Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

10
Τι έγινε φίλε μου; Νόμιζα ότι σου αρέσουν οι πλακίτσες και τα καλαμπουράκια στο θέμα που συζητάμε. Όμως διαβλέπω μια ενόχληση όταν προέρχεται από εμένα;
Είδες λοιπόν που μπορεί να γίνει και ενοχλητικό καμιά φορά, έ;
Ειδικά όταν θες να μιλήσεις σοβαρά για κάτι που θεωρείς πολύ σοβαρό και έχεις τον άλλον να το διακωμωδεί και να το απαξιώνει συνεχώς με όποιον τρόπο μπορεί.
Εντάξει, ας μιλήσουμε σοβαρά τώρα.
Θα σου απαντήσω λοιπόν μόνο σε ότι έχει σοβαρό χαρακτήρα από τα τελευταία που είπαμε.

Εννοείται ότι μου αρέσουν.... εσένα δεν αρέσουν :cooll

Τι να σκαρφιστώ βρε έμμαν, πολύ μυαλό θέλει;
Εδώ ο Ιωάννης λέει για άλλα πλάσματα, όχι τα τέρατα των επόμενων στίχων. Μάλλον σαν έντομα τα περιγράφει αυτά, τα οποία θα βασανίζουν τους χαραγμένους. Πού το παράξενο δηλαδή; Σου είπα εγώ ποτέ ότι από τη γη θα βγουν μόνο τέρατα (νεφελιμ); Και ακρίδες μπορεί να βγουν, και σκορπιοί και σαρανταποδαρούσες. Πού μπερδεύεσαι; Αφού οι περιγραφές είναι σαφείς. Κανε ένα κόπο να τα δεις πάλι φίλε μου, πιο ελεύθερα αυτή τη φορά από τις παλιές σου πεποιθήσεις.

Μιλάει για το ίδιο πράγμα!
Είναι η πέμπτη σάλπιγγα και το πρώτο αλίμονο,δεν μπορει λοιπόν να μιλάει για ξεχωριστα πράγματα.
Ομως ας το δούμε αναλυτικα:


1 ΚΑΙ Ο ΠΕΜΠΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΟΤΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΑΣΤΗΡ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙΟΝ ΤΟΥ ΦΡΕΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ
2 ΚΑΙ ΗΝΟΙΞΕ ΤΟ ΦΡΕΑΡ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗ ΚΑΠΝΟΣ ΕΚ ΤΟΥ ΦΡΕΑΤΟΣ ΩΣ ΚΑΠΝΟΣ ΚΑΜΙΝΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΙ ΕΣΚΟΤΙΣΘΗ Ο ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΗΡ ΕΚ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΤΟΥ ΦΡΕΑΤΟΣ
3 ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΕΞΗΛΘΟΝ ΑΚΡΙΔΕΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΩΣ ΕΧΟΥΣΙΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΟΙ ΣΚΟΡΠΙΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ
4 ΚΑΙ ΕΡΡΕΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΒΛΑΨΩΣΙ ΤΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΧΛΩΡΟΝ ΜΗΔΕ ΚΑΝΕΝ ΔΕΝΔΡΟΝ ΕΙΜΗ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΣΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΕΤΩΠΩΝ ΑΥΤΩΝ
5 ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΑΣ ΝΑ ΜΗ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΘΩΣΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΗΤΟ ΩΣ ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΣΚΟΡΠΙΟΥ ΟΤΑΝ ΚΤΥΠΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΝ
6 ΚΑΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΕΚΕΙΝΑΙΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΥΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΑΝΩΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠ ΑΥΤΩΝ
7 ΚΑΙ ΑΙ ΜΟΡΦΑΙ ΤΩΝ ΑΚΡΙΔΩΝ ΗΣΑΝ ΟΜΟΙΑΙ ΜΕ ΙΠΠΟΥΣ ΗΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ ΑΥΤΩΝ ΗΣΑΝ ΩΣ ΣΤΕΦΑΝΟΙ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΧΡΥΣΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΥΤΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
8 ΚΑΙ ΕΙΧΟΝ ΤΡΙΧΑΣ ΩΣ ΤΡΙΧΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΟΔΟΝΤΕΣ ΑΥΤΩΝ ΗΣΑΝ ΩΣ ΛΕΟΝΤΩΝ
9 ΚΑΙ ΕΙΧΟΝ ΘΩΡΑΚΑΣ ΩΣ ΘΩΡΑΚΑΣ ΣΙΔΗΡΟΥΣ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΩΝ ΠΤΕΡΥΓΩΝ ΑΥΤΩΝ ΗΤΟ ΩΣ ΦΩΝΗ ΑΜΑΞΩΝ ΙΠΠΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΡΕΧΟΝΤΩΝ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ
10 ΚΑΙ ΕΙΧΟΝ ΟΥΡΑΣ ΟΜΟΙΑΣ ΜΕ ΣΚΟΡΠΙΟΥΣ ΚΑΙ ΗΣΑΝ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΣ ΤΑΣ ΟΥΡΑΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΥΤΩΝ ΗΤΟ ΝΑ ΒΛΑΨΩΣΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΑΣ
11 ΚΑΙ ΕΙΧΟΝ ΕΦ ΕΑΥΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟΝ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΟΣΤΙΣ ΕΒΡΑΙΣΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΒΑΔΔΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟΛΛΥΩΝ
12 Η ΟΥΑΙ Η ΜΙΑ ΑΠΗΛΘΕΝ ΙΔΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΤΙ ΔΥΟ ΟΥΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ
Στα μαρκαρισα με μπλε γράμματα..... όπου μιλάει για τις ακρίδες που βγαίνουν και λίγο παρακατω που λεει τι μορφή είχαν οι ακρίδες.

Σου φαίνεται για ξεχωριστο πραγμα ή για ξεχωριστες ακρίδες?
Δεν νόμιζω......

Μα αυτό προσπαθώ να κάνω εδώ και κάμποσες μέρες. Όμως συναντάω πολλά εμπόδια, και πολλά χτυπήματα κάτω από τη μέση...
Προσπαθεις να μας πεις για τον Μαρμαρωμενο βασιλιά και τον πολεμαρχο τόσες μέρες?
Μα τωρα τους αναφέραμε αυτους....

Μα δεν λέω για την ιστορία του σπαθιού. Λέω για το ίδιο το γεγονός, ότι υπάρχει ένα Γιαπωνέζικο σπαθί των Σαμουράι μπροστά απ΄την εικόνα του Ταξιάρχη. Όσο για την ιστορία περί του πως έφτασε εκεί το σπαθί που λες ότι είναι μόνο ένας ο μάρτυρας, μικρή σημασία έχει, αν και έχουμε έναν άνθρωπο που δεν διστάζει να βγει επώνυμα μπροστά στην κάμερα και να βεβαιώσει τα λεγόμενά του, χωρίς να έχει διαψευστεί από κανέναν. Δες κι αυτή τη μαρτυρία όπου δίνονται λεπτομέρειες, και όπου βεβαιώνεται και 2ος μάρτυρας, και μάλιστα ιερέας του ναού του Ταξιάρχη.

Πως ακριβως μπορεις να τον διαψευσεις?
Ομως πως μπορεί και αυτος να μου αποδειξει ότι όντως έγιναν ολα αυτα οπως τα λέει?
Φαυλος κύκλος λοιπόν!

Για τον Ιερεα που αναφέρεις μιλάει για κάποιον Παπά χρήστο που ηταν κάποτε εκεί,όμως δεν έχουμε απο τον Ιερεα κάποια επιβεβαιωση.
Ομως και πάλι δεν λεει κατι,διοτι στο μυαλο μου μπορω να βάλω πολλα.
Εχουν δει πολλα τα ματακια μου απο τέτοια και μάλιστα στο κόλπο να ειναι κάμποσοι και όχι μονο ένας.
Οποτε κραταω τις επιφυλάξεις μου,σε ένα και μοναδικό σπαθί ανα του αιωνες που ετυχε να ειναι γιαπωνέζικο.

Αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα στο παρόν ποστ να είναι δικά μου λόγια, ε;
Που ακριβως είδες στο παρόν πόστ που λες να σου κάνω πλάκα?


Έλα έλα, πάρτο αλλιώς. Αφού ξέρεις ότι τα λέω με αγάπη.
Ενώ εμείς ότι λεμε τα λέμε απο μίσος και επειδή σε έχουμε στην μπούκα :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

11
Κάτι παίζει με τη μετάφρασή σου, διότι η δική μου δεν λέει

" ΚΑΙ ΑΙ ΜΟΡΦΑΙ ΤΩΝ ΑΚΡΙΔΩΝ ΗΣΑΝ ΟΜΟΙΑΙ ΜΕ ΙΠΠΟΥΣ ΗΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ "

όπως λέει η δική σου,

αλλά

" καὶ τὰ ὁμοιώματα τῶν ἀκρίδων ὅμοια ἵπποις ἡτοιμασμένοις εἰς πόλεμον. "

"...7 καὶ τὰ ὁμοιώματα τῶν ἀκρίδων ὅμοια ἵπποις ἡτοιμασμένοις εἰς πόλεμον, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτῶν ὡς στέφανοι ὅμοιοι χρυσίῳ, καὶ τὰ πρόσωπα αὐτῶν ὡς πρόσωπα ἀνθρώπων, 8 καὶ εἶχον τρίχας ὡς τρίχας γυναικῶν, καὶ οἱ ὀδόντες αὐτῶν ὡς λεόντων ἦσαν, 9 καὶ εἶχον θώρακας ὡς θώρακας σιδηροῦς,..."
Αποκάλυψη κεφ. 9
http://www.orthodoxos-christianismos.com/
http://users.otenet.gr/~gmcr/bible/AP.htm
Όπως και να χει φίλε μου παίζουν σίγουρα ανθρωπόμορφα τέρατα στο έργο, με τριχάρες, δοντάρες και...δε συμμαζεύεται.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

12
Ποια η διαφορα?

Το ιδιο πράγμα λενε..... :happy2


Σε αυτο που λέμε όμως δεν αλλαζει κάτι..... και όπως είδες ακριβως τα αντιθετα λέγει ο Ιωαννης σε σχέση με τον Αγιο Ανδρεα.

Νυχτα με την μέρα!!!!!
Όπως και να χει φίλε μου παίζουν σίγουρα ανθρωπόμορφα τέρατα στο έργο, με τριχάρες, δοντάρες και...δε συμμαζεύεται.

Τωρα μην μου τα χαλάς και μου τα γενικεύεις.

Ειπες να σου δείξω σχετικα με αυτα που σου ειπα απο την Αποκαλυψη και σου τα έδειξα.

Τωρα αν πάλι δεν βλέπεις το λάθος δεν μπορώ να κάνω κάτι....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΕΛΟΧΙΜ, ΝΕΦΕΛΙΜ & ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ!

13
Μιας και μιλάμε για...ακρίδες και νεφελίμ, ας δούμε κάτι πολύ ενδιαφέρον μέσα από την ΠΔ αυτή τη φορά...
Για να δούμε, μόνο στη φαντασία μου είναι πια αυτά τα νεφελίμ;
33 καὶ ἐξήνεγκαν ἔκστασιν τῆς γῆς, ἣν κατεσκέψαντο αὐτὴν πρὸς τοὺς υἱοὺς ᾿Ισραήλ, λέγοντες· τὴν γῆν, ἣν παρήλθομεν αὐτὴν κατασκέψασθαι, γῆ κατέσθουσα τοὺς κατοικοῦντας ἐπ' αὐτῆς ἐστι· καὶ πᾶς ὁ λαός, ὃν ἑωράκαμεν ἐν αὐτῇ, ἄνδρες ὑπερμήκεις·(Νεφελίμ) 34 καὶ ἐκεῖ ἑωράκαμεν τοὺς γίγαντας (Νεφελίμ)καὶ ἦμεν ἐνώπιον αὐτῶν ὡσεὶ ἀκρίδες, ἀλλὰ καὶ οὕτως ἦμεν ἐνώπιον αὐτῶν.
Π.Δ. ΑΡΙΘΜΟΙ, κεφ.13 στίχοι 33,34
http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chap ... =4&page=13
Όποιος δεν πιστεύει ότι εκεί που έβαλα τα μπλε γράμματα λέει όντως "Νεφελίμ" το πρωτότυπο εβραϊκό κείμενο, ας ακούσει το παρακάτω ηχητικό ντοκουμέντο στα Εβραϊκά που υπάρχει στο διαδίκτυο.
http://www.aoal.org/Hebrew/AudioBible/0 ... Num_13.mp3
ΛΕΠΤΌ 03.55 και μετά θα ακούσετε δύο φορές την αναφορά στους Νεφελίμ.

Λοιπόν; Σαν κάτι να κάνουμε σιγά-σιγά; Και ακόμα δεν άρχισα να βγάζω στοιχεία...
Αυτό δεν...είναι τίποτε! (Αυτά ακούω τόσο καιρό, τι να πω κι εγώ; όντως τίποτε δεν είναι...μπροστά σε άλλα που θα βγάλω)
Απλά επειδή έτυχε να λέμε για ακρίδες και τέρατα...το θυμήθηκα!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron