ΑΓ ΑΝΤΩΝΙΣ

1
ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

Κάποιες φορές, μπορεί να ξεκινήσεις με έναν σκοπό ή έναν στόχο, αλλά τελικά να σε οδηγήσουν οι καταστάσεις σε διαφορετικούς στόχους και νέες διαδρομές. Τότε είναι που σκέφτομαι, ότι ορισμένα ρητά κρύβουν την σοφία τους. Ίσως γνωρίζετε και εσείς, εκείνο το ρητό που μιλά για την σημασία του δρόμου και βάζει σε δεύτερη μοίρα, το ίδιο το αποτέλεσμα. Από όλα τα παραπάνω, ήδη έχετε καταλάβει ότι με κάποιο τρόπο ξεκίνησα την πορεία μου, αλλά κάπου ενδιάμεσα στην διαδρομή, οδηγήθηκα σε νέο τελικό προορισμό. Ο αρχικός στόχος, ήταν ένα μικρό σπηλαιώδη εκκλησάκι, πάνω από το παλαιό Καρλόβασι της Σάμου. Όμως ενώ είχα βρει τούτο τον μικρό Ναό, εκείνη η διαβολική περιέργεια που με συντροφεύει πάντα, με έκανε να συνεχίσω τον δρόμο μου μέσα στην φύση. Ξέρω ότι κάποιοι θα σκεφτούν ότι η περιέργεια βλάπτει και ότι όπως λέει ο λαός, σκότωσε την γάτα… Ωστόσο εγώ από πλευράς μου, θα απαντήσω ότι η γάτα απλώς θυσίασε μία από τις επτά ζωές της, για να ανακαλύψει το παραπέρα αλλά και ότι ο άνθρωπος, οφείλει όλα του τα δημιουργήματα και τις ανακαλύψεις, στην χρήση της περιέργειας. Ακολουθώντας λοιπόν και εγώ την περιέργεια μου, βρέθηκα μπροστά στην είσοδο του σπηλαίου του Αγίου Αντωνίου στην Σάμο. Ένα σπήλαιο που είναι από τα πιο αδικημένα, αφού την αίγλη των σπηλαίων του Νησιού, κατέχουν το σπήλαιο του Πυθαγόρα, η Σπηλιανή, αλλά και το Ευπαλίνειο Όρυγμα.

ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ

Το σπήλαιο του Αγίου Αντωνίου του ΑΝΤΤΣΙΜΠΙΝΟΥ, αποτελεί ένα από τα πιο όμορφα σπήλαια του Νησιού και διαθέτει αξιόλογο σταλαγμιτικό διάκοσμο. Επίσης, στο εσωτερικό του υπάρχει ένα μικρό Ιερό που είναι αφιερωμένο στον Άγιο Αντώνιο, καθώς και την Αγία Βαρβάρα. Μάλιστα, λίγα μέτρα από το μικρό Ιερό, υπάρχει ένας σταλαγμίτης που οι ντόπιοι λένε πως είναι το ακέφαλο και μαρμαρωμένο σώμα της Αγίας Βαρβάρας. Επίσης, η λαογραφία αναφέρει, ότι κάποιοι πιστοί διακρίνουν στα βράχια πίσω από το Ιερό, την μορφή του Αγίου Αντωνίου. Η ονομασία του σπηλαίου, οφείλεται στον ασκητή Όσιο Αντώνιο, που χρησιμοποίησε το σπήλαιο ώστε να αποτραβηχτεί από τα κοινά. Κατά την διάρκεια των γερμανικών βομβαρδισμών, οι κάτοικοι από το παλαιό Καρλόβασι, χρησιμοποίησαν τον χώρο ως καταφύγιο, παρόλο ότι η είσοδος του βρίσκεται δύο χιλιόμετρα από το Π. Καρλόβασι. Εντός του σπηλαίου, γίνεται Λειτουργία κάθε 16/1, όπου ακολουθεί πανηγύρι με εδέσματα. Τέλος, θα αναφερθώ σε έναν κάτοικο που καθώς πλησίαζα το σπήλαιο, προσπάθησε να με αποτρέψει λέγοντας μου ότι το σπήλαιο είναι γεμάτο από αρουραίους. Ωστόσο εγώ θα σας συμβούλευα αν βρεθείτε στο Νησί, να ακολουθήσετε όλη την υπέροχη διαδρομή πριν από το σπήλαιο και να το επισκεφτείτε, γιατί αξίζει από όλες τις απόψεις. Όσο για τους αρουραίους; Λέτε να με φοβήθηκαν; Διότι δεν συνάντησα κανέναν…

http://enterstardepths.blogspot.com/201 ... st_10.html
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”