Μην πιάνεις την Ελλάδα στο στόμα σου, φράου Μέρκελ!

1
Γράφει ο Χρήστος Πασαλάρης

ΛΑΤΡΗΣ του γερμανικού πολιτισμού και θαυμαστής των μεγάλων ανδρών της Γερμανίας, αφιερώνω την παρούσα γραφή στη φράου Αγκελα Μέρκελ, που κλείνει σήμερα πέντε χρόνια στην καγκελαρία και διεκδικεί αύριο την επανεκλογή της στην ηγεσία του κόμματός της...

ΜΕ ΟΛΟΝ, όμως, τον σεβασμό στο αξίωμά της και με όλη την εκτίμηση στη μεγάλη πλειοψηφία του γερμανικού λαού, θα την παρακαλούσα, εγώ ο άσημος και ταπεινός αγωνιστής της Κατοχής, να μην ξαναπιάσει στο στόμα της τους Έλληνες, γιατί τους φέρνει αναμνήσεις απερίγραπτες όσο και φρικιαστικές.

ΚΑΘΩΣ «μαστιγώνει» αυτές τις μέρες τη δόλια Ελλάδα με τα «φερμπότεν» της στο περιβόητο δάνειο, μου θύμισε (χωρίς να το θέλω) εκείνη τη Γερμανίδα βασανίστρια στα υπόγεια της οδού Μέρλιν που έβαζε στοίχημα με πόσες βουρδουλιές πεθαίνει ένας άνθρωπος! Με είχαν κρεμασμένο ανάποδα, μου χαράκωναν τα πόδια και τα πάστωναν με αλάτι, αλλά αυτή γελούσε τόσο με το θέαμα το δικό μου όσο και ενός αγωνιστή από του Ζωγράφου που του μετρούσαν στην πλάτη απανωτές βουρδουλιές. Και χειροκρότησε έξαλλα όταν κέρδισε το μακάβριο στοίχημα, που ήταν 150 βουρδουλιές. Ο δυστυχής αγωνιστής πέθανε στις 168...

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ επίσης μια άλλη Γερμανίδα, με στολή νοσοκόμας, που έσκασε στα γέλια όταν ο Γερμανός συνοδός της, ανώτερος αξιωματικός της Γκεστάπο, έσπασε στο γόνατό του, σαν να ήταν κλαρί, το χεράκι ενός πεινασμένου Ελληνόπουλου επειδή του άρπαξε την πάστα που μόλις είχε αγοράσει από το τότε ζαχαροπλαστείο του Τσίτα, στην οδό Πανεπιστημίου... Ακόμη ακούω το μακάβριο ήχο γιατί ήμουν παρών... Ήταν τον χειμώνα του 1942...

ΘΥΜΙΖΕΙ η φράου Μέρκελ σε όλους τους Έλληνες το μαρτύριο της πατρίδας στους 42 μήνες της γερμανικής Κατοχής, από τη μέρα που αυτοκτόνησαν ο τότε πρωθυπουργός Αλέξανδρος Κορυζής και η Πηνελόπη Δέλτα για να μην τους βλέπουν στα μάτια τους. Και από τη μέρα που ο Γλέζος και ο Σάντας κατέβασαν τη γερμανική σημαία από την Ακρόπολη. Και από τη μέρα που οι Κρήτες αχρήστευσαν την περίφημη μεραρχία των Γερμανών αλεξιπτωτιστών. Δηλαδή από τότε που πρώτοι οι Έλληνες ξεκίνησαν την αντίσταση στην Ευρώπη και άλλαξαν την πορεία του πολέμου, όπως ο ίδιος ο Χίτλερ ομολόγησε.

ΝΑΙ, από τότε ως τις μέρες μας που οι ίδιοι, οι... αδιόρθωτοι Έλληνες, πολεμάνε να λυτρωθούν από τη διαφθορά, για την οποία ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό η κραταιά Γερμανία της φράου Μέρκελ, που με τα «λαδωτήρια» στα χέρια της μας θέλει στο μαντρί της Ευρώπης μόνο αν αγοράζουμε τα υποβρύχιά της και τα προϊόντα της Ζήμενς.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ λοιπόν στο στόμα της την Ελλάδα και τους Έλληνες η πρώην σκληρή κομισάριος της κομμουνιστικής «αγκίτ-προπ». Και ας θυμηθεί (μάλλον ας μάθει) τι έλεγαν όλοι οι μεγάλοι συμπατριώτες της για τούτη τη δοξασμένη γωνιά του πλανήτη. Αναφέρω δύο μόνο:

ΓΙΟΧΑΝ ΓΚΑΙΤΕ (ο μεγαλύτερος ποιητής της Γερμανίας): «Μένω εκστατικός μπροστά στο όραμα της Ελλάδας. Ευρώπη είναι ο Όμηρος, ο Αισχύλος, ο Σοφοκλής, ο Ευριπίδης. Είναι ο Φειδίας, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης. Οι Έλληνες είναι συγγενείς μου, είναι δάσκαλοί μου, τους θαυμάζω σαν άφθαρτες διάνοιες»

ΤΟΜΑΣ ΜΑΝ (βραβείο Νόμπελ λογοτεχνίας): «Απέναντι σε 6-7 Ευρωπαίους στέκεται ένας Έλληνας. Είναι αυτός που τολμά να υπερασπίζεται τα στενά της ελευθερίας, τις σύγχρονες Θερμοπύλες. Και αν τύχει το σύμβολο της ανθρώπινης ελευθερίας που είναι οι Θερμοπύλες να ξαναγίνει πράξη στον ίδιο αυτό τόπο, πάλι οι Έλληνες θα είναι οι νικητές!»...

ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΟΙ ΟΙ ΥΜΝΗΤΕΣ. Και ούτε ένας επικριτής, πλην της φράου Μέρκελ και των αυλικών της, νοσταλγών της «Ντόιτσλαντ ούμπερ άλες»!...


Πηγή:http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 8&id=25104
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”