Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

10
Ο Ερντογάν ήρθε σαν νταβατζής έφερε μαζί την μυξοπαρθένα με την μαντήλια , που μας κάνει και ρεζίλι ψωνίζοντας από το Κολωνάκι γα να μας ενισχύσει οικονομικά όπως είπαν οι « δημοσο –βράχοι».
Έφερε μαζί του και τα αρπακτικά του τα δώσανε όλα κοινώς ξεβρακώθηκαν έκαναν την δουλεία τους πληρώθηκαν και φύγανε.
Και σαν νταβατζής δεν καταθέτη στεφάνη στον άγνωστο στρατιώτη θυμώνει όταν ορισμένοι δημοσιογράφοι του κάνουν δύσκολες ερωτήσεις.
Πήγε και στον άθεο διπρόσωπο Θεοδωράκη που και αυτός περιμένει να Ίδη την κόρη του δρακουμέλ αρχηγό κόμματος και πρωθυπουργό της χώρας και μετά να πεθάνουν, κρίμα τα τραγούδια που έγραψε δεν σεβάστηκε τίποτα αποδεικτικέ αγωνιστής της κακίας ώρας. .

Όταν πάει η δικιά μας μυξοπαρθένα στην Τουρκία θα κατάθεση και στεφάνι στον σφαγέα Κεμαλ Αταρτου θα δοκιμάσουν το οριτζιναλ οθωμανικό δίκαιο και θα έρθουν όλο χαρά.


Νήφε και μέμνησα απιστήν
(Να παραμένεις νηφάλιος
και να θυμάσαι να δυσπιστείς)…
και ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν
εφησυχασμένο

Επίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

11
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΜΙΚΗ ΜΑΟΥΣ.

ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΧΑΤΟΓΕΡΟ ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ !!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΑΜΕ...


Επίσκεψη Erdoğan στο σπίτι τού Μ. Θεοδωράκη

Ο Θεοδωράκης δώρισε στον Erdoğan δύο CD, το ένα με τη συνεργασία των δύο καλλιτεχνών και ένα δικό του.Διατύπωσε την επιθυμία του για μια νέα συναυλία με τον Livaneli στον Αρχαίο Θέατρο Efes και ο Recep Tayyip Erdoğan τον διαβεβαίωσε πως θα προσφέρει την κάθε δυνατή υποστήριξη.

Ο Μ.Θεοδωράκης υποδέχεται τον Ερντογάν στο σπίτι του

Επίσκεψη στο σπίτι του γνωστού συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη προγραμμάτισαν εκτάκτως για σήμερα το βράδυ οι πρωθυπουργοί Ελλάδας και Τουρκίας Μίκη Θεοδωράκη όπως έγινε γνωστό πριν από λίγο.

Επίσκεψη στο σπίτι του γνωστού συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη προγραμμάτισαν εκτάκτως για σήμερα το βράδυ οι πρωθυπουργοί Ελλάδας και Τουρκίας Μίκη Θεοδωράκη όπως έγινε γνωστό πριν από λίγο. Ο γνωστός μουσικοσυνθέτης, που είναι ιδιαίτερα δημοφιλής και στην Τουρκία, θα τους υποδεχθεί στο σπίτι του στο λόφο Φιλοπάππου και εκεί, οι δύο ηγέτες θα έχουν συνομιλία με το Μίκη, με θέα την Ακρόπολη.Αξίζει να σημειωθεί ότι η εν λόγω πρωτοβουλία δεν ήταν στο πρόγραμμα της επίσκεψης του Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Επίσκεψη Erdoğan στο σπίτι τού Μ. Θεοδωράκη

Ο γνωστός Έλληνας μουσικοσυνθέτης υποδέχτηκε στο σπίτι του τα πρωθυπουργικά ζεύγη της Τουρκίας και της Ελλάδας.Ο Πρωθυπουργός Recep Tayyip Erdoğan, επισκέφθηκε τον γνωστό Έλληνα μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.Χθες το βράδυ, έπειτα από την ολοκλήρωση των εργασιών του Φόρουμ Τούρκων και Ελλήνων Επιχειρηματιών, ο Πρωθυπουργός Erdoğan μαζί με τη σύζυγό του Emine και τον ομόλογό του, πήγαν στο σπίτι του Θεοδωράκη.

Ο μουσικοσυνθέτης γνωστός στο τουρκικό κοινό με τις κοινές συναυλίες που έδωσε μαζί με τον Zülfü Livaneli δήλωσε πως τον τιμά η παρουσία του Τούρκου Πρωθυπουργού στο σπίτι του.Ο Θεοδωράκης δώρισε στον Erdoğan δύο CD, το ένα με τη συνεργασία των δύο καλλιτεχνών και ένα δικό του.Διατύπωσε την επιθυμία του για μια νέα συναυλία με τον Livaneli στον Αρχαίο Θέατρο Efes και ο Recep Tayyip Erdoğan τον διαβεβαίωσε πως θα προσφέρει την κάθε δυνατή υποστήριξη.

"ΤRT-Φωνή της Τουρκίας"

Πηγή: http://infognomonpolitics.blogspot.com/ ... dogan.html

Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΓΕΡΑΣΕ..........
Και επηδη σας το ειχα αναφερει απο παλια οτι καραταω μια πισινη για τον κο Μαους και ολοι ειχατε αλλη αποψη δειτε λοιπον εδω τον προδοτη και προσωπικα δεν θα ξανασυμετασχω στο συγκεκριμενο ποστ διοτι η γνωμη μου ηταν ειναι και θα παραμεινειη ιδια.

:hmmm Αμνε δεν σε αναγνωριζω.....
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

12
King Minos έγραψε: :hmmm Αμνε δεν σε αναγνωριζω.....
Δεν άλλαξα και πολύ ξέρεις...

Είμαι συνεπής σε ότι έχω δηλώσει...

Τα Ίμια γιατί είχαν σημασία ? Γιατί είμαι αντίθετος σε ότι έγινε το 1996, όπως και όλοι σχεδόν σε αυτό το φόρουμ ? Γιατί δημιουργήθηκαν γκρίζες ζώνες, γιατί αποθρασύνθηκαν οι Τούρκοι, κλπ.

Σε ρωτάω...Εάν οι Τούρκοι ήθελαν τα Ίμια και μόνον, με εγγυήσεις, δεν άξιζε να τους τα δώσουμε, με αντάλλαγμα διαρκή ειρήνη και αφοπλισμό ?

Το θέμα όμως είναι ότι οι Τούρκοι δείχνουν ότι θέλουν περισσότερα και χωρίς εγγύηση ότι θα είναι τα τελευταία...

Δεν είμαι υπέρ μιας πολιτικής κατευνασμού...

Εγώ θέλω να γνωρίζω που το πάει ο Τζέφρυ στα ελληνοτουρκικά και τι παζαρεύει, γιατί δεν τον εμπιστεύομαι...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

13
Όσο για το Μίκη...δεν καταλαβαίνω γιατί τον κατηγορείτε...

Μου φαίνεται ότι του την έφεραν με αυτή την "έκτακτη" επίσκεψη στο σπίτι του...

Τι θα έπρεπε να κάνει ? Να αρνηθεί ? Και τι θα κέρδιζε με αυτό ?

Εσείς θα αρνιόσασταν ?

Εγώ θα τους δεχόμουν και θα συζητούσα μαζί τους...Θα τους εξέφραζα τις απόψεις μου και θα προσπαθούσα να δω που το πηγαίνουν, κλπ.

Μη βιάζεστε να κρίνετε το Μίκη...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

14
Να να συζητήσω με τον Ερντογαν τι δεν ξέρω τις προθέσεις του που τη στιγμή που διδάσκονται τα παιδιά του στο σχολείο ότι τα νησιά του Αιγαίου είναι δικά τους και είναι ακόμη και σήμερα υπό Ελληνική κατοχή, να συζητήσω τι όταν μαθαίνουν τα παιδία τους
Ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να διατηρήσει στο Αιγαίο την ειρήνη και στη στη Μέση Ανατολή και η ασφάλεια στην Ασία είναι δυνατόν να διατηρηθεί με την επιστροφή αυτών των νησιών στην Τουρκία
Να καστω μαζι του να συζητήσω τι ότι θεωρούν Μινωίτες, Μυκηναίους, Ίωνες, Τρώες και Πελασγούς ότι είναι προτουρκικές φυλές που κατοικούσαν στο Αιγαίο ή ότι οι Τούρκοι ήρθαν στο Αιγαίο το...2480 π.Χ. ότι ο Δημόκριτος, Ηρόδοτος, Ιπποκράτης, Πυθαγόρας και Όμηρος ήταν όλοι τους ...τουρκικής καταγωγής και ότι ο Ελληνικός πολιτισμός είναι Τούρκικος και ότι η Έλληνες ήρθαν Από τα βάθη της Ασιας.

Για την Ελληνηκή Επανασταση
Οι τούρκοι μαθητές διδάσκονται ότι πρόκειται για μια από τις «εξεγέρσεις» στον χώρο των Βαλκανίων και αντιμετωπίζεται ως «εκδήλωση αγνωμοσύνης προς τους Οθωμανούς οι οποίοι κυβερνούσαν με δικαιοσύνη :ex :ex

1922 Μικρασιατική Καταστροφή
Για τα τουρκικά βιβλία ιστορίας πρόκειται για «επιθέσεις των ελληνικών στρατευμάτων κατά των αμάχων» και ο «απελευθερωτικός αγώνας του Κεμάλ Ατατούρκ» οδήγησε στη δημιουργία της τουρκικής δημοκρατίας. :ex :ex «Στις 9.9.1922 στη Σμύρνη οι Έλληνες ρίχτηκαν στη θάλασσα

1974 Εισβολή του Αττίλα στην Κύπρο
Στα τουρκικά σχολεία οι μαθητές μαθαίνουν ότι ο τουρκικός στρατός έκανε «απόβαση ειρήνης» στο νησί «για να αποτραπούν επεισόδια εις βάρος των Τουρκοκυπρίων παρόμοια με εκείνα που έγιναν μετά το 1960 :ex :ex

Αν ο Ερντογαν δεν βγάλει το γράσο από τα μάτια του να δει την Ιστορία κατάματα τότε
συζητάμε, αν ο άλλος έχει παρωπίδες συζητήσει δεν γίνετε.
Όσο για τον Γιωργάκη από μια μαριονέτα δεν μπορείς να ζήτησης εύθηνες.
Οσο για τον Μίκη έγραφε μεταξύ άλλων

«Παρ’ ό,τι υπήρξα και παραμένω οπαδός της ελληνοτουρκικής φιλίας, εν τούτοις πρέπει να πω ότι με φοβίζει αυτή η αιφνίδια σύσφιξη των κυβερνητικών σχέσεων, οι επαφές υπουργών και άλλων παραγόντων, οι επισκέψεις στην Κύπρο και η έλευση του Ερντογκάν. Υποψιάζομαι ότι πίσω απ’ αυτά κρύβεται η αμερικανική πολιτική με τα ύποπτα σχέδιά της, που αφορούν τον γεωγραφικό μας χώρο, την ύπαρξη υποθαλάσσιων κοιτασμάτων, το καθεστώς της Κύπρου, το Αιγαίο, τους βόρειους γείτονές μας και την αλαζονική στάση της Τουρκίας, με μόνο εμπόδιο την καχυποψία και την εναντίωση του ελληνικού λαού…»
Πριν από λίγες ημέρες έγραψε ότι τον φοβίζει ελληνοτουρκική φιλία και δέχτηκε την πρόσκληση Ερντογάν γιατι αραγε :blue :ex

Ή μήπως έπαθε Αλτσχάιμερ :blue :ex

Νήφε και μέμνησα απιστήν
(Να παραμένεις νηφάλιος
και να θυμάσαι να δυσπιστείς)…
και ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν
εφησυχασμένο
Επίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

15
Αμα τους δέχτηκε για να εκφρασει την αντίθεση του δεν το γνωρίζω,είναι πολύ περίεργο να τους δεχτεί για να εκφράσει κάτι τέτοιο,θα το εξέφραζε καλύτερα αμα δεν τους δεχόταν.Aπο την άλλη δεν ξέρω αμα είχε επιλογή,ούτε πιστεύω οτι ήταν τυχαίο που διαλέξαν τον μικη για επίσκεψη.Καλύτερα να μην κρίνουμε εκ των προτερων γιατι πριν 2 βδομάδες τον είχαμε βάλει σαν σημαία και τώρα τον κατεβάζουμε στα ταρταρα...καταλαβαίνω οτι η στάση του απογοήτευσε,αλλά μπορεί να είχε κάποιο στόχο,δεν ξέρω.

Βέβαια απο την μια λεει αυτα,απο την άλλη πράττει άλλα...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron