Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

10
aetos64 έγραψε: Όσοι διχάζονται από προφητείες όπως του δια Χριστόν σαλού βρίσκονται σε σύγχυση, σύγχυση που έπεται της ανικανότητας ισορρόπησης μεταξύ της Αλήθειας καί του ψεύδους, ενός ψεύδος που όσο προχωράμε προς το τέλος τόσο τελειοποιείται στην προσποίηση και ενδύεται την Αλήθεια...
Πολύ ωραία και μελωδικά εκφράζεσαι αλλά εγώ έχω μείνει με την απορία. Γιατί ασχολούμαστε με την αναλαμπή - λάμψη της Ορθοδοξίας αφού προηγείται ένας μεγάλος και ολέθριος πόλεμος ο οποίος πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί για να προχωρήσουν τα γεγονότα....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

11
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Όσοι διχάζονται από προφητείες όπως του δια Χριστόν σαλού βρίσκονται σε σύγχυση, σύγχυση που έπεται της ανικανότητας ισορρόπησης μεταξύ της Αλήθειας καί του ψεύδους, ενός ψεύδος που όσο προχωράμε προς το τέλος τόσο τελειοποιείται στην προσποίηση και ενδύεται την Αλήθεια...
Πολύ ωραία και μελωδικά εκφράζεσαι αλλά εγώ έχω μείνει με την απορία. Γιατί ασχολούμαστε με την αναλαμπή - λάμψη της Ορθοδοξίας αφού προηγείται ένας μεγάλος και ολέθριος πόλεμος ο οποίος πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί για να προχωρήσουν τα γεγονότα....
Δεν ασχολούμαστε με την Αναλαμπή αυτή καθαυτή αλλά με την σχέση αυτής με την Αλήθεια!
Η Αναλαμπή αποτελεί μία διαστρέβλωση της Αλήθειας που έχει από τους αρχαἰους χρόνους αναθεματιστεί!
Ενώ ο Γκάλης προσπαθεί να την παρουσιάσει ώς παρεξηγημένη αναθεμάτιση λόγω έλλειψης γνώσης των σφραγισμένων εσχατολογικών πραγμάτων από τους παλιούς Αγίους, εσφραγισμένα τα οποία ''έχουν ξεσφραγιστεί από τους ''σύγχρονους Αγίους''!

Η απορία σου σχετικά με την απασχόληση περί της Αναλαμπής, οφείλεται στο ότι δεν σε ανησυχεί ιδιαίτερα πως υπάρχει πολύς κόσμος που πιστεύει διαστρεβλωμένη την Αλήθεια, εφόσον δεν έχουμε φτάσει στην εποχή που η Αναλαμπή αναμένει.
Το θέμα όμως δεν είναι άν έφτασε αυτή η εποχή αλλά ποιά η στάση μας σαν χριστιανοί, άν βρισκόμαστε στην Αλήθεια τότε έχουμε ελπίδα να σωθούμε, άσχετα άν φτάσαμε σε αυτό που προσδοκούμε ή όχι!

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

12
LAPTONAS έγραψε: Γιατί ασχολούμαστε με την αναλαμπή - λάμψη της Ορθοδοξίας αφού προηγείται ένας μεγάλος και ολέθριος πόλεμος ο οποίος πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί για να προχωρήσουν τα γεγονότα....
Ισως γιατί έτσι και ξεκινήσει ο μεγάλος πόλεμος δεν θα υπάρχει πλέον η δυνατότητα να ασχοληθούμε με το τί θα γίνει μετά. Είτε/και λόγω έλλειψης δυνατότητας (επικοινωνίες) είτε/και λόγω της ταχύτητας με την οποία θα εμφανιστεί το "νέο" μετά τον μεγάλο πόλεμο.

Σίγουρα λοιπόν το "ας είμαστε ζωντανοί μετά τον πόλεμο και βλέπουμε" έχει βάση σαν προσέγγιση. Αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο μετά, όσοι μείνουν, να βρεθούν προ ραγδαίων εξελίξεων που δεν θα αφήσουν πολύ περιθώριο για βαθιές αναζητήσεις.

Ποιος μπορεί να πει πχ με βεβαιότητα ότι την επόμενη μέρα, μόλις ξαναστηθεί και ενεργοποιηθεί το μεγάλο δίχτυ(ο) δεν θα χρειάζεται κάποιος το απαραίτητο τατουάζ του για να ξανασυνδεθεί στο grid?

ΥΓ. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια μέσα από αυτές τις συζητήσεις και διαφωνίες έχει ανατραπεί το, λιακοπουλικής κυρίως εναρκτήριας καμπάνιας (Τραχώνι), τσουνάμι της αναλαμπής που κυριαρχούσε σε βαθμό 99,9% πριν μια δεκαετία. Πλέον πολλοί έχουν σοβαρές επιφυλάξεις και αρκετοί έχουν την καλή ανησυχία ώστε να είναι πιο προσεκτικοί τότε.

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

13
M__ έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Σίγουρα λοιπόν το "ας είμαστε ζωντανοί μετά τον πόλεμο και βλέπουμε" έχει βάση σαν προσέγγιση. Αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο μετά, όσοι μείνουν, να βρεθούν προ ραγδαίων εξελίξεων που δεν θα αφήσουν πολύ περιθώριο για βαθιές αναζητήσεις.

Ποιος μπορεί να πει πχ με βεβαιότητα ότι την επόμενη μέρα, μόλις ξαναστηθεί και ενεργοποιηθεί το μεγάλο δίχτυ(ο) δεν θα χρειάζεται κάποιος το απαραίτητο τατουάζ του για να ξανασυνδεθεί στο grid?
Δεν νομίζω να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα γιατί ο Θεός δεν επιτρέπει την απώλεια από εφνιδιασμό. Κάπου είχα ακούσει πως ο Θεός παίρνει τον άνθρωπο στην πιό καλή πνευματική φάση της ζωής του.
Η υγιείς συνεχεί αγρυπνία όμως πρέπει παντα να υπάρχει.

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

14
M__ έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: Γιατί ασχολούμαστε με την αναλαμπή - λάμψη της Ορθοδοξίας αφού προηγείται ένας μεγάλος και ολέθριος πόλεμος ο οποίος πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί για να προχωρήσουν τα γεγονότα....
Ίσως γιατί έτσι και ξεκινήσει ο μεγάλος πόλεμος δεν θα υπάρχει πλέον η δυνατότητα να ασχοληθούμε με το τί θα γίνει μετά. Είτε/και λόγω έλλειψης δυνατότητας (επικοινωνίες) είτε/και λόγω της ταχύτητας με την οποία θα εμφανιστεί το "νέο" μετά τον μεγάλο πόλεμο.

Σίγουρα λοιπόν το "ας είμαστε ζωντανοί μετά τον πόλεμο και βλέπουμε" έχει βάση σαν προσέγγιση. Αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο μετά, όσοι μείνουν, να βρεθούν προ ραγδαίων εξελίξεων που δεν θα αφήσουν πολύ περιθώριο για βαθιές αναζητήσεις.

Ποιος μπορεί να πει πχ με βεβαιότητα ότι την επόμενη μέρα, μόλις ξαναστηθεί και ενεργοποιηθεί το μεγάλο δίχτυ(ο) δεν θα χρειάζεται κάποιος το απαραίτητο τατουάζ του για να ξανασυνδεθεί στο grid?

ΥΓ. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια μέσα από αυτές τις συζητήσεις και διαφωνίες έχει ανατραπεί το, λιακοπουλικής κυρίως εναρκτήριας καμπάνιας (Τραχώνι), τσουνάμι της αναλαμπής που κυριαρχούσε σε βαθμό 99,9% πριν μια δεκαετία. Πλέον πολλοί έχουν σοβαρές επιφυλάξεις και αρκετοί έχουν την καλή ανησυχία ώστε να είναι πιο προσεκτικοί τότε.
Μ__ :drinks: Νομίζω είναι προτιμότερο να αφήνουμε τα αυριανά προβλήματα για αύριο και να ασχολούμαστε με τα σημερινά.

....δεν ήταν μόνο το Τραχώνι ή οι ορισμένες απόψεις του Λιακόπουλου ή του Τουλάτου ... πέρασαν ειδωλολάτρες δωδεκαθειστές (βλέπε http://www.apologitis.com/), άθεοι , θεοσοφιστές, αλλόθρησκοι ... .και κάθε καρυδιάς καρύδι που προσπαθεί να υποσκάψει τον ελληνισμό και την Ορθοδοξία έχει ανά καιρούς ξεκινήσει από μία καμπάνια...

...προκειμένου να παρουσιάσουν δήθεν Σωτήρες ...είτε για να τροφοδοτήσουν Σέκτες είτε για να σπείρουν συγχυση, αλλά αυτό που ενδιαφέρει προσωπικά είναι να καταλάβουμε όλοι ότι η αναλαμπή είναι ένα γεγονός που δεν πρόκειται να συμβεί άμεσα....

....επομένως δεν πρόκειται να έρθει κανείς Σωτήρας Ιωάννης να μας σώσει... ούτε πρόκειται να έχουμε αναγέννηση Βυζαντίου ... αν δεν γίνει πρώτα ο πόλεμος. Συνεπώς ας έχουμε μία σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα (οκ) αλλά πέρα από αυτό μη τρελαινόμαστε και τόσο γιατί υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα που μας απασχολούν άμεσα .

Μη περιμένουμε θαύματα (π.χ. να βγει το σπαθί από το ζωνάρι του Μαρμαρωμένου Βασιλιά) για να σωθούμε. Προσωπική αφύπνιση χρειάζεται.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

15
LAPTONAS έγραψε: ....επομένως δεν πρόκειται να έρθει κανείς Σωτήρας Ιωάννης να μας σώσει... ούτε πρόκειται να έχουμε αναγέννηση Βυζαντίου ... αν δεν γίνει πρώτα ο πόλεμος.
Πολύ μπερδεμένα μας τα λές Λάπτονα.
Άν δεν κάνω λάθος έχεις ισχυριστεί πως ο αναμενόμενος μαρμαρωμένος δεν είναι άλλος από τον Αντίχριστο!
Τώρα αφήνεις μία πιθανότητα αυτός να μας ''σώσει'' μετά από τον αναμενόμενο πόλεμο :blue :blue :blue

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

16
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: ....επομένως δεν πρόκειται να έρθει κανείς Σωτήρας Ιωάννης να μας σώσει... ούτε πρόκειται να έχουμε αναγέννηση Βυζαντίου ... αν δεν γίνει πρώτα ο πόλεμος.
Πολύ μπερδεμένα μας τα λές Λάπτονα.
Άν δεν κάνω λάθος έχεις ισχυριστεί πως ο αναμενόμενος μαρμαρωμένος δεν είναι άλλος από τον Αντίχριστο!
Τώρα αφήνεις μία πιθανότητα αυτός να μας ''σώσει'' μετά από τον αναμενόμενο πόλεμο :blue :blue :blue
Ίσως αφήνω μία αιχμή γιατί ως άνθρωπος μπορεί να κάνω κι εγώ λάθος, όμως αυτό που λες δεν το έχω ισχυριστεί τυχαία ...γιατί βάσει των κειμένων περισσότερο για Αντιχριστος φαίνεται ο Ιωάννης ....το αναλύουμε εδώ να το μελετήσεις αν θες http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... &start=135

στο παρόν θέμα εστιάζω στο γεγονός ότι ακόμα και ΑΝ ΔΕΝ είναι ο Αντίχριστος... θα εμφανιστεί μετά από το πόλεμο ... συνεπώς όχι τώρα. Συνεπώς μην περιμένει κανείς κανέναν "από μηχανή Θεό" να τον σώσει... ή να ελπίζει σε μία παγκόσμια λάμψη Ορθοδοξίας (τουλάχιστον όχι βάσει αυτών που λένε τα "ιερά κείμενα" γιατί αυτά μιλούν για αναλαμπή μετά τον πόλεμο)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας μετά τον όλεθρον του πολέμου

17
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: ....επομένως δεν πρόκειται να έρθει κανείς Σωτήρας Ιωάννης να μας σώσει... ούτε πρόκειται να έχουμε αναγέννηση Βυζαντίου ... αν δεν γίνει πρώτα ο πόλεμος.
Πολύ μπερδεμένα μας τα λές Λάπτονα.
Άν δεν κάνω λάθος έχεις ισχυριστεί πως ο αναμενόμενος μαρμαρωμένος δεν είναι άλλος από τον Αντίχριστο!
Τώρα αφήνεις μία πιθανότητα αυτός να μας ''σώσει'' μετά από τον αναμενόμενο πόλεμο :blue :blue :blue
Ίσως αφήνω μία αιχμή γιατί ως άνθρωπος μπορεί να κάνω κι εγώ λάθος, όμως αυτό που λες δεν το έχω ισχυριστεί τυχαία ...γιατί βάσει των κειμένων περισσότερο για Αντιχριστος φαίνεται ο Ιωάννης ....το αναλύουμε εδώ να το μελετήσεις αν θες http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... &start=135

στο παρόν θέμα εστιάζω στο γεγονός ότι ακόμα και ΑΝ ΔΕΝ είναι ο Αντίχριστος... θα εμφανιστεί μετά από το πόλεμο ... συνεπώς όχι τώρα. Συνεπώς μην περιμένει κανείς κανέναν "από μηχανή Θεό" να τον σώσει... ή να ελπίζει σε μία παγκόσμια λάμψη Ορθοδοξίας (τουλάχιστον όχι βάσει αυτών που λένε τα "ιερά κείμενα" γιατί αυτά μιλούν για αναλαμπή μετά τον πόλεμο)
Η πιό σωστή τοποθέτηση νομίζω είναι ''Ο Αντίχριστος βασιλιάς θα φέρει μαζί του μία κατάσταση που εκτός απο όλα τα κακά που θα ακολουθήσουν καί θα οδηγήσουν στο τέλος, στο ολοκαύτωμα του πλανήτη, θα έχει καί τις ευνοηκές πλευρές που θα επιτρέψει ο Θεός για χάρη της Σωτηρίας των ανθρώπων, στο πλαίσιο δηλαδή που θα μετανοήσουν μέχρι και οι Εβραίοι''!

Re: Η Αναλαμπή της Ορθοδοξίας θα γίνει μετά τον όλεθρον του πολέμου

18
Γεροντας Αρσενιος Μολυβδοσκεπαστινος απο τη μονη Μολυβδοσκεπαστου ( προσωπικα βιωματα απο τον γεροντα Παϊσιο)





1.03.06 Αλλοτε καποιος ρωτησε για την ταινια του Μαρτιν Σκορτζεσε.Ηταν μια βλασφημη ταινια. Ο γεροντας απαντησε θα ερθει και η μπονατσα. Θα ειναι γεροντα στις μερες μας τον ρωτησε. - Γιατι εσυ βιαζεσαι; Η τρικυμια θα αυξηθει μετα θα τραβηξει σκουπα. Η τρικυμια θα πεταξει τα κονσερβοκουτια που εχει η θαλασσα. Μετα δεν θα υπαρχει απιστος πανω στη γη. Αλλα η πιστη τους αυτη δεν θα εχει αξια. Προσωπικα μου διευκρινισε: Ο Θεος θα λυπηθει τον κοσμο εκει που θα εχει φτασει και θα φανερωσει ενα σημειο. Να ξερεις ομως οτι αυτο το σημειο δεν θα ειναι η Δευτερα Παρουσια του Χριστου.Μετα δεν θα υπαρχει απιστος επανω στη γη. Ολοι θα πιστεψουν στον Χριστο. Θα ψαχνεις να βρισκεις εναν απιστο και δεν θα βρισκεις αλλα η πιστη αυτη δεν θα εχει αξια διοτι τωρα θελω και πιστευω μονος μου ενω τοτε....
Να ξερεις θα ερθει καιρος που θα ερχονται οι ανθρωποι και θα σε παιρνουν απο το χερι . Σηκωθηκε με επιασε απο το χερι και παραστατικα τραβωντας μου μου λεει να ετσι και θα σου λενε πες μας κατι για τον Χριστο. Εσυ θα τους λες δεν ξερω και αυτοι θα σου λενε πες μου οτι ξερεις.


1:04:54 Θα ερθει καιρος που ο κοσμος θα παλαβωσει.Θα ερθει καιρος που οι ανθρωποι θα μπαινουν στα σπιτια τους απο τα παραθυρα και οχι απο τις πορτες. Οσοι θα μπαινουν απο τις πορτες κανονικα , θα τους λενε να οι τρελοι.
Υπαρχει και μια παρομοια προφητεια καπου του Αγιου Αντωνιου.-Τα παιδια τωρα τι να σου κανουν; Τα παιδια ειναι σαν τις αγραφες κασετες. Οτι τους πεις αυτο θα γραψουν.

1:05:31 Σε καποια αλλη επισκεψη οταν η συζητηση ηρθε στα εθνικα θεματα,ελεγε πως οταν εχουμε δικιο νικουμε.Ο λυκος οταν πλησιασει το κοπαδι και ενα κουταβακι να του γαβγισει ο λυκος φευγει γιατι ειναι ενοχος.

1:06:20 Σε αλλη επισκεψη βρηκα τον γεροντα να ειναι αγανακτισμενος και σκεφτηκα πως δεν θα εχει διαθεση για να τα πουμε. Μονολογουσε ακους εκει ..ακους εκει...ηρθαν κατι στρατιωτικοι και μου ειπαν οτι οι Τουρκοι θα φτασουν μεχρι τα Εξαμιλια της Κορινθου.Τους εβαλα τοτε τις φωνες τους εδωσα ενα γερο ξεσκονισμα. Τι ειναι αυτα που λετε και δημιουργειτε συγχυση στο λαο;Ακους εκει ; Ακους; Το αμαρτημα μου ειναι η αγανακτηση!Καθενας λεει τις προφητειες του .Αν πουμε αυτα στον κοσμο τοτε ο κοσμος θα περιμενει τους Τουρκους στην Κορινθο. ..και συνεχιζει :-Οι Τουρκοι ουτε μεχρι τα Εξαμιλια της Κορινθου ουτε της Κυπρου αλλα ουτε και της βορειου Ηπειρου. Τα εξαμιλια που αναφερει εκει ο Αγιος Κοσμας ειναι τα εξι μιλια του Αιγαιου δηλ η υφαλοκρηπιδα. Απο εκει θα ξεκινησει ο πολεμος αλλα θα βοηθησουν οι Ρωσοι.
Αφου ελευεθρωθει η Κπολη τοτε ολοι θα την διεκδικουν για δικη τους και θα υπαρχει κινδυνος νεας συραξης. Γι αυτο θα πουν να την δωσουν στην Ελλαδα που της ανηκει οχι επειδη μας αγαπουνε αλλα για να δωσουν λυση στο προβλημα. Εγω χαιρομαι με την θρασυτητητα των Τουρκων χαιρομαι οταν κανουν κατι τετοια για να τους καταλαβουν.
Αυτοι που τωρα τους χαϊδευουν αυτοι θα τους διαμελισουν.
1:08:10 Οι Σερβοι τωρα μας εχουν αναγκη και γι αυτο λενε: Εχουμε τον Θεο στον ουρανο και τους Ελληνες στην γη.Αυτοι θα μας δημιουργησουν προβληματα.Αυτοι θα διεκδικουν την Μ.Ασια ως δικη τους. Θα λενε οτι αυτοι ηταν εκει πριν απο τους Ελληνες.

1:08:37 Ενας φιλος μου σε καποια επισκεψη του ανεφερε: Γεροντα να κανετε προσευχη για την βορειο Ηπειρο. Δεν εχουν εκκλησιες δεν βαφτιζονται δεν στεφανωνονται υποφερουν και δεν μπορουμε να παμε. - Ποιος σου ειπε ρε παιδι οτι δεν μπορουμε να παμε; Να περασω απο τα Γιαννενα να σε παρω και να παμε;

Αλλος φιλος μου τον ρωτησε : Γεροντα Παϊσιε φοβομαστε τι θα γινει τωρα με τα Σκοπια ;- Πρωτη φορα βλεπω ανθρωπο να φοβαται απο τα Σκοπια. Ξερεις τι λενε στο χωριο μου την Ηπειρο Σκοπια; -Τα ραβδια γεροντα.-Ε αυτα.
Σε προσωπικη συζητηση τον ρωτησα γεροντα τι θα γινει με τη Βορειο Ηπειρο;- Η Βορειος Ηεπειρος θα ελευθερωθει. -Δηλαδη θα γινει ελληνικη; -Ρε παιδι πρωτα να βρουν την ελευθερια τους οι ανθρωποι να λειτουργουν οι εκκλησιες μετα εχει ο Θεος. Μετα θα αλλαξει ο χαρτης.Θα βρεθουν και κατι παλαβοι και μετα οι μεγαλες δυναμεις θα πουν οτι εγινε εγινε.


1:12:45 Καποτε ηταν μια περιοδος οπου γινοταν λογος για τον αντιχριστο και βρηκα την ευκαιρια να πεισω τον πατερα μου ο οποιος ανοιγε συνεχεια δουλειες για να τις περιορισουμε.Του λεω πατερα αφου θα ερθει ο αντιχριστος τι τα θελουμε ολα αυτα;Να περιοριστουμε σε αυτα που εχουμε, χαμενα θα πανε. Οταν μετα απο καιρο επισκεπτηκα τον γεροντα στην συζητηση που καναμε μου λεει : -Εμεις οι χριστιανοι θα πρεπει να κανουμε τα εργα μας τις δουλειες μας κανονικα.Δεν ειναι σωστο να λεμε αφου θα ερθει ο αντιχριστος θα πανε χαμενα.Να μην κανουμε και εμεις οπως εκαναν οι Θεσσαλονικεις. -Γεροντα στα αληθεια ποτε θα ερθει ο αντιχριστος; Εμεινε σιωπηλος αρκετη ωρα και ενιωσα ασχημα διοτι ενιωθα οτι τον δυσκολεψα γι αυτο σκεφτομουν να ρωτησω κατι αλλο να τον βγαλω απο την δυσκολη θεση. Τελικα πριν ολοκληρωσω την σκεψη μου μου απαντησε με μια μικρη προταση που με καποιο τροπο προσδιοριζε την εποχη αυτη.

1:14:26 Καποτε ο γεροντας Ισαακ ο Λιβανεζος τον ρωτησε γεροντα ο Γιωργος ( Γιωργος ηταν το κοσμικο μου ονομα) αν θα πρεπει να παρει τη καινουργια ταυτοτητα. -Δεν εχεις ταυτοτητα με ρωταει;-Εχω γεροντα τη παλια .- Ε εμεις παμε με τα παλια.

1:14:37 για καποιον πολιτικο ελεγε καποιος χριστιανος αξιωθηκε να παει στον παραδεισο.Στενοχωρηθηκε ομως γιατι εκει στον παραδεισο που πηγε δεν βρηκε τον Αγιο Αντωνιο τον οποιο ευλαβειτο ιδιαιτερα. Ο αγγελος που τον συνοδευε του ειπε οτι ο Αγιος Αντωνιος ηταν κοντα στον θρονο του Θεου και τον ταδε πολιτικο , ανεφερε το ονομα του, ψαχνουν οι μαγοι να τον βρουν και δεν τον βρισκουν .Δεν τον βρισκουν διοτι βρισκεται διπλα στον θρονο του διαβολου.Καποια αλλη φορα ο γεροντας ειπε για τον ιδιο πολιτικο -Αυτος ; Αυτος κανει μαθηματα και στον διαβολο. Ενω για καποιο αλλο προσωπο ελεγε :- Αυτοι που τωρα τον πολεμουν αυτοι θα τον φερουν.

Ευχαριστούμε την αγαπητή Μαρία για τον κόπο της στην απομαγνητοφώνηση.




http://hggiken.pblogs.gr/2016/01/geront ... ton-g.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron