Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

28
Στη παρακάτω ερωτησή σου σε ποιόν αναφέρεσαι;
Αν όχι σε μένα;
Ότι έχεις ρωτήσει έχω απαντήσει ως προς το τί πιστεύω και δεν απολογούμαι φίλτατε..
Αν εσύ είσαι συνεχώς πάνω σε ένα πληκτρολόγιο δεν σημαίνει πως είμαι και εγώ και θα πρέπει σε κάθε σου ερώτηση να απαντήσω αυτοστιγμής....

Μην ξανασχοληθείς το καλύτερο είναι με πράγματα που δεν κατέχεις..Ετσι θα αποφεύγεις και την αμαρτία με το να πέφτεις στην κατάκριση.
LAPTONAS έγραψε:
GLADIATOR έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δεν υπάρχει τίποτα ωφέλιμο για την ψυχή σε αυτή την θεωρία. Ο "εκ πενίας βασιλιάς" είναι ένας παγκόσμιος βασιλέας ο οποίος θα έρθει και θα φέρει την "αναλαμπή" μετά τον γενικό πόλεμο. Εφόσον όμως αυτό συμβεί μετά τον πόλεμο τότε λανθασμένα δημιουργείται η εντύπωση ότι θα έρθει κάποιος Ιωάννης παγκόσμιος βασιλέας ο οποίος θα "σώσει" την Ελλάδα της Κρίσης , την Ορθοδοξία, τους Έλληνες.....
Αφού είναι πλάνη και δεν υπάρχει τίποτε ωφέλιμο για την ψυχή γιατί ασχολείσαι;
Να κάνεις κακό στην αθάνατη ψυχή σου και να ασχολείσαι με ψέματα μόνον οι αφελείς θα μπορούσαν να το πράττουν τούτο..
Μην ασχολείσαι καθόλου φίλτατε με πλάνες και ψεύδη,
ασχολείσου με τους δαίμονες και τους αρχαίους θεούς που το κατέχεις το πράγμα και άσε τους άλλους στη πλάνη τους...
Ασχολούμαι αγαπητέ μου με το θέμα διότι πολύ απλά το να ασχολείται κανείς με την αλήθεια και να καταδεικνύει τα ψεύδη είναι ωφέλιμο για την ψυχή.

Και στην περίπτωση μας πολλά από αυτά τα οποία μεταφέρεις είναι ψεύδη όπως σου υπογράμμισα . Φάνηκε περίτρανα αντιφάσκεις , και φυσικά η στρατηγική σου να τηρείς σιγή ιχθύος όταν σου μιλάει κανείς σοβαρά ή όταν σε στριμώχνει κανείς είναι απαράδεχτη....

Κάνω λάθος ;
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

29
Η αναλαμπή της Ορθοδοξίας είναι το ποθούμενο, το κρυφό, το ιδιαίτερο, και το καμάρι που έχει ο Χριστανός εις την καρδίαν του.
Τούτο ακριβώς θα γίνει με τον επανευαγγελισμό της Οικουμένης...
Θεολογικά Πανεπιστήμια θα αναμένουν μαθητές καρδιακούς στην άσκηση..
Έφυγε η Θεολογία απο τη καρδιά και πήγε στην νόηση.

Θεολογικο-εκκλησιαστικοί κύκλοι αναμένουν ΄΄ρήτορες΄΄ να μάθουν πως θα σωθούν...
Πως θα σωθώ;
Τί πρέπει να κάνω για να πάω στον Παράδεισο;
Το κουτάλι που έτρωγα τα μακαρόνια είχε υπολλείματα τυριού και αρτίθηκα..αμάρτησα;
Και άλλα ευφυέστερα τέτοια.


Μα η δεδοξασμένη στιγμή της επαναφοράς θα έλθει οταν θα υπάρχει πόθος και λαχτάρα να ξεδιψάς και να ζείς μόνον με τον Ιησού Χριστώ.
Όταν θα ξυπνάς και θα καταλαβαίνεις πώς δεν μπορείς να ζήσεις δίχως Ιησού Χριστώ μέσα σου...
Και αυτό γιατί;

Γιατί η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι λατρευτική.
Που αυτό σημαίνει προσευχή.
Περισσότερη προσευχή και λιγότερα λόγια.
Αυτό και μόνον είναι το νόημα της Ορθοδοξίας.


Ορθοδοξία με Προτεσταντική βιωτή που υπάρχει σήμερα
(εν τω συνόλω)δεν δίδει χάριν.
Και χωρίς χάριν δεν έρχεται και η σωτηρία.
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

30
Δεν θα σταματήσετε εσείς και οι όμοιοι σου να πιστεύετε στην πλάνη της αναλαμπής επιτέλους;Μέχρι και βιβλίο απόρριψης αυτής της θεωρειάς βγήκε για πάρτη σας!Απο τον πατέρα Μάξιμο!Παρτε το να το διαβάσετε.....

http://www.patrokosmas.gr/themata.asp?i ... artid=4435

Ἐδῶ καί πολλές δεκαετίες καί ἰδιαίτερα τά τελευταῖα χρόνια, ἔχει ἐπέλθει μεγάλη σύγχυση καί διαμάχη μεταξύ πολλῶν κληρικῶν, μοναχῶν καί λαϊκῶν σχετικά μέ τό, ἐάν πρίν ἔλθει ὁ Ἀντίχριστος καί τό Τέλος τοῦ Κόσμου, θά πάρουμε πίσω τήν Πόλη καί τήν Ἁγιά Σοφιά καί θά ἐπικρατήσει παγκοσμίως σέ ὅλη τήν γῆ ὁ Ἑλληνισμός καί ἡ Ὀρθοδοξία.

Καί ἄλλοι μέν ἐξ αὐτῶν ὑποστηρίζουν ὅτι ὅλα αὐτά εἶναι παραμύθια, μύθοι, θρύλοι καί εὐσεβεῖς πόθοι, ἐνῶ ἄλλοι πιστεύουν ἀκράδαντα ὅτι εἶναι ἀλήθεια καί θά πραγματοποιηθοῦν.



Ποιά ὅμως τελικά εἶναι ἡ πραγματική ΑΛΗΘΕΙΑ σχετικά μέ τό σπουδαῖο καί καίριο αὐτό θέμα;

Τί λένε οἱ Ἅγιοί μας; Ἡ Ἱερά Παράδοση; Οἱ Προφητεῖες; Ἡ Ἁγία Γραφή; Ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία μας;

Ὑπάρχει πράγματι, μικρό ἤ μεγάλο διάστημα κατά τό ὁποῖο ὁ Ἑλληνισμός καί ἡ Ὀρθοδοξία θά λάμψει παντοῦ καί ὅλοι οἱ ἄνθρωποι θά ἑνωθοῦν κάτω ἀπό τήν πίστη τοῦ Χριστοῦ; Ναί ἤ ὄχι;



Σέ ὅλα αὐτά τά ἐρωτήματα ἀπαντᾶ μέ πολλά στοιχεῖα καί ἀποδείξεις, μέ ἁπλό καί κατανοητό τρόπο, τό μικρό καί ταπεινό αὐτό βιβλίο, τό ὁποῖο εὐελπιστοῦμε ὅτι θά λύσει ὅλες αὐτές τίς σημαντικές ἀπορίες.



πατήρ Μάξιμος

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

31
GLADIATOR έγραψε:Στη παρακάτω ερωτησή σου σε ποιόν αναφέρεσαι;
Αν όχι σε μένα;
Ότι έχεις ρωτήσει έχω απαντήσει ως προς το τί πιστεύω και δεν απολογούμαι φίλτατε..
Αν εσύ είσαι συνεχώς πάνω σε ένα πληκτρολόγιο δεν σημαίνει πως είμαι και εγώ και θα πρέπει σε κάθε σου ερώτηση να απαντήσω αυτοστιγμής....

Μην ξανασχοληθείς το καλύτερο είναι με πράγματα που δεν κατέχεις..Ετσι θα αποφεύγεις και την αμαρτία με το να πέφτεις στην κατάκριση.
LAPTONAS έγραψε:
GLADIATOR έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δεν υπάρχει τίποτα ωφέλιμο για την ψυχή σε αυτή την θεωρία. Ο "εκ πενίας βασιλιάς" είναι ένας παγκόσμιος βασιλέας ο οποίος θα έρθει και θα φέρει την "αναλαμπή" μετά τον γενικό πόλεμο. Εφόσον όμως αυτό συμβεί μετά τον πόλεμο τότε λανθασμένα δημιουργείται η εντύπωση ότι θα έρθει κάποιος Ιωάννης παγκόσμιος βασιλέας ο οποίος θα "σώσει" την Ελλάδα της Κρίσης , την Ορθοδοξία, τους Έλληνες.....
Αφού είναι πλάνη και δεν υπάρχει τίποτε ωφέλιμο για την ψυχή γιατί ασχολείσαι;
Να κάνεις κακό στην αθάνατη ψυχή σου και να ασχολείσαι με ψέματα μόνον οι αφελείς θα μπορούσαν να το πράττουν τούτο..
Μην ασχολείσαι καθόλου φίλτατε με πλάνες και ψεύδη,
ασχολείσου με τους δαίμονες και τους αρχαίους θεούς που το κατέχεις το πράγμα και άσε τους άλλους στη πλάνη τους...
Ασχολούμαι αγαπητέ μου με το θέμα διότι πολύ απλά το να ασχολείται κανείς με την αλήθεια και να καταδεικνύει τα ψεύδη είναι ωφέλιμο για την ψυχή.

Και στην περίπτωση μας πολλά από αυτά τα οποία μεταφέρεις είναι ψεύδη όπως σου υπογράμμισα . Φάνηκε περίτρανα αντιφάσκεις , και φυσικά η στρατηγική σου να τηρείς σιγή ιχθύος όταν σου μιλάει κανείς σοβαρά ή όταν σε στριμώχνει κανείς είναι απαράδεχτη....

Κάνω λάθος ;
Gladiator σου έχω κάνει επανειλημμένα ερωτήσεις , μέχρι και αριθμημένα σου τα έχω από Α- Δ και απάντηση δεν έλαβα. Το ίδιο έχεις κάνει και με τους συναδέλφους, τους έχεις αγνοήσει παντελώς.

Συνεπώς εμένα μη μου κάνεις υποδείξεις. Και αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις μία συζήτηση τότε γράψε :

Παιδιά "για λόγους χρόνου" δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα. Ή "με συγχωρείται" , αλλά επειδή δεν είμαι στο πληκτρολόγιο αλλά βουρτσίζω το σκύλο μου το γκούφι, σας παρακαλώ κάντε λίγο υπομονή και θα σας απαντήσω σύντομα.

Αντί αυτού μας γράφεις και βρίσκεις χρόνο να δημοσιεύσεις άλλα θέματα που δημιουργούν περισσότερες απορίες.

τσ τσ απαράδεκτος...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

32
LAPTONAS έγραψε: Gladiator σου έχω κάνει επανειλημμένα ερωτήσεις , μέχρι και αριθμημένα σου τα έχω από Α- Δ και απάντηση δεν έλαβα. Το ίδιο έχεις κάνει και με τους συναδέλφους, τους έχεις αγνοήσει παντελώς.
Για να μη φαίνομαι απαράδεκτος απαντώ στις ερωτήσεις σου,στο τί πιστεύω.Και το υπογραμμίζω διότι κάνω γνωστό σε σένα και τους ομοίους σου πως καμμία προπαγάνδα δεν κάνω.
Απο πότε η φανέρωσις της κεκρυμμένης αληθείας αποτελεί προπαγάνδα;
Γεγονότα και μελλούμενα διαδραματισθέντα κατ`εμέ,αποτελούν προπαγάνδα;
Η γραπτή φανέρωσις απο τον γέροντα Ιωσήφ βατοπεδινό
(Ούτως ο χρηστός του Θεού,έρχεται ως άλλος Μωυσής αποκαταστήσει και την αλήθεια χάριτι Ιησού Χριστού Εσταυρωμένου,και συνάξει τους πιστούς και φίλους του ζώντος Θεού,θα είναι αυστηρός εις την όψη και δίκαιος.Ούτως εν δίστομος ρομφαία εξαφανίσει τον υιό της απώλειας,καλούμενον Αντίχριστος)
αποτελεί τη πατατιά κατ`εσέ;

Δικαιωμά σου και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...
Δικαιωμά μου όμως η φανέρωση της αληθείας
.
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

33
LAPTONAS έγραψε:Τώρα όμως αναγκαστικά πρέπει να μου απαντήσεις μερικά ερωτήματα που προκύπτουν.

α) Ο Ιωάννης έχει γεννηθεί ; Ο Ιωσήφ ας πούμε τον έχει γνωρίσει ; γνωρίζεις κανένα υποψήφιο ;

β) ποιος Ιωάννης θα είναι ; Ο Βατατζής ο εξαδάκτυλος; ο ο Ευαγγελιστής Ιωάννης ; κάποιος Ιωάννης του λαού ;

γ) Στην αποκάλυψη λέει ότι τα χρόνια του Αντίχριστου θα έρθουν 2 προφήτες (θα προφητεύουν ντυμένοι σε σάκους). Θα μας στείλει τους δύο Μάρτυρες και Προφήτες Του, οι οποίοι δεν έχουν ακόμη γευθεί θάνατο. Τον Προφήτη Ηλία και τον Ευαγγελιστήν Ιωάννην ή κατ’ άλλους τον Ηλία και τον Ενώχ. Και κατ’ άλλους και τους τρεις. Ηλία, Ενώχ και Ιωάννη τον Θεολόγον.
α)Ο Ιωάννης έχει γεννηθεί.
Ρώτα τον Ιωσήφ αν τον γνωρίζει.
Υποψήφιο;
β)Ο Ίωάννης ο εκ πενίας,αν γνωρίζεις τί σημαίνει ΄΄εκ πενίας΄΄θα καταλάβεις και ποιόν Ιωάννη θα καταδείξει ο Χριστός.
γ)Είναι εδώ οι μάρτυρες της αποκάλυψης ΄΄κεκρυμένοι΄΄οι οποίοι θα καταδείξουν τον Αντίχριστο..
Ελληνικά γνωρίζεις πιστεύω, άλλο δεικνύω και άλλο ποιώ πόλεμον.
Αυτά φίλτατε....
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

34
GLADIATOR έγραψε: Για να μη φαίνομαι απαράδεκτος απαντώ στις ερωτήσεις σου,στο τί πιστεύω.Και το υπογραμμίζω διότι κάνω γνωστό σε σένα και τους ομοίους σου πως καμμία προπαγάνδα δεν κάνω.
Απο πότε η φανέρωσις της κεκρυμμένης αληθείας αποτελεί προπαγάνδα;
Γεγονότα και μελλούμενα διαδραματισθέντα κατ`εμέ,αποτελούν προπαγάνδα;
Η γραπτή φανέρωσις απο τον γέροντα Ιωσήφ βατοπεδινό
(Ούτως ο χρηστός του Θεού,έρχεται ως άλλος Μωυσής αποκαταστήσει και την αλήθεια χάριτι Ιησού Χριστού Εσταυρωμένου,και συνάξει τους πιστούς και φίλους του ζώντος Θεού,θα είναι αυστηρός εις την όψη και δίκαιος.Ούτως εν δίστομος ρομφαία εξαφανίσει τον υιό της απώλειας,καλούμενον Αντίχριστος)
αποτελεί τη πατατιά κατ`εσέ;

Δικαιωμά σου και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...
Δικαιωμά μου όμως η φανέρωση της αληθείας
.

Aπο που προέρχεται το απόσπασμα πιο πάνω;
Θυσία τω Θεώ, πνεύμα συντετριμμένον, καρδίαν συντετριμμένην και τεταπεινωμένην ο Θεός ουκ εξουθενώσει

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

35
marillia12 έγραψε:
GLADIATOR έγραψε: Για να μη φαίνομαι απαράδεκτος απαντώ στις ερωτήσεις σου,στο τί πιστεύω.Και το υπογραμμίζω διότι κάνω γνωστό σε σένα και τους ομοίους σου πως καμμία προπαγάνδα δεν κάνω.
Απο πότε η φανέρωσις της κεκρυμμένης αληθείας αποτελεί προπαγάνδα;
Γεγονότα και μελλούμενα διαδραματισθέντα κατ`εμέ,αποτελούν προπαγάνδα;
Η γραπτή φανέρωσις απο τον γέροντα Ιωσήφ βατοπεδινό
(Ούτως ο χρηστός του Θεού,έρχεται ως άλλος Μωυσής αποκαταστήσει και την αλήθεια χάριτι Ιησού Χριστού Εσταυρωμένου,και συνάξει τους πιστούς και φίλους του ζώντος Θεού,θα είναι αυστηρός εις την όψη και δίκαιος.Ούτως εν δίστομος ρομφαία εξαφανίσει τον υιό της απώλειας,καλούμενον Αντίχριστος)
αποτελεί τη πατατιά κατ`εσέ;

Δικαιωμά σου και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...
Δικαιωμά μου όμως η φανέρωση της αληθείας
.

Aπο που προέρχεται το απόσπασμα πιο πάνω;
Απο το βιβλίο

ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (συλλογή γέροντος Ιωσήφ Βατοπεδινού).
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

36
GLADIATOR έγραψε:
marillia12 έγραψε:
GLADIATOR έγραψε: Για να μη φαίνομαι απαράδεκτος απαντώ στις ερωτήσεις σου,στο τί πιστεύω.Και το υπογραμμίζω διότι κάνω γνωστό σε σένα και τους ομοίους σου πως καμμία προπαγάνδα δεν κάνω.
Απο πότε η φανέρωσις της κεκρυμμένης αληθείας αποτελεί προπαγάνδα;
Γεγονότα και μελλούμενα διαδραματισθέντα κατ`εμέ,αποτελούν προπαγάνδα;
Η γραπτή φανέρωσις απο τον γέροντα Ιωσήφ βατοπεδινό
(Ούτως ο χρηστός του Θεού,έρχεται ως άλλος Μωυσής αποκαταστήσει και την αλήθεια χάριτι Ιησού Χριστού Εσταυρωμένου,και συνάξει τους πιστούς και φίλους του ζώντος Θεού,θα είναι αυστηρός εις την όψη και δίκαιος.Ούτως εν δίστομος ρομφαία εξαφανίσει τον υιό της απώλειας,καλούμενον Αντίχριστος)
αποτελεί τη πατατιά κατ`εσέ;

Δικαιωμά σου και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...
Δικαιωμά μου όμως η φανέρωση της αληθείας
.

Aπο που προέρχεται το απόσπασμα πιο πάνω;
Απο το βιβλίο

ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (συλλογή γέροντος Ιωσήφ Βατοπεδινού).

Mπορείς να μου υποδείξεις τη σελίδα σε παρακαλώ;;;
Θυσία τω Θεώ, πνεύμα συντετριμμένον, καρδίαν συντετριμμένην και τεταπεινωμένην ο Θεός ουκ εξουθενώσει
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”