Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

28
sarotos έγραψε:
άρα δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι υπήρχαν και συγχρονως να ειμαστε και χριστιανοι

+1

καλά τα λέει...!!!
Εγώ θα διόρθωνα λίγο και την λέξη "Χριστιανοί" (επειδή στην εποχή μας έχει γίνει αρκετά "αφηρημένη έννοια" πλέον και δεν προσδιορίζει απαραιτήτως "ορθή πίστη") και θα την αντικαθιστούσα με την λέξη "ορθόδοξοι χριστιανοι"...
Αντί για Χριστιανοί πιο καλά θα ήταν να βάζαμε την λέξη "ορθόδοξοι χριστιανοι".

Συνεπώς, δεν μπορούμε να δεχόμαστε την ύπαρξη Κενταύρων ως υπαρκτα πλάσματα του Θεού και ταυτόχρονα να θεωρούμε οτι είμαστε και Ορθόδοξοι...

Είναι Φάση-Αντίφαση αυτό...!!!
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

30
omg,

δεν υπαρχουν χριστιανοι περαν των Ορθοδοξων. το να λεμε "Ορθοδοξοι χριστιανοι", ειναι στην πραγματικοτητα πλεονασμος.

ειναι σαν να λεμε "αληθινη αληθεια"

συμφωνω βεβαιως, οπως λες η λεξη "χριστιανισμος" πλεον εχει αφηρημενη εννοια, αλλα η πραγματικη εννοια του χριστιανισμου ειναι η Ορθοδοξια.

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

31
Παιδιά έχει ολοκληρωθεί αυτό το θέμα. Το τελευταίο συμπέρασμα ήταν ότι κείμενο που έχουμε του Αγαπίου Κρητός περιγράφει ένα βίο του Μέγα Αντωνίου που δεν γνωρίζουμε την προέλευση του, γιατί ενώ πληροφορούμαστε ότι είναι η έκδοση που στάλθηκε στους ερημίτες από τον Μέγα Αθανάσιο , παρόλα αυτά δεν γράφει τα ίδια. . .. συνεπώς ή έγιναν προσθήκες (πιθανόν από τον Συμεών μεταφραστή) από κάποιον ή ο Αγάπιος χρησιμοποίησε έναν βίο που δεν γνωρίζουμε την προέλευση του :0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

32
dominique έγραψε:Στον βίο υπάρχει και αυτο το απόσπασμα που νομίζω οτι το διευκρινίζει καλά.

Το πήρα απο εδω http://orthodoxfathers.com/logos/Vios-p ... u-Antoniou

Αλλά το λέει και εδω

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%92%CE ... E%BF%CF%85
Εἶτα μεθ' ἡμέρας ὀλίγας, ὡς εἰργάζετο (ἔμελε γὰρ αὐτῷ καὶ κοπιᾷν), ἐπιστάς τις τῇ θύρᾳ, εἷλκε τὴν σειρὰν τοῦ ἔργου·
σπυρίδας γὰρ ἔῤῥαπτε, καὶ ταύτας τοῖς εἰσερχομένοις ἀντὶ τῶν κομιζομένων αὐτῷ ἐδίδου.
Ἀναστὰς δὲ, εἶδε θηρίον, ἀνθρώπῳ μὲν ἐοικὸς ἕως τῶν μηρῶν, τὰ δὲ σκέλη καὶ τοὺς πόδας ὁμοίους ἔχον ὄνῳ.
Καὶ ὁ μὲν Ἀντώνιος μόνον ἑαυτὸν ἐσφράγισε, καὶ εἶπε·
Χριστοῦ δοῦλός εἰμι·
εἰ ἀπεστάλης κατ' ἐμοῦ, ἰδοὺ πάρειμι.
Τὸ δὲ θηρίον σὺν τοῖς ἑαυτοῦ δαίμοσιν οὕτως ἔφυγεν, ὡς ὑπὸ τῆς ὀξύτητος πεσεῖν καὶ ἀποθανεῖν.
Ὁ δὲ τοῦ θηρίου θάνατος πτῶμα τῶν δαιμόνων ἦν.
Επανέρχομαι γιατί τώρα το πρόσεξα:
Τι μας λέει λοιπόν εδώ ο άγιος Αθανάσιος σχετικά με τον βίο του Αγίου Αντωνίου φίλοι μου;
Να κάνουμε λοιπόν τη μετάφραση από τα αρχαία για να καταλάβουμε καλύτερα;
Ἀναστὰς δὲ, εἶδε θηρίον, ἀνθρώπῳ μὲν ἐοικὸς ἕως τῶν μηρῶν, τὰ δὲ σκέλη καὶ τοὺς πόδας ὁμοίους ἔχον ὄνῳ.
Όταν σηκώθηκε είδε θηρίο, το οποίο είχε ανθρώπινη μορφή μέχρι εκεί που αρχίζουν οι μηροί, ενώ τα σκέλη από κει και κάτω και τα πόδια του ήταν όπως αυτά που έχουν οι όνοι (γάιδαροι).
Καὶ ὁ μὲν Ἀντώνιος μόνον ἑαυτὸν ἐσφράγισε, καὶ εἶπε·
Χριστοῦ δοῦλός εἰμι·
εἰ ἀπεστάλης κατ' ἐμοῦ, ἰδοὺ πάρειμι.
Και ο Άγιος Αντώνιος το μόνο που έκανε ήταν να σφραγίσει τον εαυτό του (να κάνει το σημείο του Σταυρού δηλαδή) και είπε:
"Του Χριστού δούλος είμαι. Εάν σε έχουν αποστείλει για να με βλάψεις, ορίστε, εδώ είμαι."
Τὸ δὲ θηρίον σὺν τοῖς ἑαυτοῦ δαίμοσιν οὕτως ἔφυγεν, ὡς ὑπὸ τῆς ὀξύτητος πεσεῖν καὶ ἀποθανεῖν.
Το θηρίο τότε μαζί με τους δαίμονες που είχε μέσα του πήγε να φύγει, μέχρι που από τη μεγάλη δύναμη που έφεραν τα λόγια και η μορφή του Αγίου έπεσε κάτω και πέθανε.
Ὁ δὲ τοῦ θηρίου θάνατος πτῶμα τῶν δαιμόνων ἦν.
Ο δε θάνατος του θηρίου αυτός, θάνατος (νίκη κατά) των δαιμόνων ήταν.

:ex :ex :ex :ex

Πάρτε το χρόνο σας, σκεφτείτε το.

Για πείτε μου τώρα φίλοι μου, πως βγάλατε όλα τα εύκολα συμπεράσματα περί πλαστογραφιών κλπ;
Εδώ πλέον τα λέει Ο Μέγας Αθανάσιος.
Και αναφέρεται στον βίο του Μ. Αντωνίου.
Τι άλλο θέλετε λοιπόν;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

33
Το θηρίο τότε μαζί με το δαίμονα που είχε μέσα του πήγε να φύγει, μέχρι που από τη μεγάλη δύναμη που έφεραν τα λόγια και η μορφή του Αγίου έπεσε κάτω και πέθανε.
Τι άλλο θέλετε λοιπόν;

Το πτώμα του θηριου!!!!!! :happy2 :happy2 :happy2
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

34
Ξαναγυρνάς στην τακτική της διακωμώδησης και της απαξίωσης ενός τόσο σοβαρού θέματος...
Μόνο που ακροβατείς στα όρια της βλασφημίας φίλε μου...Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά απαξιώνεις δύο από τους μεγαλύτερους Αγίους της Ορθοδοξίας με τέτοια αντιμετώπιση...Λυπάμαι πολύ.
:down1
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

35
Το ιδιο μπορώ να πω και εγώ ξέρεις....

Οτι απαξιωνεις τους Αγιους και μεταφραζεις αυτα που λένε όπως θέλεις.

Σε λίγο θα μας πείς ότι περιμένεις και τα θηρία της Αποκάλυψης με 7 κεφάλια(Σαν την λερναια υδρα ένα Πράμα) και 10 κέρατα να παρουσιαστούν μπροστα μας.

Μετα να τραυματιστει θανασιμα το δευτερο θηρίο και μετά να το αναστήσει το άλλο θηρίο και να το θαυμασει όλος ο κόσμος...... το ΝΕΦΕΛΙΜ!

:ex :ex :ex
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Υπήρξαν Κένταυροι ;

36
Spartan έγραψε:
dominique έγραψε:Στον βίο υπάρχει και αυτο το απόσπασμα που νομίζω οτι το διευκρινίζει καλά.

Το πήρα απο εδω http://orthodoxfathers.com/logos/Vios-p ... u-Antoniou

Αλλά το λέει και εδω

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%92%CE ... E%BF%CF%85
Εἶτα μεθ' ἡμέρας ὀλίγας, ὡς εἰργάζετο (ἔμελε γὰρ αὐτῷ καὶ κοπιᾷν), ἐπιστάς τις τῇ θύρᾳ, εἷλκε τὴν σειρὰν τοῦ ἔργου·
σπυρίδας γὰρ ἔῤῥαπτε, καὶ ταύτας τοῖς εἰσερχομένοις ἀντὶ τῶν κομιζομένων αὐτῷ ἐδίδου.
Ἀναστὰς δὲ, εἶδε θηρίον, ἀνθρώπῳ μὲν ἐοικὸς ἕως τῶν μηρῶν, τὰ δὲ σκέλη καὶ τοὺς πόδας ὁμοίους ἔχον ὄνῳ.
Καὶ ὁ μὲν Ἀντώνιος μόνον ἑαυτὸν ἐσφράγισε, καὶ εἶπε·
Χριστοῦ δοῦλός εἰμι·
εἰ ἀπεστάλης κατ' ἐμοῦ, ἰδοὺ πάρειμι.
Τὸ δὲ θηρίον σὺν τοῖς ἑαυτοῦ δαίμοσιν οὕτως ἔφυγεν, ὡς ὑπὸ τῆς ὀξύτητος πεσεῖν καὶ ἀποθανεῖν.
Ὁ δὲ τοῦ θηρίου θάνατος πτῶμα τῶν δαιμόνων ἦν.
Επανέρχομαι γιατί τώρα το πρόσεξα:
Τι μας λέει λοιπόν εδώ ο άγιος Αθανάσιος σχετικά με τον βίο του Αγίου Αντωνίου φίλοι μου;
Να κάνουμε λοιπόν τη μετάφραση από τα αρχαία για να καταλάβουμε καλύτερα;
Ἀναστὰς δὲ, εἶδε θηρίον, ἀνθρώπῳ μὲν ἐοικὸς ἕως τῶν μηρῶν, τὰ δὲ σκέλη καὶ τοὺς πόδας ὁμοίους ἔχον ὄνῳ.
Όταν σηκώθηκε είδε θηρίο, το οποίο είχε ανθρώπινη μορφή μέχρι εκεί που αρχίζουν οι μηροί, ενώ τα σκέλη από κει και κάτω και τα πόδια του ήταν όπως αυτά που έχουν οι όνοι (γάιδαροι).
Καὶ ὁ μὲν Ἀντώνιος μόνον ἑαυτὸν ἐσφράγισε, καὶ εἶπε·
Χριστοῦ δοῦλός εἰμι·
εἰ ἀπεστάλης κατ' ἐμοῦ, ἰδοὺ πάρειμι.
Και ο Άγιος Αντώνιος το μόνο που έκανε ήταν να σφραγίσει τον εαυτό του (να κάνει το σημείο του Σταυρού δηλαδή) και είπε:
"Του Χριστού δούλος είμαι. Εάν σε έχουν αποστείλει για να με βλάψεις, ορίστε, εδώ είμαι."
Τὸ δὲ θηρίον σὺν τοῖς ἑαυτοῦ δαίμοσιν οὕτως ἔφυγεν, ὡς ὑπὸ τῆς ὀξύτητος πεσεῖν καὶ ἀποθανεῖν.
Το θηρίο τότε μαζί με τους δαίμονες που είχε μέσα του πήγε να φύγει, μέχρι που από τη μεγάλη δύναμη που έφεραν τα λόγια και η μορφή του Αγίου έπεσε κάτω και πέθανε.
Ὁ δὲ τοῦ θηρίου θάνατος πτῶμα τῶν δαιμόνων ἦν.
Ο δε θάνατος του θηρίου αυτός, θάνατος (νίκη κατά) των δαιμόνων ήταν.

:ex :ex :ex :ex

Πάρτε το χρόνο σας, σκεφτείτε το.

Για πείτε μου τώρα φίλοι μου, πως βγάλατε όλα τα εύκολα συμπεράσματα περί πλαστογραφιών κλπ;
Εδώ πλέον τα λέει Ο Μέγας Αθανάσιος.
Και αναφέρεται στον βίο του Μ. Αντωνίου.
Τι άλλο θέλετε λοιπόν;
Αναμένω (σοβαρές) τοποθετήσεις.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”