Ημερομηνία : 14 Νοέμ 2018, 23:21

Πρόσφατα Θέματα

Tελευταία άρθρα του blog

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝΑΛΑΜΠΕΣ! ΕΡΧΕΤΑΙ Ο Γ΄ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΤΕ ΣΤΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2013, 20:30 
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 13 Απρ 2010, 00:31
Δημοσ.: 2172
Κοίτα φίλε μου, είσαι σε ηλικία που πρέπει να δεις τα πράγματα όπως είναι πλέον, και να ζητήσεις βοήθεια. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλα δε γίνεται από το πληκτρολόγιο. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό και να του πεις τα θέματα που σε απασχολούν. Και αυτός είναι ο καλός Πνευματικός. Υπάρχει σίγουρα κάποιος για σένα, αν ψάξεις και θέλεις πραγματικά να βοηθηθείς. Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο...

Κορυφή
 Προφίλ  
Thanks          Απάντηση με παράθεση  

pros

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2013, 20:32 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Κατάσταση:
Εγγραφη: 15 Μαρ 2011, 17:58
Δημοσ.: 3486
Η βοήθεια η δική μου είναι στο να εμφανιστεί ο Αντίχριστος μέσα στο 2013!Αυτό θα μου λύσει όλα τα προβλήματα!Μπορεί να γίνει έτσι;Προσευχηθείτε όλοι για να γίνει!

Κορυφή
 Προφίλ  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝΑΛΑΜΠΕΣ! ΕΡΧΕΤΑΙ Ο Γ΄ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΤΕ ΣΤΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2013, 20:33 
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
............................

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 02:32 
Σκεπτόμενος
Σκεπτόμενος
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Εγγραφη: 27 Οκτ 2011, 23:31
Δημοσ.: 99
τυρί, ρύζι, γάλα, καμπα, τρία πουλάκια κάθονται και πίνουν το καμπά, συγνώμη Γιώργο αλλά σε βλέπω πολύ δύσκολο, πρέπει να ακολουθήσεις της συμβουλές των παιδιών, η πήγαινε σε ψυχίατρο να σε πλακώσει στα lexotanil να χαλαρώσεις λίγο, αλλά και πάλι δεν θα σου κάνουν τίποτα γιατί είναι αλλού το πρόβλημα στην πίστη σου, έχεις χαθεί με λίγα λόγια, δεν σου τι λέω μην το βλέπεις έτσι προσπαθώ να σε κουνήσω από την θέση σου γιατί έχεις ριζώσει κυριολεκτικά,. όλα αυτά που λες μην περιμένεις να γίνουν σε 1, 2 6, μήνες η 1 χρόνο, θέλει καιρό, το πόσο άγνωστο, αλλά θέλει. φιλικά Κοσμάς.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 03:52 
Αντινεοταξίτης
Αντινεοταξίτης
Κατάσταση:
Εγγραφη: 19 Μάιος 2011, 17:47
Δημοσ.: 326
ouranofantor έγραψε:
αλλά και πάλι δεν θα σου κάνουν τίποτα γιατί είναι αλλού το πρόβλημα στην πίστη σου, έχεις χαθεί με λίγα λόγια,

Και έχει χαθεί η πιστη του ίσως γιατί δεν ήταν εξ αρχής προς Αυτόν που θα έπρεπε, αλλά ήταν προς τον Μάξιμο, τους περιξ του Μάξιμου (αλήθεια ρε συ Γιώργο, που έχουν πάει τώρα όλοι του apocalypsi foroum?) και λοιπούς άλλους που έπαιξαν το ρόλο τους.

Εδώ έγκειται άλλωστε και ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους της έντονης ενασχόλησης με τις εσχατολογικές προφητείες από τον οποίο προσπαθούν όλοι σχεδόν οι πνευματικοί να προφυλάξουν στρέφοντας την προσοχή στον Κύριο. Κάποιος που δεν έχει χτίσει, θεμελειώσει την πίστη του προς την μόνη πραγματική, αληθινή πηγή, κινδυνεύει να βρεθεί να πιστεύει συνήθως τον εκάστοτε προφήτη (εναντίον του οποίου στρέφει τελικά και την οργή του αν δεν γίνουν τα πράγματα όπως τα έταξε), ή ακόμα και την ίδια την προφητεία.

Η ταπεινή μου άποψη είναι πως ο Γιώργος δεν κατάφερε να χτίσει την πίστη του προς τον Κύριο, και το στόρυ όπως το μετέφερε ο Μάξιμος του έδωσε μια φαινομενικά απλή διέξοδο από τα προβλήματα της καθημερινότητάς του. Έπαυε να υπάρχει ανάγκη για αποκατάσταση, επαγγελματική, οικογενειακή, κλπ, πράγματα που απαιτούν αγώνα, προσήλωση, υπομονή και είναι αρκετά δύσκολα υπό κάποιες συνθήκες, και όλα γινόντουσαν "κάτσε και περίμενε γιατί έρχεται ο αντίχριστος και θα γίνουν όλα κ@λος". Μερικοί άλλοι (δεν ξέρω για τον Γιώργο) σε παρομοια φάση πήραν μέχρι και δάνεια με αυτό το σκεπτικό και τα έφαγαν κι όλας πιστεύοντας ότι δεν θα χρειαστεί να τα ξεπληρώσουν. Τώρα που ενδεχόμενη διαφορετική πραγματικότητα τους χτυπάει τη μούρη, έχουν φρικάρει και η οργή τους στρέφεται κατά παντώς (στο μυαλό τους) υπευθύνου. Από τον εκάστοτε προφήτη μέχρι τελικά εναντίον του Θεού του ίδιου. Και βρίσκονται πλέον οργισμένοι θεομάχοι, απομακρυσμένοι από τον Θεό, των οποίων η μετέπειτα ζωή κουβαλάει ακόμα περισσότερη θλίψη, οργή και μπέρδεμα.

Ο Γιώργος πλεον είναι προφανές ότι δυσκολεύεται ακόμα και να πλησιάσει ότι έχει σχέση πραγματική με τον Θεό. Δεν καταλαβαίνει ότι ακόμα και να βγούνε αυτά που είπε ο Μάξιμος, πάλι η πίστη του δεν είναι στον Θεό αλλά στον Μάξιμο. Και είναι θέμα χρόνου χωρίς πίστη, ειδικά αν έρθουν εκείνα τα χρόνια, να βρεθεί ενώπιον της επόμενης μεγάλης δοκιμασίας η οποία και θα τον γονατίσει.

Φτάσαμε να χάνουμε το νου μας, το πνεύμα μας σαν άνθρωποι. Το να επιζητάς εναγωνίως βλέπεις να έρθουν τα χρόνια του αντιχρίστου, τα θλιβερότερα χρόνια στην ιστορία της ανθρωπότητας, την ώρα που είσαι χωρίς πίστη στον μόνο αληθινό Θεό και Κύριο, αγγίζει τα όρια της απόλυτης αυτοκαταστροφής.
Θα μου πεις, είσαι σίγουρος ότι εσύ που θεωρητικά πιστεύεις βαθιά, ότι θα αντέξεις μέχρι τέλους εκείνα τα χρόνια? Θεός φυλάξοι, όχι. Αλλά αν κινδυνεύει τόσο αυτός που έχει πίστη θεμελειωμένη στο βράχο, πόσο μάλλον ο μη χτίζων καν? Ούτε στην άμμο?

Ο Θεός να σε φωτίσει Γιώργη. Εχασες το δρόμο αδελφέ, εντελώς, είτε έρθει ο αντίχριστος πριν την 1/1/14 (πως το έφτασες μέχρι εκεί εσύ που ούτε το 13 δεν δεχόσουν και έβαζες βίντεο τον Μάξιμο να μιλάει για μέχρι τέλος του 12) είτε όχι. Ξαναγύρνα στα βασικά της πίστης μας. Ξαναδές τον Κύριο. Και αν έρθει ο αντίχριστος τότε, θα έχεις ξαναεστιάσει στον Κύριο, οπότε θα είσαι δυνατότερος. Αν δεν έρθει τότε, θα έχεις ξαναεστιάσει στον Κύριο, οπότε θα είσαι δυνατότερος.
Ξαναβρές το Θεό μας γιατί τον έχεις χάσει. Και έτσι και σε πετύχει ο αντίχριστος έτσι, άπιστο, ... θα σε ξεσκίσει φίλε.

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 07:44 
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Έτσι ακριβώς.

Κορυφή
 Προφίλ  
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 11:24 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Κατάσταση:
Μ____
αν ο Αντίχριστος δεν εμφανιστεί μέχρι τις 31/12/2013,χάνω την πίστη μου στον Θεό,διότι πιστεύω ακράδαντα οτι αυτός με οδήγησε να πιστέψω αυτην την θεωρεία,με τα 2 περιστατικά που μου συνέβησαν....Αρα,αν μου έχει παίξει τέτοιο παιχνίδι,μετά δεν θα θέλω να ξανακούσω για αυτόν,δεν θα θέλω να ξέρω οτι καν υπάρχει!Η τροπη που έχει πάρει η ζωή μου δικαιολογείται μόνο αν το τέλος του κόσμου έρθει σε 4-5 χρόνια απο σήμερα,οπότε και ''εξαγνίζει'' όλες τις ανισσοροπίες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω σήμερα,τις διαγράφει!Αν όμως το τέλος δεν έρθει άμεσα,τότε θα μιλάμε για φαλκονέρα,για πραγματική φαλκονέρα!

Κορυφή
 Προφίλ  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 11:28 
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους
Κατάσταση:
Ρε Γιώργο, την πιθανότητα να σε οδήγησε κάποιος άλλος στο να πιστέψεις αυτή τη θεωρία, την σκέφτηκες;
Πλεκτάνες δε στήνει ο Θεός, στήνει ο "άλλος"...
Πάνε πέστα όλα σ εναν άνθρωπο του Θεού, τι έχεις να χάσεις;

Κορυφή
 Προφίλ  
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2013, 11:41 
Φιλουμενάτος
Φιλουμενάτος
Κατάσταση:
Μα και ο ''αλλος'' δεν μπορεί να κάνει τίποτα,αν δεν του το παραχωρήσει ο Θεός πρώτα!Αρα,ο Θεός ευθύνεται που πίστεψα σε αυτήν την θεωρεία,όχι ό ''άλλος''!Και αν αποδειχτεί πλάνη,θα σημαίνει οτι ο Θεός με έχει εμπαίξει!
Αυτα που μου συνέβησαν,δεν μπορώ να τα πω σε ανθρωπο,ουτε καν πνευματικό!Θα τα πάρω μαζί μου στον τάφο μου.....

Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Παραπλήσια θέματα
ΜΙΑ ΦΟΡΑ Μ@Κ@Κ@Σ... ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ Μ@Κ@Κ@Σ... ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ...ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ???
Δ. Συζήτηση: Το παρακράτος και η διαβρωμένη πολιτική
Συγγραφέας: KostasL
Απαντησεις: 0
ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ
Δ. Συζήτηση: Διάφορες Προφητείες
Συγγραφέας: dominique
Απαντησεις: 0
ΑΓΝΩΣΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ
Δ. Συζήτηση: Αρχαιολογία - Προιστορία και σχετικές ανακαλύψεις
Συγγραφέας: ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ
Απαντησεις: 9
Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ