω. Ησίοδον γαρ και Όμηρον ηλικίην τετρακοσίοισι έτσι δοκέω μέο πρεσβυτέρους γενέσθαι και ου πλέοσι· ουτοι δε εισι οι ποιήσαντες θεογονίην Έλλησι και τοίσι θεοίσι τας επωνυμίας δόντες και τιμάς τε και τέχνας διελόντες και είδεα αυτών σημηναντες· οι δε πρότερον ποιηταί λεγόμενοι τούτων των ανδρών γενέσθαι ύστερον, έμοιγε δοκέειν, εγένοντο. Τούτων τα μεν πρώτα αι Δωδωνίδες ιρήιαι λέγουσι, τα δε ύστερα τα ες Ησίοδον τε και Όμηρον έχοντα εγώ λέγω».

Δηλαδη: "Όμως ήταν, αν μπορώ να το θέσω έτσι, μόλις χθες που οι έλληνες έμαθαν για τη προέλευση και τη μορφή των διαφόρων θεών κι αν υπήρχαν ή όχι ανέκαθεν· γιατί ο Όμηρος και ο Ησίοδος, οι ποιητές που δημιούργησαν τη θεογονία και περιέγραψαν τους θεούς, αποδίδοντας σε αυτούς σωστά τους τίτλους, τις τιμές προς αυτούς και τις ασχολίες τους, έζησαν, πιστεύω, περίπου τετρακόσια χρόνια πριν από εμάς [γύρω στον 9ο αιώνα π.Χ.]. Όσο για τους ποιητές, που λέγεται ότι προηγήθηκαν, στη πραγματικότητα, πιστεύω, ήταν μεταγενέστεροι [Για παράδειγμα ο Ορφέας, ο Μουσαίος, ο Λίνος]. Για το πρώτο μέρος της αναφοράς μου σε αυτά τα θέματα, βασίζομαι στα λόγια της ιέρειας της Δωδώνης και για το δεύτερο μέρος, που αφορά στον Όμηρο και τον Ησίοδο, προβάλλω τις προσωπικές μου γνώμες".

Ιστορίαι Β' 58: «Πανηγύρις δε άρα και πομπάς και προσαγωγάς πρώτοι ανθρώπων Αιγύπτιοι εισι οι ποιησάμενοι, και παρά τούτων Έλληνες μεμαθήκασι. Τεκμήριον δε μοι τούτου τόδε· αι μεν γαρ φαίνονται εκ πολλού τεο χρόνου ποιεύμεναι, αι δε Ελληνικαί νεωστί εποιήθησαν».

Δηλαδή: "Επιπλέον, οι Αιγύπτιοι επινόησαν και δίδαξαν στους Έλληνες τις λατρευτικές συγκεντρώσεις, τις λιτανείες και τις λειτουργίες, γεγονός που αποδεικνύεται από την αδιαφιλονίκητη αρχαιότητα τέτοιων τελετών στην Αίγυπτο σε σύγκριση με την Ελλάδα, όπου εισήχθησαν μόλις πρόσφατα".
52 [Επεξεργασία]
1 ἔθυον δὲ πάντα πρότερον οἱ Πελασγοὶ θεοῖσι ἐπευχόμενοι, ὡς ἐγὼ ἐν Δωδώνῃ οἶδα ἀκούσας, ἐπωνυμίην δὲ οὐδ᾽ οὔνομα ἐποιεῦντο οὐδενὶ αὐτῶν· οὐ γὰρ ἀκηκόεσάν κω. θεοὺς δὲ προσωνόμασαν σφέας ἀπὸ τοῦ τοιούτου, ὅτι κόσμῳ θέντες τὰ πάντα πρήγματα καὶ πάσας νομὰς εἶχον. 2 ἔπειτα δὲ χρόνου πολλοῦ διεξελθόντος ἐπύθοντο ἐκ τῆς Αἰγύπτου ἀπικόμενα τὰ οὐνόματα τῶν θεῶν τῶν ἄλλων, (Διονύσου δὲ ὕστερον πολλῷ ἐπύθοντο). καὶ μετὰ χρόνον ἐχρηστηριάζοντο περὶ τῶν οὐνομάτων ἐν Δωδώνῃ· (τὸ γὰρ δὴ μαντήιον τοῦτο νενόμισται ἀρχαιότατον τῶν ἐν Ἕλλησι χρηστηρίων εἶναι, καὶ ἦν τὸν χρόνον τοῦτον μοῦνον). 3 ἐπεὶ ὦν ἐχρηστηριάζοντο ἐν τῇ Δωδώνῃ οἱ Πελασγοὶ εἰ ἀνέλωνται τὰ οὐνόματα τὰ ἀπὸ τῶν βαρβάρων ἥκοντα, ἀνεῖλε τὸ μαντήιον χρᾶσθαι. ἀπὸ μὲν δὴ τούτου τοῦ χρόνου ἔθυον τοῖσι οὐνόμασι τῶν θεῶν χρεώμενοι· παρὰ δὲ Πελασγῶν Ἕλληνες ἐξεδέξαντο ὕστερον.

Β, 52 - 58 θεοί και μαντεία
52. Σ' όλες τις θυσίες που έκαναν παλαιότερα οι Πελασγοί, όταν προσεύχονταν στους θεούς, όπως άκουσα στη Δωδώνη και το γνωρίζω, δεν ξεχώριζαν κανέναν από αυτούς ούτε
τους έδιναν ονόματα, επειδή δεν είχαν ακούσει1 ακόμα τους είχαν ονομάσει «θεούς» απλώς από το γεγονός ότι είχαν θέσει τάξη σ' όλα τα πράγματα και είχαν την όλη
κυβέρνηση τους. Πέρασαν πολλά χρόνια για να μάθουν τα ονόματα των θεών που τους ήρθαν από την Αίγυπτο (του Διόνυσου το όνομα το άκουσαν πολύ αργότερα)κι έπειτα από καιρό πάλι ζήτησαν χρησμό από το μαντείο της Δωδώνη; για τα ονόματα.Το μαντείο τούτο θεωρείται το αρχαιότερο από τα μαντεία των Ελλήνων και τότε ήταν το
μοναδικό. Ζητούσαν λοιπόν οι Πελασγοί χρησμό στη Δωδώνη, να δεχτούν τα ονόματα των θεών που τους ήρθαν από τους βαρβάρους. Και το μαντείο χρησμοδότησε να τα
δεχτούν. Από τον καιρό πια αυτόν θυσίαζαν ονομαστικά σε καθέναν από τους θεούς. Κι από τους Πελασγούς τα πήραν αργότερα οι Έλληνες.

Εδώ αυτό είναι λογικό γιατί έγιναν και 2 κατακλυσμοί,αυτοί του Ωγύγου και του Δευκαλίωνα και η γνώση είχε χαθεί.Οι Αιγύπτιοι είχαν κρατήσει την γνώση όπως πληροφορούμαστε και στον Τίμαιο.

Σύμφωνα με κείνους, ιδρυτής της πόλης
ήταν μια θεά που στα Αιγυπτιακά ονομάζεται Νήιθ, και,
όπως λένε οι ίδιοι, Αθηνά στα Ελληνικά. Οι κάτοικοι της
αγαπούν πολύ τους Αθηναίους και ισχυρίζονται ότι, κατά
κάποιο τρόπο, είναι συγγενείς τους. Όταν λοιπόν πήγε εκεί
ο Σόλωνας, τον τίμησαν, είπε, εξαιρετικά. Όταν ζήτησε
πληροφορίες για την αρχαία ιστορία τους από τους ιερείς,
που κατ' εξοχήν γνώριζαν αυτά τα πράγματα, διαπίστωσε
πως ούτε ;ο ίδιος ούτε κανένας άλλος Έλληνας, όπως λέγεται,γνώριζε τίποτα σχετικά μ' αυτά. Κι όταν σε κάποια
περίπτωση θέλησε να τους παρασύρει σε συζήτηση σχετικά
με την αρχαία ιστορία, τους μίλησε για τις παλιές Αθηναϊκές
παραδόσεις, για τον Φορωνέα που θεωρείται ο πρώτος
άνθρωπος, για τη Νιόβη, για τον Δευκαλίωνα επίσης
και την Πύρρα, για τον τρόπο που σώθηκαν από τον
κατακλυσμό και για τη γενεαλογία των απογόνων τους,
και προσπάθησε να υπολογίσει το χρονικό διάστημα που
πέρασε από τότε μετρώντας τα χρόνια. Τότε ένας πολύ
ηλικιωμένος ιερέας του είπε: "Σόλωνα, Σόλωνα, εσείς οι
Έλληνες είστε αιωνίως παιδιά. Δεν υπάρχει γέρος Έλληνας".
Ακούγοντας αυτό λοιπόν ρώτησε: "Πώς; Τι εννοείς
με αυτά που είπες;" "Είστε όλοι νέοι στην ψυχή", είπε,
"γιατί δεν έχετε μέσα σας παλαιές αντιλήψεις από αρχαία
παράδοση ούτε και καμιά διδασκαλία που να πάλιωσε με
το πέρασμα του χρόνου. Η αιτία όλων αυτών είναι η εξής:
Συνέβησαν και θα συμβούν πολλές και διάφορες καταστροφές στο ανθρώπινο γένος. Οι σημαντικότερες προήλθαν από φωτιές και πλημμύρες, ενώ οι μικρότερες από αμέτρητες άλλες αιτίες
....
Στη χώρα σας όμως, αλλά και σε αρκετές άλλες,
έρχεται κάθε τόσο το ρεύμα του ουρανού σαν φοβερή αρρώστια και καταστρέφει όλα όσα έχουν αναπτυχθεί με τα
γράμματα και όλα όσα χρειάζονται οι πόλεις, αφήνοντας
ζωντανούς μόνο τους αγράμματους και τους ακαλλιέργητους από σας, ώστε γίνεστε σαν νέοι από την αρχή, χωρίς να γνωρίζετε τίποτα από εκείνα που έγιναν τον παλιό καιρό τόσο στη δική μας χώρα όσο και στη δική σας. Αυτά λοιπόν που ανέφερες μόλις τώρα, Σόλωνα, για τις παραδόσεις σας σχετικά με τις γενεαλογίες έχουν πολύ μικρή διαφορά από τα παιδικά παραμύθια. Εσείς θυμάστε μόνο έναν κατακλυσμό, αν και προηγουμένως έγιναν πολλοί. Δεν ξέρετε, επίσης, ότι στη δική σας χώρα γεννήθηκε το πιο όμορφο κι ευγενικό ανθρώπινο γένος, από το οποίο κατάγεσαι κι εσύ και όλοι οι συμπολίτες σου, επειδή βέβαια διασώθηκε λίγο σπέρμα. Αυτό όμως το αγνοείτε, γιατί επί πολλές γενιές οι επιζήσαντες πέθαναν χωρίς να γνωρίζουννα γράφουν...

Ο ιερέας λοιπόν του είπε: "Δεν θα σου το αρνηθώ, Σόλωνα. Θα σου τα πω όλα, τόσο για χάρη σου όσο και για χάρη της πολιτείας σου, αλλά κυρίως για χάρη της θεάς που προστάτευσε, ανέθρεψε κι εκπαίδευσε και τον δικό σας και μετά τον δικό μας τόπο, αρχίζοντας από σας χίλια χρόνια πιο πριν", όταν πήρε το σπέρμα για χάρη σας από τη Γη και τον Ήφαιστο. Η διάρκεια του πολιτισμού μας, όπως λένε τα ιερά μας βιβλία,είναι οκτώ χιλιάδες χρόνια. Θα σου μιλήσω λοιπόν με συντομία για τους νόμους και τα υπέροχα έργα των συμπολιτών σου, που έζησαν πριν από εννέα χιλιάδες χρόνια.Αργότερα, όταν θα βρούμε περισσότερο χρόνο, θα τα συζητήσουμε με λεπτομέρειες, έχοντας στα χέρια μας και τα γραμμένα...

...μια και είσαστε γέννημα και θρέμμα των θεών...


Εξάλλου ο Ηρόδοτος λέει παρακάτω
123.
1 τοῖσι μέν νυν ὑπ᾽ Αἰγυπτίων λεγομένοισι χράσθω ὅτεῳ τὰ τοιαῦτα πιθανά ἐστι· ἐμοὶ δὲ παρὰ πάντα τὸν λόγον ὑπόκειται ὅτι τὰ λεγόμενα ὑπ᾽ ἑκάστων ἀκοῇ γράφω.

123. Αυτά που λένε οι Αιγύπτιοι ας τα δεχτεί όποιος τα θεω
ρεί πιστευτά. Εγώ σ' όλη τη διήγηση μου έχω μια αρχή, γράφω ό,τι μου λέει ο ένας κι ο άλλος.!!!
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική μυθολογία”

cron