Re: Άγιος Νεκτάριος Αιγίνης

10
Γιορτάζει σήμερα ο άγιος, μεγάλη η χάρη του, πραγματικά Μεγάλη, την έχω βιώσει!
Σας χρωστάω τη συνέχεια της διήγησης, αλλά προς το παρόν πρακολουθήστε μια καταπληκτική ταινία που γυρίστηκε για τον άγιο με γνωστούς ηθοποιούς, ταινία που είχε "χαθεί" για μεγάλο διάστημα και την πληροφορήθηκα μόλις από τον ιερέα που μας λειτούργησε σήμερα στην εκκλησία. Αξίζει να τη δείτε!

phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Άγιος Νεκτάριος Αιγίνης

11
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Spartan σου εύχομαι να σου δίνει ο θεός δύναμη γιατί έχεις περάσει πολλά. Ο άγιος Νεκτάριος είναι θαυματουργός άγιος και η παρουσία του είναι φανερή ανάμεσα στους πιστούς. Πρόσφατα είχα την τύχη να αποκτήσω τους τρεις τόμους με τίτλο "Θησαυρός λογίων" του Αγίου Νεκταρίου (αριστούργημα) οι οποίοι διασώθηκαν με ιδιαίτερο (θείο θα λέγαμε) τρόπο και ανατυπώνονται στις μέρες μας προς όλο το κοινό χάρη στον καθηγητή και πρωτοπρεσβύτερο κ.Μπιλάλη.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άγιος Νεκτάριος Αιγίνης

13
Άγιος Νεκτάριος και νέο ημερολόγιο.

Καί ἄλλη μαρτυρία τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου γιά τό παλαιό ἡμερολόγιο.

Ἡ κυρία Ἑλένη Κόντε, πού συναντήσαμε στήν Αἴγινα, στίς 3 Ὀκτωβρίου 2014, ἡμέρα τῆς κοιμήσεως τοῦ Γέροντος Ἱερωνύμου τῆς Αἰγίνης, μᾶς βεβαίωσε ἐπίσης γιά τό κήρυγμα τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου ὑπέρ τοῦ παλαιοῦ ἡμερολογίου!

-Ὁ Ἅγιος κήρυσσε ἀπό ἄμβωνος καί δίδασκε νά μή ἀκολουθήσουμε τό νέο ἡμερολόγιο, λέγοντας:

-Θά ἀλλάξει τό ἑορτολόγιο, ἀλλά ἐσεῖς θά μείνετε μέ τήν Ἐκκλησία. Νά μήν ἀκολουθήσετε τήν ἀλλαγή!

-Τά ἀνωτέρω λόγια τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου τά ἄκουγε συχνά ἡ μητέρα μου Σωτηρία Λαδᾶ, πού τότε ἔμενε στήν Αἴγινα μέ τούς γονεῖς της Μιχαήλ καί Ἐλπίδα (παππούς μου καί γιαγιά μου).

Ὁ παππούς μου ἦταν «πηγαδᾶς», (ἄνοιγε πηγάδια στήν Αἴγινα).

Ἡ μητέρα μου εἶχε γεννηθεῖ το 1910 καί θυμόταν πολύ καλά, πού πήγαινε μέ τούς γονεῖς της στό μοναστήρι τοῦ Ἁγίου, γιατί τούς ἄρεσε ἡ κατανυκτική Λειτουργία, πού τελοῦσε ὁ Ἅγιος Νεκτάριος καί πολύ ἀναπαύονταν.

Κοιμήθηκε σέ ἡλικία 93 ἐτῶν, πρίν ἀπό δώδεκα χρόνια. Συχνά, μέχρι τελευταία, μᾶς θύμιζε τήν διδασκαλία τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου, νά μείνουμε μέ τό Παλαιό , διδασκαλία πού ἡ ἴδια σάν μικρό παιδί ἄκουγε ἀπό τό στόμα του!


Πηγή: πατερ Αθανασιος, fb
Source: http://eggolpio.blogspot.gr/2014/11/blog-post_74.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων”