Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

37
omg έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
omg έγραψε:Καταρχάς δεν "πήγα" στο παλαιό...
Γεννήθηκα ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ (δηλαδή γεννήθηκα "μη νεοημερολογίτης") για την ακρίβεια βαπτίστηκα απευθείας ορθόδοξος (δηλαδή "μη νεοημερολογίτης"), από ορθόδοξο (δηλαδή "μη νεοημερολογίτη") ιερέα...και το μισό μου σόι είναι ΟΛΟΙ ορθόδοξοι (δηλαδή "μη νεοημερολογίτες")...

Τόσο πηγαίνοντας πίσω στον χρόνο, ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ (γύρω από το θέμα παλαιό και νέο ημερολόγιο), έχω ανθρώπους συγγενείς, φίλους και γνωστούς, που τα ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ από πρώτο χέρι...ΟΛΑ ΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ.

Αυτό για εσένα ΔΕΝ σημαίνει τίποτα...

Για εμένα όμως σημαίνει οτι έχω δικούς μου ανθρώπους που έχουν ΖΗΣΕΙ από πρώτο χέρι όλα όσα συνέβησαν, και συνεπώς οι ΛΑΣΠΕΣ και οι βλακείες που γράφονται στο ίντερνετ εναντίον του παλαιού ημερολογίου, για εμένα είναι απλά λάσπες και βλακείες...διότι λόγω των δικών μου ανθρώπων μπορώ να ΔΙΑΚΡΙΒΩΝΩ τι είναι σωστό και τι λάθος από αυτά που γράφονται.
Διακρίνω τι είναι γραμμένο ύπουλα για την προώθηση του νεοημερολογιτισμού-οικουμενισμού και τι είναι αληθές...
Διακρίνεις άραγε πότε κάποιος χρησιμοποιεί ύπουλα την υποτιθέμενη ταυτότητα του νεοημερολογίτη για να εκθέσει το νέο ημερολόγιο με οικουμενιστικές δηλώσεις δίνοντας επίτηδες τροφή και ψευδή επιβεβαίωση στους παλαιοημερολογίτες οι οποίοι νομίζουν τάχα πως επιτέλους δικαιώθηκαν ενώ στην πραγματικότητα απλά κάνουν τα πράγματα χειρότερα;;

Πάντως πέρα από το παραπάνω θα ήθελα να μάθω ποια η διαφορά η δική σου από έναν που έχει γεννηθεί Ινδουιστής και λόγω οικογενειακής παράδοσης νομίζει ότι η μοναδική πραγματική αλήθεια βρίσκεται στον ινδουισμό;

Καμία διαφορά δεν έχει οτι κάποιος "γεννήθηκε" ορθόδοξος με έναν που "έγινε" ορθόδοξος...
(άλλωστε υπάρχει και το--> "Οι πρώτοι γίνονται τελευταίοι και οι τελευταίοι πρώτοι"..... μην ξεχνιόμαστε.) :-)

Το γεγονός οτι το αναφέρω, πηγαίνει στην διασύνδεση του "γεννήθηκα ορθόδοξος" από οικογένεια που "ΙΣΤΟΡΙΚΑ" έχει κάτι να μου ΔΙΗΓΗΘΕΙ από ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ λόγω του ότι ήταν και πριν το 1924 Ορθόδοξοι αλλά ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ και ΜΕΤΑ το 1924 ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ και ΔΕΝ πήγαν με τους ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ νεοημερολογίτες, αλλά ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ για το "Στήκετε και Κρατάτε τις παραδόσεις".

Ο Μόνος λόγος που αναφέρω οτι "γεννήθηκα" μέσα στην ορθοδοξία (δηλαδή "μη νεοημερολογίτης") είναι για να κάνω την διασύνδεση με τις προηγούμενες γενεές και να αναδείξω το γεγονός οτι έχω ανθρώπους δικούς μου που μου "διακριβώνουν" το "τι έγινε" διότι τα ζήσανε (και οτι λόγω αυτού, ΔΕΝ μασάω το κουτόχορτο του ίντερνετ και τις διάφορες λάσπες που ακούγονται...ΞΕΡΩ τι έγινε από μάρτυρες που τα ζήσανε - όχι μόνο από το ίντερνετ) και όχι για να δείξω κάποιου είδους "υπεροχή" (όπως λανθασμένα μπορεί να αντιλήφθηκαν κάποιοι)....

Ξέρω οτι έγινε ΣΧΙΣΜΑ το 1924. (ξαναλέω, το 1924 έγινε ΣΧΙΣΜΑ και σχισματικοί είναι οι ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ ΝΕΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΕΣ, όχι όσοι ΜΑΤΩΣΑΝ για την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ και για την ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ και το ΜΗ ΦΡΑΓΚΕΜΑ)...!!! ΜΗΝ ΑΥΤΑΠΑΤΑΣΤΕ...!!! ΜΗΝ Καθησυχάζεστε...

Ξέρω οτι έγινε και ΠΡΟΔΟΣΙΑ μέσα στο παλαιό (διότι "έπρεπε κάποιος να προσποιηθεί τον Παλαιοημερολογίτη" - βλέπε Νεοημερολογίτικη ΟΥΝΙΑ του Φλωρίνης, που ήθελε να κάνει "bypass" στον αγώνα υπέρ της ορθοδοξίας και μέσω της "κοινωνίας" με τους σχισματικούς νεοημερολογίτες (με τα γνωστές βλακείες οτι το νέο ημερολόγιο ήταν δήθεν "σχίσμα εν δυνάμει και ούχι εν ενεργεία") έτσι ώστε στην πορεία να μην ξεφύγει κανένα πρόβατο από το Φράγκεμα και τον "Νεοημερολογιτισμό-Οικουμενισμό" κλπ. στην πορεία στο μέλλον να τους επανέφερε όλους στην μόλυνση του νεοημερολογιτισμού (όπως ο Πάπας έλεγε στους ορθοδόξους μέσω της ΟΥΝΙΑΣ να είναι ορθόδοξοι σε όλα να μην αλλάξουν ΤΙΠΟΤΑ...αρκεί να μνημονεύουν τον αντίχριστο Πάπα....!!!).

Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν εμάς...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να πειράξει την ορθοδοξία ΚΑΝΕΝΑΣ επιτήδειος και καμία σκοτεινή δύναμη...διότι εμείς δεν στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις αλλά στον ΘΕΟ...(και την Εκκλησία του Θεού δεν μπορεί να την καταστρέψει κανένας, θα υπάρχει μέχρι την συντέλεια του αιώνα όσο λίγοι και να απομείνουν εντός της)
Δεν είναι θέμα ΠΤΥΧΙΩΝ και ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ....!!!
Η κατανόηση και η ΑΠΟΔΟΧΗ των παραπάνω δεν είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ είναι θέμα ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ με ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ όλα αυτά.
Είναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ....

Laptona έχουμε αναλύσει τόσα πολλά...οπότε σε παρακαλώ όταν θα λες "Παλαιοημερολογίτες" να ΜΗΝ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙΣ και τσουβαλιάζεις τους πάντες με τα πάντα, αλλά να αναφέρεσαι με συγκεκριμένα πράγματα και καταστάσεις διότι όπως είδαμε και μέσω της εκκλησιαστικής ιστορίας αλλά και μέσω κάποιων αποδείξεων που υπάρχουν....

...ΔΕΝ είναι ΟΛΟΙ του ΠΑΛΑΙΟΥ ΣΩΣΤΟΙ (και ας συμφέρει τους νεοημερολογίτες το "ευκολο παλαιό" δηλαδή τους λεγόμενους "δεκατριμερίτες")....

...Υπάρχουν σωστοί παλαιοημερολογίτες αλλά και ΜΗ ΣΩΣΤΟΙ παλαιοημερολογίτες που ενώ ΑΥΤΟ-ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΕ "παλαιοημερολογίτες" δεν ξέρουν πχ. ούτε καν από που κρατάει η σκούφια τους...(κατά τον ίδιο τρόπο που οι αιρετικοί ΑΥΤΟ-ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΕ "χριστιανοί" και κατά τον ίδιο τρόπο που οι νεοημερολογίτες ΑΥΤΟ-ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΕ "Ορθόδοξοι")

Εσείς οι Νεοημερολογίτες είστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ (αχταρμάς οικουμενιστές με μη οικουμενιστές όλοι μνημονεύουν όλους και ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, χαρούμενοι και ανέμελοι... ως ΑΝΑΤΡΟΠΕΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ και ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ που είστε, ΑΓΚΑΛΙΑ με την σχισματο-αίρεση του Νεοημερολογιτισμού-ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ μέσα στην οποία βρίσκεστε (διότι η εγκύκλιος έλεγε οτι "θα αλλαξουμε το ημερολόγιο για να ΣΥΝΕΟΡΤΑΖΟΥΜΕ με τους αιρετικούς...δηλαδή ΔΗΛΩΝΑΝ ΓΡΑΠΤΩΣ το οτι θέλανε να αλλάξουν το ημερολόγιο για να καταστρέψουν την ορθοδοξία - ΠΡΟΔΟΣΙΑ δηλαδή) και ως ανατροπείς παραδόσεων και παραβάτες και ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ--> είστε ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ από τους πατέρες της ορθοδοξίας (δηλαδή ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ), όχι από εμάς)

Όσον αφορά το να προσποιηθεί ένας "λαϊκός" τον "νεοημερολογίτη" για να το παίξει Οικουμενιστής και να δημιουργήσει εντυπώσεις....θα μπορούσα και να το διακρίνω αλλά....φίλε μου....

... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να φτάσω ως εκεί...

...όταν η ΣΥΝΟΔΟΣ του Νέου Ημερολογίου (η λεγόμενη "διοικούσα εκκλησία της Ελλάδος, η "κοσμική εκκλησία") έχει ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΑ ΣΤΕΛΕΧΗ--> ΜΑΣΩΝΟΥΣ και ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ και οι "χαμηλόβαθμοι" εδώ και 90 έτη ως ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΠΟΙΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ (που υπ' όψην από άποψη χειροτονιών, "έχει αλλάξει και η γενεά" όσων ήταν χειροτονημένοι ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΧΙΣΜΑ του 1924...)....παίρνουν τον ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ (μήνας μπαίνει - μήνας βγαίνει) ως ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΠΟΙΜΕΝΕΣ που είναι (και ο Χριστός μας λέει οτι ΔΕΝ είναι ΠΟΙΜΕΝΕΣ οι ΜΙΣΘΩΤΟΙ ποιμένες) και ΣΙΩΠΟΥΝ ή κάνουν "Χαρτοπόλεμο"....και είναι ΜΕΛΗ του ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ στην πράξη...

...όταν μετά την αλλαγή του ημερολογίου ίδρυσαν το 1848 τα Παγκόσμια Συμβούλεια Εκκλησιων (διότι ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ και ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ για να ΔΙΟΙΚΗΣΕΙ)...για να πράξουν εκεί τα ΑΙΣΧΗ που βλέπουμε στα βίντεο (και ξέρουμε ΟΛΟΙ μας ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το ΓΙΑΤΙ Ιδρύθηκαν τα Παγκόσμια Συμβούλεια Εκκλησιων και ο σκοπός ήταν η ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ και όχι το καλό της ορθοδοξίας)

...όταν κάνατε τις Άρσεις Αναθεμάτων...
...και πολλά άλλα...

....διαπιστώνει κανείς οτι στο ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ διάστημα των 90 ετών, όχι μόνο η ΣΥΝΟΔΟΣ (νεοημερολογίτικη) που ακολουθείς ΠΡΟΔΙΔΕΙ και ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ σιγά σιγά τις ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ και την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ (μα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΣΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ στην ΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ του 1920, έχοντας ως ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ την ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ...είναι ΦΟΒΕΡΟ που οι νεοημερολογίτες το προσπερνάνε έτσι απλά αυτό και το θεωρούν ως "τίποτα") αλλά και όλοι όσοι την ακολουθούν... (μικρόβαθμοι Ιερείς και Λαϊκοί)
Εικόνα
Ακόμα και οι λεγόμενοι "Αντι-Οικουμενιστές" (που όμως είναι σε κοινωνία με όλους και με όλα), ενώ κατά βάση πράττουν σωστά που είναι αντι-οικουμενιστές, είναι όμως και μέσα στο ΣΧΙΣΜΑ του 1924 (σε αυτό του νεοημερολογιτισμού-οικουμενισμού) και μέσα στον οικουμενισμό και ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ...

Τα πράγματα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ (ειδικά τώρα που πλέον φτάσανε στο τελικό βήμα της προδοσίας της ορθοδοξίας και είναι ακόμη πιο έτοιμοι για τον αντίχριστο).

Πρέπει να ταπεινωθείτε ως προς τα της πίστεως και να προσπαθήσετε να δείτε ΚΑΘΑΡΑ τι συμβαίνει...

Αλλιώς θα πάτε χαμένοι...
Το 1920 δηλώθηκε γραπτώς το τι θα κάνουν και το 1924 έγινε ΣΧΙΣΜΑ με σκοπό τον ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ και η Ορθοδοξία ΠΡΟΔΟΘΗΚΕ και κάποιοι κατάφεραν (μέσα από μεγάλο αγώνα) να την κρατήσουν αλώβητη.
Η Θρησκευτική Συνείδηση ενός εκατομμυρίου ανθρώπων χτύπησε κόκκινο, το ορθόδοξο αισθητήριο λειτούργησε και έτσι ο κόσμος αντέδρασε στο φράγκεμα (έτσι νόμιζαν τότε οτι ήταν ένα απλό φράγκεμα, όμως στην πορέια φάνηκε το πραγματικό πρόσωπο που ήταν ο Οικουμενισμός).

Όσοι δεν θέλανε να "Φραγκέψουν" (να υποταγούν στον αντίχριστο Πάπα) ΔΙΩΧΘΗΣΑΝ με θεμιτά και αθέμιτα μέσα και με ΒΙΑ.

Τόσο νομικά όσο και εκκλησιαστικά η αλλαγή του ημερολογίου ήταν παράνομη και αντικανονική και το κυριότερο, είχε ως σκοπό τον Οικουμενισμο. Ξεκινούσε με αιρετικές θέσεις και δηλώσεις. (ακόμα και το συνέδριο ήταν ληστρικό).

Αντί να σκεφτεί ο σημερινός κόσμος οτι "είχαν δίκειο" οι παλαιοημερολογίτες τότε και να μετανοήσουν...ξεχνάνε οτι έγινε ΣΧΙΣΜΑ (και οτι οι σχισματικοί είναι οι καινοτόμοι διότι ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΑΝ εκ της ΟΡΘΗΣ ΠΙΣΤΗΣ καταργώντας νηστείες κάνοντας ανυπακοή σε αποφάσεις Οικουμενικών και Πανορθόδοξων Συνόδων, και ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΝΤΑΣ)....και συνεχίζουν εντός του σχίσματος (δηλαδή εκτός Εκκλησίας) αλλά "αντιοικουμενιστικά".

Οκ, υπάρχουν διάφορα "επίπεδα" στον κάθε άνθρωπο...

Άλλος είναι εντελώς άθεος...άλλος είναι απλά "χριστιανός" άλλος λέει οτι είναι δήθεν "ορθόδοξος" και άλλος είναι πραγματικά ορθόδοξος...

(πχ. και οι "Λατίνοι/Φράγκοι" δηλώνουν "Καθολικοί"...αλλά η πραγματικότητα είναι οτι η "ΜΙΑ Αγία ΚΑΘΟΛΙΚΗ και Αποστολική Εκκλησία" είναι η Ορθοδοξία. Δηλαδή στην ουσία οι "Καθολικοί" δεν είναι οι Λατίνοι αλλά οι Ορθόδοξοι. Καταχρηστικά χρησιμοποιούν την λέξη "καθολικοί" οι Λατίνοι)

Τι να το κάνουμε όμως να χάσουμε την βασιλεία των ουρανών αν είμαστε σε όλα εντάξει (λέμε τώρα) και είμαστε "εκτός εκκλησίας"?

Τα έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά...
Προφανώς δεν είναι θέμα γνώσης άλλα ταπείνωσης...
Εκεί είναι η δυσκολία στο να εισέλθει κάποιος στην Εκκλησία του Χριστού...

Όλες μα όλες οι αποδείξεις και η εκκλησιαστική ιστορία και οι κανόνες της ορθοδοξίας και οι Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ της Καινοτομίας του Νέου Ημερολογίου (και όταν λέω "νέο ημερολόγιο" δεν εννοώ μόνο το ημερολόγιο αλλά εννοώ και πχ. το ΣΧΙΣΜΑ του Νέου Ημερολογίου, την διοικούσα κοσμική εκκλησία του κράτους της Ελλάδος, την νεοημερολογίτικη σύνοδο που έχει και την κοσμική εξουσία..κλπ)

Δεν ήταν απλώς ένα "Λάθος" η αλλαγή του ημερολογίου.
Ήταν ΣΧΙΣΜΑ και έγινε ΑΙΣΧΡΟΣ και ΒΙΑΙΟΣ ΔΙΩΓΜΟΣ σε όσους έκαναν υπακοή στους Αποστόλους και έκαναν πράξη το "Στήκετε και Κρατείτε τις ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ"....για να ΜΗΝ ΦΡΑΓΚΕΨΟΥΝ (που να ήξεραν και τι κρυβότανε από πίσω ...όχι ένα εκατομμύριο πιστοί, αλλά σχεδόν όλη η Ελλάδα θα αντιδρούσε....!!! Που να μην κατέστειλαν τις αντιδράσεις και δια της βίας τα "όργανα της τάξης")

Καλοστημένο ΣΧΕΔΙΟ των Σκοτεινών Δυνάμεων συντηρείτε με το να είστε εκεί που είστε...(λαϊκοί και ιερείς).

ΞΥΠΝΑΤΕ παιδιά...!!!!
Αγαπημένε φίλε omg θα ρωτήσω ευθέως..
(και πρωτίστως κάνω ξεκάθαρη τη θέση μου πως δεν υπάρχει εκ μέρους μου καμμία ειρωνεία ως προς το προσωπό σου το οποίον είναι μοναδικό και ανεπανάληπτο...

Σε ποιά παράταξη (απο τις 19 αν ενθυμούμαι καλώς) ανήκεις;
Εικόνα

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

38
GLADIATOR έγραψε:
Αγαπημένε φίλε omg θα ρωτήσω ευθέως..
(και πρωτίστως κάνω ξεκάθαρη τη θέση μου πως δεν υπάρχει εκ μέρους μου καμμία ειρωνεία ως προς το προσωπό σου το οποίον είναι μοναδικό και ανεπανάληπτο...

Σε ποιά παράταξη (απο τις 19 αν ενθυμούμαι καλώς) ανήκεις;

Αγαπημένε φίλε GLADIATOR θα σου κάνω την χάρη και θα σου απαντήσω ευθέως (αλλά ΜΙΑ ΦΟΡΑ).

ΔΕΝ ανήκω σε παράταξη αλλά στην ΜΙΑ Εκκλησία του Χριστού.

Ανήκω στους Ορθοδόξους που ΔΕΝ Φράγκεψαν και που υπάρχει Αποστολική Διαδοχή μέχρι την εποχή του Χριστού.

Και επιτέλους (με αυτή την καραμέλα των "νεοημερολογιτών")
ΔΕΝ υπάρχουν "Παρατάξεις" αλλά ΣΧΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ...
Αν δεν σου αρέσει η απάντησή μου, λυπάμαι...!!! Αυτή είναι.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

39
Φαντάζομαι η ΜΙΑ εκκλησια ειναι η εκκλησία της Ελλάδος,οχι άλλη αυτοκέφαλη και αυτοδιοίκητη.
Ταπείνωση απαιτείται απο όλους,λανθάνοντες υπαρχουν και απο τις δυο πλευρές και η κάθε πλευρά κοιτάει αυτό που την συμφέρει και δεν προσπαθεί να διορθωθούν τα λάθη και ο καθένας λέει τον άλλο σχισματικό.

Ως προς το νέο ημερολόγιο και τον οικουμενισμό ,έχω πει πολλάκις την άποψη μου,γνωρίζω οτι διαφωνούμε.
Δεν έχει καμιά μαγική δύναμη το ημερολόγιο να χωρίζει κάποιον απο οικουμενιστή ή σε μη οικουμενιστή,αλλά το λάθος φρόνημα και οι πράξεις.
Για όποιον λόγο και αν φέρανε το ημερολόγιο,εμεις είμαστε που καθορίζουμε την ζωή μας.
Αν μιλας για οικουμενιστικά ή μασωνικά ή ουνιτικά φρονήματα ή εκκοσμίκευση,βεβαίως θα συμφωνήσουμε.

Να σου πω ενα παράδειγμα.

Μια εκκλησία με νέο ημερολόγιο,δεν συμμετέχει σε Π.Σ.Ε.,δεν έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Μια άλλη εκκλησία με νέο ημερολόγιο, συμμετέχει σε Π.Σ.Ε., έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και δεν έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Μια άλλη εκκλησία με παλιό ημερολόγιο, συμμετέχει σε Π.Σ.Ε., έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και δεν έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Ποια εκκλησία απο τις τρεις δεν είναι οικουμενιστική;
Φυσικά η πρώτη.
Πως λοιπόν το νέο ημερολόγιο,συμπίπτει με τον οικουμενισμό;
Οικουμενιστές ,είναι οι ιερείς,όχι τα ημερολόγια.


Σε αυτά που είπες αδελφέ,θα σου δώσω το εξης,για να καταλάβεις ,οτι άλλα έλεγαν το 1925 και μετά τα άλλαξαν.
Αυτός που τα γράφει είναι με το παλιό ημερολόγιο,απο την κοινότητα των Γνησίων Ορθοδόξων και εξηγεί τι σημαίνει ο όρος "Γνήσιος" και το βρήκα σε μπλογκ με το παλιό ημερολόγιο,για να μην υποθέσεις οτι είναι προπαγάνδα.
Εικόνα
τουτο δε διοτι δεν επιτρέπει να χαρακτηρισθώσιν ως μη ορθόδοξοι οι εορτάζοντες κατά το νέον ημερολόγιον.

Ουχί δε προς την του Γνησίου λαμβάνωμαι διάκρισιν του μη Γνησίου,οπότε ο μη Γνήσιος,ήθελε συνταυτισθή επι του προκειμένου προς αυτήν την έννοιαν του αλλοδόξου και αιρετικού.

Εννοείται ΝΑΙ, διότι ΔΕΝ είναι Αγιοι όλοι αυτοί.
Δεν γνωρίζω φίλε μου να σου απαντήσω ούτε αυτό που ρωτάς ούτε καν αν είναι αληθινά ή όχι.
Αυτό που λες ειναι διφορούμενο.Απο την μια λες δεν ξέρεις και απο την άλλη λες ΔΕΝ είναι σίγουρα Άγιοι.
Για να λέει κάποιος οτι πιστεύει οτι δεν είναι άγιοι,προφανώς όλα αυτά τα θαύμαστα δεν πιστεύει οτι είναι εκ Θεού.
Δεν μπορεί να είναι εκ Θεού τα θαυμαστά και να μην είναι άγιοι.

Αρα,αν μου επιτρέπεις,το σωστό θα ήταν,εφόσον δεν θέλεις να πάρεις θέση,που είναι και καλύτερο, να λες δεν ξέρεις,γιατί δεν είμαστε εμείς αυτοί που καθόριζουν ποιος είναι άγιος και ποιος οχι,αλλά ο Θεός.
Εσυ μπορεί να μην τον δέχεσαι,αλλά ο Θεός δείχνει άλλα.

Επίσης να πω,κάτι που είδα και με στεναχώρησε.
Μια παράταξη απο το παλιό ημερολόγιο,δεν θα πω πια,έβγαλε ανακοίνωση τον περασμένο Οκτώβριο για να ενημερώσει τους πιστούς να μην πιστεύουν την προπαγάνδα του νέου ημερολογίου με τους ψευδοαγίους (!!!!) που παρουσιάζει.

Ψευδοάγιοι ο άγιος Φιλούμενος,ο Λουκάς ο Ιατρός,ο Νικηφόρος ο Λεπρός,ο Σάββας εν Καλύμνω;

Πραγματικά δεν θέλω να πιστέψω οτι το δέχονται πραγματικά αυτό.

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

40
Έχουν όμως ΔΥΝΑΜΗ οι Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι...που σας ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΝ ως ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ, ΣΧΙΣΤΕΣ της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΕΣ ΙΕΡΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ και λόγω ΑΝΥΠΑΚΟΗΣ σε ΤΡΕΙΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ και ΔΙΑΚΡΙΒΩΜΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΣ Πανορθόδοξες Συνόδους που αφορούσαν ΚΑΙ ΤΟ "Καλενδάριο" αλλά ΚΑΙ το "Πασχάλιο"....

Εσείς που αλλάξατε το ημερολόγιο ΕΠΙ ΣΚΟΠΩ να ΧΑΛΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ είστε ΕΝΟΧΟΙ και για την ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ των ΙΕΡΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ (οπότε την τρώτε και από την Ζ Οικουμενική).

Η Ορθοδοξία δεν είναι προτεκτοράτο των Αιρετικών Οικουμενιστών και των Τεκτόνων για να αλέθουν...και να κάνουν ο,τι θέλουν (και ας έχουν και την κρατική εξουσία...κάποτε όλα θα τελειώσουν και θα έλθει η μεγάλη ΚΡΙΣΗ της Δευτέρας Παρουσίας)

Ακόμα και ο Χρυσόστομος Παπαδόπουλος (ο ΣΧΙΣΤΗΣ της Εκκλησίας) το ΟΜΟΛΟΓΕΙ σε δικό του Σύγγραμα πριν κάνει το σχίσμα (το παρουσίασα αλλά έλαβα ως απάντηση μόνο ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ, όπως επίσης ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ έλαβα και για το οτι το Νέο Ημερολόγιο είναι Παράνομο σύμφωνα με ΠΡΟΣΦΑΤΗ απάντηση του ΚΡΑΤΟΥΣ σε ερώτημα που έγινε...)

Από εκεί και πέρα, τι να λέμε και να ξαναλέμε...
Τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς (λέει η λαϊκή παροιμία)...


Νηστέψτε πρώτα την νηστεία των ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ σωστά (που όχι μόνο την περιορίσατε αλλά και την καταργήσατε και αυτή) και μετά μιλήστε για ορθοδοξία...

Δεν θα ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια, τα έχουμε ξαναπεί "πολλάκις"...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

41
grecko έγραψε:Φαντάζομαι η ΜΙΑ εκκλησια ειναι η εκκλησία της Ελλάδος,οχι άλλη αυτοκέφαλη και αυτοδιοίκητη.
Ταπείνωση απαιτείται απο όλους,λανθάνοντες υπαρχουν και απο τις δυο πλευρές και η κάθε πλευρά κοιτάει αυτό που την συμφέρει και δεν προσπαθεί να διορθωθούν τα λάθη και ο καθένας λέει τον άλλο σχισματικό.

Ως προς το νέο ημερολόγιο και τον οικουμενισμό ,έχω πει πολλάκις την άποψη μου,γνωρίζω οτι διαφωνούμε.
Δεν έχει καμιά μαγική δύναμη το ημερολόγιο να χωρίζει κάποιον απο οικουμενιστή ή σε μη οικουμενιστή,αλλά το λάθος φρόνημα και οι πράξεις.
Για όποιον λόγο και αν φέρανε το ημερολόγιο,εμεις είμαστε που καθορίζουμε την ζωή μας.
Αν μιλας για οικουμενιστικά ή μασωνικά ή ουνιτικά φρονήματα ή εκκοσμίκευση,βεβαίως θα συμφωνήσουμε.

Να σου πω ενα παράδειγμα.

Μια εκκλησία με νέο ημερολόγιο,δεν συμμετέχει σε Π.Σ.Ε.,δεν έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Μια άλλη εκκλησία με νέο ημερολόγιο, συμμετέχει σε Π.Σ.Ε., έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και δεν έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Μια άλλη εκκλησία με παλιό ημερολόγιο, συμμετέχει σε Π.Σ.Ε., έχεις ιερείς με συλλείτουργα και συμπροσευχές και δεν έχει κόψει την μνημόνευση τυχόν οικουμενιστών.

Ποια εκκλησία απο τις τρεις δεν είναι οικουμενιστική;
Φυσικά η πρώτη.
Πως λοιπόν το νέο ημερολόγιο,συμπίπτει με τον οικουμενισμό;
Οικουμενιστές ,είναι οι ιερείς,όχι τα ημερολόγια.

Να σου πω και εγώ ένα παράδειγμα.

- Ένας πατέρας δηλώνει ΓΡΑΠΤΩΣ οτι θεωρεί τους κλέφτες και τους λωποδύτες νόμιμους κατόχους των περιουσιακών του στοιχείων (ενώ δεν είναι)... και την γυναίκα του νόμιμη γυναίκα (πόρνη) του καθένα (για να την ξεσκίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ)....και τα παιδιά του νόμιμους σκλάβους (είτε για δουλεία είτε για πορνεία είτε απλώς για κακοποίηση...να έρχεται το κάθε απόβρασμα και η να το σαπίζει στο ξύλο ή να το βιάζει ή να το βάζει να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ) του καθένα....και όλους στο σπίτι (παππούδες, γιαγιάδες, κλπ) διαθέσιμους για σκότωμα για να τους πάρουν τα όργανα και να τα πουλήσουν (μετά το κλέψιμο και τους βιασμούς) και οτι θα ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (πόρτες, παράθυρα, ...μπάτε σκύλοι αλέστε ένα πράμα....) για να μπορούν οι κλέφτες, οι λωποδύτες και τα κακοποιά στοιχεία να ΚΛΕΨΟΥΝ, ΒΙΑΣΟΥΝ, ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ αυτόν και την Οικογένειά του...

...ένα πρωί ...πάει και ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ / ΑΝΟΙΓΕΙ λοιπόν τις ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ για να μπορούν να εισέλθουν ΑΝΕΤΑ τα κακοποιά στοιχεία και να κάνουν ΠΡΑΞΗ όσα δήλωσε οτι θέλει να γίνουν.....

... και η ΓΥΝΑΙΚΑ το παίρνει χαμπάρι ΕΓΚΑΙΡΑ και ΕΞΙΣΤΑΤΑΙ....και αυτός την ΞΥΡΙΖΕΙ,...της ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΑΦΙΟΥΣ....την ΔΕΡΝΕΙ - την σαπίζει στο ξύλο, την ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ σαν σε φυλακή σε ΔΩΜΑΤΙΑ...της συμπεριφέρεται σαν ΠΟΡΝΗ...την ΔΙΩΚΕΙ....δεν την αφήνει να κοιτάξει την οικογένεια και να ασκήσει τα λατρευτικά της καθήκοντα σαν να είναι καμία του δρόμου...

...Οι κλέφτες μετά την δημοσίευση του σκηνικού (οτι ΆΦΗΣΕ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΤΙΣ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ)....αρχίζουν σιγά σιγά να κάνουν ΠΡΑΞΗ (και με τις "ευλογίες" του πατέρα) αυτό που δήλωσε ο πατέρας οτι ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ (στην αιρετική εγκύκλιο του 1920 δηλώσανε οτι ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ για να ΞΕΣΚΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ)....
Εισέρχονται στο σπίτι...κλέβουν ο,τι βρούνε...κοιμούνται στο σπίτι το λερώνουν κατουράνε και χέζουν όπου βρούνε...το χρησιμοποιούν σαν δικό τους...ξεσκίζουν στο βίασμα την γυναίκα ένας-ένας ή και όλοι μαζί (σε συλλείτουργα)...και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ και τα βγάζουν στο ίντερνετ....κακοποιούν και βιάζουν τα παιδιά....ξεσκίζουν την περιουσία...ποδοπατούν τις φωτογραφίες της κάποτε ευτυχισμένης και ήρεμης οικογένειας...



Αυτό τι είναι? ΔΕΝ είναι ΠΡΟΔΟΣΙΑ?????
Μου λες δηλαδή οτι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ οτι ήταν ΠΡΟΔΟΣΙΑ αυτό που έγινε το 1924?


Εσύ (και οι πρόγονοί σου) που ΑΝΕΧΕΣΑΙ αυτό το πράγμα νομίζεις οτι δεν είσαι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ (στα μάτια του Θεού)?
Νομίζεις οτι δεν θα δώσεις λόγο επειδή το ΣΧΙΣΜΑ το έκανε ο Χρυσόστομος Παπαδόπουλος?

Διαγράφεις έτσι απλά 10 χρόνια αγώνα για μετάνοια που έκαναν από το 1924 έως το 1935 (που έβλεπαν οτι δεν μετανοούν οι νεοημερολογίτες και οτι οι ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΚΤΕΣ)???

Μου λες οτι ενώ έμαθες οτι στο πετάει στην μούρη ο άλλος ΓΡΑΠΤΩΣ (αιρετική εγκύκλιος 1920) οτι θα ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ για να σου ΞΕΣΚΙΣΟΥΝ την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ τα κακοποιά στοιχεία...(οτι θα αλλάξει το ημερολόγιο για να ΣΥΝΕΟΡΤΑΖΕΙ με τους αιρετικούς) τους οποιους θεωρεί και ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ και ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ της ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ του (Εκκλησία του Χριστού και Συγκληρονόμους της Βασιλείας του Θεού)........

....και οτι ΕΝΩ ΒΛΕΠΕΙΣ την ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ να στην ΒΙΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εδώ και 90 έτη...και ενώ δήλωσαν γραπτώς οτι θα φτιάξουν και ΠΟΡΝΕΙΟ (Παγκόσμια Συμβούλεια Εκκλησιών) και οτι θα παίρνουν την γυναίκα σου για ΟΜΑΔΙΚΟ ΒΙΑΣΜΟ και στα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ (που είναι ΕΜΕΤΙΚΑ τα όσα είδαμε να συμβαίνουν εκεί στα βίντεο "Αυτοί θα μας παραδόσουν στον Αντίχριστο)....


..εσύ ΔΕΝ ΣΚΙΑΖΕΣΑΙ και είσαι ΟΚ...και όλους αυτούς που ΣΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, εσύ τους ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ και ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ..., ΑΝΗΚΕΙΣ σε αυτούς....

Αν κάποιος πήγαινε να κάνει αυτά στην ΔΙΚΗ σου οικογένεια....

....Μήπως θα έκανες απλά "Χαρτοπόλεμο" ...

( η πχ. άλλο ένα παράδειγμα)

- Ένας Πολιτικός (ή μια ομάδα πολιτικών μαζί με τον πρόεδρο της (υποτίθεται) δημοκρατίας, ένα κόμμα κλπ) κάνει ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ στην πολιτική....ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ, την ΣΚΛΑΒΩΝΕΙ στα ΜΝΗΜΟΝΙΑ...ΣΚΟΤΩΝΕΙ την ΑΓΟΡΑ...ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ και την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ το ΕΠΙΣΗΜΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ της ΧΩΡΑΣ...ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ μέσω του "συστήματος" (Τηλεόραση, σειρές, ραδιόφωνο, τύπος, εκπομπές, κλπ)...ΠΟΥΛΑΕΙ ΑΚΡΟΓΙΑΛΙΕΣ και εκτάσεις γης σε ΙΔΙΩΤΕΣ για 100 Χρόνια...και τελικά διαπιστώνουμε και οτι ΔΕΝ είναι ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΣ (και προφανώς είναι μασώνοι που εξυπηρετούν συμφέροντα "τρίτων")....

Διαφωνείς οτι έγινε ΠΡΟΔΟΣΙΑ...?

Αν πιστεύεις οτι όντως έγινε προδοσία γιατί είσαι με τους προδότες?

Τέλος θα ήθελα με το παρακάτω (ελπίζω όχι ατυχές) παράδειγμα να σου δείξω τι ακριβώς συμβαίνει με την Ορθή πίστη (ορθοδοξία) παραστατικά.

Είναι ένα ποτάμι που πηγάζει / αναβλύζει από ένα σημείο...και βγάζει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Στην πορεία κάποιοι εκτρέπουν την πορεία του και δημιουργούν εκτροπή μερικώς του ποταμού (δηλαδή "σχίσμα"...εκτροπή εκ της ορθής πίστης) και στο κομμάτι το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ του ΣΧΙΣΜΑΤΟΣ αλλοιώνουν το νερό (πχ. πλένουν και τα ρούχα τους εκεί εκτός από το να πίνουν)...(το νερό παύει να είναι καθαρό όπως το παραλάβανε...!!! Καινοτόμησαν σε κάτι....Δεν κράτησαν τις παραδόσεις).

Το ποτάμι συνεχίζει την πορεία του ευθεία αλλά όπως είδαμε, είχαμε ένα κομμάτι του οδηγεί αλλού...είναι ένα σχίσμα όπου το νερό έπαψε να είναι καθαρό αλλά είναι πλέον μολυσμένο με αποτέλεσμα να πεθαίνει ο κόσμος που πίνει από εκεί...

Το μολυσμένο όμως κομμάτι του ποταμού σε κάποιο σημείο παρακάτω ενώνεται με το κανονικό ποτάμι και το μολύνει και αυτό...

Βγαίνουν κάποιοι και λένε οτι όποιος πλένει τα ρούχα στο ποτάμι, θα τιμωρείται με ποινή να μην έχει πρόσβαση στο ποτάμι. ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΝ την ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ (το σχίσμα) (δηλαδή κρατάνε μακρυά το μολυσμένο νερό από το να εισέλθει στο ποτάμι και να το μολύνει. Στήνουν ένα τείχος και προστατεύουν το ποίμνιο)...(Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι).

Όταν αυτό το μοτίβο συνεχίζεται και επαναλαμβάνεται με διάφορες παρεκτροπές και μολύνσεις του ποταμού (δηλαδή καινοτομίες, ανατροπές παραδόσεων, σχίσματα και αιρέσεις)... τότε την κάθε φορά αυτό που μένει είναι το καθαρό νεράκι (όσο λίγο και να είναι αυτό).

Κάπως έτσι περίπου προκύπτει αυτό που λέμε "ορθοδοξία"...

Παρατηρούμε όμως οτι οι ευεγερτικές ιδιότητες (η "Αγιαστική Χάρη") του νερού δεν υπάρχουν στα σχίσματα και στις αιρέσεις. Τα σχίσματα και οι αιρέσεις είναι νεκρά πνευματικά.

Κάποτε ήταν η Εκκλησία του Χριστού και βγήκε ο Άριος και δίδασκε διαφορετικά από ο,τι παρέλαβε.
Κρατούσε από αυτά που παρέλαβε ΜΟΝΟ όσα ήθελε αυτός και διέφερε σε ένα μόνο σημείο. (όλα τα άλλα ήταν ίδια).
(παρατήρησε κάτι--> Ο Άριος ΕΠΕΛΕΓΕ να παραδεχτεί μόνο όσα ήθελε αυτός--> αίρεση).

Οι πολλοί πήγαν με τον Άριο επειδή ήταν "εύγλωττος" και μορφωμένος και υπήρχε κίνδυνος μεγάλος...
Ο Άγιος Σπυρίδωνας βοήθησε στην κατάρριψή του στην Οικουμενική Σύνοδο.

Το ζήτημα τόσο του Νέου Ημερολογίου, όσο και του Πασχαλίου, έχει απασχολήσει στο παρελθόν την Εκκλησία και έχει αποφανθεί για αυτά.

Οι Πανορθόδοξες Σύνοδοι του 16ου αιώνα, ΠΡΟ-ΔΙΚΑΣΑΝ όποιον πάει να αλλάξει το "Καλενδάριο" και το "Πασχάλιο" με Αναθέματα. Το θέμα είναι ΛΥΜΕΝΟ.

Δεν αλλάζουμε ούτε το Ημερολόγιο (Καλενδάριο σημαίνει ημερολόγιο) αλλά ούτε και το "Πασχάλιο" για τα Εκκλησιαστικά.

Κάθε Πανορθόδοξη ή Οικουμενική Σύνοδος λάμβανε αφορμή από κάτι για να συγκληθεί. Στην ορθοδοξία οι Πανορθόδοξες και Οικουμενικές λέμε οτι εκφράζουν το ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ...!!!
Έτσι εκτός από την αντιμετώπιση του έκαστου σημαντικού προβλήματος που παρουσιάζονταν ανά εποχή, πολλές φορές θέσπιζαν και κάποια πράγματα για την ορθοδοξία (πχ. Στην πρώτη Οικουμενική, έφτιαξαν και το Εορτολόγιο της Εκκλησίας το οποίο είναι ΠΑΡΑΔΟΣΗ. Ή πχ. τον 16ο αιώνα υπήρχε έντονο πρόβλημα Ουνίας των Λατίνων και ειδικά σε σχέση με το Νέο Ημερολόγιο, ΠΙΕΖΑΝ τους ορθοδόξους με θεμιτά και αθέμιτα μέσα να το αλλάξουν και αυτοί και γενικά να υποταχτούν στον Πάπα, και έτσι κάνανε ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ μέσα σε ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Πανορθόδοξες Συνόδους για το ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ, στις οποίες ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝ με ΑΝΑΘΕΜΑΤΑ την αλλαγή του Ημερολογίου (Καλενδαρίου) και του Πασχαλίου)

Επίσης υπάρχει και η Πανορθόδοξη του 1848, που πήρε αφορμή από τους Λατίνους και αφορούσε ΓΕΝΙΚΑ τους ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ. (Εννοείται οτι όποιος διδάσκει διαφορετικά από όσα παρέλαβε, ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΙ, δεν είναι μόνο οι Λατίνοι που καινοτόμησαν...!!! Αφορμή παίρνει από τους Λατίνους και ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΕΙ ΓΕΝΙΚΑ τους ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ. Αλλιώς θα έλεγε "τους Λατίνους"...!!! Το νόημα είναι για τους ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ...μην τα φέρνετε όπως σας βολεύει μερικοί)

Η πανορθόδοξη του 1848 ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (Ανάθεμα) ΟΛΟΥΣ όσους καινοτομούν, ακόμα και Άγγελος εξ ουρανού να είναι λέει, ΑΝΑΘΕΜΑ (όχι μόνο τους Λατίνους όπως ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΥΝ μερικοί για να "ξεγλυστρήσουν"),

Δείτε-->
Όλοι λοιπόν οι νεωτερίζοντες με την αίρεση ή το σχίσμα, εκούσια ενεδύθησαν ως ιμάτιο την κατάρα, καν και Πάπες καν και Πατριάρχες, καν και λαϊκοί καν και κληρικοί, καν Άγγελος εξ ουρανού.

Οι παραβάτες Νεοημερολογίτες Αναθεματίστηκαν από τους Πατέρες, όχι μόνο ως παραβάτες του ΠΡΟ-ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ των τριών Πανορθόδοξων Συνόδων του 16ου αιώνα, αλλά και από την Ζ΄Οικουμενική και από την Πανορθόδοξη του 1848 (που ουσιαστικά ξαναλέει όσα και η Ζ Οικουμενική) και από διάφορες μεριές.....

Ένα απλό παράδειγμα για να το καταλάβει ο απλός κόσμος.
Η αλλαγή του ημερολογίου οδήγησε όχι μόνο στην ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΗΜΕΡΩΝ αλλά στην ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ (Αφαίρεση) της ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ της Νηστείας των Αποστόλων.

Δηλαδή δεν έγινε "απλώς" αφαίρεση ενός κόμμα ή ενός ιώτα (που η Ζ' Οικουμενική Σύνοδος ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΕΙ όποιον ΤΟΛΜΗΣΕΙ να αφαιρέσει ένα κόμμα ή ένα Ιώτα)...αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ...!!!

looolll.....!!!!!

Παράπλευρες απώλειες της αλλαγής του ημερολογίου...
Αν νομίζετε οτι όλα αυτά ΔΕΝ τα ήξεραν "τότε" το 1924, αλλά οτι προέκυψαν μετά,...κάνετε λάθος διότι ΟΛΑ τα επιχειρήματα τα ΑΝΑΤΡΕΠΑΝΕ οι ΑΓΙΟΡΙΤΕΣ στο ΑΓΙΟΡΙΤΙΚΟ σύγγραμμα του 1926 που έχω στα χέρια μου (original παρακαλώ).

Δηλαδή έχουμε ένα ΣΧΙΣΜΑ / ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ όπου έγινε ΑΝΥΠΑΚΟΗ στις Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Συνόδους, όπου ξεκίνησε το σχίσμα με ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ (εγκύκλιος του 1920), το σχίσμα αυτό οδήγησε σε ΦΡΑΓΚΕΜΑ και ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ (διότι ως πρώτο βήμα έπρεπε να αλλάξει το ημερολόγιο, --> ΑΦΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΡΑΠΤΩΣ ΡΕΕΕΕΕ ΞΥΠΝΑΤΕ)...και αυτοί που τα κάνανε ή αυτοί που τα ΑΝΕΧΤΗΚΑΝΕ.....μου λέτε οτι είναι δήθεν ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ.....!!!

Το 1924 έγινε ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ / ΣΧΙΣΜΑ.
Το Νέο Ημερολόγιο είναι ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΠΟΛΑΚΙΣ.
Η Ζ' Οικουμενική δεν αναθεματίζει αυτούς που αλλάζουν κάτι "Δογματικό" αλλά όσους ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ...!!!
Η Πανορθόδοξη του 1848 αναθεματίζει ΟΛΟΥΣ τους ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ (ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΣ....όχι μόνο τους λατίνους που είχαν πετάξει μερικοί για να "δικαιολογηθούν" - έλεος ρε παιδιά), ακόμα και ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ να είναι λέει μέσα (λέτε να υπάρχουν "λατίνοι άγγελοι εξ ουρανού"...χαχααχα...μερικοί απλά "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" με αυτά που λένε....προκειμένου να δικαιολογηθούν για την κακοδοξία τους....)

Πληροφορίες μπορεί να σας δίνω (και ήδη έχω δώσει αρκετές για τον κάθε ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟ να διαβάσει.. σε άλλα thread).

Μυαλό ΔΕΝ μπορώ να σας βάλω.
Εγωισμό ΔΕΝ μπορώ να σας ρίξω.

Το μόνο που έχω να σας πω είναι ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΞΥΠΝΑΤΕ διότι θα ΧΑΘΕΙΤΕ...

(κρατήστε τις πληροφορίες, όχι τον τυχόν άσχημο τρόπο που τα λέω, άνθρωπος είμαι και εγώ).

ΞΥΠΝΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ που θέλετε το σωστό...για να έχετε ελπίδες να σωθείτε....
Το σωστό ΔΕΝ είναι αυτό που ακολουθείτε....
Είστε στο "Λάθος Καράβι"....
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

42
grecko έγραψε: Αρα,αν μου επιτρέπεις,το σωστό θα ήταν,εφόσον δεν θέλεις να πάρεις θέση,που είναι και καλύτερο, να λες δεν ξέρεις,γιατί δεν είμαστε εμείς αυτοί που καθόριζουν ποιος είναι άγιος και ποιος οχι,αλλά ο Θεός.
Εσυ μπορεί να μην τον δέχεσαι,αλλά ο Θεός δείχνει άλλα.

Επίσης να πω,κάτι που είδα και με στεναχώρησε.
Μια παράταξη απο το παλιό ημερολόγιο,δεν θα πω πια,έβγαλε ανακοίνωση τον περασμένο Οκτώβριο για να ενημερώσει τους πιστούς να μην πιστεύουν την προπαγάνδα του νέου ημερολογίου με τους ψευδοαγίους (!!!!) που παρουσιάζει.

Ψευδοάγιοι ο άγιος Φιλούμενος,ο Λουκάς ο Ιατρός,ο Νικηφόρος ο Λεπρός,ο Σάββας εν Καλύμνω;

Πραγματικά δεν θέλω να πιστέψω οτι το δέχονται πραγματικά αυτό.
Κι όμως δεν δέχονται τους Αγίους αυτούς.

grecko τα λες πολύ καλά γενικώς , διότι εφόσον δεν γνωρίζουν καλύτερα να μην σχολιάζουν. Αν πάλι γνωρίζουν και έχουν απτές αποδείξεις ότι δεν υπάρχει αγιότητα σε αυτούς τους αγίους καλό θα ήταν να μας εξηγήσουν γιατί δεν είναι άγιοι ο άγιος Φιλούμενος,ο Λουκάς ο Ιατρός,ο Νικηφόρος ο Λεπρός,ο Σάββας εν Καλύμνω.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

43
LAPTONAS έγραψε:
grecko έγραψε: Αρα,αν μου επιτρέπεις,το σωστό θα ήταν,εφόσον δεν θέλεις να πάρεις θέση,που είναι και καλύτερο, να λες δεν ξέρεις,γιατί δεν είμαστε εμείς αυτοί που καθόριζουν ποιος είναι άγιος και ποιος οχι,αλλά ο Θεός.
Εσυ μπορεί να μην τον δέχεσαι,αλλά ο Θεός δείχνει άλλα.

Επίσης να πω,κάτι που είδα και με στεναχώρησε.
Μια παράταξη απο το παλιό ημερολόγιο,δεν θα πω πια,έβγαλε ανακοίνωση τον περασμένο Οκτώβριο για να ενημερώσει τους πιστούς να μην πιστεύουν την προπαγάνδα του νέου ημερολογίου με τους ψευδοαγίους (!!!!) που παρουσιάζει.

Ψευδοάγιοι ο άγιος Φιλούμενος,ο Λουκάς ο Ιατρός,ο Νικηφόρος ο Λεπρός,ο Σάββας εν Καλύμνω;

Πραγματικά δεν θέλω να πιστέψω οτι το δέχονται πραγματικά αυτό.
Κι όμως δεν δέχονται τους Αγίους αυτούς.

grecko τα λες πολύ καλά γενικώς , διότι εφόσον δεν γνωρίζουν καλύτερα να μην σχολιάζουν. Αν πάλι γνωρίζουν και έχουν απτές αποδείξεις ότι δεν υπάρχει αγιότητα σε αυτούς τους αγίους καλό θα ήταν να μας εξηγήσουν γιατί δεν είναι άγιοι ο άγιος Φιλούμενος,ο Λουκάς ο Ιατρός,ο Νικηφόρος ο Λεπρός,ο Σάββας εν Καλύμνω.

Μην συγχέετε την σχισματοαίρεση του νέου ημερολογίου με τους αλλους παγκοσμίως που ακολουθουσαν το ημερολογιο των πατερων το παραδοσιακό (παλαιό ημερολόγιο) για να πείσετε...

Μην τρελαθουμε τώρα οτι πχ. ο άγιος Λουκάς ο Ρώσος (ουκρανός?) ο ιατρος ήταν Νεοημερολογίτης...
Το παλαιό ακολουθούσε...ΟΧΙ το νέο ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ημερολόγιο....!!!

Η 4η οικουμενικη πχ. Εχει καταδικάσει τους Μονοφυσιτες....!!!
Δεν πανε να λένε οι μονοφυσιτες οτι έχουν ιεροσύνη, αγίους και οτι τους γίνονται θαύματα....!!!
Ειναι αναθεματισμένοι απο τους πατερες...

Τι λένε οι Γραφές και το Πηδάλιο, οι Άγιοι, οι Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι μετράει στην Ορθοδοξία. Όχι τι λέει ο καθένας και τι ιστορίες - βρώμες βγαίνουν στην εποχή μας.

Οι Λατινόφρονες νεοημερολογίτες επίσης υπόκεινται σε αναθέματα και ειναι και ΣΧΙΣΜΑΤΟ-ΑΙΡΕΣΗ (εκ των πραγμάτων ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ από τους πατέρες που τους αναθεμάτισαν)...

Οι σχισματο-αιρετικοί Λατίνοι, επίσης ισχυρίζονται οτι έχουν Ιεροσύνη, αποστολική διαδοχή και...Αγίους... και οτι αυτοί είναι η Εκκλησία δήθεν του Χριστού.

Δυστυχώς η ΑΛΗΘΕΙΑ βρίσκεται στις Γραπτές και Άγραφες Παραδόσεις....και την ΜΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ στην ΜΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ των όσων παραλάβαμε...στην ΜΗ ΠΡΟΣΘΕΣΗ και ΜΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ.....

Τι λέει το πηδάλιο και οι πανορθόδοξες και οικουμενικες σύνοδοι - οι γραπτές και άγραφες παραδόσεις σας νοιάζει? Τα κοιτάτε καθόλου?
Τα δίνετε σημασία? Δεν βλέπετε οτι αναθεματίζεστε από τους πατέρες, καινοτόμοι νεοημερολογίτες?

Η απλα αρέσκεστε να αυτο-αποκαλείστε δήθεν ορθόδοξοι...???

Εσείς είστε "Σχισματο-Αίρεση", ενώ οι άλλοι που δεν υπέπεσαν στον Νεοημερολογιτισμό (παγκοσμίως) ΜΟΛΥΝΘΗΚΑΝ από ΕΣΑΣ ...ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΑΣ που ΑΝΟΙΞΑΤΕ τις ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ (βλέπε εγκύκλιος 1920)...λόγω της κοινωνίας τους μαζί σας...και τελικά κατέληξαν να γίνουν και αυτοί αιρετικοί εφόσον όντας αποδέχονται τον Νεοημερολογιτισμό - Οικουμενισμό (βλέπε ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 1920 για τις αιρετικές δηλώσεις του Νεοημερολογιτισμού - Οικουμενισμού που την σήμερον ημέρα έγινε ΠΡΑΞΗ)...και δεν τρέχει ζάχαρη για την ορθοδοξία...
ΔΕΝ τους νοιάζει...Εκτελούν το ΣΧΕΔΙΟ των σκοτεινών δυνάμεων...

ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

Όλοι βέβαια θα δώσουν λόγο στην Δευτέρα Παρουσία...
Μην νομίζετε οτι επειδή "παίζετε με τις εντυπώσεις" εδώ στην γη, θα ξεγελάσετε δήθεν τον παντοδύναμο Θεό...

Εφόσον ΔΕΝ ΣΥΝΔΡΑΜΕΤΕ με τις ΓΡΑΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ, αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ και Πανορθόδοξες Συνόδους, ΥΠΟΚΕΙΣΤΕ στο ΑΝΑΘΕΜΑ (δηλαδή οι πατέρες σας καταδικάζουν να είστε ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ)...για την ΚΑΘΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗ (είτε είναι άμεση είτε έμμεση)
Αυτό όσο και να χτυπιέστε...ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ...διότι οι Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ και ΟΝΤΩΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ... (είτε ως "νεοημερολογίτες" - ακολουθούντες το Νέο Ημερολόγιο, είτε ως "Ανατροπείς Παραδόσεων" είτε ως "Καινοτόμοι", είτε ως σχισματικοί (ή μάλλον σχισματο-αιρετικοί, διότι μην ξεχνάμε οτι φανερώθη και η αιρετική εγκύκλιος του 1920 όπου όλα ξεκαθάρισαν ως προς τους σκοπούς της αλλαγής του ημερολογίου. Σκοπός της αλλαγής ήταν η ΠΡΟΔΟΣΙΑ και η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, ΤΟ ΦΡΑΓΚΕΜΑ....η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ και τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ) (time zero --> 1924)).

Δεν έχετε αναθέματα από μια μεριά αλλά από πολλές μεριές...
Ο Αποδεχόμενος (ο έχων κοινωνία με) σχισματο-αιρετικούς ΕΝ ΓΝΩΣΗ, βαρύνεται και αυτός με τα ίδια αναθέματα που βαρύνουν τους αιρετικούς...

Αυτά λέει η Ορθοδοξία...
Από εκεί και πέρα καθένας ελεύθερος είναι να επιλέγει ο,τι θέλει...,ο ίδιος ο Θεός το έδωσε αυτό το δικαίωμα...

...Οι ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ θα φανούν για τον καθένα ξεχωριστά στην ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ του Χριστού...

Το πρόβλημά σας ΔΕΝ είναι οτι ΔΕΝ γνωρίζετε τι λένε οι Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Σύνοδοι.
Ξέρετε οτι είναι λάθος αυτό που ακολουθείτε...
Για κάποιον περίεργο λόγο όμως δεν μετανοείτε, παρά μόνο εγωιστικά παραμένετε εκεί που είστε προφασιζόμενοι "δικαιολογίες" και έτοιμους "καθησυχασμούς" από τους "καθησυχαστές" σας...

Δικαίωμά σας...
Το τι λέει η Ορθοδοξία όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ...δεν συνδράμει με αυτά που ακολουθείτε και με αυτούς που υποστηρίζετε...

Το πρόβλημά σας ΔΕΝ είναι θέμα γνώσεως...
Είναι "αλλού"...γιαυτό και με μερικούς ΔΕΝ έχει νόημα η κουβέντα αλλά απλά μόνο να παρουσιάζονται στοιχεία (μπας και τα δούν άλλοι που ΔΕΝ έχουν πρόβλημα "αλλου" και μπορούν να ταπεινώνονται και να μετανοούν)...

...διότι η Βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος (δηλαδή το σχίσμα και η αίρεση) ΔΕΝ συγχωρείται ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΝΥΝ ούτε στον μέλλοντα αιώνα...(διότι άμα έχει πορωθεί η ψυχή....ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΕΙ....ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ κάθε προσπάθεια. Αλλιώς ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν μετανοήσει πριν πεθάνει και φύγει από το σχίσμα και την αίρεση, όλα διορθώνονται και συγχωρούνται, και μπορεί να σωθεί ο άνθρωπος).
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

44
Από το Γεροντικό
Ο ΑΒΒΑΣ Αντώνιος είπε:
«Είδον εγώ τας παγίδας του διαβόλου απλωμένας επί πάσαν την γην. Και ηρωτήθην : Τις δύναται εκφυγείν από τας παγίδας του διαβόλου; Και ήκουσα φωνήν λέγουσά μοι : Ο ταπεινός».
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος george1 την 02 Ιουν 2014, 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

45
Μην τρελαθουμε τώρα οτι πχ. ο άγιος Λουκάς ο Ρώσος (ουκρανός?) ο ιατρος ήταν Νεοημερολογίτης...
Να με συγχωρεις,αλλά ο άγιος και οι υπόλοιποι (δεν ξέρω για όλους) ακολουθούσαν μεν το παλιό,αλλά κοινωνούσαν με το νέο,γιατί για παράδειγμα ο άγιος Λουκάς ήταν στην Ουκρανική εκκλησία ,η οποία κοινωνεί με την Εκκλησία της Ελλάδος.
Δεν αμφισβητεί κανείς οτι ήταν με το παλιό,όπως και ο άγιος Φιλούμενος,αλλά λένε οτι όποιος κοινωνεί με το νέο που το θεωρείς αιρετικό,είναι και αυτός αιρετικός.
Και απο όσο ξέρω,αν δεν κάνω λάθος και η Ουκρανική εκκλησία θεωρείται απο σας αιρετική.

Και τα δυο δεν γίνονται,άρα κάτι δεν καταλαβαίνουμε καλά.

Να προσθέσω και τον παπα Νικόλαο Πλανά και τον Σιλουανό των Αθωνίτη.

Επίσης Omg θα σε παρακαλέσω αυτά με το ....ψιλοκομένο προσπάθησε να τα κόψεις,δεν είναι καλό.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ας γνωριστούμε!!!”