Re: O λαός ξεσηκώνεται, η ώρα του Tύπου να τεθεί επικεφαλής

10
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
Θα περιμένουμε να μας δείξει η τηλεόραση δηλαδή, το νέο Τσε !

Μείνετε συντονισμένοι λοιπόν ! Επανερχόμαστε μετά τις διαφημίσεις, με μεγάλο αφιέρωμα στο μεγάλο ηγέτη της επανάστασης !
Είναι αυθαίρετο αυτό το συμπέρασμα...Ο καθένας μπορεί να περιμένει όπου αγαπάει...στη τηλεόραση,στη γωνία του δρόμου ακόμη και μες στο μυαλό του...
Όπου του αρέσει φυσικά ! Κι όπου αγαπάει !!! :541

Και φυσικά να περιμένει όπως λες !!! Όχι να πράξει ! Προς θεού όχι !

Αν έκαναν οι πολλοί το σωστό, κι όχι αυτό που αγαπούν και τους βολεύει δε θα ήμασταν εδώ σήμερα...
Κι επίσης κανείς δε μπορεί να υποτιμήσει την προσπάθεια κανενός απλά και μόνο επειδή δεν ομοιάζει κατά τον τρόπο.
Καμμιά προσπάθεια δεν υποτιμάω εκτός από την ανύπαρκτη !

Και αυτήν δεν την υποτιμώ απλώς...Τη φτύνω με σιχαμάρα ! Και δε μπορώ να το κρύψω...Δε μπορώ να φανώ διακριτικός ή ευγενικός...Και γι΄αυτό άλλωστε έχω αραιώσει και δε μπαίνω και δε γράφω στο φόρουμ...

Σε άλλες εποχές, πιο ζόρικες, ένας πιο ζόρικος τύπος είπε "τσεκούρι και φωτιά" στα μαλακισμένα...εγώ λέω "φτύσιμο στα μπάσταρδα που θέλουν να λέγονται κι Έλληνες"...

Φτύνω τη γαμημένη γενιά που μεγάλωσε με φαρίν λακτέ, φροντίδα και προδέρμ και δε μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς...


Η "κρυφή κι εσωτερική προσπάθεια" που μοιάζει με απάθεια, δε λογίζεται προσπάθεια !

Ούτε τα αναθέματα κι οι ύβρεις...

Ούτε οι καφενειακές συζητήσεις...

Ούτε οι κλάψες...

Ούτε οι κούφιες απειλές...

Ούτε τα ηρωικά άβαταρ και τα επαναστατικά κείμενα...στο ίντερνετ !

Και γαμώτο μου, θα ήμουν ευτυχισμένος αν έβγαινα ψεύτης και μαλάκας !

Να βγω ψεύτης ελπίζω αλλά δεν το βλέπω.

Όχι Τσε...δε θα πάρω (τα έχω ήδη όλα τα μπλουζάκια,σε όλα τα χρώματα) !!!...
Τον Παυλάρα τον έχεις ? :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: O λαός ξεσηκώνεται, η ώρα του Tύπου να τεθεί επικεφαλής

11
Και φυσικά να περιμένει όπως λες
Την φράση εσύ την χρησιμοποίησες όχι εγώ, λίγο πιο πριν,εγώ δε μίλησα για κανενός είδους αναμονή.

Από την άλλη αν αφαιρέσουμε την αδιακρισία,την βωμολοχία και την έλλειψη ευγένειας σε κάποια σημεία,μπορώ να πω ότι συμφωνούμε.
Σ'αυτό όμως που διαφωνώ κάθετα είναι η ντεφάκτο υιοθέτηση ρόλων..."εγώ το κάνω...οι άλλοι δε το κάνουν" ή π.χ. "κάνετε αυτό,αλλά κι αυτό,κι αυτό κλπ" χωρίς όμως να γνωρίζεις εσύ αν κάποιος κάνει όλα τα παραπάνω (τα οποία από μόνα τους δε φτάνουν κατ'εσέ) συν και ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Φτύνω τη γαμημένη γενιά που μεγάλωσε με φαρίν λακτέ, φροντίδα και προδέρμ και δε μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς...
Εγώ δε το κάνω αυτό...Είναι το "υλικό" με το οποίο θα πρέπει να "δουλέψουμε"...Καμία γενιά δεν είναι υπεύθυνη για τον τρόπο που μεγάλωσε.Πρέπει να το δεχτούμε...δυστυχώς δε γεννηθήκαμε δίπλα στον Καραισκάκη ή στο Διάκο (αλλά και αυτούς τους "πήρε" 4 αιώνες να φανούν).Φαντάζεσαι όμως πόσο μεγάλη θα είναι η νίκη αν προκύψει από την γενιά που περιέγραψες πο πάνω...αυτήν που είναι για φτύσιμο εννοώ...

Η "κρυφή κι εσωτερική προσπάθεια" που μοιάζει με απάθεια, δε λογίζεται προσπάθεια !

Ούτε τα αναθέματα κι οι ύβρεις...

Ούτε οι καφενειακές συζητήσεις...

Ούτε οι κλάψες...

Ούτε οι κούφιες απειλές...

Ούτε τα ηρωικά άβαταρ και τα επαναστατικά κείμενα...στο ίντερνετ !
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς,αν θέλεις βόηθα λίγο.


Και κάτι τελευταίο,ίσως και το πιο σημαντικό:Ποιος είναι ο Παυλάρας?
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: O λαός ξεσηκώνεται, η ώρα του Tύπου να τεθεί επικεφαλής

12
Όπου του αρέσει φυσικά ! Κι όπου αγαπάει !!!

Και φυσικά να περιμένει όπως λες !!! Όχι να πράξει ! Προς θεού όχι !

Αν έκαναν οι πολλοί το σωστό, κι όχι αυτό που αγαπούν και τους βολεύει δε θα ήμασταν εδώ σήμερα...

Οπως και να έχει φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Ομως επειδή δεν σου αρέσει το παιχνίδι της κολοκυθιάς όπως και σε εμένα,πες μας επιτέλους ποιο είναι αυτό το σωστό που θα το πράξουμε σημερα και αυριο θα ξημερώσει μια καινουργια και ωραία μέρα :blue

Κάτι που θα φέρει απήχηση,ένωση του κόσμου και φυσικά άμεσο θετικό αποτέλεσμα.


Επειδή καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,οτι δεν χρειάζεται κάποιος να μας πει τι και πως....οτι πρέπει ο καθένας να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να κάνει αυτο που νομίζει οτι πρέπει να κάνει κτλ κτλ κτλ ..... σκέψου πόσοι μέχρι τώρα έχουν δώσει αναλογο αγώνα και έχουν πέσει στη πλήρη απογοήτευση?
Πόσοι έδωσαν τον αγώνα τους πολύ ποιο πρίν φτάσουμε σε αυτό το σημείο και αντίκρισαν την πλήρη αδιαφορία.

Δεν δικαιολογούμε με τα παραπάνω,δεν αλλάζει κάτι εξάλου,ο κόσμος είναι όπως είναι... με τις προκαταλήψεις του,τις καχυποψίες του,τις καταθλίψεις του,τις ιδιοτροπίες του και γενικώς με τα όποια ελλατωματά του..... είναι πολύπλοκο το θέμα.

Η οργή και ο θυμός που βγαίνει απο μέσα σου δικαιολογημένος αλλά χωρίς να βγάζει κάπου και το γνωρίζεις καλά αυτό.

Βέβαια το να ξεθυμαίνεις δεν είναι κακό....αντιθέτος!


Επειδή παρόμοιες συζητησεις τις έχουμε πιάσει πολλές φορές και πάντα τις αφήνουμε στην μέση θα ήθελα να ακούσω το όλο σκεπτικό σου και να φτάσουμε μέχρι τέλους!

Και κάτι τελευταίο,ίσως και το πιο σημαντικό:Ποιος είναι ο Παυλάρας?
Ένας είναι ο Παυλάρας φίλε Τηλέμαχε :ex
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: O λαός ξεσηκώνεται, η ώρα του Tύπου να τεθεί επικεφαλής

13
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
Και φυσικά να περιμένει όπως λες
Την φράση εσύ την χρησιμοποίησες όχι εγώ, λίγο πιο πριν,εγώ δε μίλησα για κανενός είδους αναμονή.
Εγώ επέκρινα την αναμονή ενώ εσύ απάντησες ότι ο καθείς περιμένει όπως κι όπου θέλει κι αγαπά ! Κι έχεις δίκιο...σ'αυτό...Έτσι έχει επικρατήσει δηλαδή...
Από την άλλη αν αφαιρέσουμε την αδιακρισία,την βωμολοχία και την έλλειψη ευγένειας σε κάποια σημεία,
Ναι εκτός από την φαρίν λακτέ, τη φροντίδα και την προδέρμ της χαμένης γενιάς...ξέχασα τα γαλλικά, το μπαλέτο και το σαβουάρ βιβρ !!! :happy2

Ο λόγος της αποχής μου είναι ότι "τσιμπάω" άσχημα...Και ήθελα να αποφύγω τέτοια ποστ...

Κακώς μπήκα δηλαδή και κακώς απάντησα...
μπορώ να πω ότι συμφωνούμε.
:hmmm
Σ'αυτό όμως που διαφωνώ κάθετα είναι η ντεφάκτο υιοθέτηση ρόλων..."εγώ το κάνω...οι άλλοι δε το κάνουν" ή π.χ. "κάνετε αυτό,αλλά κι αυτό,κι αυτό κλπ" χωρίς όμως να γνωρίζεις εσύ αν κάποιος κάνει όλα τα παραπάνω (τα οποία από μόνα τους δε φτάνουν κατ'εσέ) συν και ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Μιλάω μόνο για αυτά που βλέπω...Και δεν είναι καλά...Και τα βλέπω για τόσο πολύ καιρό...Και φτύνω (ξαναλέω) αυτούς που το αξίζουν και μόνο...

Και χαίρομαι όταν βλέπω κάποιον να κάνει ένα γαμημένο "κάτι"...
Φτύνω τη γαμημένη γενιά που μεγάλωσε με φαρίν λακτέ, φροντίδα και προδέρμ και δε μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς...
Εγώ δε το κάνω αυτό...Είναι το "υλικό" με το οποίο θα πρέπει να "δουλέψουμε"...Καμία γενιά δεν είναι υπεύθυνη για τον τρόπο που μεγάλωσε.Πρέπει να το δεχτούμε...δυστυχώς δε γεννηθήκαμε δίπλα στον Καραισκάκη ή στο Διάκο (αλλά και αυτούς τους "πήρε" 4 αιώνες να φανούν).Φαντάζεσαι όμως πόσο μεγάλη θα είναι η νίκη αν προκύψει από την γενιά που περιέγραψες πο πάνω...αυτήν που είναι για φτύσιμο εννοώ...
Είπα ότι ελπίζω να διαψευστώ...Δεν το είπα ?
Η "κρυφή κι εσωτερική προσπάθεια" που μοιάζει με απάθεια, δε λογίζεται προσπάθεια !

Ούτε τα αναθέματα κι οι ύβρεις...

Ούτε οι καφενειακές συζητήσεις...

Ούτε οι κλάψες...

Ούτε οι κούφιες απειλές...

Ούτε τα ηρωικά άβαταρ και τα επαναστατικά κείμενα...στο ίντερνετ !
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς,αν θέλεις βόηθα λίγο.
Θέλει μετάφραση ?

Δε μιλάω για σένα προσωπικά, Τηλέ-μαχε...
Και κάτι τελευταίο,ίσως και το πιο σημαντικό:Ποιος είναι ο Παυλάρας?
Ο Πάμπλο Γκαρσία φυσικά !

Εικόνα
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”