Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

10
Εμένα προσωπικά μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως διαχειριζόταν τόσα χρήματα και δεν έβαλε χέρι σε αυτά. Εδώ σε μια εκκλησία με τους επιτρόπους ο Πάπας δεν δίνει λογαριασμό πέραν του παγκαρίου και δεν ανοίγει ρουθούνι..
Αετέ, ο π.Αντώνιος κατηγορείται και για υπεξαίρεση. Συνεπώς, εκτός από το ότι ίσως λάμβανε φιλοδωρήματα ("μαύρο χρήμα") μπορεί να έτρωγε και κάποια από τα χρήματα που κανονικά έπρεπε να είναι στον κύκλο εσόδων-εξόδων της Κιβωτού, δηλαδή να "έβαζε χέρι" αλλά περισσότερο νομίζω ότι καθημερινά έξοδα διαβίωσης του και της συζύγου του παρά το ότι συμμετείχε σε παράνομες δραστηριότητες. Δεν νομίζω ότι καθόταν και σνιφάριζε κόκες σαν ράπερ και έτρωγε τα χρήματα της Κιβωτού με χρήματα που έβγαζε από παράνομες δραστηριότητες το τονίζω. 
Για παράδειγμα μια σωστή παρουσίαση της διαχείρισης μιας ενορίας είναι όπως αυτή εδώ, 
Πόσες από τις μικρές ενορίες το κάνουν; 
Εδώ κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξουν μεγαλύτεροι έλεγχοι από το κράτος. Να μην τους αφήσουν σε χλωρό κλαρί..
 
 
Καλά κάνεις και δίνεις ένα παράδειγμα. Δεν ξέρω, πόσες ενορίες το κάνουν, αλήθεια. Αλλά αν είναι να γίνονται έλεγχοι, θα πρέπει να γίνονται σε όλα και σε όλους. Η δικαιοσύνη που προτείνεις πρέπει να γίνεται σε όλους μικρούς και μεγάλους. Ειδικά στους κρατικούς λειτουργούς οι οποίοι έχουν πλούσια εμπειρία στα οικονομικά σκάνδαλα. Πάρε για παράδειγμα το πρόσφατο σκάνδαλο υπεξαίρεσης των θυμάτων για τα Τέμπη. 1,3 εκατ. ευρώ από τα ταμεία του δήμου  . Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχουν μεγαλύτερα ψάρια στην λίμνη της υπεξαίρεσης. 

Το να λέμε για έλεγχο στα οικονομικά μιας ενορίας από το κράτος για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου φαίνεται τραγικό όταν το κράτος είναι εξίσου αν όχι περισσότερο διεφθαρμένο. 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

11
LAPTONAS έγραψε: 13 Απρ 2024, 02:42
Το να λέμε για έλεγχο στα οικονομικά μιας ενορίας από το κράτος για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου φαίνεται τραγικό όταν το κράτος είναι εξίσου αν όχι περισσότερο διεφθαρμένο. 
Το κράτος δεν μπορεί να είναι διεφθαρμένο, οι άνθρωποι που το «υπηρετούν» είναι. Κι αν δεν μας ενοχλεί όταν οι κατώτερες τάξεις της κοινωνίας παρανομούν, τότε να μην διαμαρτυρόμαστε ούτε για τις ανώτερες. 

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

12
Το κράτος δεν μπορεί να είναι διεφθαρμένο, οι άνθρωποι που το «υπηρετούν» είναι.
Προφανώς, οι άνθρωποι φτιάχνουν και τους κανόνες που ελέγχουν το κράτος. Στον Δείκτη Αντίληψης για τη Διαφθορά πάντως είμαστε σε επίπεδο Κούβας. 

Γιατί υπάρχει τόση διαφθορά ; Αν ψαχτούμε λιγάκι ίσως πέσουμε εδώ:
Όροι που ευνοούν την διαφθορά

Μερικοί υποστηρίζουν ότι οι ακόλουθοι όροι ευνοούν την διαφθορά:
Ελλείμματα πληροφοριών
Έλλειψη κυβερνητικής διαφάνειας.
Έλλειψη της νομικής ελευθερίας των πληροφοριών.
Περιφρόνηση ή αμέλεια της άσκησης της ελευθερίας του λόγου και της ελευθερίας του Τύπου.
Αδύνατες πρακτικές λογιστικής, συμπεριλαμβανομένης της έλλειψης έγκαιρης οικονομικής διαχείρισης.
Έλλειψη του ελέγχου και της υπευθυνότητας της κυβέρνησης.
Δημοκρατία απούσα ή δυσλειτουργική (illiberal democracy).
Έλλειψη μίας πολιτικά σκεπτόμενης κοινωνίας και εκείνων των μη κυβερνητικών οργανώσεων, οι οποίες ελέγχουν ή κρίνουν την κυβέρνηση.
Ένας μεμονωμένος ψηφοφόρος μπορεί να έχει άγνοια σχετικά με την πολιτική, ειδικά σε εκλογές εθνικού επιπέδου, δεδομένου ότι κάθε ψηφοφορία έχει λίγη βαρύτητα.
Ασθενές κράτος δικαίου.
Ασθενής δικαστική ανεξαρτησία.

Έλλειψη αξιολόγησης, η οποία είναι συνεχής λεπτομερής αξιολόγηση της εργασίας και της σύγκρισης της με άλλους που κάνουν παρόμοια πράγματα, και ιδιαίτερα σύγκριση με εκείνους που κάνουν την καλύτερη εργασία. Η περουβιανή οργάνωση Al Dia Ciudadanos έχει αρχίσει να μετρά και να συγκρίνει τη διαφάνεια, τις δαπάνες, και την αποδοτικότητα στις διαφορετικές κυβερνητικές υπηρεσίες του Περού.
Απονέμει ετησίως τις καλύτερες πρακτικές που έχει λάβει τη διαδεδομένη προσοχή μέσων. Αυτό έχει δημιουργήσει τον ανταγωνισμό μεταξύ των κυβερνητικών αντιπροσωπειών προκειμένου να βελτιωθεί.
Ευκαιρίες και κίνητρα
Ο δημόσιος τομέας και πολλοί κανονισμοί αυξάνουν τις ευκαιρίες για τη δωροδοκία. Δείτε τον χάρτη ευκολίας της επιχειρηματικότητας.
Κακοπληρωμένοι κυβερνητικοί ανώτεροι υπάλληλοι.
Η μακροπρόθεσμη εργασία στην ίδια πολιτική θέση μπορεί να δημιουργήσει σχέσεις μεταξύ κυβέρνησης και κοινωνίας που ενθαρρύνουν και βοηθούν να κρυφτεί η δωροδοκία και η επιλεκτικότητα. Οι κυβερνητικοί ανώτεροι υπάλληλοι, οι οποίοι τοποθετούνται σε διαφορετικές θέσεις και γεωγραφικές περιοχές και αντικαθιστώνται από άλλους συναδέλφους τους αρκετά συχνά, μπορούν να βοηθήσουν να αποτραπούν τέτοια γεγονότα.
Δαπανηρές πολιτικές εκστρατείες, με δαπάνες που υπερβαίνουν τις κανονικές πηγές πολιτικής χρηματοδότησης.
Η μικρή αλληλεπίδραση με τους ανώτερους υπαλλήλους μειώνει τις ευκαιρίες για τη διαφθορά. Για παράδειγμα, η χρησιμοποίηση του Διαδικτύου για την αποστολή απαραίτητων πληροφοριών, όπως αιτήσεων και φορολογικών εντύπων, και έπειτα η επεξεργασία αυτών με αυτοματοποιημένα υπολογιστικά συστήματα. Αυτό μπορεί επίσης να επιταχύνει την επεξεργασία και να μειώσει τα ακούσια ανθρώπινα λάθη.
Κοινωνικές καταστάσεις
Κλειστές ομάδες που αποσκοπούν στο ίδιον συμφέρον και δίκτυα πρώην συμμαθητών ή συμφοιτητών
Κοινωνίες όπου η προσωπικότητα εκτιμάται περισσότερο από άλλα χαρακτηριστικά.
Έλλειψη βασικής εκπαίδευσης, και γενικά εκπαίδευσης μεταξύ του πληθυσμού.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE ... F%81%CE%AC
Από τη παραπάνω λίστα τι δεν έχουμε ; Τόνισα τα πιο προφανή παραδείγματα. 
Κι αν δεν μας ενοχλεί όταν οι κατώτερες τάξεις της κοινωνίας παρανομούν, τότε να μην διαμαρτυρόμαστε ούτε για τις ανώτερες. 
 
και για τους δύο πρέπει να διαμαρτυρόμαστε Αετέ, όχι μόνο για τις ανώτερες ή κατώτερες κοινωνικές τάξεις. Το ρόλο της δικαιοσύνης όμως τον έχουμε δώσει στο κράτος. Όταν το κράτος (αυτοί που "υπηρετούν" όπως λες) είναι διεφθαρμένο και άδικο τι περιμένεις; 
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: π Ευάγγελος Παπανικολάου (ιατρός-ιερέας)

13
Πορεία προς την Ανάσταση



(18.00) Οὐκ ἔστιν ἡ Βασιλεία τοῦ Θεοῦ βρῶσις καὶ πόσις, ἀλλὰ δικαιοσύνη καὶ ἄσκησις, σὺν ἁγιασμῷ· ὅθεν οὐδὲ πλούσιοι εἰσελεύσονται ἐν αὐτῇ, ἀλλ᾽ ὅσοι τοὺς θησαυροὺς αὐτῶν ἐν χερσὶ πενήτων ἀποτίθενται.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube video-Συλλογή”