Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

101
Ολα αυτα που συμβαινουν ειναι ολα μια αλυσιδα η ενα παζλ οταν λυσεις το ενα του κομματι μετα θα βρεις τη συνδεση για το επομενο.
Οταν κλεινεις τα ματια στο παρελθον δε ψαχνεις τιποτα ειναι λογικο να μη βρισκεις ποτε τους κρικους η τα κομματια κι απλα να ταλαιπωρεισαι με σκεψεις σε πραγματα που δε μπορεις δε θελεις μαλλον να μπεις στο κοπο να τα κατανοησεις.

Λαος που δε ξερει την ιστορια του ειναι καταδικασμενος να τη ξαναζησει η παροιμια το λεει αλλα για την Ελλαδα ειναι αληθεια ειμαστε απο τους λιγους λαους στο κοσμο που δε ξερουμε ποιοι ειμαστε κι απο που ερχομαστε δε ξερουμε την ιστορια μας που τη κανανε μυθολογια..
Εγω σου εγραψα ότι δεν μπορούμε να λύσουμε τα απλά πραγματα.
Οταν θα λύσουμε τα απλα πάμε μετά και στα υπόλοιπα,που πιθανόν να είναι απλές φαντασιώσεις.....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

102
Χριστός Ανέστη!!!
Ναι και που ειναι η αναλυση απλα μια γραμμη??
«πάντες οἱ θεοὶ τῶν ἐθνῶν δαιμόνια» (Ψαλμ. 95, 5)
Αυτή η γραμμή τα λέει όλα αγαπητέ, σχετικά με τους ξευδοθεούς των εθνών.
Επειδη το λεει η αγια γραφη πρεπει να το πιστεψω?

Βεβαίως, διότι οι περιγραφές της Αγίας Γραφής είναι αποδεδειγμένες.

Ωστόσο σου κάνω μια ερώτηση: Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

103
Οταν θα λύσουμε τα απλα πάμε μετά και στα υπόλοιπα,που πιθανόν να είναι απλές φαντασιώσεις.....
Ο Πολεμος της τροιας η ομηρου ιλιαδα μια απο τις πιο ωραιες ιστοριες βιβλιο που εχει γραφτει ποτε.
Μεχρι καποια στιγμη ηταν μυθολογια -φαντασιωση για σενα- τωρα ξαφνικα ειναι αληθεια.

Η Μυθολογια δεν ειναι φαντασιωση ειναι η ιστορια μας παραποιημενη γιατι παραποιησαν την ιστορια μας αυτο δε το ξερουμε ακομα ελπιζω καποια στιγμη να το μαθουμε..

Ωστόσο σου κάνω μια ερώτηση: Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;
Διλ για να εισαι χριστιανος ορθοδοξος πρεπει απλα να πιστευεις τα παντα??

Επειδη το λεει η αγια γραφη να μη σιγουρευτουμε οτι υπαρχει απλα να το πιστεψουμε το ποιος το εγραψε και γιατι δε παιζει ρολο απλα σκυβουμε το κεφαλι και το πιστευουμε.

Διλ το ειδες το διαβασες πιστεψε το μη το ερευνησεις ποτε λιγο πολυ την ιστορια του ολοκαυτωματος των εβραιων μου θημιζει που οποιος προσπαθουσε η μαλλον να βρει αποδειξεις γι αυτο το προσφατο σχετικα γεγονος ειτε τον γελοιοποιουσαν ειτε αν αυτος εβρισκε αποδειξεις τον περναγαν απο δικαστηριο ειτε του χαλαγαν τη καριερα ειτε ειτε αλλα τελειωνε παντα σε κατι κακο αυτο το ειτε..

Εγω ναι ειμαι χριστιανος ορθοδοξος αλλα δε πιστευω τα παντα στην αγια γραφη καποια ειναι απλα υπερβολικα εκει μεσα οσο για τη μυθολογια τη δικη μας αυτη ειναι ιστορια παραποιημενη κανεις δε μπορει να ξερει σε μυθολογια εαν οι λεγομενοι θεοι του ολυμπου ηταν οντος θεοι η απλα καποιοι ανθρωποι που ξεχωριζαν.

Και βαση μυθολογιας παλι αυτοι ηταν που εξωρισαν τους τιτανες νεφελιμ στα ταρταρα.

Και βαση αγιας γραφης ο αντιχριστος θ ανοιξει τη πυλη που βρισκεται στα ταρταρα για να βγουν οι νεφελιμ εξω.

Παρα τη παραποιηση υπαρχει μια συνδεση εδω περα που κανεις δε κανει το κοπο να το ψαξει.

Οποτε χρειαζομαι κατι παραπανω απο μια γραμη για να πειστω..

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

104
Χριστός Ανέστη!!!
…Εγω ναι ειμαι χριστιανος ορθοδοξος αλλα δε πιστευω τα παντα στην αγια γραφη…
Και όμως φίλε μου ο Απόστολος Παύλος μας βεβαιώνει για την Θεοπνευστία της Αγίας Γραφής. Πρόσεξε:
…πᾶσα γραφὴ θεόπνευστος…( Β΄ Τιμόθεον γ΄ 16)

Οπότε και τα πιο κάτω είναι Θεόπνευστα:
…ὅτι ἐγὼ Κύριος ὁ Θεός, καὶ οὐκ ἔστι πλὴν ἐμοῦ Θεός… (Ησαΐας 45,5).
…πάντες οἱ θεοὶ τῶν ἐθνῶν δαιμόνια… (Ψαλμ. 95, 5).
Τι λες, εσύ ξέρεις καλύτερα από τον Παύλο;

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

105
Τι λες, εσύ ξέρεις καλύτερα από τον Παύλο;
Τι να σου πω οταν δω τον Παυλο θα τον ρωτησω και θα ανοιξω μια κουβεντα μαζι του να δουμε τις αποψεις μας εγω τις δικες μου κι εκεινος τις δικες του ωσπου να βρουμε μια λυση.

Ακουγεται τρελο?

Οχι βεβαια στη δευτερα παρουσια και στη κριση των ανθρωπων θα ειμαστε ολοι εκει οποτε μια ερωτηση η μια μικρη σηζητηση δε θα μου την αρνιθει.

Οποτε οταν τον ρωτησω θα σου απαντησω ποιος και τι ξερει καλυτερα.

Ωσπου να γινει ομως αυτη η σηζητηση εγω θα επιμεινω οτι στην αγια γραφη τα περισσοτερα που εχουν γραφτει ειναι απλα υπερβολικα.

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

106
Χριστός Ανέστη!!!
Τι να σου πω οταν δω τον Παυλο θα τον ρωτησω και θα ανοιξω μια κουβεντα μαζι του να δουμε τις αποψεις μας εγω τις δικες μου κι εκεινος τις δικες του ωσπου να βρουμε μια λυση… Ωσπου να γινει ομως αυτη η σηζητηση εγω θα επιμεινω…
Πρόσεξε όμως, διότι μη υπακούοντας στον Θεόπνευστο Παύλο και στην Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία αποδέχεται αυτά:
…ὅτι ἐγὼ Κύριος ὁ Θεός, καὶ οὐκ ἔστι πλὴν ἐμοῦ Θεός… (Ησαΐας 45,5).
…πάντες οἱ θεοὶ τῶν ἐθνῶν δαιμόνια… (Ψαλμ. 95, 5).
η επιμονή σου αυτή μπορεί να σου βγεί σε κακό.

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

107
Πρόσεξε όμως, διότι μη υπακούοντας στον Θεόπνευστο Παύλο και στην Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία αποδέχεται αυτά
Α μαλιστα απο αποστολος πηρε προαγωγη κι εγινε θεοπνευστος σε λιγο θα παρει και τη θεση του υιου του θεου οτι μας συμφερει λεμε..
η επιμονή σου αυτή μπορεί να σου βγεί σε κακό.
Ασε το θεο να κρινει..

Re: ΓΙΓΑΝΤΕΣ, ΝΕΦΕΛΙΜ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!

108
Μια μικρη παρέμβαση.
Για να ειναι κάποιος ορθόδοξος, πρεπει να αποδέχεται ΟΛΑ οσα πρεσβεύει η ορθοδοξία.
Οχι μερικα. Ούτε περισσοτερα ούτε λιγότερα.
Όλα. Οχι μόνο τα δογματικά, αλλά όλα.
(Πχ. Προφήτες, Παλαια Διαθήκη, Καινή διαθήκη, μαρτυρες, ιερομάρτυρες, αγίους, Οικουμενικες και Πανορθόδοξες Συνοδους που απαρτίζουν την ορθοδοξία (όλες), πατέρες ορθοδοξίας, γραπτες και αγραφες παραδόσεις...)

Δεν γίνεται να είναι κανείς ορθοδοξος κ να μην δεχεται (θεωρητικά και πρακτικά) κατι από όλα αυτα. Όταν επιλεγουμε (επιλέγω = "αίρω") μόνο αυτα που θέλουμε και όχι όλα, τότε πέφτουμε σε "αίρεση"...!!!

Απο εκεί και πέρα, εφοσον είναι ξεκάθαρο το περί ορθοδοξίας, ο καθένας σε προσωπικο επίπεδο είναι ελευθερος να πιστεύει ο,τι θέλει και να την ψάχνει όπως θέλει.

Για να ειναι οντως κάποιος ορθόδοξος πρεπει να τα αποδέχεται ΟΛΑ.
Η ορθοδοξια λέει κάποια πραγματα.
Αυτος που δεν τα αποδέχεται και δεν τα ομολογεί ΟΛΑ όσα πρεσβεύει η ορθοδοξία, δεν είναι ορθόδοξος αλλα απλα "καπιλεύεται" τον τίτλο καταχρηστικά...!!!

Δεν είναι τυχαίο που οι πατερες της ορθοδοξίας ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΑΝ (σε Οικουμενικες και Πανορθόδοξες Συνόδους) οσους προσθέτουν ή αφαιρουν κατι (οτιδήποτε, ακόμη και ένα ιωτα ή μια κεραια) απο τις ΓΡΑΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΞΙΑΣ...!!!
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περίεργα πλάσματα”

cron