Καταστρέφετε ο αρχαίος Πειραιάς

1
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΑΡΧΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΙΠΠΟΔΑΜΟΥ


ΝΟΗΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣEIΣ

Ένας από τους πολλούς λόγους που η ανθρωπότητα εδώ και αιώνες αναζητά μέσα από ιδέες ,θρησκείες και επιστήμες, τα ξεχασμένα κομμάτια του χθες, είναι γιατί προσπαθεί να βρει τα χαμένα κομμάτια του εαυτού της, αλλά ταυτόχρονα να κατανοήσει τον ίδιο της τον εαυτό . Βλέπετε κάποιοι βαθυστόχαστοι άνθρωποι, ηδη έχουν καταλάβει ότι ο άνθρωπος του σήμερα είναι το φυσικό αποτέλεσμα τον επιλογών του χθες .Άλλωστε ,αν νομίζετε ότι οι φυσικοί νόμοι υπάρχουν για να διακατέχουν όλο το άλλο σύμπαν εκτός του ανθρώπου ,εεεε τότε πραγματικά είστε πολύ βαθιά νυχτωμένοι!! Ναι ,ξέρω υπάρχουν άνθρωποι που αναζητάνε νέες λύσεις και εγώ φυσικά θα είμαι μαζί τους, αρκεί να κατανοήσουν πως οι λύσεις δεν έρχονται αφορίζοντας το χθες, αλλά γνωρίζοντας το ποιος είσαι και από που έρχεσαι, μπορείς να διδαχτείς από εκείνο το χθες, ώστε να φτιάξεις το αύριο .Βέβαια, σε εκείνους που σφυρίζουν αδιάφορα για εκείνο το παρελθόν, με τους σκοπούς μίας νέας εποχής ,πότε δεν πέρασε από το μυαλό τους πώς αν κάποιος ξέρει το πώς λειτούργησες σε εκείνο το χθες μέσα σε φυσικούς νόμους και επιλογές,τότε μπορεί να βρει πολύ εύκολα ,το πώς θα λειτουργήσεις κάτω από τους ίδιους νόμους και στο παρόν σου! Όμως ,εκείνοι οι βαθυστόχαστοι τύποι που λέγαμε δεν θα έμεναν μονό εδώ !!! Όπως ήδη καταλάβατε, η ανθρωπότητα είναι όμοια με έναν άνθρωπο ,που έχει πάθει αμνησία .Όπως εκείνος ψάχνει, ώστε να βρει τα κομμάτια του εαυτού του ,έτσι και εκείνη. Σκεφτείτε τώρα το εξής, αν σε έναν άνθρωπο με ολική αμνησία, του παρουσιάσεις ένα διαφορετικό παρελθόν από το δικό του ,τα αποτέλεσματα και οι δράσεις στο μέλλον του δεν θα είναι διαφορετικά από αυτά που θα έπραττε κανονικά ; Βλέπετε, όλοι μας είμαστε το αποτέλεσμα τών δρασεών μας στο χθες και αυτό ισχύει και σε τομείς δράσης που αφορούν την σκέψη!!!! Ναι, ίσως αρχίζετε να καταλαβαίνετε που το πάω.Τι θα γινόταν σε έναν λαό που του αφαιρούσαν την γνώση του παρελθόντος του ; Δεν θα του άλλαζες και την δράση της σκέψης του στο μέλλον ; Τι θα γίνονταν αν έπρατταν το ίδιο σε ολόκληρη την ανθρωπότητα ; Χμ ,μήπως θα της άλλαζαν την ροή σκέψης και κίνησης ;Και τελικά μήπως πολλά από εκείνα τα μυστήρια της αρχαιότητας και οι αινιγματικές ανακαλύψεις παραμένουν στα αζήτητα, ακριβώς γιατί χαλάνε την ροή σκέψης που έχουν βάλει κάποιοι σε ολόκληρη ανθρωπότητα ;Εντάξει, μπορεί τούτο το αρχαίο mind control που σου περιγράφω τόση ώρα να είναι φαντασία, αλλά γιατί κάποιες αρχαίες γνώσεις διδάσκονται μέσα σε κλειστές στοές, μακριά από τα αδαή μάτια και για πιο λόγο ακόμα πολλοί μετρ της αρχαιολογίας μιλάν για παραχαραγμένη ιστορία; Μήπως τελικά κάποιοι έχουν φτιάξει ένα διαφορετικό μοντέλο ιστορίας, απέναντι σε μια ανθρωπότητα με αμνησία ;Μην περιμένετε απάντηση από εμένα, γιατί η απάντηση μου θα ήταν ξεκίνα να ψάχνεις τα κομμάτια της ιστορίας που βρίσκονται γύρω σου και να είσαι σίγουρος πως θα βρεις πράγματα που βρίσκονται έξω από τους κανόνες της γνωστής θεωρίας.


ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΜΝΗΜΕΣ


Όπως καταλάβατε από την αρχή αυτής της ιστορίας, τόσο εγώ ,όσο και οι άνθρωποι που συμμετέχουμε σε αυτό το παράξενο ταξίδι πιστεύουμε πως υπάρχουν και κάποιες πτυχές της ιστορίας που ούτε πρόκειται να τις μάθουμε από κάποιο βιβλίο ,ούτε θα τις δούμε σε στήλες εφημερίδων με μεγάλα γράμματα. Αλλά από την άλλη, δεν εξυπακούεται ότι και εμείς θα πάρουμε το ρόλο του Πιλάτου. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε το ταξίδι μας σε εκείνη την παράξενη ζούγκλα από τσιμέντο, ώστε να αναζητήσουμε τα κομμάτια εκείνου του άγνωστου παρελθόντος .Φυσικά το ρητό που λέει ότι όποιος ψάχνει, πάντα βρίσκει, δεν έχει καθόλου άδικο! Αλλά τελικά, μπορεί να βρεις και χαμένα κομμάτια του δικού σου εαυτού που είχαν αποσυρθεί στα βαθύ του νου σου με έναν τόσο αθόρυβο τρόπο. Είχαμε χαθεί στα στενάκια και την συζήτησή μας χαλούσε εκείνος ο θόρυβος της πόλης, όταν ξαφνικά από την άβυσσο των σκέψεων μας ,άρχισαν να έρχονται εικόνες απο αρχαία λείψανα .Ναι,είμαστε κάπου εδώ κοντά ξεστόμισα διακόπτοντας τον φίλο μου .Που είμαστε κοντά ; Απάντησε εκείνος σαστισμένος . Ξέρεις, πριν χρόνια με κάποιους άλλους συνεργάτες είχα βρει κάποια λείψανα του αρχαίου Πειραιά.Απλά διαπιστώνω πως σχεδόν έχουν σβηστεί από τις γνωστές μνήμες ! Το βήμα μας έγινε γρηγορότερο και σύντομα βρισκόμασταν στο χώρο που είχαν βρεθεί τα αρχαία τμήματα .Στο σημείο υπήρχε μέρος της πόλης που σχεδίασε ο Ιππόδαμος το 460 π.Χ μικροί υπόγειοι αποθηκευτικοί χώροι καθώς και μέρος από το αρχαίο υδραγωγείο . Άξιο προσοχής, είναι το τμήμα από ψηφιδωτό που υπάρχει στην ανασκαφής καθώς και ένα μέρος από κίονες . Ο φίλος μου με κοίταζε σιωπηλός.Η κατάσταση της περιοχής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τουλάχιστον απελπιστική.Υπήρχε ένα τέτοιο εύρημα και όμως κάποιοι με την αδιαφορία τους φρόντιζαν σιγά σιγά να χαθεί.

ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Όπως καταλάβατε το μέρος χάριν της ιστορικής του σημασίας, μας κίνησε το ενδιαφέρον .Ανακαλύψαμε πως τα ευρήματα ήρθαν στο φως όταν στο οικόπεδο αποφάσισαν οι δημοσιές αρχές να κτίσουν την Ράλλειο σχολή.Πριν τις εργασίες,υπήρχε μια μικρή πλατεία αλλά μετά την ανασκαφή ,που δυστυχώς έμεινε ημιτελής αποτελεί ένα γνήσιο σκουπιδότοπο . Η περίφραξη σκουριασμένη και σε ορισμένα σημεία μπορείς να εισχωρήσεις στον χώρο ανενόχλητος και αυτό σε μια περιοχή που θεωρητικά βρίσκετε σε ανασκαφή και αναφέρω θεωρητικά γιατί στην κατάσταση που το βρήκαμε εμείς είναι τα τελευταία χρόνια .Μάλιστα,στην μια πλευρά της περίφραξης υπάρχουν κουβάδες από σκουπίδια ώστε να κοσμούν το όλο σημείο και προσθέστε και το άρωμα της σαπίλας.Ο φωτισμός, τόσο από τα δημοτικά φώτα όσο και στον ίδιο το χώρο σχεδόν ανύπαρκτος, μάλιστα κάποιοι μέσα στον χώρο που είναι αφύλακτος φρόντισαν και έριξαν μπάζα, ώστε να τα ξεφορτωθούν καθώς και παλιές πόρτες και παράθυρα .Το ακόμα πιο λυπηρό για εμάς ήταν, ότι δυο τουρίστες που μας είδαν να κοιτάμε και να τραβάμε φωτογραφίες, μας ρώτησαν γιατί ο χώρος είναι σε τέτοιο χάλι.Ο φίλος μου, που ήξερε την γλώσσα, τους εξήγησε πως ο χώρος ήταν έτσι αρκετά χρόνια και η απάντηση που πήρε ήταν ,ότι όταν εσείς δεν σέβεστε τον πολιτισμό σας και την ιστορία σας πώς περιμένετε να σας σεβαστούν οι άλλες χώρες ;


Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ


Ξέρω πολλοί θα σκεφτούν για ποιο λόγο δίνουμε τόση βαρύτητα στο σημείο ,υπάρχουν άλλωστε χιλιάδες όμοια σημεία ανά την χώρα! Πρώτον, ο χώρος αποτελεί από τα λίγα τμήματα του αρχαίου Πειραιά που έχουν έρθει στο φως .Δεύτερον ,είναι ίσως το πιο καλοδιατηρημένο μέρος της αρχαίας πόλης που κατασκεύασε ο Ιππόδαμος ο Μιλήσιος και δείγμα του πρώτου πολεοδομικού σχεδίου ,αφού η πρώτη πολεοδομική σχεδίαση πραγματοποιήθηκε από τον ίδιο στην σχεδίαση του αρχαίου Πειραιά. Αυτό και μόνο αποτελεί σπάνιο εύρημα και μια ανασκαφή με σπουδαιότητα παγκοσμίου ενδιαφέροντος, αφού αποτελεί παγκόσμια το πρώτο αρχιτεκτονικό πολεοδομικό δείγμα. Τρίτον, η θέση της ανασκαφής βρίσκετε στο κέντρο της πόλης ,πράγμα που την μετατρέπει σε πραγματικό αξιοθέατο. Τέταρτον ,είναι ένα από τα έργα της εποχής του Περικλή .Πέμπτον, τα ψηφιδωτά ως εύρημα έχουν μεγάλη αρχαιολογική αξία. Τέλος, αν νομίζετε ότι δεν θα πράξουμε το ίδιο και για τις άλλες περιπτώσεις ε τότε γελιέστε οικτρά……

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ .

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ.



http://enterstarhistoricareas.blogspot. ... -post.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογικές ανακαλύψεις στην Ελλάδα”

cron