ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ./ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ

1
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΔΡ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ.Ε.ΔΡΟΥΓΟΣ

Είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με εκλεκτό φίλο στην πολιτεία ΑΡΙΖΟΝΑ των ΗΠΑ. Μένει χρόνια και εργάζεται (επικεφαλής επιχειρήσεων)στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας ΦΟΙΝΙΞ, αλλά και στην ΤΟΥΣΟΝ. Όπως είναι γνωστό η ΑΡΙΖΟΝΑ λόγω γειτνίασης με το ΜΕΞΙΚΟ έχει σοβαρά διασυνοριακά προβλήματα, ενώ μου επιβεβαίωσε αυτό που σας έχω ήδη γράψει για διείσδυση Ισλαμικών φανατικών κύκλων στην περιοχή από το Μεξικό, οι οποίοι συνεργάζονται με τα καρτέλ των ναρκωτικών και εκτιμάται ότι προετοιμάζουν κάποια πράγματα σε βάρος της ασφάλειας των ΗΠΑ(πχ η ΧΕΖΜΠΟΛΛΑΧ). Στην Αριζόνα βρίσκεται η ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΒΑΣΗ ΜΠΑΡΙ ΓΚΟΛΝΤΓΟΥΟΤΕΡ(πρωην LUKE AIRFORCE BASE/USAF). Εκεί πραγματοποιείται εντυπωσιακός αριθμός αεροπορικών και άλλων ασκήσεων και βολών όλο το 24ωρο. Ιδιαίτερη βαρύτητα δίδεται σε χαμηλές πτήσεις και εναέριο ανεφοδιασμό, καθώς και σε ΕΓΓΥΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. Στην βάση /AIR FORCE RANGE/ΠΕΔΙΟ ΒΟΛΗΣ πέραν των Αμερικανών ασκούνται και έχουν μίνι-εγκαταστάσεις και άλλες σύμμαχες χώρες μεταξύ των οποίων η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, η Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ, η ΟΛΛΑΝΔΙΑ, η ΤΟΥΡΚΙΑ κλπ. Οι πιλότοι της τελευταίας ασκούνται συνέχεια με αεροσκάφη F-16 σε νυχτερινές πτήσεις-εναέριο ανεφοδιασμό στη διάρκεια της νύχτας , ενώ κατά καιρούς χρησιμοποιούν και το βοηθητικό-γειτονικό BEND AIR FORCE AUXILIARY FIELD. Φυσικά δεν υπάρχει εκεί Ελληνική αεροπορική παρουσία σε μόνιμη βάση. Σημειώνω ότι το δυτικό τμήμα της βάσης χρησιμοποιούν οι Πεζοναύτες και το ανατολικό η Αεροπορία.

Στην περιοχή εδρεύει το JOINT TERMINAL ATTACK CONTROLLER/σε Νατοϊκή ορολογία το FORWARD AIR CONTROLLER και εκεί εφαρμόζονται στην πράξη-όπως με πληροφόρησε Αμερικανός σμήναρχος στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ- το JP 309.3 για CLOSE AIR SUPPORT και η ΝΑΤΟΪΚΗ STANAG 3797.Επίσης γίνεται ευρύτατη χρήση της περιοχής YUMA PROVING GROUNDS, ενώ υπάρχει στενή συνεργασία με την ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΒΑΣΗ SPANGDAHLEM στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Αξίζει να τονίσω ότι από το 2006 η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ έχει πάρει έγκριση για ευρύτατη χρήση της βάσης, καθώς και του JOINT FORCES CENTER OF EXCELLENCE. Πάντως η παρατεταμένη χρήση των διευκολύνσεων της βάσης από τους Τούρκους θα πρέπει να μας προβληματίσει, ενώ η Τουρκική Αεροπορία μετά τη λήξη της συνεκπαίδευσης με τους Ισραηλινούς έχει προτείνει(με τρισέλιδο έγγραφό της ) την ακόμα μεγαλύτερη εμπλοκή-χρήση των σχετικών εγκαταστάσεων.
http://www.drougos.gr/
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ./ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ

2
Τίποτε το ανησυχητικό.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ./ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ

3
μην αγχωνεσαι φιλε μου..........

αυτοι τη δουλεια τους κι εμεις τη δικη μας !!!!

αυτοι εναεριες προσβολες στοχων εδαφους
και εναεριους ανεφοδιασμους καυσιμου.......

κι εμεις αναχαιτησεις και προσβολες ...ναυτικων στοχων απο χαμηλο υψος
(και ...πολυ χαμηλο,σε λεω !!!!!!!)

αστους να ερθουν...και θα δουν την γλυκα !!!!!!!!

που να τρεχουμε στις ΗΠΑ τωρα.........

Re: ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ./ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ

4
Έχουν βρεθεί και οι δικοί μας στην Αμερική για να λάβουν μέρος στην πιο δύσκολη "άσκηση" παγκοσμίως σχετικά πρόσφατα.Τα αποτελέσματα ήταν μια "έκπληξη" για τους οικοδεσπότες και μια δυσάρεστη "έκπληξη" για τους απέναντι.....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”