Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

10
Γιώργος έγραψε:Αφου ο κόσμος θα ερημώσει,δεν θα υπάρχουν πλέον άνθρωποι να τον συνεχίσουν!Ο πληθυσμός την εποχή του Αντίχριστου θα εκμηδενιστεί!
Κατα τη β παρουσια ο Κυριος θα κρινει ζωντας και νεκρους. Δεν θα εχει μηδενιστει ο πληθυσμος της γης
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

11
Ωραία λοιπόν, έτσι.
aetos64 έγραψε:
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Οπως βλεπουμε μετα την επιστροφη των Εβραιων που θα συμβει επειτα απο μια μεγαλη ερημωση οπου οι πολεις δεν θα κατοικουνται θα συνεχισει να υπαρχει ζωη η οποια θα παραταθει για πολυσυμφωνα με το στοιχο 12 αφου για να πληθυνθουν οι εναπομειναντες πρεπει να περασουν αρκετες γενεες.
Δηλαδή george, το πρώτο μέρος μιλάει για τους ανθρώπους που ήδη ζούνε καί το δεύτερο μέρος για τους ανθρώπους που θα γεννιούντε;;

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

12
Εννοω ότι από την πεινα,την διψα,τα αγρια θηρία,τις αρρώστιες και τα θανατικα,θα έχουν μείνει παρα πολλοι λίγοι άνθρωποι ζωντανοι μετα το περας των 3,5 χρόνων βασιλείας του Αντίχριστου....Αυτά τα λένε Άγιοι,δεν τα λέω από το κεφάλι μου.....

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

13
aetos64 έγραψε:Ωραία λοιπόν, έτσι.
aetos64 έγραψε:
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Οπως βλεπουμε μετα την επιστροφη των Εβραιων που θα συμβει επειτα απο μια μεγαλη ερημωση οπου οι πολεις δεν θα κατοικουνται θα συνεχισει να υπαρχει ζωη η οποια θα παραταθει για πολυσυμφωνα με το στοιχο 12 αφου για να πληθυνθουν οι εναπομειναντες πρεπει να περασουν αρκετες γενεες.
Δηλαδή george, το πρώτο μέρος μιλάει για τους ανθρώπους που ήδη ζούνε καί το δεύτερο μέρος για τους ανθρώπους που θα γεννιούντε;;
Δεν ξερω ποιο εννοεις πρωτο και ποιο δευτερο μερος.

Η προφητεια του Ησαια στ 12 μιλα για την εποχη της μεγαλης καταστροφης της ανθρωποτητας, της μεγαλης ερημωσης που θα ερθει στο κοσμο. Δεν ξερω ποτε θα γινει και αν θα ζουμε εμεις.Μετα ομως απο αυτη τη μεγαλη καταστροφη οι Εβραιοι θα γνωρισουν τον αληθινο Θεο, και οι εναπομειναμτες θα πληθυνθουν.

Νομιζω ειναι απλο. Δεν μπορω να καταλαβω που βλεπεις τη δυσκολια.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

14
Γιώργος έγραψε:Εννοω ότι από την πεινα,την διψα,τα αγρια θηρία,τις αρρώστιες και τα θανατικα,θα έχουν μείνει παρα πολλοι λίγοι άνθρωποι ζωντανοι μετα το περας των 3,5 χρόνων βασιλείας του Αντίχριστου....Αυτά τα λένε Άγιοι,δεν τα λέω από το κεφάλι μου.....
Τωρα το λες σωστα. Συνεπως δεν θα μηδενιστουν.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

15
george1 έγραψε:
aetos64 έγραψε:Ωραία λοιπόν, έτσι.
aetos64 έγραψε:
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Οπως βλεπουμε μετα την επιστροφη των Εβραιων που θα συμβει επειτα απο μια μεγαλη ερημωση οπου οι πολεις δεν θα κατοικουνται θα συνεχισει να υπαρχει ζωη η οποια θα παραταθει για πολυσυμφωνα με το στοιχο 12 αφου για να πληθυνθουν οι εναπομειναντες πρεπει να περασουν αρκετες γενεες.
Δηλαδή george, το πρώτο μέρος μιλάει για τους ανθρώπους που ήδη ζούνε καί το δεύτερο μέρος για τους ανθρώπους που θα γεννιούντε;;
Δεν ξερω ποιο εννοεις πρωτο και ποιο δευτερο μερος.

Η προφητεια του Ησαια στ 12 μιλα για την εποχη της μεγαλης καταστροφης της ανθρωποτητας, της μεγαλης ερημωσης που θα ερθει στο κοσμο. Δεν ξερω ποτε θα γινει και αν θα ζουμε εμεις.Μετα ομως απο αυτη τη μεγαλη καταστροφη οι Εβραιοι θα γνωρισουν τον αληθινο Θεο, και οι εναπομειναμτες θα πληθυνθουν.

Νομιζω ειναι απλο. Δεν μπορω να καταλαβω που βλεπεις τη δυσκολια.
george, συμπεραίνεις πως ο στοίχος 12 ενοείται πως πρέπει να περάσουν πολλές γενεές για να πραγματοποιηθεί (κόκκινα γράμματα)
Καί σου κάνω μία ρητορική ερώτηση που είναι συγχρόνως καί απάντηση!

Εάν το πρώτο μέρος του στοίχου 12 (πράσινα γράμματα) το παίρνουμε σαν παρόν, τον δεύτερο μέρος του στοίχου (κόκκινα γράμματα) γιατί να το πάρουμε μελλοντικά (μετά απο πολλές γενεές);

Με το παρντόν, δεν στέκει λοιπόν το επιχείρημά σου Γιώργο.

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

16
Αξιο ιδιεταιρης προσοχης ειναι η φραση απο το προφητη Ησαια την οποια οπως προειδαμε ερμηνευει θεοπνευστα ο αποστολος Παυλος και δικαιως επικαλειται ο Σωτηροπουλος.
Ρωμ. 11,26 καὶ οὕτω πᾶς Ἰσραὴλ σωθήσεται, καθὼς γέγραπται· ἥξει ἐκ Σιὼν ὁ ῥυόμενος καὶ ἀποστρέψει ἀσεβείας ἀπὸ Ἰακώβ·
Ρωμ. 11,26 Και έτσι, όταν αυτό πραγματοποιηθή, όλος ο Ισραηλιτικός λαός θα σωθή, όπως άλλωστε είναι γραμμένον στον προφήτην Ησαΐαν· “θα έλθη από την Σιών ο υπερασπιστής και ελευθερωτής, ο οποίος θα αποβάλη και θα εξαλείψη τας ασεβείας και τας αμαρτίας από τους απογόνους του Ιακώβ.
Θα ελθει εκ Σιων ο ρυομενος

Βλεπουμε οτι καποια στιγμη λοιπον ο Χριστος θα ελθει , και ο ερχομος του αυτος, θα οδηγησει στην επιστροφη των Εβραιων.Ασφαλως ειναι υπερβολικα δυσκολο να δεχθει κανεις οτι αυτο θα συμπεσει με τη β παρουσια. Ειναι μεγαλο το πληθος των χωριων που δειχνουν οτι οι εβραιοι θα αναγνωρισουν απο τοτε και στο εξης τον αληθινο Θεο και θα ακολουθησει μια περιοδο κατα την οποια δεν θα εντραπουν πλεον για το αμαρτωλο παρελθον τους. Μαλιστα οπως θα δουμε σε αυτη τη περιοδο ο Κυριος θα στειλει αφθονη τη Χαρη του σε αυτους.

Το σημαντικο στο χωριο που προανεφερα ειναι η λεξη ηξει δηλαδη, θα ελθει.Το χωριο λοιπον αυτο λεει το ιδιο που ειπε και ο γεροντας Παισιος για Θεια επεμβαση αλλα και ο Τρεμπελας περι αορατου επεμβασεως.

Συνεπως μιλαμε για ερχομο του Χριστου χωρις να ταυτιζεται με τη β παρουσια διοτι τα γεγονοτα που ανφερει ο αποστολος Παυλος περι επιστροφης των Εβραιων αλλα και αλλα που θα δουμε δεν ταυτιζονται με τη β παρουσια.

ἥξει ἐκ Σιὼν ὁ ῥυόμενος
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

17
Ιεζ. 36,21 καὶ ἐφεισάμην αὐτῶν διὰ τὸ ὄνομά μου τὸ ἅγιον, ὃ ἐβεβήλωσαν οἶκος Ἰσραὴλ ἐν τοῖς ἔθνεσιν, οὗ εἰσήλθοσαν ἐκεῖ.
Ιεζ. 36,21 Εγώ εν τούτοις τους ελυπήθηκα δια το άγιον Ονομά μου, το οποίον όμως αυτοί εβεβήλωναν μεταξύ των ειδωλολατρικών εθνών, όπου αιχμάλωτοι ωδηγήθησαν.
Ιεζ. 36,22 διὰ τοῦτο εἰπὸν τῷ οἴκῳ Ἰσραήλ· τάδε λέγει Κύριος· οὐχ ὑμῖν ἐγὼ ποιῶ, οἶκος Ἰσραήλ, ἀλλ᾿ ἢ διὰ τὸ ὄνομά μου τὸ ἅγιον, ὃ ἐβεβηλώσατε ἐν τοῖς ἔθνεσιν, οὗ εἰσήλθετε ἐκεῖ.
Ιεζ. 36,22 Δια τούτο ειπέ στον ισραηλιτικόν λαόν· αυτά λέγει ο Κυριος· Δεν φροντίζω εγώ δια την επάνοδόν σας χάριν της αρετής σας, που δεν την έχετε, ω Ισραηλιτικέ λαέ, αλλά δια το άγιον Ονομά μου, το οποίον σεις εβεβηλώσατε μεταξύ των ειδωλολατρικών εθνών, εκεί όπου είχατε οδηγηθή αιχμάλωτοι.
Ιεζ. 36,23 καὶ ἁγιάσω τὸ ὄνομά μου τὸ μέγα τὸ βεβηλωθὲν ἐν τοῖς ἔθνεσιν, ὃ ἐβεβηλώσατε ἐν μέσῳ αὐτῶν, καὶ γνώσονται τὰ ἔθνη ὅτι ἐγώ εἰμι Κύριος ἐν τῷ ἁγιασθῆναί με ἐν ὑμῖν κατ᾿ ὀφθαλμοὺς αὐτῶν.
Ιεζ. 36,23 Εν τούτοις εγώ θα δοξάσω και θα μεγαλύνω το μέγα Ονομά μου, το οποίον εβεβηλώθη από σας ανάμεσα εις τα ειδωλολατρικά έθνη, αυτό το οποίον σεις εμολύνατε εν μέσω εκείνων. Και αυτά τα έθνη θα μάθουν ότι εγώ είμαι ο Κυριος και Θεός, όταν κάμω να λάμψη η αγιότης μου, εξ αιτίας ιδικής σας, εμπρός εις τα μάτια των.
Ιεζ. 36,24 καὶ λήψομαι ὑμᾶς ἐκ τῶν ἐθνῶν καὶ ἀθροίσω ὑμᾶς ἐκ πασῶν τῶν γαιῶν καὶ εἰσάξω ὑμᾶς εἰς τὴν γῆν ὑμῶν.
Ιεζ. 36,24 Θα σας παραλάβω, λοιπόν, εγώ ανάμεσα από τους άλλους λαούς, θα σας συναθροίσω από όλας τας χώρας της εξορίας σας και θα σας εισαγάγω εις την χώραν σας.
Ιεζ. 36,25 καὶ ῥανῶ ἐφ᾿ ὑμᾶς καθαρὸν ὕδωρ, καὶ καθαρισθήσεσθε ἀπὸ πασῶν τῶν ἀκαθαρσιῶν ὑμῶν καὶ ἀπὸ πάντων τῶν εἰδώλων ὑμῶν, καὶ καθαριῶ ὑμᾶς.
Ιεζ. 36,25 Θα σας ραντίσω με ύδωρ καθαρτικόν, δια να εξαγνισθήτε. Θα καθαρισθήτε από όλους τους μολυσμούς των αμαρτιών σας, από όλας τας ειδωλολατρικάς σας πράξεις. Εγώ θα σας καθαρίσω.
Ιεζ. 36,26 καὶ δώσω ὑμῖν καρδίαν καινὴν καὶ πνεῦμα καινὸν δώσω ἐν ὑμῖν καὶ ἀφελῶ τὴν καρδίαν τὴν λιθίνην ἐκ τῆς σαρκὸς ὑμῶν καὶ δώσω ὑμῖν καρδίαν σαρκίνην.
Ιεζ. 36,26 Θα δώσω εις σας νέαν καρδίαν, καινούργιο πνεύμα θα δώσω εις σας. Θα αφαιρέσω την σκληράν, ωσάν πέτραν, καρδίαν σας, την οποίαν έχετε έντος του σώματος σας, και θα δώσω εις σας σαρκίνην, ευαίσθητον καρδίαν.
Ιεζ. 36,27 καὶ τὸ πνεῦμά μου δώσω ἐν ὑμῖν καὶ ποιήσω ἵνα ἐν τοῖς δικαιώμασί μου πορεύησθε, καὶ τὰ κρίματά μου φυλάξησθε καὶ ποιήσητε.
Ιεζ. 36,27 Θα δώσω εις σας το Πνεύμα μου και εγώ θα σας βοηθήσω, ώστε να βαδίζετε και να ζήτε σύμφωνα με τας εντολάς μου και να φυλάξετε και να τηρήσετε τα προστάγματά μου.
Ιεζ. 36,28 καὶ κατοικήσετε ἐπὶ τῆς γῆς, ἧς ἔδωκα τοῖς πατράσιν ὑμῶν, καὶ ἔσεσθέ μοι εἰς λαόν, καὶ ἐγὼ ἔσομαι ὑμῖν εἰς Θεόν.
Ιεζ. 36,28 Και έτσι, με την ιδικήν μου βοήθειαν και συμπαράστασιν, θα κατοικήσετε εις την γην, την οποίαν εγώ έδωκα στους προγόνους σας και θα είσθε δι' εμέ ο λαός μου και εγώ θα είμαι δια σας ο Θεός σας.
Ιεζ. 36,29 καὶ σώσω ὑμᾶς ἐκ πασῶν τῶν ἀκαθαρσιῶν ὑμῶν καὶ καλέσω τὸν σῖτον
Ιεζ. 36,29 Θα σας λυτρώσω από όλας τας ακαθαρσίας σας και την ενόχην σας. Θα στείλω προς σας άφθονον σίτον·
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η κατάργηση του Αντιχρίστου απο τον Χριστό

18
Και συνεχιζει ο ιδιος προφητης
Ιεζ. 37,21 καὶ ἐρεῖς αὐτοῖς· τάδε λέγει Κύριος Κύριος· ἰδοὺ ἐγὼ λαμβάνω πάντα οἶκον Ἰσραὴλ ἐκ μέσου τῶν ἐθνῶν, οὗ εἰσήλθοσαν ἐκεῖ, καὶ συνάξω αὐτοὺς ἀπὸ πάντων τῶν περικύκλῳ αὐτῶν καὶ εἰσάξω αὐτοὺς εἰς τὴν γῆν τοῦ Ἰσραήλ·
Ιεζ. 37,21 Και θα πης εις αυτούς· αυτά λέγει ο Κυριος Κυριος· Ιδού, εγώ παίρνω όλους τους Ισραηλίτας ανάμεσα από τα έθνη, όπου έχουν διασκορπισθή αιχμάλωτοι, και θα τους συγκεντρώσω από όλους τους ολόγυρα λαούς, θα τους οδηγήσω και θα τους επαναφέρω εις την χώραν του Ισραήλ.
Ιεζ. 37,22 καὶ δώσω αὐτοὺς εἰς ἔθνος ἓν ἐν τῇ γῇ μου καὶ ἐν τοῖς ὄρεσιν Ἰσραήλ, καὶ ἄρχων εἷς ἔσται αὐτῶν, καὶ οὐκ ἔσονται ἔτι εἰς δύο ἔθνη, οὐδὲ μὴ διαιρεθῶσιν οὐκέτι εἰς δύο βασιλείας,
Ιεζ. 37,22 Θα καταστήσω και θα αναδείξω αυτούς εν έθνος, εις όλην την περιοχήν μου και εις τα όρη του Ισραήλ, και ένας άρχων θα είναι επάνω εις αυτούς. Δεν θα υπάρχουν πλέον δύο έθνη και ποτέ πλέον δεν θα διαιρεθούν εις δύο βασίλεια.
Ιεζ. 37,23 ἵνα μὴ μιαίνωνται ἔτι ἐν τοῖς εἰδώλοις αὐτῶν. καὶ ῥύσομαι αὐτοὺς ἀπὸ πασῶν τῶν ἀνομιῶν αὐτῶν, ὧν ἡμάρτοσαν ἐν αὐταῖς, καὶ καθαριῶ αὐτούς, καὶ ἔσονταί μοι εἰς λαόν, καὶ ἐγὼ Κύριος ἔσομαι αὐτοῖς εἰς Θεόν.
Ιεζ. 37,23 Δεν θα μολυνθούν πλέον με τα είδωλά των. Εγώ δε θα τους απαλλάξω από όλας τας ανομίας των, τας οποίας διέπραξαν, και θα τους καθαρίσω και θα είναι πλέον λαός μου, εγώ δε θα είμαι εις αυτούς ο Θεός των.
Ιεζ. 37,24 καὶ ὁ δοῦλός μου Δαυὶδ ἄρχων ἐν μέσῳ αὐτῶν ἔσται ποιμὴν εἷς πάντων· ὅτι ἐν τοῖς προστάγμασί μου πορεύσονται καὶ τὰ κρίματά μου φυλάξονται καὶ ποιήσουσιν αὐτά.
Ιεζ. 37,24 Ο δούλός μου ο Δαυΐδ θα είναι ο άρχων ανάμεσα αυτών. Ενας δε ποιμήν θα υπάρχη δι' όλους. Θα πορεύωνται σύμφωνά με τας εντολάς μου και θα τηρούν τα προστάγματά μου και θα τα εφαρμόζουν.
Ιεζ. 37,25 καὶ κατοικήσουσιν ἐπὶ τῆς γῆς αὐτῶν, ἣν ἐγὼ δέδωκα τῷ δούλῳ μου Ἰακώβ, οὗ κατῴκησαν ἐκεῖ οἱ πατέρες αὐτῶν· καὶ κατοικήσουσιν ἐπ᾿ αὐτῆς αὐτοί, καὶ Δαυὶδ ὁ δοῦλός μου ἄρχων αὐτῶν ἔσται εἰς τὸν αἰῶνα.
Ιεζ. 37,25 Ασφαλείς δε και ειρηνικοί θα κατοικήσουν εις την χώραν των, την οποίαν εγώ έχω δώσει στον δούλον μου τον Ιακώβ, όπου κατώκήσαν οι προπάτορες των. Αυτοί θα κατοικήσουν εις την γην της Επαγγελίας και ο Δαυίδ, ο δούλός μου, θα είναι βασιλεύς αυτών αιωνίως.
Ιεζ. 37,26 καὶ διαθήσομαι αὐτοῖς διαθήκην εἰρήνης, διαθήκη αἰωνία ἔσται μετ᾿ αὐτῶν· καὶ θήσω τὰ ἅγιά μου ἐν μέσῳ αὐτῶν εἰς τὸν αἰῶνα.
Ιεζ. 37,26 Θα συνάψω νέον διαθήκην ειρήνης με αυτούς. Η διαθήκη μου αυτή θα είναι αιωνία και θα θέσω τα άγιά μου εν μέσω αυτών στον αιώνα.
Ιεζ. 37,27 καὶ ἔσται ἡ κατασκήνωσίς μου ἐν αὐτοῖς, καὶ ἔσομαι αὐτοῖς Θεός, καὶ αὐτοί μου ἔσονται λαός.
Ιεζ. 37,27 Η κατοικία μου θα είναι εν μέσω αυτών και θα είμαι εις αυτούς Θεός και αυτοί θα είναι λαός μου.
Ιεζ. 37,28 καὶ γνώσονται τὰ ἔθνη ὅτι ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ ἁγιάζων αὐτοὺς ἐν τῷ εἶναι τὰ ἅγιά μου ἐν μέσῳ αὐτῶν εἰς τὸν αἰῶνα.
Ιεζ. 37,28 Και θα μάθουν τα ειδωλολατρικά έθνη, ότι εγώ είμαι ο Κυρτος, ο οποίος αγιάζω τους Ισραηλίτας με το να είναι τα άγιά μου, ο ναός και το θυσιαστήριον, εν μέσω αυτών εις όλους τους αιώνας”.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”