Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

10
όταν το βλέπεις σε τόσες αναφορές
π.χ.?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

11
dominique έγραψε:
όταν το βλέπεις σε τόσες αναφορές
π.χ.?
π.χ. εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... =6&t=15323
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

12
Πάντως ο Ενώχ δεν αρκείται μόνο στην αναφορά του γεγονότος. Μας παραθέτει τα ονόματα των αρχηγών των Εκπεσόντων, καθώς και την τέχνη που δίδαξε ο καθένας από αυτούς στις θυγατέρες των ανθρώπων. Επίσης αναφέρει τα ονόματα των Τεσσάρων Ισχυρών Αγγέλων που ενημέρωσαν το Θεό και ανέλαβαν την πραγματοποίηση της Θείας Δικαιοσύνης, καθώς και τον επίλογο αυτής της ιστορίας: Οι Εκπεσόντες θα παρέμεναν για πάντα δεμένοι στα Τάρταρα (για κάποιους στον 2ο Ουρανό), οι Γίγαντες θα σκοτώνονταν ο ένας από τα χέρια του άλλου, ενώ τα πνεύματά τους θα παρέμεναν δέσμια στη Γη και οι άνθρωποι θα αφανίζονταν από τον Κατακλυσμό. Νομίζω ότι, παρά τις επιθέσεις που έχει δεχτεί, το βιβλίο που αποδίδεται στον Ενώχ ξέρει πολύ καλά τι λέει και πως το λέει. Άς περάσουμε όμως τώρα να δούμε μερικές άλλες ερμηνείες της ιστορίας αυτής καθώς και παραδόσεις που από αυτήν ξεπήδησαν.

Οι Εκπεσόντες ήταν ... εξωγήινοι
Μερικοί οπαδοί της θεωρίας της εξωγήινης επαφής πιστεύουν ότι η Πτώση δεν συνέβη σε Αγγέλους αλλά σε εξωγήινους, οι οποίοι είναι οι Άγγελοι των παραδόσεων. Όπως ισχυρίζεται ο Ζεκάρια Σίτσιν, λοιπόν, οι εξωγήινοι εκείνοι που αποστάτησαν για κάποιο λόγο ενάντια στους αρχηγούς τους, θεωρήθηκαν αποστάτες Άγγελοι και δημιουργήθηκε ολόκληρη αυτή η ιστορία. Μάλιστα, επειδή λόγω των συνθηκών του πλανήτη τους ήταν ιδιαίτερα ψηλοί, γίγαντες στα μάτια των ανθρώπων της Γης και υπεραναπτυγμένοι τεχνολογικά, δημιουργήθηκαν και οι υπόλοιπες παράμετροι του μύθου.

Οι Εκπεσόντες και τα ξωτικά
Μια άλλη παράδοση θέλει τους Εκπεσόντες να έπεσαν άλλοι στη Γη, άλλοι στο νερό και άλλοι παρέμειναν στον αέρα. Ανάλογα με το που έπεσαν, έγιναν και αντίστοιχα πλάσματα, ξωτικά, νεράιδες, νύμφες και τα σχετικά. Μάλιστα, υπάρχει μια παράδοση, ότι την ώρα της Πτώσης κάποιοι Άγγελοι παρέμειναν ουδέτεροι, χωρίς να πάρουν το μέρος ούτε του Θεού αλλά ούτε του Εωσφόρου. Εκείνοι οι Άγγελοι τιμωρήθηκαν με το να εγκλωβιστούν στο υλικό πεδίο μεν αλλά δεν έγιναν Δαίμονες και έτσι διατηρούν την ομορφιά και τις δυνάμεις τους και πολλοί τους συνδέουν με διαφόρων ειδών αιθερικά πλάσματα. Από τους Εκπεσόντες αυτούς, άλλοι είναι φιλικά διακείμενοι στους ανθρώπους και άλλοι προσπαθούν να αποδείξουν στο Θεό ότι μετάνιωσαν. Έτσι περιμένουν την τελική Κρίση, οπότε και θα γίνουν Άγγελοι ξανά…» (15)
Εμπεριστατωμένη η ανάλυση του εκλεκτού αρθρογράφου, όπως και τόσα άλλα άρθρα που φιλοξενούμε στο βιβλίο μας.
Με ταπειν΄τητα μόνο να πούμε, ότι στη σύγχρονη εποχή οι πραγματικοί εκπεσόντες άγγελοι είμαστε εμείς οι ίδιοι οι αμαρτωλοί. Ας συνέλθουμε όσο είναι καιρός για να βλέπουμε κατάματα και τους ανθρώπους και τον Θεό!
Τίποτε άλλο.http://www.sakketosaggelos.gr/Article/3842/
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

13
Οι Εκπεσόντες ήταν ... εξωγήινοι
Μερικοί οπαδοί της θεωρίας της εξωγήινης επαφής πιστεύουν ότι η Πτώση δεν συνέβη σε Αγγέλους αλλά σε εξωγήινους, οι οποίοι είναι οι Άγγελοι των παραδόσεων. Όπως ισχυρίζεται ο Ζεκάρια Σίτσιν, λοιπόν, οι εξωγήινοι εκείνοι που αποστάτησαν για κάποιο λόγο ενάντια στους αρχηγούς τους, θεωρήθηκαν αποστάτες Άγγελοι και δημιουργήθηκε ολόκληρη αυτή η ιστορία. Μάλιστα, επειδή λόγω των συνθηκών του πλανήτη τους ήταν ιδιαίτερα ψηλοί, γίγαντες στα μάτια των ανθρώπων της Γης και υπεραναπτυγμένοι τεχνολογικά, δημιουργήθηκαν και οι υπόλοιπες παράμετροι του μύθου.
:0307 :0307
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

14
dominique έγραψε:
Οι Εκπεσόντες ήταν ... εξωγήινοι
Μερικοί οπαδοί της θεωρίας της εξωγήινης επαφής πιστεύουν ότι η Πτώση δεν συνέβη σε Αγγέλους αλλά σε εξωγήινους, οι οποίοι είναι οι Άγγελοι των παραδόσεων. Όπως ισχυρίζεται ο Ζεκάρια Σίτσιν, λοιπόν, οι εξωγήινοι εκείνοι που αποστάτησαν για κάποιο λόγο ενάντια στους αρχηγούς τους, θεωρήθηκαν αποστάτες Άγγελοι και δημιουργήθηκε ολόκληρη αυτή η ιστορία. Μάλιστα, επειδή λόγω των συνθηκών του πλανήτη τους ήταν ιδιαίτερα ψηλοί, γίγαντες στα μάτια των ανθρώπων της Γης και υπεραναπτυγμένοι τεχνολογικά, δημιουργήθηκαν και οι υπόλοιπες παράμετροι του μύθου.
:0307 :0307
Σίτσιν, ο Λιακόπουλος της Ρωσίας :flag
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

15
Παιδιά, ρίχνοντας μία ματιά στην Γένεσις, που γράφει όλα τα σημαντικά γεγονότα από αρχής κόσμου, μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι δεν φαίνεται πουθενά να περιγράφει την πτώση των αγγέλων. Είναι δυνατόν ; Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει στη γένεση και να μην είναι προφανής αλλά κρυμμένη μέσα στις ιστορίες του Καιν, Άβελ και Σηθ; Αλλιώς για ποιο λόγο δεν την έβαλε μέσα ο Μωυσής ; Δεν μπορεί να έκρυψε εντελώς κάτι τόσο μεγάλο. . . .
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

16
Ξέρω ότι μερικοί θα κράξουν, όμως εμένα μου αρέσει να εξετάζω ό,τι μπορώ. Και από τη στιγμή που υπάρχει και αυτή η άποψη σε σχέση με το θέμα που εξετάζουμε, θέλω να την εξετάσω κι αυτή. Τα βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής από το Λιακό, δεν μου έκαναν κανένα κακό, αντίθετα μπορώ να πω ότι μερικά με ωφέλησαν. Οπότε θα παραγγείλω κι αυτά εδώ, τα οποία πραγματεύονται ακριβώς το θέμα που ερευνούμε κι εμείς εδώ.

Προσοχή: Δεν είμαι "φαν" του Λιακόπουλου, ούτε έχω κανα συμφέρον. Απλά ΄προσπαθώ να βλέπω τα θέματα που με ενδιαφέρουν από όσες περισσότερες οπτικές μπορώ και να εξετάζω όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές. Και ο Λιακό, πιστέψτε με, είναι ενδιαφέρον τύπος και τα στοιχεία που δίνει μερικές φορές κάνουν πάταγο.

phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

17
Η γνώμη μου είναι ότι ο Λιάκο προσφέρει πολύ καλές πληροφορίες για να εξετάσει κανείς. Δεν είναι να τον λαμβάνει κανείς κυριολεκτικά διότι είναι άκρως αιρετικές οι θέσεις του αλλά ως ερέθισμα για μετέπειτα αναζήτηση είναι πολύ καλός. Πολλές φορές στην προσπάθεια να τον διαψεύσει κανείς μαθαίνει πολλά πολλά πράγματα. Αν όμως μείνει κανείς σε αυτά που λέει κυριολεκτικά ζημιώνεται και ελπίζω να μη το βλέπει κυριολεκτικά κανείς, ούτε εσύ spartan, έτσι δεν είναι ;

Επανέρχομαι όμως στο ερώτημα μου, γιατί δεν υπάρχουν οι έκπτωτοι στην γένεσις ; Ο Λιακόπουλος νομίζω λέει ότι είναι οι υιοί Σήθ, το έχεις υπόψη σου καθόλου spartan ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι Έκπτωτοι Άγγελοι;

18
Ξέρω ότι μερικοί θα κράξουν, όμως εμένα μου αρέσει να εξετάζω ό,τι μπορώ. Και από τη στιγμή που υπάρχει και αυτή η άποψη σε σχέση με το θέμα που εξετάζουμε, θέλω να την εξετάσω κι αυτή. Τα βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής από το Λιακό, δεν μου έκαναν κανένα κακό, αντίθετα μπορώ να πω ότι μερικά με ωφέλησαν. Οπότε θα παραγγείλω κι αυτά εδώ, τα οποία πραγματεύονται ακριβώς το θέμα που ερευνούμε κι εμείς εδώ.

Προσοχή: Δεν είμαι "φαν" του Λιακόπουλου, ούτε έχω κανα συμφέρον. Απλά ΄προσπαθώ να βλέπω τα θέματα που με ενδιαφέρουν από όσες περισσότερες οπτικές μπορώ και να εξετάζω όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές. Και ο Λιακό, πιστέψτε με, είναι ενδιαφέρον τύπος και τα στοιχεία που δίνει μερικές φορές κάνουν πάταγο.

Πότε ακριβώς είπες ότι το θέλεις το κράξιμο? :D
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron